Skocz do zawartości

Zbiorcza antena satelitarna na bloku - plusy i minusy


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

1.Temat zbiorczej anteny satelitarnej na dachu bloku.Sam mam naziemną,satelita mi nie potrzebna.Chciałem się zapytać [bo nikt mi nie wyjaśnił z monterów,osób które podjęły decyzję o instalacji] jak by to współpracowało w moją naziemną anteną.

Teraz mam naziemną ,kilka tv w pokojach,na każdym odbiorniku są te 3 kanały w HD+ inne.

Nie interesuje mnie kilka dekoderów ,więcej pilotów,cenię to.Nikt mi nie wyjaśnił opcji możliwych do wygodnego użytkowania,koordynacji w moją anteną naziemną.Blok wybudowany sporo przed 2013 rokiem[..ustawa?]

2.Gdy byłbym przeciwny doprowadzenia instalacji [ wiercenia,korytka] w mieszkaniu własnościowym to chyba nie mają prawa "przewiercać się aby puścić "resztę" wiązki przewodów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostrzegam tylko plusy.

Ad 1. Jest to (zapewne, trochę mało informacji podałeś) instalacja multiswitchowa, więc naziemną będziesz miał tak jak masz dotychczas. No chyba że ze swojej anteny odbierasz z innego nadajnika niż z tego, z którego odbiera sygnał antena z instalacji w bloku - wówczas czekałoby cię tylko ponowne wyszukanie kanałów w telewizorze. Ale na wstępie nie zakładamy tego. A swoją antenę będziesz mógł schować, wpinasz się kablem do gniazda abonenckiego które zainstalują ci w pokoju/pokojach.

Poza tym jeśli zamontowana jest również antena radiowa, to będziesz mógł podłączyć wieżę itp. urządzenia audio które posiadasz.

Jeśli administracja bloku dodatkowo wybrała opcję bardziej rozbudowaną niż odbiór tylko z satelity Hotbird 13E (Cyfrowy Polsat, NC+) uzupełniając ją o Astrę 1 19,2E no to już całkowicie elegancja - znajdziesz tu sporo transmisji sportowych na darmowych niemieckich kanałach, jeśli jesteś fanem sportu. Choć z Hotbirda też coś się znajdzie.

Ad 2. Co do tego to nie wiem. Bynajmniej ja polecam zgodzić się na montaż. Zawsze lepiej mieć dodatkowe kanały z satki, niż nie mieć i zostać tylko przy naziemnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym nowym budynku wielorodzinnym, który otrzymał pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku, obowiązują przepisy prawne nakładające na dewelopera obowiązek wykonania łączy teletechnicznych zapewniających mieszkańcom dostęp do internetu i telewizji bez względu na technologię stosowaną przez dostawcę tych usług.

 

Nowością wynikającą z wdrożenia przepisów jest obowiązek doprowadzenia do każdego lokalu między innymi światłowodu oraz instalacji umożliwiającej odbiór telewizji satelitarnej i radia UKF. Tak stanowi rozporządzenie dotyczące instalacji telekomunikacyjnych (Dz. U. z dnia 22 listopada 2012, poz. 1289), gwarantujące neutralność technologiczną.

Oznacza to, że nabywając mieszkanie w nowej inwestycji każdy mieszkaniec ma do wyboru ofertę wszystkich dostawców płatnej telewizji, zarówno kablowej jak i satelitarnej lub może wybrać darmową telewizję naziemną. Takie możliwości z pewnością zwiększą konkurencję, a co za tym idzie mogą prowadzić do korzystniejszych cenowo ofert od operatorów kablowych.

 

 

 

 

Jeśli budynek jest przed 2013 musi być zgoda właściciela mieszkania na przeprowadzenie kabli zapewniam cie nie mają prawa jako spółdzielnia , mogą tylko klatką pojechać ;)

 

a trochę tu info

 

 

https://forum.satkurier.pl/topic/15204-sygna%C5%82-dvb-t-w-instalacji-antenowej-w-bloku-sp%C3%B3%C5%82dzielczym/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostrzegam tylko plusy.

Ad 1. Jest to (zapewne, trochę mało informacji podałeś) instalacja multiswitchowa,

Ad 2. Co do tego to nie wiem. Bynajmniej ja polecam zgodzić się na montaż. Zawsze lepiej mieć dodatkowe kanały z satki, niż nie mieć i zostać tylko przy naziemnej.

 

-tak,ponoć multiswich,[ i o 5-ciu przewodach mówił] co do oferty programowej to technik mówił coś ,że to zależy jaką umowę sobie podpiszę z operatorem,co do oglądania na kilku odbiornikach to mówił o multiroomie  ale ja nie wiem jak to działa, nie chcę mieć dekoderów,telewizory nowoczesne na kartę cam nawet lecz bez dvb-s.

 

W każdym nowym budynku wielorodzinnym, który otrzymał pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku

 

-budynek z lat 80

 

Nowością wynikającą z wdrożenia przepisów ....gwarantujące neutralność technologiczną.

Oznacza to, że nabywając mieszkanie w nowej inwestycji każdy mieszkaniec ma do wyboru ofertę wszystkich dostawców płatnej telewizji, zarówno kablowej jak i satelitarnej lub może wybrać darmową telewizję naziemną. Takie możliwości z pewnością zwiększą konkurencję, a co za tym idzie mogą prowadzić do korzystniejszych cenowo ofert od operatorów kablowych.

 

-to fakt

 

Jeśli budynek jest przed 2013 musi być zgoda właściciela mieszkania na przeprowadzenie kabli zapewniam cie nie mają prawa jako spółdzielnia , mogą tylko klatką pojechać ;)

 

-no oni jakieś dziwne kombinacje chcą zastosować typu układanie kabli w rogu balkonu w korytkach pionowo przewiercając się przez poszczególne kondygnacje...

Na moje pytanie czemu nie mogą położyć kabli w starych korytkach które są w dużych pokojach [blok z 80 lat] odparł że nie są drożne,że ludzie poprzerabiali sobie [te miejsca?]

z drugiej jednak strony jakby nie patrzeć ​posiadam tę antenę naziemną na parterze wzmacniacz 30 [decybeli?] rosną drzewka krzaki w zasadzie samosiane i zastanawiam się czy jak jeszcze podrosną to czy będą zakłócać sygnał naziemnej telewizji?

Edytowane przez m-mediol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 5 przewodów wejściowych do multiswitcha, no to odbiór z jednego satelity, czyli Hotbird + naziemna + radio UKF. (Jeśli odbiór byłby z dwóch satelit, to byłoby wówczas 9 kabli na wejściu do multiswitcha.)

Umowę na płatną tv to już oczywiście jak kto chce, można przecież zostać przy odbiorze tego co niekodowane.

 

PS. Przypomniało mi się; przyszedł mi do głowy jeden 'minus' - gdyby ktoś miał swoją antenę sat z której odbierałby inne satelity niż tylko Hotbird, a z powodu założenia zbiorczej nakazaliby danej osobie demontaż swoich anten  :/  (przy czym nie mam jednak wiedzy czy spółdzielnia/wspólnota rzeczywiście może do tego zmusić czy może tylko nakłaniać).

Edytowane przez moimzdaniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro 5 przewodów wejściowych do multiswitcha, no to odbiór z jednego satelity, czyli Hotbird + naziemna + radio UKF. (Jeśli odbiór byłby z dwóch satelit, to byłoby wówczas 9 kabli na wejściu do multiswitcha.)

 

-no nawet oszczędny zarząd blokowy złożony z kilku po PRL-owskich trepów bardzo starej daty nawet na tym zaoszczędził,to ja ich też zleje za ten jeden hotbird.

 

Umowę na płatną tv to już oczywiście jak kto chce, można przecież zostać przy odbiorze tego co niekodowane.

 

Niekodowaną to ja mam naziemną.

 

PS. Przypomniało mi się; przyszedł mi do głowy jeden 'minus' - gdyby ktoś miał swoją antenę sat z której odbierałby inne satelity niż tylko Hotbird, a z powodu założenia zbiorczej nakazaliby danej osobie demontaż swoich anten  :/  (przy czym nie mam jednak wiedzy czy spółdzielnia/wspólnota rzeczywiście może do tego zmusić czy może tylko nakłaniać).

-kto wie co byłym trepom wiecznie zaprogramowanym na "karanie" przyjdzie do głowy,przecież oni utrudnianie życia mają we krwi.

[może po to ta akcja z okablowywaniem bloku]

Ktoś może mieć własną satelitę i nie chce być zależnym.

Jak na razie kiedy wychylę głowę to na widoku bezpośrednim do policzenia mam 6 talerzy.

Budynek z lat 80 a oni nagle wymyślili satelity na dachu,hehe,

ludzie mają naziemną,mają netię,mają multimedia polska ,mają własne talerze,

wyrzucanie pieniędzy ludzi w błoto bo z funduszu remontowego.

Ale jak ktoś ma we krwi "zarządzanie" od czasów wojska do końca życia to czasem też jednak niedobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Podbijam temat. :) Zaczynam swoją przygodę z użytkowaniem właśnie zbiorczej instalacji w oddanym do użytkowania kilka miesięcy temu budynku mieszkalnym. Na początku spotkałem się z dezinformacją i lobby miejscowej kablówki. Administrator budynku twierdził(może nie znał się) - że nie ma żadnego sygnału satelitarnego w gniazdku. Na stronie dewelopera w opisie budynku jest informacja o telewizji kablowej, łączach internetowych - nie ma ani słowa o sygnale sat... Podłączam dekoder NC+ i oczywiście wszystko śmiga...  :mrgreen:  

Na forum nie brakuje monterów i innych znawców tematu. Jakie macie doświadczenia z jakością sygnału przy takiej instalacji? 

Edytowane przez ezequiel93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio podłączałem instalacje w budynku wielorodzinnym na 28 mieszkań,w każdym mieszkaniu po 2 przewody koncentryczne i 1 ethernet. Wszystkie kable schodzą się do skrzynki w piwnicy. Domyślnym systemem jest antena naziemna + Hot Bird + Astra.

W budynku dostępna jest tv kablowa sieciówka w oddzielnej skrzyni i lokalny operator internetu, klient może skorzystać z ich usług, wtedy trzeba robic tzw bypassy w korycie między dwoma skrzyniami.

Uważam to za uczciwie rozwiązanie.

 

Co do samego sygnału to jest ok. Na wyrywkowych gniazdach przy odbiorze instalacji z naziemnej jest ok 70dB na wszystkich muxach i MER wyższy od 35dB.

HB na porcie A, Astra na B, sygnały ok 70dB i MER od 15-16,5 dB. Nie powinno być żadnych problemów z odbiorem.

Edytowane przez kfm877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie sprawdziłem czy mam też Astrę. :) Naziemna śmiga, satelita śmiga. Tylko obawiam się trochę o jakość sygnału z tej ich satelity, bo u siebie miałem 90cm czaszę i elegancko odbierała - jedynie burze i większe ulewy powodowały brak sygnału. Tutaj z biegiem czasu będę mógł coś powiedzieć... :)

Opcja super, bo nie trzeba montować żadnych anten, żeby nie być uzależnionym od kablówki, która i tak próbuje robić monopol w budynku.. ;) Podłączamy dekoder, czy to NC+, czy CP i wszystko gotowe. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...