Skocz do zawartości

Jakie satelity można odbierać na terenie Polski?


karollo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie rozumiem skąd takie złe zdanie na temat obrotnic. Obrotnica to świetne rozwiązanie i wcale niedrogie. Ja motecka kupiłem kilka lat temu za ok. 250 zł i żadnych problemów z nim nie miałem. Wiadomo, że jak się jedzie z 42E na 15W to to trochę trwa, jednak nie jest to żadnym problemem, ponieważ zdecydowanie więcej plusów jest związanych z ilością dostępnych satelitów, a także z jakością odbioru. Moim zdaniem obrotnica to najlepszy wybór, w przypadku, gdy ktoś chce za niewielkie pieniądze mieć dostęp do większości dostępnych satelitów w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem skąd takie złe zdanie na temat obrotnic. Obrotnica to świetne rozwiązanie i wcale niedrogie. Ja motecka kupiłem kilka lat temu za ok. 250 zł i żadnych problemów z nim nie miałem. Wiadomo, że jak się jedzie z 42E na 15W to to trochę trwa, jednak nie jest to żadnym problemem, ponieważ zdecydowanie więcej plusów jest związanych z ilością dostępnych satelitów, a także z jakością odbioru. Moim zdaniem obrotnica to najlepszy wybór, w przypadku, gdy ktoś chce za niewielkie pieniądze mieć dostęp do większości dostępnych satelitów w Polsce.

W pełni podzielam!

Sam niedawno kupiłem sobie obrotnicę Opticum MH1 w firmie Hollex za dwie stówki "z hakiem" (z przesyłką) i jak na razie jestem zadowolony. W chwili obecnej mam dostęp do ponad 20 pozycji satelitarnych, w tym do wymienianych wcześniej, tzw. "podstawowych". ;) Polecam szczerze obrotnicę! Koszt układu dwóch osobnych anten z kilkoma konwerterami każda też nie jest niski i na pewno nie wyjdzie to taniej, niż np. wspomniana wyżej moja obrotnica... :roll: Bo do układu dwóch anten trzeba dokupić właśnie drugą antenę, dodatkowe konwertery (kilka sztuk), do tego sporo kabli, wtyczek F, przełączniki DiSEqC itp. A obrotnicę po prostu montujemy przy swojej obecnej antenie (jeśli mamy ją oczywiście odpowiednio dużą - min. 80 cm) "wpinając" ją pomiędzy antenę, a tuner. :)

Fakt, korzystanie z obrotnicy wiąże się z tym, że przy zmianie satelity musimy chwilę poczekać na obrócenie się anteny, ale i tak nie jest to, przynajmniej dla mnie, aż takie uciążliwe. Jeśli zmieniamy satelitę na innego, położonego blisko obecnie odbieranego to obrót anteny trwa kilka sekund. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co wam chodzi w tej szybkości obrotu. Jak może macie bramę na pilot otwieraną, czy coś w tym stylu to też otwiera się ona wręcz z hukiem ? Raczej to nie jest za szybki mechanizm. To wszystko działa na podobnej zasadzie - siłowniki, obrotnice do satelit, kamer itd. Jak wygląda mechanizm od środka można zobaczyć np. tu: http://jackysat.prv.pl/podstr/obrotnica.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam obrotnicę. Co do szybkości, przed chwilą zrobiłem test- moja antena to Laminas 120 cm, obrotnica GI-50-120. Obrót od 95E do 45W (czyli dwóch najbardziej skrajnych pozycji, które odbieram) zajął ~ 1 minutę i 6 sekund. Obrotnica ma już 3 lata, trochę się popsuła - tj. obraca się tylko, gdy wybierzemy transponder/kanał w polaryzacji H. Nie mniej większych zastrzeżeń nie mam, a obrót między 23-19-13-10e trwa naprawdę niewiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@raimundo, to ile dałeś za 120-tkę Laminas? ;)

 

Poza tym, co tu porównywać wagę 120 Laminas do 120 np. aluminiowej, która też do najtańszych nie należy (?).

 

Dla mnie osobiście, obrotnica, jest absolutnie nie do przyjęcia, bo to nie jest sprzęt do normalnego użytkowania przed telewizorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś około 400 zł. Aluminiowej anteny nawet bym nie próbował zakładać na obrotnicę - ze względu na ciężar. Mam nawet wątpliwość czy w ogóle obrotnica by ruszyła. Być może droższe, ale bardziej wytrzymałe mechanizmy poradziłyby sobie z anteną alumioniową. Nie mniej posiadaczem Laminasa jestem od około 4 miesięcy, wcześniej na obrotnicy wisiał Corab 90 cm.

Czemu nie do normalnego użytkowania przed telewizorem? Możesz to w jakiś sposób uzasadnić?

To znaczy - ja wiem, że żeby zdecydować się na taki sprzęt trzeba mieć trochę cierpliwości i wiedzy, ale jak dla mnie wyjście bardzo dobre i wygodne.

 

Notabene: wydaje mi się, że Mabo 115 albo 125 mogłoby być tańsze od Laminasa - minimalnie, ale jednak. Gorzej z kupnem tym bardziej, że chyba Mabo już ich nie produkuje (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz, ZAWSZE problem stanowią tak zwane standardy, które zapewniają komfort używania telewizora, dla mnie, jeśli kanał przełącza się dłużej niż 2 sekundy, to zaczynam mieć problemy z akceptacją takiego rzeczy stanu.

 

Nie po to, kupuje się drogi sprzęt odbiorczy (DM, VU+2), by czekać na kanał z kolejnego satelity, niczym na obrót radioteleskopu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem więcej niż 2 sekundy zajmuje zdekodowanie kanału przez moduł CI po przełączeniu na inny kanał.

Dlatego mówię, do tego trzeba mieć cierpliwość. Z drugiej strony do odbioru wszystkich pozycji w Polsce ile trzeba by postawić anten z zezami? Co najmniej 3-4 anteny przynajmniej do tych, które mają silny sygnał.

Nie mniej rozumiem - po prostu to trochę takie hobby, nie każdy jest tym zainteresowany :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz, ZAWSZE problem stanowią tak zwane standardy, które zapewniają komfort używania telewizora, dla mnie, jeśli kanał przełącza się dłużej niż 2 sekundy, to zaczynam mieć problemy z akceptacją takiego rzeczy stanu.

Uuu, to ty pewnie straszny nerwus jesteś. ;)

 

Nie po to, kupuje się drogi sprzęt odbiorczy (DM, VU+2), by czekać na kanał z kolejnego satelity, niczym na obrót radioteleskopu. :)

Ja, gdybym nawet miał taki drogi tuner to i tak nie stanowiłoby dla mnie problemu, że muszę chwilę poczekać, aż antena się obróci. :)

 

Ja generalnie z obrotnicy jestem zadowolony. :) Nie "kręcę" też nią co chwilę tam i z powrotem. ;) Antenę mam najczęściej ustawioną na Hot Bird'a. Ale jak już nie mam co oglądać, bo gdzie nie przełączę to reklamy ;) to wtedy przeglądam jakieś kanały zagraniczne na innych satelitach. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wanderer, gdybyś zadał sobie trud uważnego odczytywania zapisanych tu postów, to wiedziałbyś, że nie pretenduję do rangi dxera, raczej wręcz przeciwnie, bo uważam toto za dziecinadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jego Cień - no raczej jasno wyraził się @Wanderer, że to nie jest sprzęt dla DX-era, czyli właśnie dla tych którzy nie chcą kombinować z satelitami jak ty. Chyba przekombinowałeś z tym zrozumieniem. @Wanderer jest DX-erem dość znanym środowisku więc wie co pisze i jak można zauważyć w jego podpisie żadnego z w/w sprzętów nie posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uprawiam polowań na słabe TP i w ogóle mnie ten temat nie interesuje, tak więc w terminologii satelitarnych hobbistów nie jestem dxerem, ponieważ uważam ten proceder za nie do końca poważny.

 

Tak samo nie rozumiem krótkofalowców, którzy polują na specyficzne propagacje fal, by nawiązywać dalekie łączności, bo to w sumie do niczego niepotrzebne, ale koniki ludziska mają różne i skoro sprawia im to frajdę, to niechaj wyczyniają nawet największe harce, byle nie szkodzili tym innym. ;)

 

Niemniej lubię wygodę, dlatego używam dobrych markowych dekoderów i to jak mniemam, również nie powinien być problem, nawet dla dxerów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem jest zwykle nieodpowiednie oprogramowanie pod np. Blindscan bądź jego brak, a także brak obsługi coraz to powszechniejszych 4:2:2 oraz Multistream(specjalne karty PC).

Ludzie mają różne pasje. Sklejają modele, kolekcjonują znaczki, a inni śledzą ruch dzięki krótkofalarstwu bądź łapią najbardziej niedostępne w Polsce kanały i ulepszają sprzęt(tak, pomagają tworzyć soft dla tunerów) dzięki DX. Ja obrotnicę mam, nie jestem hobbystą ale lubię odkrywać nowe kanały niedostępne w Polsce wielokrotnie w lepszej jakości obrazu i dźwięku, a że można jeszcze się nieco podszkolić z języków obcych to kolejny plus :)

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 3 miesiące temu...

Odświeżam temat :) Moje pytanie dotyczy obrotnicy, jaki zakres i jakie satelity złapaliście na terenie polski ? Ostatnio kręcąc anteną po orbicie znalazłem kilka interesujących pozycji takich jak na przykład TurkmenÄlem/MonacoSat na pozycji 52E :) Chwalcie się swoimi odkryciami ;) Tak z innej beczki Pozdrawiam wszystkich DX-erów :D

Edytowane przez CzarnyKruko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...