Skocz do zawartości

Dawna Polonia 1


Ben
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...

Fragment spotu ramówkowego na jesień 1993:

 

Zauważcie, że logo Publipolska ma pewien charakterystyczny element włoski, zresztą lektor wymawiający nazwę tej firmy oraz telewizji też jest z Włoch, bo kojarzę że to lektor czytający na początku lat 90-tych formułki typu "program sponsoruje" czy zapowiedzi w Mediasetach. Sam spot zaś jest czytany chyba przez Jerzego Rosołowskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kirk napisał:

(...) lektor wymawiający nazwę tej firmy oraz telewizji też jest z Włoch, (...) Sam spot zaś jest czytany chyba przez Jerzego Rosołowskiego.

Tak, tak, tak. O jakże tęsknię za tamtymi czasami i tamtą Polonią1. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wspomnieć, że w tym spocie (w 1:41) Rosołowski zwraca się do głównych bohaterów serialu "Capitan Hawk" ich ówczesnymi południowoeuropejskimi imionami - Holly i Benji. W polskiej wersji lektorskiej emitowanej w Polonii 1, co prawda, te imiona pojawiają się na ekranie w czołówce, ale w tłumaczeniu zostawiono oryginalne, japońskie imiona postaci (i w tle większości odcinków w przeciwieństwie do reszty seriali leciała oryginalna japońska wersja zamiast włoskiego dubbingu).

Edytowane przez Krecik
(Literówka).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj od 4:22 prawdziwy unikat - Wiadomości TV Krater z Krakowa:

lub też:

 

Czołówka i studio w przeciwieństwie do napakowanej ówcześnie brytyjskością konkurencji z "Kroniki" Telewizji Kraków bardzo skromna choć porównując z konkurencyjną ledwo 3 lata w tyle. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jak się spojrzy, to te stacje należące do sieci Polonia 1 nie miały zbyt ekstrawaganckich opraw graficznych, nawet można zauważyć, obserwując różne nagrania, że w praktycznie wszystkich używano tego samego sprzętu na przykład do generowania napisów i plansz. Sprzęt oczywiście pochodził z Włoch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

W naziemnej tak choć na spółę z TVP Regionalną. 

A tymczasem znalazłem prawdziwą perełkę - pierwszy teletekst Polonii 1 z lat 90-tych! W tym przypadku z PTV Echo: https://archive.teletextarchaeologist.org/Pages/List/181?fbclid=IwAR3HbUHH5tf1Tl-pOa5OWvogUUVe5jCBzuuzwV51MFi31UGySaBgOVywJjs

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Dawna Polonia 1 kojarzy mi się głównie ze starymi kreskówkami, na pewno był tam nadawany "Yattaman" (do dziś chyba czasem emitują) oraz "Tygrysia Maska". Zdarzały się też ciekawe filmy. W sumie była to moja ulubiona stacja, zanim pojawiło się RTL7, a wiele lat później jeszcze Minimax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

@Piotrek22

Nie. Polonia 1 została uruchomiona w 1992. A oficjalnie nadała program od 7 marca 1993 r.

Co ciekawe telewizja działa na koncesji włoskiej, ale tylko dlatego że w czasach kiedy przyszłe stacje Polonii 1 rozpoczynały nadawanie, nie udzielano jeszcze koncesji dla nadawców radiowych i telewizyjnych, a same przepisy regulujące ich wydawanie były na etapie tworzenia. Kiedy weszły przepisy dotyczące koncesjonowania w 1994 r. prywatne telewizje nadające wówczas z terytorium Polski (poza PTV Echo, która posiadała tymczasowe zezwolenie na emisję programu) uznane zostały za prowadzące swoją działalność nielegalnie. W pierwszym procesie koncesyjnym, w którym udział brała m.in. Polonia 1, koncesję ogólnopolską otrzymał Polsat. Jeden z zarzutów KRRiT pod adresem Polonii 1 dotyczył skomplikowanej i mało przejrzystej struktury kapitałowej sieci. Był on o tyle istotny, że dopuszczalny udział obcego kapitału w spółkach ubiegających się o koncesję nie mógł przekraczać 33%.

Bez sukcesu dla nadawców zakończyło się również przydzielanie lokalnych pasm – KRRiT zarzucała stacjom brak niezależności od włoskich inwestorów, utrzymywano również, iż nie przewidziano w konkursie utworzenia sieci opartej o nadajniki małej mocy. Mimo to jednak początku 1995 roku ta ponoć nieprzewidziana sieć nadajników w większych miastach została przydzielona nadawcy kodowanemu – Canal+. Mimo nieuzyskania koncesji, stacje Polonii 1 nie zaprzestały nadawania, próbując w międzyczasie podważyć decyzje koncesyjne KRRiT w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – bez rezultatu.

29 sierpnia 1994 roku prokuratura w Warszawie, Krakowie, Opolu, Lublinie, Poznaniu oraz Szczecinie (przy wsparciu miejscowych brygad antyterrorystycznych) przeprowadziła akcję zamknięcia tych stacji Polonii 1, które nadawały na częstotliwościach zarezerwowanych dla wojska. Nadawcom zarzucano wówczas sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia dla życia – wykorzystywanie pasm wojskowych mogło teoretycznie spowodować nawet katastrofę lotniczą. Podczas procesu wytoczonego kierownictwu poznańskiej TV-ES okazało się jednak, iż nikt z Ministerstwa Obrony Narodowej w okresie nadawania na owych pasmach nie interweniował w tej sprawie, a więc uznano, że zagrożenia nie było.

W związku z wyłączeniami ośrodków sieci 13 września 1994 Polonia 1 rozpoczęła emisję programu z Rzymu za pośrednictwem satelity Eutelsat. Sześć działających jeszcze wówczas stacji lokalnych zaprzestało w znacznym lub całkowitym stopniu produkcji własnych programów, ograniczając się do retransmisji przekazu satelitarnego. 21 września 1994 nastąpiła powtórna akcja wyłączania. Tego dnia z eteru zniknęły: gdyński Tele Top, łódzki Tele-24, katowicki PTV Rondo i olsztyński TV Copernicus. Od tej pory program emitowały ostatnie dwie stacje naziemne: wrocławskie PTV Echo i bydgoskie TV EX, które jako jedyne nie korzystały z częstotliwości wojskowych. Obie zaprzestały nadawania dopiero w połowie marca 1995 roku, gdy było już pewne, że żadna z nich nie otrzyma koncesji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
Gość lakiman

Pamiętam start tego kanału. Często go później oglądaliśmy. 

Zdarzały się filmy z dubbingiem po włosku, do tego polski lektor i nawet się to oglądało.

Japońskie anime na tamte czasy to była fajna ciekawostka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lakiman

Same rarytasy. Nawet telenowele oglądało się z całą rodziną. 😀 

 Nie trzeba  było latać za kasetami VHS jak na Polonii 1 leciał dobry film.

"Top Gun" miał tam premierę. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...