Skocz do zawartości

Polskie stacje radiowe od trzech Grup


michalzgierz1989
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Astra 23,5 wschód staje co raz bardziej popularna jeśli chodzi o dosyły do nadajników, nadają tutaj Grupa RMF, Grupa Radiowa Time i Grupa Agora, niestety do odbioru tej ostatniej wymagana jest karta pod PC, chyba że jest któryś odbiornik który odbierze ten transponder ale na pewno dla większości granicznym SR jest 1000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 5 tygodni później...

Rzadko w sumie zaglądam, ale może to jest dobry moment na odświeżenie informacji:

Michale, Sid 25000 roboczo nazwany przeze mnie "po reklamie" to różne rozmaite testy Radia Gra, w domyśle z Torunia.

Playlista czasem jest synchronizowana, czasem nie. Czasem dostajemy zasadniczą bazę radia Gra, czasem jej mało spotykane zakamarki.

Nazwę "po reklamie" nadałem temu SID ze względu na zapętlony przez niemal miesiąc jingiel, używany zresztą w zasadniczej "grze".

Na razie, po drobnej reorganizacji, Service 38000 = Gra Wrocław, 48000 = R.Jura z Częstochowy (co ciekawe, tu output jest przed pre-emfazą).

Toruń trzyma się mocno, i nie widzimy go na satelicie jak na razie.

P.S.: Idzie nowe, - zauważam zakusy RMF'u do testów AAC Plus (sid 27000) = He-aac v1, 128 kbit/s @ 48 kHz (SBR) z nagłówkiem ADTS.

Jak sobie pomyślę, że taka papka, po pre-emfazie na etapie kodeka będzie dalej puszczana w nadajnik, to trochę mi się odechciewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W paczce Eski/ZPR dorzucono WAWA Kielce.

 

Natomiast większy news jest taki, że paczka z SR 750 zmieniła parametry - teraz jest na 11,674V z SR: 1123 ksymb/s i FEC 3/4 (DVB-S2/QPSK), nadal z identyfikacją ACM/VCM, choć modulacja się nie zmienia, co może robić problemy w odbiorze. Ale wyższy SR daje szansę na spróbowanie na tym sprzęcie, na którym nie dało się wpisać tak niskiej wartości jak 750 ksymb/s ;)

 

Dodano tam na PID Audio 601 (SID: 6000) Radio Pogoda, zapewne w jakiejś wersji lokalnej (już było na PID Audio 201 (SID: 2000).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam odbiór na 5990, która oficjalnie ACM/VCM nie wspiera.

Ciekaw jednak jestem powodu takiej zmiany, tak źle im było z "utrudniającymi" ustawieniami? A może po prostu (co dziwne) były jakieś RTCN'y, na przykład z dosyłem radia Złote Przeboje, gdzie 8psk było zbyt niestabilne.

Co do serwisu 601, to Radio Pogoda w wersji lokalnej, dla Gdańska.

Edytowane przez Eugeniusz Pompiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info - myślę, że odbiór może mocno zależeć od urządzenia, np. u mnie muszę koniecznie ustawiać MIS 0, bez tego nie mam sygnału, co jest w sumie w pewnym sensie dziwne ;)

Z Radiem Pogoda to moja ślepota - dzięki - faktycznie to Gdańsk, to jest to co @michalzgierz1989 wstawił wyżej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby troszkę off topic ale po paru dniach nieobecności przed tunerem zauważyłem ostateczny brak serbskiej paczki z 11683-11686. Może jakaś szansa na kolejną, polską paczkę?

Po ostatnich przetasowaniach z SID'ami 26000 i 27000 i paczką Agory nie bardzo rozumiem ichnią logikę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo ładnie, Grupo RMF z waszej strony :):)

SR dla paczki na 11678 to 2048, 3/4, przy Roll-off = 0.25 z pilotem.

Oczywiście 8psk, zatem musi, że mają jakieś 4.55, może 4.56 mbit.

Na zmianach i złączeniu paczek zyskali zatem ponad 400 kbit; wcześniej FEC to jak pamiętam 2/3

Za chwilę przeskanuję jeszcze zawartość mux'a

 

#####################

Po przeskanowaniu:  Do paczki dodano serwisy z serii 5XXX.

Chwilowo nie podejmę się identyfikować "co jest co" ale SID'y w nowej paczce zostały przemieszane dość skutecznie.

Jeśli dobrze oszacowałem, dostajemy dwa testowe kanały (wcześniej tylko SID 25000), oraz parę kanałów stricte dosyłowych (HE-aac 24 kHz, 48 kHz SBR, 16 kbps) na których na razie cisza.

Moim skromnym zdaniem kroi się temat na newsa na stronie, bo zmiana tak coś czuję wpłynęła lub wpłynie na treść paczki 4XXX.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Eugeniusz Pompiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spojrzałem w temat, @michalzgierz1989 napisał mi na PW o braku paczki, podjechałem, myślałem, że będę miał newsa, a tu już wszystko rozpracowane ;)

Dzięki @Eugeniusz Pompiusz za zbadanie ;)

Planuję od jakiegoś czasu siąść i ustalić jakie wersje są nadawane kolejno we wszystkich tych paczkach, tylko z czasem kiepsko. Podpowiem patent, gdyby komuś innemu się chciało - dobra koncepcja to nagrać cały TS w ciągu dnia, wystarcza ok. godzina - przynajmniej raz polecą dżingle z miejscowościami. Wieczorem i teraz w nocy niestety nie ma już lokalnych dżingli - puszczają je do jakiejś godziny. Teraz gdy odpadła jedna paczka i jest też wyższy SR - powinno być wygodniej - u mnie zmiana na plus jeśli chodzi o stabilność odbioru.

Ja może znajdę chwilę pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

 

To jakby co z innych newsów:

- w paczce Eski dorzucono VOX Gorzów

- na 11,667 GHz, pol. V widzę coś jeszcze, z SR 2450, ale choć wygląda na DVB-S2/8PSK, nie mogę capnąć wstrojenia. Poziom sygnału wydaje się mocny, ale nie przekłada się to w ogóle na odbiór, SNR ledwie koło 6-6,5 dB. Spróbuję jeszcze podpiąć coś z DVB-S2X...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że przynajmniej dla części z tych serwisów można również przyjąć bardziej technologiczny sposób badania; posiadają mianowicie dane sterujące do koderów RDS w czytelnej formie to jest zgodnej ze strumieniem mpeg-1 L2 (mp2) i niemieckimi stacjami z Astry 19.2.

Zapewne to się nawet jakoś ładnie, fachowo nazywa i ma swój numerek ale nie pamiętam. ;);)

Tak czy inaczej, wszystko prócz testowych siłą rzeczy RDS nadaje, a DVB viewer go wyświetla.  Niestety jednak wyświetla go w taki sposób, że czytnik ekranu, którego używam tam nie sięga. :)

Pozostaje mi niemiecki programik RDS extractor znajdujący się w strefie użytkownika DVB viewera.

Soft niemieckojęzyczny, ładujemy nagranego TS, wybieramy PID (jeśli wiele w TS'ie) i w edycyjnym do odczytu polu dostajemy wynik.

 

P.S.: co do 11667, wydaje mi się, że upolowałeś jakiś feed TV (ta część TP to albo jakaś Belgia, albo inne wyścigi konne), w sumie aż do 11670, wcześniej nawet 71 tak było. dziś widziałem coś na 11664 z SR ponad 3K

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Eugeniusz Pompiusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już próbowałem tego podejścia jakiś czas temu - wiem, że do serwisów dołączony jest RDS, ale nigdy nie trafiłem w nim pełnej nazwy. Być może emitowana jest jakaś podstawowa forma, dopiero uzupełniana przy wpuszczaniu na nadajnik? W każdym razie doszedłem nawet do tego, że napisałem sobie osobny program - prymitywny parser RDS (bardzo prymitywny, raczej taki proof of concept ;) ), którym sobie wczytywałem nagrany wcześniej PID i wyciągałem tekst, ale np. teraz z SID 27000 wyciągam tylko:

 

Teraz gramy: RMF MAXXX - LATO NA MAXXXA
Za chwile: RMF MAXXX - LATO NA MAXXXA
RMFMAXXX (liczne powtórzenia, zwracam uwagę na brak spacji)
LATO NA  MAXXXA (liczne powtórzenia)
puste ramki wypełnione bajtami 0x55 i 0xAA
 
W ciągu dnia pojawiają się wykonawcy - teraz chyba jest jakiś blok miksowany i dlatego nie ma tych informacji w blokach "teraz gramy" i "za chwilę". Ale tak czy siak - nazwy oddziałów nie widzę.
 
Jeśli ktoś ma pomysł, to oczywiście chętnie spróbuję, ale póki co zszedłem naprawdę do niskiego poziomu i nic. Niewątpliwie bardzo by to ułatwiło życie, bo w tablicy SDT nie ma nazw, a uzupełniając to o brak jakiejkolwiek innej identyfikacji - jest kłopot i zostaje tylko mozolne nagrywanie i odsłuchiwanie.

 

RDS Extractor także na to nie pomaga (on nawet jeszcze mniej wyciąga - wygląda na to, że skupia się na nazwach utworów).

 

Jako ciekawostkę mogę odnotować, że w nowej paczce z wyższym SR stacja z SID 22000 ma RDS nadawany jako osobny strumień danych z PID 2202, nie jako część audio.

 

Z 11,667 GHz, pol. V - faktycznie musiałem trafić na jakiś późnonocny feed, dzisiaj nie ma tam aktywności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, MR Orbita, umkło a nawet umknęło to mojej uwadze; to nie "złote", które pięknie prezentują miasto w RDS.

Zapomniałem, że Maxxx tego nie robi. ;)

 

Interesujące wydają się te puste grupy bajtów, trzeba obserwować, podobnie, jak mikre serwisy w AAC.

Programikiem, jeśli nie ma zbytnich wymagań w sumie jestem zainteresowany, ale to już jak to się mówi Inne Story :):)

Przy okazji, nie, żebym jakoś bardzo wylewał żale, muszę dać całkiem sporego minusa Christianowi i ekipie od DVBviewera/TransEdita, ponieważ choć oferują oni tryb "dla niewidomych" niestety uwzględnia on dane EPG, nie zaś RDS, co w naszym przypadku troszkę przeszkadza.

Dobra, rozumiem, że nie pomyśleli o niewidomych DX'erach ;);)

Tak czy inaczej po wyłączeniu "niewidomego trybu" program traci na wygodzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RMF Maxxx naziemnie w FM w RDS ma nazwy oddziałów/miast doklejone? Jeśli tak, to raczej to się musi dziać poza tą emisją. Jeszcze będę nad tym myślał, może jeszcze coś z tego RDS można wyciągnąć...

 

Programik wymaga .NET Framework, ale zrobiłem tylko narzędzie pomocnicze na kolanie, w takiej formie to się nie nadaje do publikacji ;) Docelowo jeśli znajdę coś czasu, to zrefaktoryzuję kod, poprawię odczyt i wrzucę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem wygląda, że grupy, które są puste mogą robić za swego rodzaju marker, gdzie wyświetlić miasto, a tym istotnie zajmuje się lokalny koder.

Zresztą, tak czy tak, coś lokalnego w razie wu musi tam być, by kontrolować a w razie potrzeby korygować parametry techniczne emisji (głównie dewiację FM).

No i najważniejsze: Stereo na FM samo się nie zrobi; zatem kodery stereo i RDS na 100 procent są  przy nadajnikach.

Jedno, co  zrobili centralnie ułatwiając sobie tym samym to Pre-emfazę; stąd tyle wysokich tonów w strumieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szanowni,

Spieszę z newsami może nieco bardziej nadającymi się na wiodące forum poświęcone radiofonii niemniej do rzeczy:

 

11674 - pojawia się nowy serwis 7000 (na razie ton testowy 1 kHz), 256 kbps mp2.

Z innych wieści, w "megapaczce" znów nieco przeorganizowano serwisy, i tak na przykład SID 54000 jest kopią RMF nadawaną w AAC LC, około 160 kbps (140-247 kbit w szczytach) w wersji transportowej ADTS.

przeorganizowano również mikro serwisy - te po 16 i 24 kbps.

Któryś SID zamiast dwóch 24-kbitowych stał się jednym serwisem 48 kbit.

Można zatem wysnuć wniosek, że optymalizacja pojemności trwa w najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

11674 V,874,3/4,Dvb-S2/8PSK,ACM-has a new symbol rate and coding mode:ACM!

I identified some of these radio stations,but I did not succeed on the last one.

 

Apid-101 (pol) -Radio Zlote Przeboje,
Apid-201 (pol) -Radio Pagoda 87.8 Fm,
Apid-301 (pol) -Radio Radio Zlote Przeboje,
Apid-401 (pol) -Radio Tok.FM,
Apid-501 ( pol) -Radio Rock,
APID-601 (pol) -Radio Pagoda 87.8 Fm,
APID-701 (pol) -Radio ...?

 

35akp02.jpg

Edytowane przez satesco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...