Skocz do zawartości

Humax HDCI-2000. Listy, softy, programy. FAQ.


Gość PawelU1981
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość PawelU1981

SOFTY:

Soft HDCI-2000 v.100013 z 5/07/2007

Opis:

- EPG DUAL ENGINE najlepsze EPG na rynku polskim dla wszystkich nadawców

- poprawny odbiór EPG dla Cyfry i Polsatuy

- napisy ekranowe dla Cyfry +

- szereg drobnych poprawek dotyczących współpracy z modułami CI

 

PROGRAMY

WDN4OAK - Program służący do ładowania oprogramowania do HDCI-2000, 5x00, FOX, ID Digital wszystkie od F-10 do CI-24

 

Formula HDCI - Program do wgrywania listy kanałów i wymiany oprogramowania w odbiorniku HDCI-2000

 

FAQ

Wskazówki:

Wgrywanie oprogramowania do odbiorników Humax i ID Digital.

Odbiorniki firmy Humax i ID Digital mają możliwość wgrania do nich oprogramowania. Często istnieje taka potrzeba, gdy producent wypuści nowszą wersję oprogramowania Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie funkcji OTA, czyli załadowanie oprogramowania z satelity. Niestety nie wszystkie modele, maja taką funcję (np. Humax CRCI-5500 nie ma) dlatego częściej stosowaną jest metoda programowania przy pomocy komputera. Ładowanie oprogramowania nie jest operacją skomplikowaną, przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności i uważnym przeczytaniu poniższej instrukcji nic złego nie powinno się stać.

 

Autor artykułu, jak i firma Sensor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe ze zastosowania się do poniższej instrukcji.

Ładowanie oprogramowania innego niż fabryczne jest niezgode z obowiązującym prawem.

 

W tym artykule opiszemy szczegółowo ładowanie orogramowania przez komputer.

Zbieranie niezbędnych elementów

Programowanie odbiornika

Najczęściej pojawiające się błędy

Zbieramy niezbędne elementy

Potrzebne nam będą:

Program do ładowania oprogramowania.

Oprogramowanie odbiornika do załadowania.

Kabel połączeniowy szeregowy NULLMODEM.

Najpierw trzeba ściągnąć i zainstalować program do ładowania oprogramowania. Potrafi to robić kilka programów, my polecamy Wdn4oak+.

 

Następnie należy ściągnąć oprogramowanie, które chcemy załadować. Na naszej stronie znajdziecie państwo oryginalne oprogramowanie. Należy jednak sprawdzić najpierw tzw. System ID swojego odbiornika, gdyż w ramach jednego modelu może być kilka różnych wersji oprogramowania. Parametr ten możemy znaleĽć w oknie pokazującym dane terminala. Poniżej widać okna pokazujące dane terminala dla różnych odbiorników.

 

Obrazek po lewej przedstawia okno statusowe odbiornika Humax 5100. Jak widać System ID tego odbiornika to 0011.0600. Obrazek po prawej przedstawia okno statusowe odbiornika ID Digital CI24E. System ID to 240b.0000.

Trzecim elementem potrzebnym do przeprogramowania odbiornika jest to kabel połączeniowy. Musi on być z obu stron zakończony złączem RS-232 żeńskim 9 pinowym. Można go kupić w sklepach elektronicznych oraz komputerowych. Wystarczy poprosić o: "kabel do złącz RS-232 NULLMODEM, 9 pinowy z obu stron żeński".

 

Opis wgrywania softu:

Ładujemy oprogramowanie

Gdy już zgromadziliśmy niezbędne oprogramowanie oraz sprzęt możemy przejść do właściwej procedury programowania. Najpierw łączymy odbiornik z komputerem za pomocą wspomnianego wcześniej kabla. Odbiornika nie włączamy jeszcze do zasilania. Następnie uruchamiamy program WDN4OAK+.

 

Ustawiając parametr "Comm. Port" informujemy program do którego portu szeregowego podłączyliśmy kabel. Zazwyczaj są dwa porty do wyboru oznaczone numerami 1 i 2. W takiej konfiguracji jak widać na obrazku odbiornik jest przyłączony do portu COM1 (pierwszy port szeregowy). Parametr "Baudrates" oznacza szybkość komunikacji na danym porcie. Jeśli jest to standardowy port szergowy pozostawiamy tam wartość 115000. Następnym krokiem jest wskazanie oprogramowania do ładowania. Robimy to przez naciśnięcie ikonki folderu obok napisu "File Information". Otwiera się okno dialogowe, gdzie wskazujemy plik z oprogramowaniem odbiornika (są to pliki z rozszerzeniem hdf). Po wybraniu odpowiedniego pliku, należy jeszcze raz się upewnić, czy wszystkie dane podaliśmy prawidłowo, a następnie naciśnąć przycisk "Download". Na ekranie ukaże nam się nowe okienko pokazujące postęp ładowania.

 

W tym momencie program oczekuje na połączenie z odbiornikiem. Teraz musimy włączyć odbiornik do zasilania. W okienku "PC to STB" natychmiast zostanie to zauważone poprzez zmianę paska postępu.

 

Po skończeniu ładowania oprogramowania do odbiornika, okienko "PC to STB" zniknie, nie oznacza to jednak, że odbiornik skończył się programować. Musimy poczekać jeszcze chwilę, aż na wyświetlaczu odbiornika serii Humax 5000 pokaże się napis "END". W przypadku IDDigital oraz Humax serii Fox, na panelu przednim muszą jednocześnie migać trzy diody. Teraz należy wcisnąć przycisk "Standby" na przednim panelu odbiornika i jeśli wszystko przebiegło prawidłowo odbiornik włączy się już z nowym oprogramowaniem.

 

Najczęstsze problemy podczas ładowania oprogramowania:

1. Okienko postępu pojawia się, ale nie następuje transmisja.

Należy zwrócić uwagę na kolejność kroków, gdyż jest bardzo ważna. Odbiornik włączamy na samym końcu, bądź przez włączenie wtyczki do sieci, będź przez wyłącznik znajdujący się z tyłu obudowy. Jest możliwość jeszcze przełączenia najpierw odbiornika w tryb STANDBY, a następnie po uruchomieniu programu do ładowania, zamiast włączać odbiornik do sieci, można włączyć go przyciskiem STANDBY. Należy także sprawdzić czy kabel do transmisji szeregowej jest poprawnie podłączony oraz czy wybrany w programie Wdn4oak+ port odpowiada temu portowi w komputerze do którego podłączony jest odbiornik.

2. Transmisja się rozpoczyna, ale od razu się zatrzymuje.

W 99% przypadków oznacza to, że nastąpiła próba załadowania błędnego oprogramowania. System ID oprogramowania nie zgadza się z System ID odbiornika i odbiornik odmówił ładowania oprogramowania. Dodatkowym objawem takiego działania jest pojawienie się na wyświetlaczu komunikatu E-ID w odbiornikach Humax serii 5000. Na odbiornikach bez wyświetlacza zapalona jest ostatnia dioda na panelu przednim.

3. W programie Wdn4oak nie można zaznaczyć oprogramowania do odbiorników ID Digital.

Oprogramowanie do odbiorników ID Digital posiada rozszerzenie "idd" podczas gdy do Humaxów "hdf". Należy zmienić rozszerzenie oprogramowanie na "hdf" i wtedy program Wdn4oak bez problemu je "zobaczy" i załaduje do odbiornika.

 

źródło: humax.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...