Skocz do zawartości

Przekazy satelitarne (feeds)


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To i Owo o przekazach...

 

Przekazy satelitarne są zupełnie innym światem telewizji. Jest to świat, w którym reklamy nie istnieją, w którym możemy "podejrzeć" znaną prezenterkę/prezentera przygotowujących się do przekazania we właściwym już momencie danej kwestii. Niejednokrotnie możemy być świadkami ciekawych rozmów w postaci używanych nietypowych (pozbawionej cenzury) słów u osób, po których nawet niespodziewalibyśmy się. Często audycje są pozbawione loga kanału, komentarza prowadzących z którymi mamy zazwyczaj do czynienia oglądając program już po obróbce.

 

Zwykły "Kowalski" nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele możliwości może posiadać jego tuner cyfrowy. Powszechnie wiadomo, kupując owe produkty, sprzedawca nam nie powie, że możemy na tym tunerze ogladać również inne programy tj. przekazy dla stacji telewizyjnych.

 

Przekaz satelitarny jest głównie dosyłem dla kanału telewizyjnego audycji przeprowadzanych na żywo lub materiałów przygotowanych poza siedzibą stacji. Chociażby programy informacyjne, w których są emitowane relacje dziennikarzy z różnych miejsc wydarzeń, również programy typu reality show, audycje interaktywne z kolekcji Call TV a nawet przekazy najlepszych lig europejskich (co zapewne może ucieszyć fanów sportu).

A więc nasuwa się pytanie: Po co płacić abonament, jak można przy odrobinie wiedzy obejrzeć audycję sportową za darmo? Niestety, ostatnia tematyka przekazu satelitarnego jest najtrudniejsza do namierzania. Dosyły transmisji sportowych często mają tak słaby sygnał, że do ich odbioru potrzebne są większe anteny, rzędu 110 cm i wyżej. Do tego dochodzi nietypowy rodzaj kompresji - MPEG2 4:2:2. Z reguły, większość odbiorników cyfrowych posiada wbudowany inny dekompresor obrazu - MPEG2 4:2:0 - taki zazwyczaj jest stosowany przez nadawców na orbicie. Przekazy sportowe (ale i nie tylko) charakteryzują się niestabilnymi parametrami technicznymi jeżeli chodzi o nadawanie. Często technicy korzystają z różnych pozycji satelitarnych, wybierają inne częstotliwości, zmieniają wartości SR i FEC. Do tego dochodzi jeszcze ewentualne kodowanie niektórych przekazów. Powyższe czynniki bardzo utrudniają niekodowany odbiór transmisji sportowych.

 

 

Aby nie być gołosłownym na temat przekazów, zamieszczam kilka ciekawych zapów z dosyłów do naszych polskich kanałów telewizyjnych. Screeny zostały wykonane przez moderatora @pitter.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------pol01511342h66662007072ou4.th.jpg telemedia211260h2750020cy5.th.jpg telemedia311260h2750020cn9.th.jpg tvpszczecinpol03311133vqo2.th.jpg

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Polsat Sport feed z 4.0W ------------------------------------------------ TVN Gra feed z 4.0W --------------------------------------------------------------------------- TV4 feed z 4.0W --------------------------------------------------------------------------- TVP feed z 7.0E

 

A teraz może obejrzymy jakiś ciekawy przekaz? Proszę bardzo!

:arrow:Przekaz reportera dla "Wydarzeń" Polsatu

:arrow:TVN Fakty feed - tuż przed wejściem na antenę

 

Brak loga kanału w rogu ekranu, oprawy graficznej oraz reklam w przerwie programu jest cechą charakterystyczną każdego przekazu satelitarnego.

 

 

 

Gdzie szukać przekazów?

 

Niestety, na pozycjach najbardziej popularnych w Polsce (13E, 19.2E) nie znajdziemy praktycznie żadnych przekazów.

 

Poniżej przedstawiam linki do wybranych satelitów, z których można najłatwiej upolować przekazy do stacji telewizyjnych. Są przedstawione również wykazy normalnych programów, jednak my skupimy się tylko na szare pola - takim kolorem strona "Lyngsat" oznaczyła przekazy satelitarne. Również postaram się przybliżyć w kilku słowach, jacy nadawcy korzystają z uwzględnionych pozycji. Aby móc odbierać przekazy, wskazane jest posiadanie anteny przynajmniej o średnicy czaszy - 80 cm.

 

Eutelsat W6 - 21.6°E Satelita bogaty jest w przekazy dla takich kanałów angielskich jak: BBC, ITV, APTN, platformy brytyjskiej BSkyB.

 

Eutelsat W2 - 16.0°E Na tej pozycji występuje różnorodność. Swoje przekazy nadaje tutaj wiele nadawców europejskich. Wśród nich znajdą się najwięksi operatorzy włoscy (Telespazio, Mediaset), rumuńscy (publiczna telewizja TVR, komercyjne Antena i NationalTV), brytyjska British Telecom. Można złapać również materiały amerykańskiej stacji CBS, krajów bałkańskich. Z tej pozycji satelitarnej korzysta również polski TVN, czasami też Canal+ do przekazywania transmisji sportowych. Z tym ostatnim bywa najwięcej problemów, częste kodowanie, również słaby sygnał który utrudnia namierzenie przekazu - potrzebne są sporej wielkości anteny.

 

Eutelsat W1 - 10.0°E Pozycja zdominowana głównie przez GlobeCast, British Telecom i APTN, znajdą się również pojedyńczy nadawcy. Przypomnijmy, sieć GlobeCast jest światowym liderem jeżeli chodzi o transmisję kanałów telewizyjnych. W swojej ofercie skupia wiele stacji z całego świata, również polskich. Nadaje programy głównie dla Ameryki Północnej, jednak sporo jej przekazów dla stacji telewizyjnych, także normalnych programów jest nadawanych z satelitów dostępnych w Europie. Również stąd korzysta polski Canal+ (problem jest podobny jak wyżej).

 

Eutelsat W3A - 7.0°E Satelita obfitująca w dosyły. Tutaj znajduje się bardzo dużo przekazów nadawanych przez EBU (Europejską Unię Nadawców) która przekazuje swoje dosyły innym telewizjom w Europie. Są to materiały głównie publicznych stacji telewizyjnych i radiowych z Europy, północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. W skład EBU wchodzi również polska TVP. Tych przekazów niestety nie obejrzymy przy pomocy naszego tunera, są one emitowane w najwyższym standardzie MPEG2 4:2:2, również część z nich, a w szeczególności transmisje sportowe są profesjonalnie zakodowane.

Ale na pocieszenie dodam, że bez większych problemów możemy tutaj natrafić na niekodowane przekazy polskiej telewizji TVP, również włoskiej RAI. Są też nadawane feedy dla polskiego Canal+ (problem jest podobny jak wyżej).

 

Sirius 2 - 4.8°E Na tej pozycji satelitarnej możemy złapać dosyły dla skandynawskich stacji telewizyjnych, również rumuńskich (np. RealitateaTV). Także korzysta stąd polski Canal+ (problem jest podobny jak wyżej). Nie braknie też dosyłów innych nadawców z Europy.

 

Intelsat 10-02 - 1.0°W Tutaj również przekazy są zdominowane głównie przez nadawców skandynawskich. Stąd przekazuje swoje materiały amerykańska stacja ABC. Nie braknie też dosyłów innych nadawców z Europy.

 

Amos 1/2 - 4.0°W Pozycja satelitarna obfitująca w dosyły dla polskich stacji telewizyjnych, głównie dzięki Polsat który nadaje tutaj materiały do różnych audycji na żywo, również wydarzeń sportowych dla Polsatu Sport. Spora część feedów należy do Telemedia która emituje teleturnieje interaktywne CallTV, np: dla TVN Gra. Można również podejrzeć przekazy dla kanałów z części krajów byłej Jugosławii, które są realizowane przy pomocy operatora "Croatel".

 

Atlantic Bird 3 - 5.0°W Najwięcej przekazów jest realizowanych przez GlobeCast France, są też British Telecom i nadawcy indywidualni z różnych krajów.

 

 

 

I na koniec jeszcze jedna ciekawa stronka do polecenia. Jest warta uwagi, ponieważ są na niej zawarte najświeższe informacje o tym, jakie ciekawe materiały można oglądać w postaci przekazu do stacji telewizyjnej. Pamiętajmy o jednym - nie wszystkie przekazy da się obejrzeć. Należy zwracać uwagę na "Transmis en". Przekaz niekodowany będzie tylko wtedy, gdy będzie widniała następująca informacja: "MPEG-2 4:2:0 (PAL)". To czy obejrzymy, uzależnione jest również od mocy sygnału.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------www.satelliweb.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...