Skocz do zawartości
  • 0

Odbiór TV satelitarnej w lesie


Po prostu ja
 Udostępnij

Pytanie

Witajcie. Trochę śmieszny temat, ale niejeden użytkownik naszego ulubionego satelity 13.0°E ma problemy w postaci przeszkód na jego drodze. Jak to się mówi, nie ma rzeczy niemożliwych, więc może więcej głów wymyśli coś fajniejszego?
Otóż, moim problemem jest kilka drzew. Typ mieszany, ale najwyższe to sosny. Mają może z 15 metrów.
Mam masywny maszt na tym domku, w którym mieszkam. Ma on płaski dach i wysokość 3,45 metra . Maszt podnosi antenę o około 50 cm. Razem to daje prawie 4 metry od ziemi. Od najbliższego drzewa do masztu jest 15,4 m. Mam możliwość zrobienia sobie wydłużenia masztu, ale tu rodzi się pytanie: o ile muszę podnieść antenę? Walczę z tym od 2 miesięcy i nie używam, a płacic trzeba. Od tygodnia czytam wszystkie fora i artykuły i używam kalkulatorów, ale ja z tego nic nie rozumiem.
Czy mógłby ktoś łopatologicznie wytłumaczyć, co i jak obliczyć? Wierzę, że znajdzie się osoba o dobrym sercu, a inni użytkownicy na pewno będą też wdzięczni. Pozdrawiam, Po prostu ja.

Edytowane przez Barti
Niechlujna pisownia w poście, liczne błędy ortograficzne. Na forum piszemy poprawnie po polsku, z poszanowaniem zasad polskiej pisowni, gramatyki, ortografii i interpunkcji. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie wiem jak to rozwiązać za bardzo, ale mam taki pomysł podrzucony przez obserwację w okolicy mojej. Koleś przy bramie zamontował antenę i do domu szło jakieś 30 metrów. Miska 120-stka. Trochę śmiesznie to wyglądało, ale o ile wiem, działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Też o tym myślałem. Niedaleko mnie też widziałem takie rozwiązanie, ale talerz mały, chyba 60. Problem w tym, że domek stoi przy uliczce i abym mógł odejść z talerzem to musiałbym przeciąć ulicę. Wiem też, że zaraz ktoś się przyczepi o estetykę.

Edytowane przez Barti
Brak znaków interpunkcyjnych w poście, przez co jego czytelność jest utrudniona. Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W Polsce przyjmuje się średnio że wysokość przeszkody nie powinna być większa niż 60% odległości do niej.

W Twoim przypadku wysokość przeszkody wynosi:

ok.15m (wysokość drzewa) - 4m (wysokość zawieszenia anteny) = ok.11m.

Maksymalna wysokość przeszkody zależy od szerokości geograficznej. Przy odległości do najbliższego drzewa 15.4 m,, jego wysokość od poziomu zamontowania anteny nie powinna być wyższa niż 8m na północy Polski i 10m na południu Polski. Jak widzisz, przy 11 metrach wysokości przeszkody nie masz więc szans na odbiór. :cry:

W zależności od miejsca odbioru musisz maszt przedłużyć co najmniej 1-3m. Ewentualnie na tym samym poziomie postawić nowy - kilka metrów dalej od drzewa. Ponadto powinieneś uwzględnić, że drzewa cały czas rosną

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jak sprawa ma się w Holandii?

 

Zakładając tą samą wysokość zawieszenia anteny, odległość od drzewa i jego wysokość - przeszkoda nie wyższa niż ok. 8.5m nad Morzem Północnym, ok. 9.5m w okolicy Maastricht. Czyli maszt przynajmniej 3m w górę.

Oczywiście wyliczenia dotyczą Hot Birda.

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

3 metrowy maszt to wcale nie jest tak mało. Trzeba uważać na naprężenia, żeby maszt, do którego zamocujesz to 3 metrową rurę lub jego mocowanie, nie zostało wyrwane przy jakimś wietrze. Poza tym, jak rura będzie niezbyt gruba, jak Ty to mówisz, to antena będzie dyndać na wietrze, a wiesz, że kilka cm jedną lub w drugą stronę i masz brak odbioru lub zakłócenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak dobrze poszukasz to na Marktplacu kupisz maszt 8-9m o przekroju trójkąta równobocznego za 50€ - 100€. Na pewno będzie stabilniejszy, zrobisz jakieś odciągi dodatkowe i z tej wysokości złapiesz bez problemu. Widziałem takie dzielone na trzy - może wystarczy tylko jeden człon (zależy czy byś to budował od ziemi czy od dachu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie, no jasna sprawa, że konstrukcja nie może być zbyt miękka, bo talerz swój opór i ciężar daje. Bardziej chodziło mi o to, że właśnie może być konstrukcja z grubszej rury i do tego odciągi, niż np. konstrukcja typu kratownica.Jeśli uda się odebrać sygnał to antena będzie też osłonięta przez drzewo za nią. Wszystko już przemyślane. :)

 

P.S. Bawiłem się programem Dishpointer. Pomocny bardzo, to racja. Trochę mu trzeba pomóc z dokładnym znalezieniem lokalizacji.

Edytowane przez Barti
Brak znaków interpunkcyjnych w poście, przez co jego czytelność jest utrudniona. Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak dobrze poszukasz to na Marktplacu kupisz maszt 8-9m o przekroju trójkąta równobocznego za 50€ - 100€....(zależy czy być to budował od ziemi czy od dachu).

Dach o wiele za słaby na taką konstrukcję, a w ziemi nie mam dobrego fundamentu, ani za dużo miejsca na samego jego.

Wczoraj też wertowałem Marktplaats.

 

Właśnie ironią jest, że każdy Polak ma satelitę też przy drzewach i wszyscy znaleźli sygnał z ziemi, a u mnie tak zarośnięte, że nawet kawałka dziury nie ma.

Edytowane przez Barti
Brak znaków interpunkcyjnych w poście, przez co jego czytelność jest utrudniona. Pisząc posty należy poprawnie stosować znaki interpunkcyjne. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To dogadaj się z kimś, czy nie możesz wymienić konwertera na twin i podciągnąć do siebie kabla. Jak daleko masz do następnego domku? Kabel w peszel (albo i nie - zależy jak długo tam będziesz mieszkał) i taniej wyjdzie, niż maszt.

 

Maszt na marktplacu szukaj pod hasłem pyloonmast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Opcja pociągnięcia kabla odpada. W okół mnie sami Holendrzy. Pierwszy Polak 100m dalej. Ale przede mną za drzewami Niemiec ma ustawioną Astrę 19E. Chcę go spytać, czy nie mógłbym zrobić zeza na jego satelicie. No, ale wiadomo, to Niemiec, a ja Polak więc można się domyślić mojego uczucia i oporu do pójścia do niego, haha.

Edytowane przez Barti
Niechlujna pisownia w poście, liczne błędy ortograficzne. Na forum piszemy poprawnie po polsku, z poszanowaniem zasad polskiej pisowni, gramatyki, ortografii i interpunkcji. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam wszystkich po dłuższym czasie ,a szczególnie moderatora Barti. Chciałbym przeprosić za tą pisownię, ale na wytłumaczenie mówię iż używam tylko telefonu Samsung w którym działa słownik, jak widać w innych zedytowanych postach działa na moją niekorzyść. Plus do tego zapał wiedzy o SAT nie jest mały. Chcę tylko wiedzieć jak to działa, by wiedzieć jak z tego korzystać. Nie chwalę się ale kiedyś praktykowalem radioamatorstwo więc podstawy znam i fascynuje mnie to. Ale jednak SAT to co innego. Do rzeczy,

 

 

Odebrałem w tym lesie 3 satelity.

Zacząłem od zwykłego analogowego wskaźnika. Miałem parę sygnałów i jeden łamał wskazówkę, zaś w dekoderze Cyfrowego Polsatu ani jedna z zaprogramowanych Satelit nie wskazywała sygnału. Nie odpuściłem i pojechałem kupić miernik cyfrowy o nazwie Easy HD Sat Finder, ale to nic innego jak Satlink WS6933 ktory ja chwalę niezmiernie. Jako lajk mogę powiedzieć że jest bajecznie prosty jedynie mógłby pokazywać jaka satelita została natrafiona bo tak na wskaźniku dbuv widzę że coś się zmienia ale Q 0 , wchodzę do menu i wybierałem inne satelity po czym odrazu pojawił się sygnał Quality i decybeli i tam inne jak BER też wiem już co to.

 

Tym oto sposobem złapałem 3 satelity:

 

Astra1 19.2- S/N10-11.6dB Q 55% BER 1.5E-01 68 dbuv

 

Astra3 23.5 nie pamiętam szczegółów ale Q ok 40% i śmigało bez zacięć

 

Astra 2 28.2 j.w Q ok 35 % i czasami tylko cieło.

Zastanawiacie się co z tym dekoderem? Nie wiem. W klamotach miałem jakiś malutki dekoder FTA Megasat 6400 DVB-S. On to wszystko odebrał. Ma wyjście tylko na SCART ale obraz jak lustro.

Za każdym razem antena patrzy w drzewa z wysokości 2.5m mianowicie pierwsze części konstrukcji masztu i stół w którym dosyć sztywno stoi.

 

HOTBIRD 13 nie został zlokalizowany. Ani trochę. W jednym miejscu miernik zaczął pipkać po czym straciłem go na zawsze...

 

Aby dodać uśmiech na waszej twarzy powiem jeszcze tak...Sprzężyłem ten wskazówkowy. Analogowy wskaźnik z cyfrowym tzn podłączyłem jeden do drugiego i dopiero wtedy do konwertera. Nie spodziewałem się tak wspaniałej współpracy. Teraz znalezienie sygnału w drzewach tych 3 satelit to pikuś. Szkoda że ten HB13 nie odpowiada , ale nie odpuszczę i idę naprzód. Pozdrawiam, Po prostu ja

P.S. napisanie tego posta było mordęgą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podrzuć zdjęcia.Tez o tym pomyślałem;)Konwerter światłowodowy.Droga inwestycja ale coraz popularniejsza

Domek mamy nad jeziorem. Najprawdopodobniej będę tam dopiero na sylwestra a jak nie to dopiero na wiosnę więc fotki dopiero wtedy.

Zamontowali nam to:

http://www.hollex.pl/instalacje-optyczne/system-mdu/1542-konwerter-optyczny-invacom-fibre-mdu

Z tego co się orientuję to od domu do anteny idą dwa przewody. W jednym na bank jest zasilanie z gniazdka bo wpięty jest do gniazdka.

Ten zasilacz jest przy antenie w puszce zamontowany a co do anteny to się myliłam. Polsatowską mąż wywalił a tam stoi 90cm Corab.

Kosztowało to kupę kasy (chyba 2200zł z montażem i sprzętem) no ale to był jedyny sposób na telewizję satelitarną w tamtym miejscu bo nawet kilkumetrowe maszty nic nie pomogły.

W domu stoi jeszcze jakaś puszka za dekoderem. Do niej idzie przewód światłowodowy a od niej zwykły przewód antenowy do dekodera i ta puszka też jest podpięta do zasilacza i do 220V.

Edytowane przez yyyeeeepppp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...