Skocz do zawartości

EWTN


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć tutaj temat pewnego katolickiego kanału religijnego. Pewne nikt z Was nigdy nawet nie zerknął na ten program (zresztą ja też), ale po przeczytaniu kilku ciekawostek w internecie, nie ukrywam, że chciałbym przyjrzeć się tej stacji z bliska. Chodzi oczywiście o EWTN czyli Eternal Word Television Network, co w polskim tłumaczeniu daje Stacja Telewizyjna Wiecznego Słowa.

 

imagespf3.jpgMatka Angelika jest jedną z najsłynniejszych postaci medialnego świata religii. Jak sama mówi zaczęło się skromnie: kapitał w wysokości 200 $, wypożyczony garaż oraz misyjny nakaz od Archanioła Gabriela. W ciągu 23 lat udało jej się zbudować imperium medialne, które, jeśliby przeanalizować biznes plan, skazane było od początku na sromotną porażkę. Stało się jednak zupełnie inaczej. Założona przez franciszkańską zakonnicę Stacja Telewizyjna Wiecznego Słowa (EWTN) odbierana jest dziś przez ponad 75 milionów rodzin na całym świecie.

 

Między rachunkami za gaz i elektryczność

 

Urodziła się w 1923 roku jako Rita Antoinette Rizzo w rodzinie włoskich emigrantów w stanie Ohio. Rodzice rozwiedli się jak mała Rita miała sześć lat. Ojciec nie zapewniał należnego utrzymania i Rita od najmłodszych latach zmuszona była do pracy zarobkowej na siebie i swoją matkę. W wieku 23 lat wstąpiła do zgromadzenia sióstr franciszkanek w klasztorze św. Klary, przybierając imię zakonne Marii Angeliki. W latach 60-tych przeniosła się do Birmingham w protestanckim stanie Alabama, gdzie zgodnie z obietnicą złożoną Bogu postanowiła założyć klasztor p.w. Matki Bożej Królowej Aniołów i zrealizować swój ambitny plan.

 

Swoją medialną karierę rozpoczęła u znanego kaznodziei telewizyjnego Pata Robertsona. Zakonnica chciała jednak zostać niezależna od innych i w sierpniu 1981 roku zaczęła nadawać jej dzieło, EWTN. Siostra Angelika nigdy nie miała wystarczającej sumy pieniędzy dla realizacji swoich projektów, jednak jakimś cudem pieniądze się zawsze znajdowały. Pojawiali się ofiarodawcy, którzy identyfikując się z linią programową EWTN stawiali do dyspozycji ogromny kapitał.

 

Z całej Ameryki Północnej, a także innych kontynentów spływają mniejsze datki. Do dziś korporacja Matki Angeliki utrzymuje się tylko z ofiar, nie emituje żadnych reklam, a nawet nie zamawia specjalistycznych badań telemetrycznych, które w komercyjnych stacjach telewizyjnych są nieodzowną pomocą w konstruowaniu ramówki, atrakcyjnej dla telewidzów i reklamodawców. Między programami stacja pokazuje komunikat: „Pamiętajcie o nas między waszymi rachunkami za prąd i elektryczność”

 

Historia sukcesu

 

Głównym produktem EWTN jest program utrzymany w konwencji talk-show pt.: „Mother Angelica Live” nadawany we wtorkowe i środowe wieczory. Matka Angelika zapewnia, że nie przygotowuje się do programów „po prostu” siada i mówi: „Nie chodzi o to, co mam do powiedzenia, ale to, co ludzie potrzebują usłyszeć w danej chwili z woli Pana” – mówi siostra Angelika. Program EWTN obejmuje codzienne msze święte, teologiczne talk shows, sztuki biblijne, aktualne informacje z życia papieża i Watykanu oraz kreskówki o życiorysach świętych. Oprócz „Mother Angelica Live” wielkim zainteresowaniem cieszy się apologetyczny program „The Journey Home” (Podróż do domu), w którym byli protestanci, prawosławni, wyznawcy religii wschodu i islamu, a także ateiści, opowiadają z wiekim pietyzmem, a nawet ze łzami w oczach, o swoich nawróceniach na rzymski katolicyzm.

 

EWTN jest konserwatywnym nadawcą, podkreślającym na każdym kroku bezwarunkową akceptację dla nauczania papieskiego. Na stronach internetowych EWTN znajduje się największy na świecie wirtualny zbiór dokumentów rzymskokatolickich

 

Ramówka EWTN w 70% wypełniana jest przez produkcję własną. Programy nadawane są do ponad 40 krajów w języku angielskim oraz hiszpańskim przez pięć satelitów oraz naziemne połączenia kablowe. Działalność s. Angeliki objęła niemal wszystkie obszary mediów. Zakonnica jest autorką 53 książek o tematyce religijnej, a w 1992 roku udało się jej założyć największą na świecie, prywatną stację radiową WEWN, obejmującą swym zasięgiem cały świat. Siostra Angelika posiada honorowe odznaczenia sześciu amerykańskich college´ów i uniwersytetów oraz liczna nagrody humanitarne, i medialne.

 

Wprawdzie EWTN jest powiązana z Kościołem Rzymskokatolickim i ma ona ogromny wpływ opiniotwórczy na wiernych. W stacji pracują franciszkanie oraz księża diecezjalni oddelegowani przez do pracy w telewizji przez swoich biskupów. EWTN opłaca etatowego teologa, który sprawdza czy prezentowane programy spełniają wymogi ortodoksji rzymskokatolickiej. Matka Angelika jako franciszkańska przeorysza podlega bezpośrednio Rzymowi.

 

W okresie skandali obyczajowych z udziałem kapłanów rzymskokatolickich w USA siostra Angelika ze zdwojoną siłą podkreślała konieczność celibatu księży oraz zasady katolickiej nauki społecznej. Nie obawiała się również konfliktów z hierarchami, którzy uchodzą za liberałów.

 

Wiele emocji wywołał otwarty spór między zakonnicą oraz arcybiskupem Weakland z Milwaukee. Podczas papieskiej wizyty w USA wystawiono spektakl, w którym rolę Jezusa grała kobieta. Siostra Angelika nazwała występ „bluźnierstwem”, a w odpowiedzi arcybiskup określił zachowanie siostry jako „niegodne, obraźliwe i niechrześcijańskie.” Arcybiskup przeszedł na wcześniejszą emeryturę, kiedy okazało się, że zapłacił pokaźną sumę młodemu mężczyźnie, który wykorzystany seksualnie przez pewnego duchownego, zobowiązał się w ten sposób do milczenia. Wielu duchownych odwiedzających EWTN, widzowie, a przede wszystkim Matka Angelika upatrują w tym, jak i w wielu innych sprawach, Boży znak poparcia dla misji EWTN.

 

Nowy klasztor

 

W 1999 roku Matka Angelika wraz ze swymi 38 zakonnicami przeniosła się do nowego klasztoru. Został on zbudowany według planu, który miał zostać objawiony Matce Angelice przez Dzieciątko Jezus. Nowy budynek klasztorny jest repliką włoskiego klasztoru z XIII wieku i znajduje się w miejscowości Hanceville, na północ od Birmingham. Ośrodek klasztorny jest również sanktuarium p.w. Najświętszego Sakramentu.

Klasztor wraz z przyległym terenem, obejmuje swą powierzchnią 380 akrów. Budowę sfinansowało pięć, anonimowych rodzin. Nieopodal klasztoru wybudowano w 2001 roku zamek w średniowiecznym stylu, aby w ten sposób zachęcić przybywających pielgrzymów do walki o wiarę.

:arrow:Źródło

 

Kanał EWTN można znaleźć na obu największych pozycjach satelitarnych, tj. HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E. Przekaz nie jest kodowany.

 

Parametry na HotBird 13.0E: 11.585 V SR=27500 FEC=3/4

Parametry na Astra 19.2E: 11.538 V SR=22000 FEC=5/6

 

Po przeczytaniu powyższych informacji jestem ciekawy, jakie macie opinie na temat tego kanału. Zapraszam do dyskusji 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 5 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...