Skocz do zawartości

Jaki sprzęt jest mi potrzebny?


express
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pierwszy raz zainteresowałem się tematem DVB i okolic (dopiero od niedawna mam w ogóle telewizor :) )

 

Chciałbym sobie zbudować uniwersalny odbiornik do wszystkiego (dvd i/lub BR, telewizja, sieć, muzyka itd. Chcę to zrobić sam, bo lubię się grzebać w komputerach (i linuksie) po prostu.

O ile reszta jest dla mnie w miarę jasna, to chciałbym porady i wyjasnienia własnie w zakresie dvb - bo tui jestem zielony:

Czy i jak przepuścić telewizję przez PCta? Gdzieś w sieci znalazłem karty ze slotem na CI (ale już nie na CI+ - bo ponoć to różnica). Czy też można włożyć kartę z gniazdem PCMCIA + kartę z wejściem "ze ściany" (są takie?)

 

Dokładnie mam sytuację taką:

Mam telewizję cyfrową z kablówki (Multimedia)

Chcę sygnał wpuścić do PCta z linuksem + zapewne KODI i sterować telewizją właśnie z tego poziomu.

 

Co mi trzeba? Jaki sprzęt potrzebny (do samego DVB, z komputrem sobie poradzę) - karty rozszerzeń czy urządzenia zewnetrzne?

Czy taki sprzęt występuje w wersji low-profile (mam ochotę samemu zrobić jakąś fajną obudowę, ale to drugorzędne)?

 

Zwracam uwagę, że ma mi to działać pod linuksem, więc potrzebne sa sterowniki pod ten system - ale dla tej karty którą gdzieś tam w sieci widziałem - były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multimedia pracuje w standardzie dvb-c. Zacznijmy od tego czy operator daje klientowi zamiast dekodera moduł CI z kartą. Jeśli tak to szukasz dekodera z CI+ na PCI lub USB. Jeśli nie - masz temat z głowy, chyba że zainwestujesz w jakiś HDMI Input do PC-ta, który odbierze z dekodera kablówki sygnał HD. Ale przełączanie kanałów zostaje przez pilot dekodera a chyba nie o to Ci chodzi...

Edytowane przez kfm877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Do takich celów polecam jakiś terminal lub raspberry-pi  do tego zewnętrzny tuner DVB-T i DVB-C (multimedia nadaje w tym standardzie ) z kieszenią CI lub CA jeśli multimedia udostępnia same karty  i jakiś linux (polecam ARCH-a ,bo instalujemy to co chcemy) plus kodi ,choć nie jest to warunek konieczny ,ale wygodny. Do tego klawiatura bezprzewodowa i wsio. Jeśli chodzi o ekonomie to taniej wyjdzie jakiś tuner kupić oparty na linuxie ,chyba że w celach edukacyjnych. Tu masz kilka opisów ogólnych i mam nadzieje ,że to naprowadzi Cię  http://www.spidersweb.pl/2015/03/centrum-multimedialne-z-raspberry-pi-2.html http://osworld.pl/dvb-t-na-raspberry-pi-odtwarzanie-strumieniowanie-telewizji/    https://majsterkowo.pl/budowa-domowego-serwera-linux/   (jest podany na przykładzie ubuntu ,ale ta dystrybucja z tego co pewnie wiesz nie jest najlepszą opcją). W przypadku raspberry-pi chyba nie zainstalujesz ARCH-a ,ale nie jestem pewnym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem kiedyś montera i o ile wiem bedę miał możliwość otrzymania karty.

Ale trochę się zgubiłem.

 

Do czego dokładnie służy moduł CI a do czego karta? W głowie te dwie rzeczy mi się zlewają w jedno, coś jak karta sim do telefonu, czyli swego rodzaju ID klienta.

Czy i jedno i drugie muszę otrzymać od operatora?

 

Czy to prawda że sa karty CI (moduły?) oraz CI+? I że CI+ to nowszy standard i w niego trzeba celować?
Czy moge poprosić o przykład (link) wewnętrznego i zewnętrznego tunera DVB-C dla z taką kartą (konkretnie CI+, bo ja znajduję tylko CI, a ciągle nie wiem, czy to to samo).

Czy istnieją wewnętrzne tunery ze śledziem typu low-profile?

 

Co do reszty:

- chcę linuksa, bo jestem linuksowym fanboyem :) (OMG, prawie 40 na karku i fanBOY :) ). Zapewne debian bo znam, albo centos bo zawodowo muszę się zagłębić w redhata, zobaczy się. Strony softwareowej się nie boję.

- tak, planuję KODI. Kiedyś było kilka innych ciekawych projektów (mythTV, GeexBox, którego krótko używałem jeszcze w wersji 1.x i inne), ale KODI wykosiło je w zasadzie. Zresztą może skończy się na jakimś OpenElec

- chcę raczej pełny komputer niż RPi i podobne. Jeśli projekt wyjdzie, to rozważę zintegrowanie go z już istniejącym domowym serwerem. Poza tym chodzi mi po głowie użycie i przerobienie starej obudowy od jakiegoś magnetofonu, czy odtwarzacza CD. Mówię o tych eleganckich, np. z analogowymi wskaźnikami itd (co do nich podpiąć? nie wiem jeszcze). Chcę się rozejrzeć za taką, stąd pytam o ew. low-profile - żeby wiedzieć co dobierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moduł CI i karta to komplet służący do zdekodowania sygnału kodowanego. Obojętnie czy tv, dekoder itp ma szczelinę w która wkłada się moduł odpowiedniego systemu kodowania w jakim koduje operator i do modułu dopiero kartę. W większości przypadków moduł i karta stanowi całość bo są przez operatora sparowane. Także nie możesz kupić modułu z wolnego rynku bo karta nie będzie z nim działać. Obecnie operatorzy działają w CI+ wobec tego trzeba szukać sprzętu obsługującego ten standard. Do kupienia są dekodery dvb-s/t/c na kartach rozszerzeń na PCI express. Trzeba tylko szukać wersji z wyjściem na moduł CI +.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onegdaj c+ /stare karty/ dziś już ich (chyba) nie wydają działały niesparowane i była możliwość korzystania z nich w modułach wkładanych do kart dvb, czy też w programatorze phoenix /usb, com/

Jeśli chodzi o operatorów kablowych to jak się orientuję wszyscy ci którzy dają moduły to jedynie w trybie CI+, co uniemożliwia nagrywanie.

 

Jest rozwiązanie: Polsat - daje moduł CI+ jednak w trybie legacy, więc działa również w trybie CI, do tego karta tbs z gniazdem CI /np 5980, 5990/ ze sterownikami do linuxa, jednak jak to biega nie wiem, bo sam mam win7.

 

 

TBS ma stery:

 

http://www.tbsdtv.com/download/ 

 

czy natomiast moduł CI działa w linusie musi ktoś się wypowiedzieć, jakie oprogramowanie dvb również...

Edytowane przez kafel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...