Skocz do zawartości
  • 0

Problem z odbiorem HotBird 13E z talerza, dziwne zachowanie


maxi77
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

chciałem zapytać czy ktoś może mi wyjaśnić taki przypadek, który zdarzył się u mojego kolegi. 

Antena ustawiona na satelitę Hotbird 13E z konwerterem poczwórnym "QUAD". 

3x kable od konwertera idą do kolegi pokoju, 1x do jego ojca. Antena jest na dachu, dach ma 30 stopni pochyłości. Kamienica 3 piętra, on mieszka na parterze.

Sprawa wygląda tak, że nie ma sygnału z tych 3 kabli. Sprawdzałem miernikiem SAT po odłączeniu kabla od dekodera, nie ma Hotbirda 13E.

U jego ojca, też nie było sygnału, zanikał.

 

Antenę ustawiłem porządnie na HotBirda 13E, konwerter ustawiłem dokładnie i sprawdziłem czy czasem z wszystkich wyjść konwertera jest sygnał, był. 

Dekodery sprawdziłem działają. 

 

Co się mogło wydarzyć? 

 

Najdziwniejsze, uwaga ....
Po podłączeniu na początku miernika SAT, zgłasza zbyt duże napięcie na wyświetlaczu i wyłącza mi miernik. 

To spowodowało, że użyłem miernika do napięcia, wskazuje na przewodach od 115V do 125V napięcia zmiennego. 

 

Napięcia stałego nie ma, albo jest znikome rzędu 0.1V 

 

Po odłączeniu dekodera u ojca i zmierzeniu napięcia, na wszystkich kablach (ojca+3x jego w pokoju) nie ma napięcia, dopiero jak podepnie się do jego dekodera i włączy do sieci, wtedy są takie wysokie napięcia. Dotknięcie powoduje jak kopnięcie prądu. Na wszystkich przewodach tak ma. 

 

Nadmienię, że pół roku temu, zgłosił mi, że wymieniał konwerter na nowy, bo tamten mu się spalił. Czyżby przez to większe napięcie?

 

Reasumując głowica w dekoderze, jak ma za duże napięcie to ma zabezpieczenie prawda? Głowica daje na kabel do konwertera od 13-18V napięcia stałego?

 

Jeszcze sprawdziłem na dachu, kazałem zewrzeć żyłę z oplotem, każdy kabel z osobna, a ja sprawdzałem, czy mam sygnał na kablu. Z pośród czterech sprawdzonych tak przewodów tylko jeden jest sprawy, tak ten u ojca jego. Natomiast 3x kolegi nie dają sygnału. 

Na koniec, kable są przytwierdzone oplotem do rynny. 

Model kabla RG6U

 

Czy to możliwe, żeby było zwarcie na 3x kablach?

 

Dzięki za wszelkie info

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Uszkodzony element moim zdaniem to tylko chyba kabel.
Dekoder ojca jego działa dobrze. Jedynie jaka jest wada ale nie jestem pewien to kopie na pozostałych kablach jak jego ojca kabel jest wciśnięty w dekoder. Myśle, ze to obojętnie w jakim dekoderze włożony kabel wtedy kopie na pozostałych jak się odkręca. Dopiero wszystkich odłączenie powoduje ze nie kopie. Po co wymieniać konwerter? Nie doczytałeś chyba? Konwerter był u niego uszkodzony pół roku temu, ale został wymieniony. Nie miał sygnału od niego na wszystkich dekoderach. Antenę miał ustawiona porządnie. Intstator stwierdził przepalenie wiec wymienił i wszystko wróciło do normy. Myśle, ze efekt spalenia konwertera był właśnie spowodowany tym wysokim napięciem utrzymywanym. Co do kabli to tutaj widzę problem. Zaciski F-ki ma zarobione dobrze i ściśnięte. Natomiast sprawdzałem miernikiem napięciowym na dachu kiedy kolega zawierał kolejno kable i udało mi się jeden tylko zidentyfikować tzn ojca jego = sprawny kabel po zwarciu żyły z oplotem ja dotykałem na gorze i sprawdzałem czy mam sygnał. Jeden z instalatorów z tego co wiem mówił czy może jakieś kable trójfazowe bądź coś innego przechodzi obok kabli ...? Jedynie co jest to te kable były założone na dachu, a później zrzucone na dół ulice i koleś na drabinie je przytwierdził opaskami plastikowymi do rynny znaczy by nie latały w czasie wiatru to tyle. Później ładnie przechodzą przez ścianę i tam jeden idzie do ojca a trzy pozostałe wiązką do jego pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mówię, to jest różnica potencjałów. Jakbyś miał roznicówke to by Ci co chwilę wywalało. W telewizji kablowej w takich wypadkach montujemy izolatory galwaniczne, jednak przy sat to nie ma zastosowania bo idzie składowa stała do konwertera. Spróbujcie ogarnąć swoją elektryke w domu, albo zaproscie elektryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uszkodzony element moim zdaniem to tylko chyba kabel.

Dekoder ojca jego działa dobrze. Jedynie jaka jest wada ale nie jestem pewien to kopie na pozostałych kablach jak jego ojca kabel jest wciśnięty w dekoder. Myśle, ze to obojętnie w jakim dekoderze włożony kabel wtedy kopie na pozostałych jak się odkręca. Dopiero wszystkich odłączenie powoduje ze nie kopie. Po co wymieniać konwerter? Nie doczytałeś chyba? Konwerter był u niego uszkodzony pół roku temu, ale został wymieniony. Nie miał sygnału od niego na wszystkich dekoderach. Antenę miał ustawiona porządnie. Intstator stwierdził przepalenie wiec wymienił i wszystko wróciło do normy. Myśle, ze efekt spalenia konwertera był właśnie spowodowany tym wysokim napięciem utrzymywanym. Co do kabli to tutaj widzę problem. Zaciski F-ki ma zarobione dobrze i ściśnięte. Natomiast sprawdzałem miernikiem napięciowym na dachu kiedy kolega zawierał kolejno kable i udało mi się jeden tylko zidentyfikować tzn ojca jego = sprawny kabel po zwarciu żyły z oplotem ja dotykałem na gorze i sprawdzałem czy mam sygnał. Jeden z instalatorów z tego co wiem mówił czy może jakieś kable trójfazowe bądź coś innego przechodzi obok kabli ...? Jedynie co jest to te kable były założone na dachu, a później zrzucone na dół ulice i koleś na drabinie je przytwierdził opaskami plastikowymi do rynny znaczy by nie latały w czasie wiatru to tyle. Później ładnie przechodzą przez ścianę i tam jeden idzie do ojca a trzy pozostałe wiązką do jego pokoju.

 

Jak myślisz co się stało z konwerterem, który dostał napięcie ok.120V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Musisz uziemić kable antenowe. Możesz to zrobić przy odbiorniku.

Najpierw jednak sprawdź odbiornik bez anteny.

Napięcie na wejściu antenowym powinno zmieniać się przy przełączaniu programów z polaryzacji pionowej 14V na 17V przy poziomej.

Teraz podłącz kabel antenowy razem z uziemieniem i zmierz napięcie na drugim końcu kabla przy antenie. Jeśli jest wszystko OK to podłącz tylko ten kabel do konwertera. Jeśli nic nie padło to powinno świecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...