Skocz do zawartości

DVB-T WROCŁAW


paweł68
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W poniedzialek wycięło mi połowę kanałów i nie bardzo wiem czemu.

Wiem, że w poniedzialek miało nastąpić przełączenie z DVB-t->dvb-t2, ale mam tuner TBS5580, ktory powinien obslugiwać dvb-t2 i sadzac po kanale "sprawdzam TV", ten tuner to obsluguje. Niestety, ale wycielo mi przykladowo "focus tv", TV Trwam, Polo TV, Eska i jeszcze inne, ale te kojarze.

Jak sprawdzilem w vlc kilka losowych programow, to wszystkie za wyjatkiem "Sprawdzam TV" mialo kodek h264, czyli DVB-t, a "Sprawdzam TV" pokazuje h265, czyli dvb-t2

 

Macie pomysl, co jest nie tak? Gdzie lezy problem? Uzywam tvheadend.

Czyzby tyle kanalow zniknelo po przesiadce na DVB-T2? czy to jednak karta czegos nie obsluguje?

 

Edytowane przez pawlosck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pawlosck napisał:

Macie pomysl, co jest nie tak? Gdzie lezy problem? Uzywam tvheadend.

Czyzby tyle kanalow zniknelo po przesiadce na DVB-T2? czy to jednak karta czegos nie obsluguje?

 

Hej, jedyne wytłumaczenie jakie znajduję to takie, że twoja karta nie obsługuje DVB-T2, a jedynie kodek HEVC. Rzadki przypadek, no ale widocznie się zdarza. Jeżeli nie ma MUX-1 i MUX-2 to na pewno to. A MUX testowy TVP odbierałeś/odbierasz? Bo jeżeli nie, no to na 100% to będzie

Edytowane przez Kiler
Nie cytujemy ostatniej wypowiedzi w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, pawlosck napisał:

a "Sprawdzam TV" pokazuje h265, czyli dvb-t2

Nie, nie nie - h.265 nie oznacza DVB-T2, h.265 to tylko kodek. DVB-T/DVB-T2 to natomiast standardy (sposób) nadawania. Tym samym można nadawać m. in. w kombinacjach:

DVB-T z kodekiem h.264 (jak wszystko dotychczas)

DVB-T z kodekiem h.265 (jak Sprawdzam TV)

DVB-T2 z kodekiem h.264

DVB-T2 z kodekiem h.265 (jak nowy standard nadawania)

Jeżeli Twój tuner nie obsługuje zarówno DVB-T2 jak i kodeka h.265 to nie odbierzesz nowego standardu nadawania. Być może padłeś ofiarą typowej, zazwyczaj Chińskiej sztuczki marketingowej typu dekoder z niby h.265 ale już bez wsparcia dla DVB-T2, podobnie jak to jest z dekoderami z niby DVB-T2 ale już bez wsparcia dla H.265.

 

8 godzin temu, SatExpert napisał:

mojej Arivy. T760i

Zauważyłem, że jesteśmy w zasięgu mniej więcej tych samych nadajników i mamy podobny sprzęt, więc przy okazji chciałbym zapytać czy odbiera Ci na tej Arivie MUX-BCAST? Ja dla przykładu mam tak, że AndroidTV odbiera ten MUX (z małym, ale wystarczającym poziomem sygnału) natomiast ta Ariva wpięta do instalacji antenowej w tym samym miejscu nie znajduje na kanale 41 nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pawlosck napisał:

tory powinien obslugiwać dvb-t2 i sadzac po kanale "sprawdzam TV", ten tuner to obsluguje. 

Twój prztkład jest dowodem na to że "Sprawdzam TV" nie jest żadnym gwarantem poprawności odbioru nowego standardu. 

Przyjęto w uproszczeniu że jeśli telewizor czy tuner ma kodek HEVC, to posiada także tuner DVB-T2.

Zazwyczaj tak jest, ale może być na rynku wiele tunerów które jednak głowicy DVB-T2 nie posiadają, a jedynie DVB-T, bo w takim standardzie nadaje "Sprawdzam TV". 

 

To lekcja dla pozostałych forumowiczów, przed którą ostrzegaliśmy, aby nie dawać sobie gwarancji na posiadanie k9mpatybilnego telewizora, na podstawie tego testu. 

 

Tylko odbiór kanałów z MUX5 TVP (o ile się jest w zasięgu) daje 100% pewność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, mathey napisał:

Zauważyłem, że jesteśmy w zasięgu mniej więcej tych samych nadajników i mamy podobny sprzęt, więc przy okazji chciałbym zapytać czy odbiera Ci na tej Arivie MUX-BCAST? Ja dla przykładu mam tak, że AndroidTV odbiera ten MUX (z małym, ale wystarczającym poziomem sygnału) natomiast ta Ariva wpięta do instalacji antenowej w tym samym miejscu nie znajduje na kanale 41 nic.

Odbiera. 😃 Sygnał nie jest zbyt stabilny, ale odbiera. 😃

 

1 godzinę temu, pawlosck napisał:

W poniedzialek wycięło mi połowę kanałów i nie bardzo wiem czemu.

Wiem, że w poniedzialek miało nastąpić przełączenie z DVB-t->dvb-t2, ale mam tuner TBS5580, ktory powinien obslugiwać dvb-t2 i sadzac po kanale "sprawdzam TV", ten tuner to obsluguje. Niestety, ale wycielo mi przykladowo "focus tv", TV Trwam, Polo TV, Eska i jeszcze inne, ale te kojarze.

Jak sprawdzilem w vlc kilka losowych programow, to wszystkie za wyjatkiem "Sprawdzam TV" mialo kodek h264, czyli DVB-t, a "Sprawdzam TV" pokazuje h265, czyli dvb-t2

 

Macie pomysl, co jest nie tak? Gdzie lezy problem? Uzywam tvheadend.

Czyzby tyle kanalow zniknelo po przesiadce na DVB-T2? czy to jednak karta czegos nie obsluguje?

 

W poniedziałek MUX-1 i MUX-2 zmieniły częstotliwości, czy sprawdzałeś czy masz sygnał na nowych częstotliwościach? 😃 Łap mój wykaz z uwzględnionymi nowymi częstotliwościami dla Wrocławia. ⬇

 

Edytowane przez SatExpert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, SatExpert napisał:

Odbiera. 😃 Sygnał nie jest zbyt stabilny, ale odbiera. 😃

(...)

W poniedziałek MUX-1 i MUX-2 zmieniły częstotliwości

Dzięki - hmm, czyli u mnie to nie wina konfiguracji MUX'a czy też samego tunera, a raczej wciąż zbyt mały poziom sygnału. (Zakładam, że masz w Arivie też najnowszy soft z 14/15.09.2021). Jeżeli jesteś z Wrocławia to ja jednak do tego nadajnika mam znacznie dalej, bo 30 km w linii prostej, być może to już zbyt duże wyzwanie dla tej Arivy.

EDIT: Nocą miałem absolutny rekord na BCAST - blisko 30% siły i 70-90% jakości wg. SmartTV, ale Ariva i tak tego nie łyknęła. Trudno, testy BCAST i tak nie będą trwały wiecznie więc nie ma co sobie aż tak zawracać głowy.

 

Właśnie też miałem odpisując koledze wyżej napisać o zmianie częstotliwości, ale umknęło mi to w wyniku zamieszania.

 

A co do Twojego wykazu, to przydatna rzecz (zazwyczaj korzystam z SAT CHARTS), jednak w celu poprawy jakości pragnę zwrócić uwagę, że MUX-5 jest teraz na kanale 46, a w zasadzie to już jest MUX-6, no i wspomniany BCAST ma obecnie więcej kanałów niż jest w wykazie ;)

Edytowane przez mathey
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, proton360 napisał:

Hej, jedyne wytłumaczenie jakie znajduję to takie, że twoja karta nie obsługuje DVB-T2, a jedynie kodek HEVC. Rzadki przypadek, no ale widocznie się zdarza. Jeżeli nie ma MUX-1 i MUX-2 to na pewno to. A MUX testowy TVP odbierałeś/odbierasz? Bo jeżeli nie, no to na 100% to będzie

Szukalem troche i z tego co znalazlem, to moja karta lapie Mux L4 i MUX TVP, wiec jest to DVB-T.

Patrzac na liste kanalow http://cyfrowydoradca.pl/mux-l4, to by sie to zgadzalo z tym, co mam u siebie.

 

Co do karty, to z tego co znalazlem(https://www.tbsiptv.com/download/tbs5580/tbs5580_user_guide.pdf), trzeba to recznie zmienic wpisujac komende "dvblast -f 474000000 -b 8 -a 0 -5 dvbt2". Niestety, ale na koniec wyskakuje linijka "error: no config file" i wisi. Podejrzewam, ze tu moze byc problem, ale nie mam pojecia o jaki ten config file chodzi.

 

Cytat

# dvblast -f 474000000 -b 8 -a 0 -5 dvbt2


DVBlast 3.4 (release)
warning: restarting
debug: compiled with DVB API version 5.11
debug: using DVB API version 5.11
debug: Frontend "TBS 5580 CI USB2.0 DVB-T/T2/C/C2/ISDB-T" supports:
debug:  frequency min: 174000000, max: 862000000, stepsize: 250000, tolerance: 0
debug:  symbolrate min: 1000000, max: 45000000, tolerance: 0
debug:  capabilities:
debug:   INVERSION_AUTO
debug:   FEC_1_2
debug:   FEC_2_3
debug:   FEC_3_4
debug:   FEC_5_6
debug:   FEC_7_8
debug:   FEC_AUTO
debug:   QPSK
debug:   QAM_16
debug:   QAM_32
debug:   QAM_64
debug:   QAM_128
debug:   QAM_256
debug:   QAM_AUTO
debug:   TRANSMISSION_MODE_AUTO
debug:   GUARD_INTERVAL_AUTO
debug:   HIERARCHY_AUTO
debug:   2G_MODULATION
debug:   MULTISTREAM
debug:   FE_CAN_MUTE_TS
debug:  delivery systems:
debug:   DVBT
debug:   DVBT2
debug:   DVBC_ANNEX_A
debug:   ISDBT
debug:   DVBC_ANNEX_B
debug: tuning DVB-T2 frontend to f=474000000 bandwidth=8 inversion=-1 fec_hp=999 fec_lp=999 hierarchy=-1 modulation=qam_auto guard=-1 transmission=-1 PLP_ID=0
debug: CA interface with 1 slot
debug:   CI link layer level interface type
debug:   0 available descramblers (keys)
CAM none
debug: setting filter on PID 0
debug: setting filter on PID 16
debug: setting filter on PID 17
debug: setting filter on PID 18
debug: setting filter on PID 19
debug: setting filter on PID 20
error: no config file

 

 

Jak macie pomysl, jak zmusic karte do zmiany standardu, to bede wdzieczny.

Edytowane przez pawlosck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SatExpert napisał:

Jeszcze nie zdążyłem zaktualizować MUX-5/6, BCAST i L4, przed południem zrobiłrm dopiero MUX-1-4, a resztę zrobię jutro i pojutrze.  ;)

A czy mógłbyś dodać informacje o tym, które kanały nadają w 1080p@50Hz, bo z tego co wiem nie jest to jednolite kiedyś TTV nadawało w DVB-T2 w 1080p@25Hz.

 

A druga kwestia to ścieżki dźwiękowe? Wszystkie są w E-AC3? Jaki jest ich bitrate i jakie ścieżki są nadawane?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

W odbiorze sygnału jest takie zjawisko jak tropo. Musicie obserwować. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, to odpowiedź jest jasna, uzyskujecie polepszenie gdy jest lepsza propagacja sygnału.

Obiór innych nadajników nie jest tutaj jednoznaczną przesłanką do oceny. Pomiar na mierniku dałby jednoznaczną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te posty z wątku o L4 bardziej pasują tutaj, więc wrzucam linki:

Do niedawna była to bolączka nie tylko BCAST'u ale i MUX-L4 - w szczególności wieczorami, gdy zmienia się propagacja silne MUX'y z województw z południa Polski nadające na tych samych kanałach co te słabiutkie muxy lokalne skutecznie mogą uniemożliwić ich odbiór głównie w sytuacjach, gdy ma się w swojej instalacji antenę dookólną, a już ze wzmacniaczem to w ogóle.

Obecnie, po II. etapie refarmingu i odciążeniu k.27 - przynajmniej w mojej lokalizacji - MUX-L4 działa chyba 24/7 stabilnie. No a BCAST, to nadal - jak wiatr zawieje - ten mux ma ponoć nieco słabszy sprzęt nadawczy, jak można przeczytać w temacie o L4, ale także z Częstochowa "Wręczyca" nadal nadaje na k.41 silny MUX3.

Edytowane przez mathey
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam,  dzisiaj  MUX  na  k.41  działa  bezbłędnie.  A  tropo  akurat  wczoraj  od  godzin  południowych kiedy zaczął  sygnał znikać  nie  miało  znaczenia,  o  ile  wogóle  wczoraj  było.

Zresztą  akurat w moim miejscu gdzie mam antenę skutecznie wyeliminowałem ewentualne zakłócenia na k.41  obniżając wysokość zawieszenia anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...