Skocz do zawartości
  • 0

DVB-T (ze wzmacniaczem) + SAT + radio - kilka pytań


Michal_krk
 Udostępnij

Pytanie

Witam wszystkich Forumowiczów,

 

Ponieważ to mój pierwszy post - chciałem zacząć od przywitania się  :wink:

 

Zgodnie z tematem posta - chciałem zapytać o kilka spraw związanych z modyfikacją istniejącej instalacji telewizyjnej.

Do celów wyjaśnienia posłużę się poniższych rysunkiem...

 

Vector_Draw_Printer_Drawing-1-.jpg

 

 

1. Aktualna Konfiguracja.

 

Na maszcie mam dwie anteny: FM oraz DVB-T (ze wzmacniaczem zasilanym z sypialni).

Radio jest podłączone oddzielnym kablem do gniazda F w salonie.

Antena DVB-T (ze wzmacniaczm, gdyż na symetryzatorze nie byłem w stanie uzyskać wystarczająco mocnego sygnału) jest podłączona do sumatora/rozgałęźnika zewnętrznego (ARS - na maszcie). Sygnał DVB-T jest dzielony na salon oraz sypialnię (zarówno tutaj jak i tutaj mam zwykłe gniazda typu F - nie są to gniazda końcowe RTV/SAT).

Jak już wspomniałem - wzmacniacz DVB-T jest zasilany torem sygnałowym z sypialni.

 

2. Planowana modyfikacja.

 

Ponieważ posiadam schowaną antenę SAT (Triax-TD 80cm wraz z konwerterem Inverto QUAD z serii Black) - którą wcześniej eksploatowałem z powodzeniem u rodziców, chciałbym ją teraz wykorzystać. Plan jest taki, aby telewizor w salonie (LG 49UB820) wyposażyć w Moduł CAM CI+ i móc obsługiwać DVB-T oraz SAT jednym pilotem (telewizor ma dwa wejścia antenowe opisane jako DVB-T oraz SAT).

Jeśli chodzi o sypialnię, to z racji braku multiroom-u z wykorzystaniem CAM CI+ na razie pozostałbym przy samym DVB-T (tamten TV jest włączany raczej rzadko, więc nie potrzebuję tam TV SAT).

Radia nie chciałbym ruszać - gdyż bez podłączonej anteny zewnętrznej, w mojej lokalizacji jestem w stanie złapać dwie stacje radiowe.

 

Analizując rysunek, nasuwają mi się pytania:

a ) Co najlepiej powinienem wstawić w miejsce ARS-a, by móc zsumować sygnał DVB-T oraz SAT, a następnie - jeszcze na zewnątrz budynku móc puścić to w dwa niezależne kable (do sypialni i salonu) ? Widziałem różne sumatory do DVB-T/SAT, ale mają one przeważnie jedno wyjście, a ja potrzebuję dwa. Czy dołożenie zatem splittera (takiego zewnętrznego, za kilkanaście złotych) - tuż za sumatorem załatwi sprawę rozdziału zsumowanego sygnału DVB-T&SAT na dwa kable ?

 

b ) Co z gniazdkami w salonie i sypialni ? Jeśli puszczę na nie zsumowany sygnał, to muszę je wymienić na końcowe (które mi odfiltrują dane sygnały), prawda ?

 

c ) Takie gniazdko ma WEJŚCIE ma jeden kabel antenowy (kolokwialnie: "ten przychodzący ze ściany"). W takim wypadku nie będę miał gdzie podłączyć drugiego kabla "ze ściany", który idzie od anteny FM do amplitunera. Może więc lepiej już na samym początku na maszcie wstawić sumator DVB-T/SAT/FM ? Wtedy wszystkie trzy sygnały zostałyby puszczone jednym kablem, a w salonie z gniazdka końcowego rozdzieliłbym już sygnały: 1xFM oraz 2xTV (DVB-T oraz SAT).

 

d ) Co z kwestią zasilania dla anteny DVB-T, która w obecnie działającej konfiguracji zasilana jest poprzez kabel antenowy biegnący z sypialni? Czy dobrze myślę, iż stosując sumator oraz rozdzielacz (oba z przejściem napięcia) - zasili się antenę DVB-T, tak jak to jest obecnie ?

 

e ) Czytałem trochę zarówno na stronie Dipola jak i tutaj - na Forum o różnych rozwiązaniach instalacji DVB-T/SAT/FM i rozważałem również opcję wstawienia multiswitcha, ale wtedy jak rozumiem - musiałbym:

- zainwestować w multiswitcha

- zmienić konwerter z quad na quattro

- zarówno jedno jak i drugie gniazdo na 100% wymienić na końcowe

- w jakiś sposób zorganizować 230V na balkonie (do zasilenia switcha) oraz zabudować go w jakiejś szafce. Niestety po wejściu pod elewację kable idą gdzieś między konstrukcją z płyt G-K, więc po wewnętrznej stronie nie mam szans się do nich dostać, by się wciąć ze switchem. Musiałbym to zrobić jeszcze na zewnątrz.

 

f ) Na chwilę obecną zakładamy brak możliwości nagrywania. Mam w salonie podłączony dysk zewnętrzny bezpośrednio pod tv LG, choć i tak rzadko z tego korzystam. Nie jestem pewien, czy nagrywanie na zewnętrzny HDD będzie działać w przypadku odbioru TV SAT przez CAM CI+ (jestem oczywiście świadomy, że nawet jeśli zadziała to tylko w opcji oglądania/nagrywania tego samego kanału - tylko jeden kabel idący do TV).

 

Podsumowując - bardzo prosiłbym o sugestię, które z w/w przeze mnie rozwiązań ma rację bytu dla konfiguracji, którą chciałbym uzyskać.

Chciałbym wykorzystać jak najwięcej posiadanego przeze mnie sprzętu i "uratować" co się da, bez niepotrzebnego inwestowania w nowe komponenty, gdyż nie spędzam przed TV aż tak wiele czasu. Bardziej zależy mi na zyskaniu możliwości oglądania TV SAT, gdyż posiadam sprawną antenę + konwerter, które mi leżą i się kurzą.

 

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki!

 

Pozdrawiam,

Michał

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Opcji modyfikacji jest dużo, podaję prostą.

Jeżeli ma to być tylko jeden sygnał (pojedynczy konwerter, nie wiem dlaczego na rysunku jest Quad) i tylko do jednego punktu, to można za rozgałęźnikiem (na rysunku jako ARS), na linii idącej do salonu zsumować dodatkowy sygnał SAT - http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnice/148-zwrotnica-mezon-sat-tv (wersja zewnętrzna). W pomieszczeniu sygnał ten trzeba będzie ponownie rozdzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Już wyjaśniam - na rysunku jest quad, ponieważ takowy posiadam. Jak napisałem w wcześniej zestaw (antena + konwerter) pracował wcześniej u moich rodziców i były pod niego podpięte 3 tunery SAT. Trochę się pozmieniało i antena z konwerterem poszły do schowka.

Ok, czyli zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie jest rzeczywiście bardzo proste, mało inwazyjne w istniejącą instalację i praktycznie darmowe.
Wstawiając zaproponowaną przez Ciebie zwrotnicę w miejsce za ARS-em (w kierunku salonu) odpada nam kwestia przejścia 12V na tej zwrotnicy, bo wzmacniacz antenowy będzie nadal zasilany z sypialni.
 
 
A rozważmy proszę jeszcze drugą opcję (w nawiasie na moim rysunku przy telewizorze w sypialni) - gdyby jednak chcieć oglądać DVB-T + SAT w jednej i drugiej lokalizacji, to co wtedy ?
Wymiana ARS-a na coś co zsumuje DVB-T+SAT i później to rozdzieli na dwa kable ? Jak w tym wypadku z przejściem 12V pomiędzy zasilaczem a wzmacniaczem w antenie DVB-T ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Są zwrotnice, które potrafią zasilić przedwzmacniacz, potrzebny prąd pobierają np. z głowicy tunera SAT. Taki przykład, niekoniecznie adekwatny do tej sytuacji - http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/akcesoria-tv-naziemnej/1930-zwrotnica-antenowa-mezon-z12u

W przypadku większej rozbudowy instalacji, czy większego "skondensowania", lepiej wprowadzić przewody gdzieś pod dach i zorganizować centralkę. Jest sporo prostych urządzeń do sumowania i dystrybucji, np. http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnice/591-hdtv-center-plus , http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnice/1961-zwrotnica-quad-dse-ssc-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobrze, a zatem jeśli dobrze zrozumiałem, to moja konfiguracja będzie wyglądać następująco ...

(zakładając, że nie przechodzę na razie na multiswitcha i nie zmieniam konwertera na quattro)

 

Konfiguracja_po_modyfikacji.jpg

 

Sumator sygnałów SAT+DVB-T+FM to MEZON Z12U.

Tutaj (http://mezon.eu/product/Zwrotnica-Z13U-FM-VHF-2-x-UHF-1144663?redirected=true ) na dole strony jest tabela z wyjaśnieniem parametrów poszczególnych modeli Mezona. Według tych danych posiada on opcję Auto Switch dla UHF-u, czyli powinien widzieć potrzebę zasilenia anteny DVB-T.

 

Splitter sygnału zsumowanego przez Mzzona to jakiś prosty model za 10zł, gdzie piszą, że posiada przejście DC z obydwu stron.

(tutaj link: http://www.hollex.pl/akcesoria/rozgalezniki-tv-sat/889-rozgaleznik-signal-tvsat-rsat-2 )

 

Nie mogę znaleźć nigdzie jednoznacznej odpowiedzi - czy przy takiej konfiguracji nadal będę musiał mieć w gniazdku 230V sypialni włączony zasilacz dla anteny DVB-T, czy może Mezon na maszcie zasili ją już swoim napięciem zaczerpniętym z linii SAT z salonu z TV z modułem CAM CI+ ?

 

Podsumowując - czy to co narysowałem po modyfikacjach ma "ręce i nogi" i można to traktować jako rozwiązanie które można wdrożyć?

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie zadziała. Sygnału satelitarnego z Twojego konwertera nie możesz zsumować z DVB-T i FM a następnie go rozdzielić splitterem.

 

1. Sumujesz sygnał z anten FM i DVB-T za pomocą zwrotnicy.

2. Zsumowany sygnał FM i DVB-T podajesz na splitter z przepuszczaniem 12V.

3. Z pierwszego wyjścia splittera wychodzisz na wejście Terrestail sumatora RTV-SAT, a do LNB podłączasz sygnał z anteny satelitarnej. Z wyjścia tego sumatora wychodzisz na gniazdo w salonie.

4. Z drugiego wyjścia splittera wychodzisz na wejście Terrestail sumatora RTV-SAT z 12V, a do LNB podłączasz sygnał z anteny satelitarnej. Z wyjścia tego sumatora wychodzisz na gniazdo w sypialni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na wstępnie dzięki za odpowiedzi na moje detaliczne pytania :)

Zanim zaktualizuję mój schemat - chciałem doprecyzować kilka rzeczy ...

Ad1. - Jakakolwiek zwrotnica do sumowania DVB-T+FM, posiadające tor przejścia napięcia, prawda? W zasadzie to mógłbym chyba nawet wykorzystać istniejącego ARS-a? Patrząc na opis, widzę że posiada opcję zsumowania DVB-T + FM (https://kabelek.com.pl/sumator-zewnetrzny-dvb-t-ntc-1504.html )

Wewnątrz ARS-a jedna ze zworek jest przecięta, druga posiada przejście - to nam załatwia przejście napięcia na wzmacniacz antenty DVB-T. 12V idzie na DVB-T a nie do FM.

 

Ad2. - To jest jasne.

Przykładowo (https://dvbsklep.pl/pl/p/Rozgaleznik-RSI-03-2-drozny-z-przejsciem-napiecia/237 )

 

Ad3. & Ad4. - Nie do końca jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem - czy tutaj masz na myśli jeden wspólny sumator, czy raczej dwa oddzielne ?

- jeden wymieniony w pkt. 3

- drugi w pkt. 4

Zakładam, że raczej dwa, bo w jednym sumatorze raczej nie będzie dwóch wejść dla Terra.

Możesz podlinkować model (modele), które powinienem wykorzystać ?

 

 

 

Powiedz mi proszę jeszcze jedną rzecz ...

Dlaczego mówisz, że jeden z modeli Mezona nie zadziała w moim przypadku ? (przykładowo: http://mezon.eu/product/Zwrotnica-FM-DAB-VHF-UHF-SAT-typ-Z14-1144643?CategoryId=85095&)

Czy chodzi o to, że sygnał SAT chcę puścić w dwie lokalizacje i tak na prawdę potrzeba dwa oddzielne sygnały SAT?

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ad.1 i 2 - jak najbardziej tak.

Ad. 3 i 4 - masz użyć dwóch sumatorów RTV-SAT. Ten z przejściem 12V podlinkowal Ci już wcześniej @pitter, a ja bez przejścia zasilania.

 

Nie napisałem, że zły sumator użyłeś, tylko że masz błędny schemat połączeń i wyjaśniłem dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do trzech razy sztuka ...

Poniżej załączam schemat po modyfikacji. Idea połączeń i urządzenia zmienione według Twoich wskazówek.

 

 

 

 

4hbc0h.jpg

 

W jaki sposób załatwiona zostaje separacja napięcia na linii z sypialni ? Tzn. fizycznie pomiędzy TV a gniazdem jest podane 12 VDC dla DVB-T (które jest przesyłane aż do anteny) z zasilacza włączonego w gniazdo 230 VAC.

Na drugim kablu (czy to z tunera przy Sony, czy też z CAM CI+ - jeśli bym taką do niego zamontował) - podawane będzie napięcie dla toru SAT (13-18V), prawda ?

Może pytanie jest infantylne, ale czy konwerter nie "zgłupieje" , skoro na linii cały czas będzie obecne 12 VDC z zasilacza dla wzmacniacza sygnału DVB-T ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tą separacją napięć to masz namyśli, aby zasilanie z sypialni nie przechodziło na instalację w salonie? Ta zadanie dla splittera sygnału naziemnego, gdzie jedno z wyjść pozwala na przejście zasilanie, a drugie nie (ma być wstawiony kondensator ceramiczny). Nawet jeśli tego nie ma, to napięcie zostanie zatrzymane na zwrotnicy sat/tv, które nie ma przejścia zasilania na linii TV.

Musisz sam doczytać dokumentację od zwrotnic SAT/TV pozwalających na zasilanie przedwzmacniaczy. Może zasilacz zostanie usunięty, a prąd będzie "pożyczany" z tunera. Wartości nie są duże, tunery satelitarne dają około 500mA (0,5A), a zapotrzebowanie konwertera, przedwzmacniacza to około 100mA każde z nich. Konwerter pracuje na napięciu około 14V i 18V w zależności od polaryzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niezupełnie.

Miałem na myśli nie tyle rozdział napięć 12VDC z sypialni i salonu (zasilanie wzmacniacza w antenie DVB-T), ile bardziej chodziło mi o to, że jednym kablem będą de facto szły dwa napięcia (12 V dla DVB-T i 14-18V dla SAT).

 

Analizując schemat ....

Aby uściślić - w pełni się z Tobą zgadzam - pokazany na schemacie Splitter (RS-RSI-03) będzie pozwalał na przejście napięcia z kierunku sypialni w kierunku anteny DVB-T, ale nie pozwoli na jego przejście w kierunku rozgałęzienia do sypialni. Tu nie ma wątpliwości.

 

Enigmatyczny fragment instalacji, o który pytałem (zaznaczyłem poniżej fioletową elipsą), to odcinek pomiędzy gniazdem końcowym w sypialni a najbliższą zwrotnicą z przejściem napięcia.

 

Instalacja_TV_-_modyfikacja_napiecie.jpg

 

Na tym odcinku mamy napięcie podane z zasilacza 230/12V (dla DVB-T) a także napięcie do zasilenia konwertera SAT (z tunera lub też z wyjścia SAT w telewizorze - w przypadku zastosowania modułu CAM CI+). Zasilacz 230/12V jest włączony w sposób ciągły, czyli 12V jest na tym fragmencie linii cały czas. Gdy oglądamy TV SAT w salonie, wtedy siłą rzeczy musi być podane napięcie 14-18V (czy to z CAM CI+ czy też z tunera). Wtedy mamy na tę linię podawane dwa napięcia.

Pytanie: co się stanie ? :)

 

Opcja o której piszesz (zasilenie wzmacniacza DVB-T) z wyjścia SAT w tunerze lub telewizorze (w przypadku CAM CI+) mogłoby być niezłym rozwiązaniem - przyzałożeniu, że tuner/telewizor z CAM CI+ wystawia to napięcie w sposób ciągły (nawet gdy jest w stand-by lub gdy jest wyłączony). Boję się, że ten drugi wariant raczej się nie sprawdzi (gdy mamy TV wyłączony przyciskiem POWER na obudowie - to raczej nie zasili on wyjścia SAT).

 

Jak rozumiem - taką informację powinienem próbować zlokalizować w dokumentacji telewizora.

Jako alternatywa, nasunęła mi się właśnie myśl aby zasilić linię DVB-T z drugiego telewizora z salonu (gdyż on nigdy nie jest wyłączany "do zera", lecz zawsze świeci na nim dioda i jest w trybie stand-by). Ale to również musiałbym gdzieś potwierdzić.

 

Jeśli nie, to zawsze pozostaje obecna opcja zasilacza 230/12V w sypialni. Tylko jak będzie z tym wspólnym nasilaniem na tej linii ?

 

A może za bardzo skomplikowałem i zasilanie DVB-T oraz konwertera SAT działa w sposób nie powodujący ingerencji jednego systemu w drugi i moje obawy są bezzasadne ?

Edytowane przez Michal_krk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...