Skocz do zawartości

Szukam radia na prezent


kisiel95
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, chciałem zrobić prezent starszej osobie i kupić jej radio.

Ważne informacje:

- ma ono stać w kuchni, gdzie jest słaby sygnał FM (obok okna jest drugi dom),

- nie ma na chwilę obecną w tej lokalizacji zasięgu DAB+,

- głównie będzie się nim obsługiwać osoba starsza, więc ma być przyjazne w obsłudze.

 

Myślałem nad radiem tradycyjnym FM z anteną pokojową (Radio ELTRA Koliber Srebrny) i internetowym (Radio internetowe ART 1001 Czarny i Scansonic D-100BT DAB+). W tym domu jest dostęp do Internetu.

Mam w związku z tym parę pytań.

 

1. Co to znaczy radio cyfrowe z syntezą PLL? Czy ono jakoś lepiej odbiera?

2. Czy do tego modelu radia FM da się podłączyć antenę pokojową?

3. Jakie macie opinie na temat dwóch modeli przeznaczonych radia internetowego? Czy są one przyjazne w obsłudze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Oznacza, że dostrojenie do danej częstotliwości odbierania sygnału jest wspomagane przez układ elektroniczny. Bez tego to po prostu kręcisz gałą, żeby dostroić i od twojej ręki zależy jak dokładnie dostroisz, z syntezą PLL pomaga elektronika :)

2. Jeśli da się podłączyć jakąkolwiek zewnętrzną, czyli jest gniazdo antenowe, to da się i wewnętrzna (pokojową) - powinny mieć kable z takimi samymi standardowymi wtyczkami.

3. Nie znam, ale czy to rozsądne, żeby starsza osoba zawracała sobie głowę internetowymi stacjami? Moim zdaniem ważniejsze, by radio miało kilka przycisków do automatycznego przełączania między zaprogramowanymi stacjami, to najważniejsza i jakże wygodna funkcjonalność!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega coś miesza, radzę się dobrze zastanowić, żeby potem nie płakać:

- Scansonic D-100BT DAB+ - nie jest radiem internetowym, co więcej to jest tylko tuner, który trzeba podłączyć do jakiegoś wzmacniacza albo do głośników aktywnych. Oczywiście ma gniazdo antenowe

- radiem internetowym (ale uwaga - też tylko tunerem!) jest Scansonic I-100BT WiFi

Radzę dokładnie poczytać np. tutaj: https://www.c4i.com.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=category&virtuemart_category_id=519

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tańsze radia zazwyczaj mają wbudowaną antenę teleskopową, z wejściem antenowym to już kilkaset złotych ale za to zwykle stereo.

Ja mam w kuchni coś podobnego do tego:

https://www.euro.com.pl/radioodbiorniki/sangean-h-201.bhtml

trochę inną wersję i też słaby zasięg, ale daje radę, tylko czasami na słabszych stacjach RDS nie działa. Może i w twojej lokalizacji będzie dobrze? Antena zewnętrzna (ale nie pokojowa) zawsze będzie lepsza, zależy jak daleko do nadajnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie miałem za bardzo czasu w święta napisać opinii związanej z odbiorem radia u seniorki smile.png
Plusy:
- ładny wygląd radia (choć to kwestia gustu)
- wygodna obsługa (babcia nauczyła się obsługi przycisków)
- w przyszłości możliwość wgrania stacji z DAB+

Minusy:
- radio jest trochę wywrotne (na szczęście, stoi ono przy ścianie szafki)
- radio nie zapewniło dobrego odbioru stacji w miejscu, w którym miało stać (daliśmy je w inne miejsce + doczepiłem kawałek drutu do anteny teleskopowej i było lepiej).

Dziękuję wszystkim za pomoc, a jeżeli ktoś nie pomógł, to będzie miał okazję, bo szukam teraz radia do swojego mieszkania.
Budżet do 100 zł, również celowałbym w jakieś Duale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...