Skocz do zawartości

Astra 4A i wiązka "European"


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć w tym wątku utrudniony dostęp odbioru niektórych transponderów ulokowanych w zasięgu wiązki europejskiej.

 

Największy problem występuje w przypadku odbioru kanałów z pasma częstotliwości powyżej 12,5 GHz. Aby odebrać przekazy z podanego zakresu, należy dysponować anteną minimum 90 cm - osiągi dla wschodniej części Polski (Białystok). Podejrzewam, że czym dalej na zachód, tym sygnał jest słabszy.

 

 

Uzyskane wyniki dla niektórych częstotliwości powyżej 12,5 GHz (wybrałem parametry najbardziej charakterystyczne pod względem nadawanych kanałów jak i zastosowanej wartości Symbol Rate):

 

  • 12.608 H SR=27500 FEC=3/4 (transponder Viasat) - siła/jakość [68%/42%]
    12.637 H SR=14465 FEC=3/4 (transponder Viasat z dosyłami Viasat Explorer, Viasat History i TV 1000
    do polskich platform/kablówek) - siła/jakość [60%/42%]
    12.678 V SR=13333 FEC=5/6 (rumuński transponder) - siła/jakość [58%/48%]
    12.680 H SR=9404 FEC=3/4 (ukraiński kanał Univermag) - siła/jakość [55%/34%]
    12.691 V SR=2650 FEC=3/4 (litewski kanał LTV World) - siła/jakość [51%/28%]

 

Warto również zaznaczyć, iż wszystkie transpondery wiązki europejskiej mają znacznie słabszy sygnał niż wiązki "Nordic". Przykładowo częstotliwości na których nadają ukraińskie kanały, tj. 11.766 H 27500 3/4 i 12.073 H 27500 3/4.

 

Dane sprzętowe:

Antena: 85 cm

Konwerter: Monoblock Lemon

Tuner: Echostar DSB-780FTA

 

Lokalizacja: Białystok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie coś jest na rzeczy dziwnego - u mnie 130cm (Antena Laminas OFC-1200 PM), lokalizacja oczywiście Kraków. O ile większość transponderów poracuje u mnie poprawnie, to totalnie nie mam sygnału na: 12.691 V SR=2650 FEC=3/4 i 12.696 V SR=6150 FEC=3/4 (DVB-S2). Robiłem już wszystko - kręciłem anteną, konwerterem (a nawet kilkoma konwerterami) - no dusza i koniec :( To jest dopiero wkurzające - mam rewelacyjny sygnał z jakichś badziewi, nawet polaryzacja H z Nilesata mi wskakuje przy dobrych warunkach, a tu nic. Jak jeszcze paczka ukraińska w DVB-S2 była na 12.718 V nie miałem takich problemów (bo z LTV World kiszka jest od samego początku). Nie wiem jak tą wiązkę ukierunkowali, ale jakoś zezowacie, bo w Niemczech LTV World odbierają bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech raczej też nie jest lepiej, a według mapki powinno być jeszcze gorzej. Wnioskuję tak po lekturze jednego temaciku na niemieckim forum TN (źródło). Użytkownik próbował odebrać ten kanał na antenie 60 cm (lokalizacja Dresden) - niestety, sygnału nie udało się uzyskać. Pod uwagę brane są tylko większe anteny - tak jak przykładowo u mnie, z anteną poniżej 90 cm to lepiej nie podchodzić do odbioru LTV World, a stabilny sygnał dałaby czasza 100 cm, a nawet więcej.

 

O! Na lyngsacie są uwzględnione dwa rodzaje wiązek europejskich: Europe BSS i Europe FSS. Moc Europe BSS wynosi 51dB, natomiast wiązka Europe FSS jest znacznie słabsza i wynosi 47 dB i na niej są ulokowane transpondery właśnie z zakresu 12,5GHz -12,75GHz. Fakt, że ten kawałek pasma obfituje w dosyły i tutaj nie potrzebny jest silny satelita, ale od czasu zamianki Siriusa 3 na Sirius 4, sygnał nieco się osłabił, a liczyłem na lekką poprawę... A może faktycznie teraz ta wiązka jest jakaś "zezowata" i czym bardziej na zachód Europy, tym lepiej? Jeśli tak jest, to faktycznie dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie przełączania transponderów Sirius3/Sirius4 przez krótki czas sygnał z transponderów powyżej 12500 był silniejszy, jednak szybko moc zjechała w dół (niektóre nawet miały gorszy sygnał niż przed wyłączeniem z pokładu Siriusa3). Wymieniałem się wtedy na bieżąco spostrzeżeniami z FlySat, on także zauważył ten spadek mocy sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś stał się cud - wskoczył LTV World u mnie (i co dziwne - sygnał ma bardzo silny - obserwuję już dobre kilka godzin). Nie kumam :crazy: Oczywiście paczki ukraińskiej, która jest przecież z tego samego transpondera - nie ma :shock: Zaraz zatrudnię jeszcze DVB Dream, bo może AltDVB ma coś z modulacją nie teges...

 

EDIT: Paczka ukraińska jest martwa - nie rusza tego ani AltDVB, ani DVB Dream, ani darmowy TransEdit MMC - brak sygnału, choć to tylko 6 - 7 MHz różnicy w obrębie tego samego transpondera. Nie jest możliwe, aby jeden transponder był dzielony na części posiadające rózne moce - albo ukraińcy coś pozmieniali w parametrach, albo to kwestia jakiegoś z parametrów transmisji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Faktycznie coś jest na rzeczy dziwnego - u mnie 130cm (Antena Laminas OFC-1200 PM), lokalizacja oczywiście Kraków. O ile większość transponderów poracuje u mnie poprawnie, to totalnie nie mam sygnału na: 12.691 V SR=2650 FEC=3/4 i 12.696 V SR=6150 FEC=3/4 (DVB-S2). Robiłem już wszystko - kręciłem anteną, konwerterem (a nawet kilkoma konwerterami) - no dusza i koniec :( To jest dopiero wkurzające - mam rewelacyjny sygnał z jakichś badziewi, nawet polaryzacja H z Nilesata mi wskakuje przy dobrych warunkach, a tu nic. Jak jeszcze paczka ukraińska w DVB-S2 była na 12.718 V nie miałem takich problemów (bo z LTV World kiszka jest od samego początku). Nie wiem jak tą wiązkę ukierunkowali, ale jakoś zezowacie, bo w Niemczech LTV World odbierają bez problemów.

 

 

U mnie /ok. 60km na południowy wschód od Warszawy/ na takiej samej antenie /Laminas OFC-1200/ odbiór tych ukraińskich kanałów w MPEG-4 znacznie poprawił się gdzieś tak od ok. miesiąca /gdy zmieniono parametry ich nadawania/ - siła i jakość sygnału ulegają wprawdzie nadal dużym wahaniom lecz odbiór jest już na tyle stabilny, że nigdy nie zanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wszystko uspokoiło się po opuszczeniu 12,696 V - felerna częstotliwość. Na 12,737 było dobrze i teraz na 12,717 też nie mam żadnych problemów. Co ciekawe włączony niedawno rumuński kanał TVT89 - 12,694 V także odbieram świetnie mimo niskiego SR, więc temat problemów z 12,696 V pozostanie dla mnie nierozwiązaną zagadką ;) Przypuszczam jednak, że to było coś związanego także z parametrami emisji (nietypowa wartość Roll-Off dla DVB-S2?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam wszystkich. U mnie powyzej 12672 totalna ciemnosc. Ostatni kanal, ktory odbieram z syriusa to Tisa 1 z 12672 H (notabene tez z wiazki Europe FSS, przynajmniej wg lyngsatu). Z pozostalymi kanalami z syriusa, tj ponizej czestotliwosci 12672 nie mam zadnych problemow. Najbardziej zalezy mi na paczce ukraiskiej z 12717 V. Wychodzi na to wiec, ze chyba niezbedna bedzie wymiana anteny na wieksza. Pytanie tylko jak duza wystarczy (wiadomo, ze im wieksza tym lepiej hehe, tylko jaka min wystarczy, bo jednak im wieksza tym wieksze koszty). Obecnie na Syriusa mam nakierowana antenke "Maximum Multifocus E-85 plus Amos plus Hotbird na konwerterach quatro Alpsa (moze te Alpsy tez nie najlepsze, choc nowe konwertery, ale moze innej firmy by sie lepiej sprawowaly). Moja lokalizacja to Olsztyn, tuner Technomate TM-6900 Combo Super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam w okolicach Siedlec i posiadam antenę 80cm. Niestety nie mogę odebrać transportera 12.717 V, SR 23500, a także tego, gdzie nadaje rosyjski A-One i wszystkich poniżej tej częstotliwości. Może ktoś wie w czym tkwi problem....odbiór tych ostatnich może utrudniać niski poziom SR, ale co z 12.717????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A regulowałeś skew konwertera na niedziałających transponderach? Znaczy lekki obrót w lewo, albo w prawo - w zależności, kiedy pojawi się sygnał. Spróbuj też wpisać częstotliwość transpondera zmienioną o wartość 1-2 GHz, np. dla 12.717 V daj 12.719 V, albo 12.715 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wariant drugi to już próbowałem, a co do pierwszego to można powiedzieć że też...obracałem konwerter max. o ok.90 st. w prawo i lewo i nic nie pomogło poza pogorszeniem jakości na innych transporterach...Chociaż w skutek tego załapał czasami rosyjski A-One i sygnał wahał się 30-20% a na 12.717V ani drgnął

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obracałem konwerter max. o ok.90 st. w prawo i lewo i nic nie pomogło poza pogorszeniem jakości na innych transporterach...Chociaż w skutek tego załapał czasami rosyjski A-One i sygnał wahał się 30-20%
No i właśnie o to chodzi. Regulacja kąta skręcenia konwertera sprawi, że transpondery z mocniejszym sygnałem stracą kilka "procentów", a w zamian te procenty dostaną transpondery, które mają słabszy sygnał. Wracaj z powrotem do regulowania konwertera - tutaj liczy się każdy stopień, więc należy bardzo delikatnie obracać konwerter w uchwycie, a sygnał sam wskoczy. Zalecam też dokonać minimalnej korekty ustawienia anteny, zarówno ustawienia prawo-lewo, góra-dół.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj wieczorem były jakieś problemy z odbiorem ukraińskiej paczki MediaTranzyt, tp. 12.717V - bardzo słaby sygnał, teraz jakby pomalutku sobie wraca do swojego poziomu, ale jeszcze ciągle jest słabo. Od pewnego już czasu nie notuję u siebie częstotliwości 12.680 H, z której nadaje muzyczny kanał rosyjski A-One. Już nic nie wspomnę o 12674 V (pakiet rumuński), czy 12693 V (rumuński TVT89), te transpondery nie działają w ogóle. Nie powinno być aż tak źle, ponieważ moc wiązki europejskiej FSS dla Polski wynosi 47dB. Na standardowych antenach 80cm powinien być stabilny odbiór, a tu kiszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.680 H - odbiera bez problemu

12.693 V - taki sam sygnał jak wyżej

12.647 V - brak

 

Obecnie jest spore zachmurzenie oraz pada deszcz.

Antena 90 cm. Jak widać parę centymetrów i już różnica. Nie pamiętam jak to jest z transponderem 12.647 ale może przy dobrej pogodzie wskoczy (ewentualnie przetestować na innym konwerterze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się dzieje, ale przez dzisiejszy dzień miałem słabszy sygnał z 12.717V niż normalnie. Zaznaczam, że żadna pogoda tutaj nie miała znaczenia. Najwyraźniej coś leciutko przestawiło mi się przy antenie, spadek sygnału notuję jeszcze na paru transponderach z 28.5E. Inne satelity OK. Czy ktoś może potwierdzić, że z 12.717V (pakiet ukraiński) nie ma spadku mocy sygnału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chodzi o ten transporter to też mam z nim problemy. Również mieszkam w płn.-wsch. części kraju...kilkadziesiąt km od granicy białoruskiej i niestety do dnia dzisiejszego nie mogę złapać sygnału z tej częstotliwości. W dniu w którym montowałem "zeza" udało mi się go jednak upolować i sygnał był na poziomie 30-40 % (antena 80 cm). Potem pokręciłem konwerterem aby uzyskać dodatkowo odbiór z Eutelsata W3A. Obecnie nie mam ani Eutelsata W3A ani tr.12.680 :( ..... Spróbuj pokręcić konwerterem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tym transponderem rzeczywiście są problemy i mnie również problem prześladuje... Ważną kwestią jest właśnie idealne ustawienie skewu konwertera, wystarczy leciutki (trzeba z wyczuciem to zrobić) obrót LNB w uchwycie a sygnał wskoczy od razu. Dobrze jest też wpisać w tunerze zamiast częstotliwości 12.680 GHz, wartość np. większą o 2 MHz, czyli 12.682 GHz, czy też to samo zrobić z parametrem Symbol Rate. W przypadku osób posiadających obrotnice ten problem z odbiorem dodatkowo się nasila - np. u mnie wystarczy minimalnie ruszyć konwerterem i tp. 12.680 GHz wskakuje, a już tracę część częstotliwości z 28.5E (np. Clubland TV), czy 0.8W (City TV). Niestety nie da się tego pogodzić, żeby wszystko działało :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No i kolejne problemy z odbiorem wiązki "European"... Paczka MediaTransit (tp. 12728 GHz, pol. V) i odkodowany DaVinci (tp. 12.715 GHz, pol. H). Jak jest u Was z odbiorem? Zapewne sygnał z obu częstotliwości uległ zdecydowanemu pogorszeniu, wykluczam raczej, że obrotnica mi się znowu przestawiła. Brak sygnału z tych częstotliwości mam już trzeci dzień z rzędu :woot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...