Skocz do zawartości

Post przeciwko nadawaniu filmów z bocznymi czarnymi pasami - kaszetami (Pillarbox, Windowbox) przez TVP (Kultura, Rozrywka, itp) na DVB-T (naziemna).


mk2studio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ten post ma na celu przywrócenie poprzednich ustawień nadawania DVB-T na: TVP Kultura , TVP Rozrywka , TVP Historia , (zmiany zostały wprowadzone dn. 11.10.2017r  - po komunikatach, na TVP "Przepraszamy za ewentualne przerwy w nadawaniu programu TVP w godzinach 00:00-06:00, spowodowane pracami konserwacyjnymi na MUX-3"). 

Zmiany te dotyczyły wprowadzenia stałego-sztywnego formatu 16:9 , poprzez zwężanie, ściskanie obrazu na filmach PRL i serialach.

   Przed zmianami były one transmitowane na pełnym ekranie (bez bocznych czarnych pasów - kaszet). Dopiero widz albo telewizor ustawiał odpowiednie proporcje  obrazu. Było to optymalne rozwiązanie , a nie wiadomo , kto wpadł na taki pomysł by to zmienić i wprowadzić na sztywno format 16:9 , jeszcze przy jakości programów SD (Standard-Definition). Reklamy oczywiście są transmitowane na pełnym ekranie   :)

 

Czyli przed zmianami tak to wyglądało - przykład:

perth4x3.jpg

 

a teraz jest tak:

4x3n16x9.jpg

 

Poniżej wyszczególniono wady takiego sztywnego nadawania 16:9 , jakie wprowadzono na DVB-T przez TVP (TVP Kultura, Rozrywka, itp ).

 

 

WADY:

 

 - Nadawanie sztywnego formatu 16:9 jest szczególnie niekorzystne przy transmisji SD (SDTV), której rozdzielczość nie jest większa od 720x576 (lub 704x576).

 

 - Powoduje pogorszenie jakości obrazu o około 27% (dla zwężanych filmów)- czyli zamiast 704x576  film jest w rozdzielczości 524x576

 

 - Nie można prawidłowo oglądać takich filmów na telewizorach np: 4:3 (lub 14:9 , oraz coraz bardziej popularnych 21:9) przez to, że nie można ustawić odpowiednich proporcji i odpowiednio dopasować obrazu do formatu telewizora. (Żaden telewizor nie ma takiej opcji by film 4:3 transmitowany jako 16:9 rozszerzyć z zachowaniem proporcji do pełnego formatu np 4:3)

 

 - Dyskryminacja osób posiadających odbiorniki 4:3 (lub inne telewizory niż 16:9)

 

 - Powoduje wystąpienie tzw. efekt znaczka pocztowego (Windowbox)- czarne obramowanie,  gdy zwężony film jest dodatkowo emitowany jako panoramiczny, co powoduje pogorszenie jakości i rozmiaru o 40% , do rozdzielczości 538x432 (tzw. Windowbox) i wygląda to tak:

uid_1e20f449955a4337a35ebee70e7573941317

(czerne obramowanie - ramka, co już to wiele razy  można było zobaczyć na TVP Kultura)

 

 - nadawanie takiego sztywnego 16:9 z bocznymi pasami (pillarbox) jest bardzo szkodliwe dla telewizorów OLED (AMOLED) oraz dla telewizorów plazmowych, ponieważ następuje nierównomierne zużycie matrycy telewizora. Natomiast jeśli telewizor odbiera prawidłowy-pełnoekranowy sygnał to sam go odpowiednio ustawia, a na pozostałe części ekranu dokłada odpowiedni wzór by cały czas na matrycy był równomiernie rozłożony obraz ,  zamiast czarnych pasów.

 

 - W zamian za  pełnoekranowy obraz są niepotrzebnie transmitowane czarne boczne pasy (bo komu potrzeba oglądać czarny ekran?). Widz powinien otrzymywać obraz na pełnym ekranie i później z nim zrobić co mu się spodoba  i na pewno nikt by nie chciał, by o tym decydował za niego nadawca,  tym bardziej, że to nadawanie nie jest kompatybilne ze wszystkimi formatami odbiorników telewizyjnych i nie da się tego prawidłowo oglądać na odbiorniku 4:3, jak już wcześniej to było pisane.

 

ZALETY: brak

 

____________________

 

Wszyscy, którzy są przeciwko transmitowaniu bocznych pasów przez TVP proszę się  wpisywać, poniżej.

 

Akcja taka  miała już miejsce u innego nadawcy i odniosła odpowiedni skutek.

 

Wszyscy, którzy mają dostęp również do innego forum , mogą skopiować powyższy tekst i go rozpowszechnić,  by był dostępny dla większej liczby osób.

 

WPISUJCIE SIĘ by to poprzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również popieram tą inicjatywę.

 

Po to opracowano technologię pozwalającą na dynamiczną zmianę proporcji obrazu, aby z niej korzystać.

Większość transmisji nadaje "domyślnie" w 16:9, ale niektóre materiały są wciąż nagrywane/nagrane w 4:3.

W konsekwencji tego można się spotkać ze wspomnianym efektem znaczka pocztowego w odbiornikach o proporcjach ekranu 4:3.

Przede wszystkim urządzenia mają możliwość zmiany zachowania przy odbiorze sygnału w innych proporcjach niż te ekranu, a ustawianie "na sztywno" skazuje siłowo na użycie rozwiązania stosowanego przez daną stację (lub dostawcę sygnału).

Jeśli ktoś preferowałby np. rozciągnięcie obrazu 4:3 do 16:9 to jest to jego indywidualna decyzja, do której nie powinien być jakkolwiek przymuszany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 7 listopada 2017r znowu zmieniono nadawanie TVP Kultura i TVP Rozrywka (naziemna DVB-T ) na dynamiczną zmianę proporcji obrazu i zaprzestano nadawania sztywnego 16:9. Brawo. (czyli ustawienia wprowadzone po konserwacji w dn. 11.10.2017 nie sprawdziły się)  .  Jednak coś zostało jeszcze zmienione , bo na forum wiele osób pisze , że niektóre PVR teraz (od 7.11.2017r) nie nagrywają z TVP Kultura i TVP Rozrywka i TVP Historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Bez wątpienia coś namieszali, zresztą nie pierwszy raz. Od przeszło 2 lat w sygnale DVB-T na kanałach TVP są popsute napisy DVB (co jakiś czas na skutek błędów nie wyświetla się jakiś dialog) i nic z tym nie zrobiono, choć problem wielokrotnie zgłaszałem. :sad:

A z dynamiczną zmianą formatu obrazu na pewno jest coś nie tak. Jeśli aktualnie nie masz możliwości nagrania próbek i sprawdzenia nagrań na komputerze, mogę ewentualnie podesłać Ci moje próbki na PW. Zobaczysz, że pomimo iż nagrania zostały utrwalone podczas audycji 4:3, programy na komputerze odczytują format 16:9.

Na forum Emitel'a ludzie dodatkowo piszą, że po tych zmianach na telewizorach Manta czy Sencor w ogóle nie mogą oglądać kanałów TVP Kultura, TVP Historia czy TVP Rozrywka. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dekoder Opticum HD T80plus od 11.10 programy nadawane w formacie 4:3 wyświetla w 16:9 z pasami (4:3 letterbox - tryb dla telewizorów kineskopowych, wyświetlanie pełnego obrazu) - na telewizorze ramka dookoła obrazu. Jeżeli chcę mieć na pełnym ekranie to muszę zmienić ustawienia na 4:3 panscan. Przed 11.10 był obraz na pełnym ekranie w trybach 4:3 panscan, AUTO i 4:3 letterbox. Normalnie mogę nagrywać - jednak dekoder zapisuje w 16:9.

 

Coś jest nie tak, bo każde urządzenie reaguje inaczej.

Edytowane przez Kamilx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ładnie. Sądziłem, że wszystkie dekodery z tunerem DVB-T jakoś sobie radzą z przełączaniem formatów. :? U mnie na dekoderze DVB-T przełączanie działa, ale jak nagrany plik odtwarzam na dekoderze DVB-C to jest dokładnie tak, jak u Ciebie.

 

@mk2studio: Za chwilę podeślę próbki na PW. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zarówno na dekoderze DVB-T stacjonarnym jak i komputerowym (usb) audycje 4:3 nagrywane są jako 16:9.

Jak oglądam któryś z tych programów (Kultura, Historia, Rozrywka) na tunerze komputerowym podczas audycji 4:3, to np. program DVBViewer również sygnalizuje, że to format 16:9. Dlatego cały czas sądziłem, że nadają w sztywnym 16:9, a to przełączanie na niektórych tunerach DVB-T jest dla mnie dziwne i niezrozumiałe. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...