Skocz do zawartości

Oficjalna płyta vs. Muzodajnia i podobne serwisy - co jest lepsze?


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem już o tym na Shoutboxie, ale ten temat jest tak ciekawy, że warto o nim porozmawiać w stałym wątku. Co jest bowiem lepsze? Czypienie oficjalnej płyty, na przykład w Empiku za, powiedzmy, 40 złotych, czy może jednak skorzystanie z serwisów pokroju Muzodajni, które to oferują albumy w postaci podobno legalnych plików MP3? Byłbym wdzięczny za wasz głos w tej dyskusji, gdyż sam zastanawiam się, czy po kupieniu albumu w formie MP3-ek zainwestować też w oficjalny album.

Edytowane przez Poland
Poprawiono interpunkcję w poście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest lepsze... w zasadzie to jest kwestia gustu indywidualnego. Jeden woli mieć sam plik kupiony z takiej Muzodajni, a inny może woleć kupić płytę, by sobie postawić potem na półce i cieszyć nią oko. Taniej jest kupić MP3 z serwisu, zwłaszcza jeśli kogoś interesuje tylko kilka kawałków, a nie cały album. Ale to tylko aspekt ekonomiczny.

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest lepsze? Fizyczna płyta z muzyką, czy komputerowy plik, np. w formacie MP3?

Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od tego, kto co preferuje. :roll:

Płyta typu CD-Audio ma tę główną zaletę, że nagrania na niej są nieskompresowane i tym samym o znacznie wyższej jakości dźwięku. Taką płytę albo wybrane z niej utwory można też sobie potem "zripować" do komputera, aby np. wgrać je sobie potem do przenośnego odtwarzacza lub np. smartfona.

Z drugiej jednak strony zakup muzyki w postaci komputerowych plików w stosunku do fizycznej płyty ma tę zaletę, że nie musimy kupować od razu całej płyty, a np. tylko wybrane utwory, które nam się podobają. Bo jak to często bywa, nie wszystkie utwory z danej płyty (albumu) się podobają. Kupując fizyczną płytę jesteśmy zmuszeni do kupna całego albumu. Kupując zaś pojedyncze utwory w wersji elektronicznej, płacimy wyłącznie za nie, a nie za cały album. Cały album w wersji elektronicznej kosztuje jednak zazwyczaj tyle samo, co taki sam album w postaci fizycznej płyty typu CD-Audio.

Zakup muzyki w formie elektronicznej z pewnością jest znacznie wygodniejszy od kupowania fizycznej płyty. W przypadku tej ostatniej, musimy udać się do sklepu i tam ją zakupić lub zamówić przez Internet i oczekiwać na przesyłkę. A kupując muzykę w postaci plików komputerowych, otrzymujemy je praktycznie od razu po dokonaniu płatności przez Internet, np. kartą płatniczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można skorzystać także z serwisów streamingowych. Jako, że mamy dostęp do coraz szybszego internetu to streamy są wyższej jakości. Kiedyś takie serwisy dyskwalifikowała kiepska jakość, teraz przy wykupieniu odpowiedniego abonamentu mamy dostęp do wersji hifi jak np w Tidal. Moim zdaniem lepiej zapłacić abo za serwis streamingowy i mieć dostep do gigantycznej bazy utworów niż kupować CD. Płyta to pomału przeszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyt nigdy nie kupowałem i nie żałuję z punktu widzenia ich przydatności - to już nie te czasy. Mam za to kolekcję prawie tysiąca plików mp3 na swojej karcie micro sd w telefonie, i ich kopię na komputerze. To jest świetne rozwiązanie, bo zawsze można posłuchać na spacerze, czy gdziekolwiek indziej ulubionej muzyki. A nowości wyszukuję na yt, czy listach przebojów kilku stacji radiowych. Raz, dwa razy w miesiącu - powiększam ją o kolejne utwory.

Niedawno skorzystałem ze Spotify - również fajna sprawa, gdyż tutaj możemy znaleźć całe płyty artystów zaraz po premierze, czego często nie znajdziemy już na yt. Tylko trochę mam do siebie żal, bo z takiego Spotify, z czego co czytałem - artysta nic nie zarabia. Ja płacąc 20zł za miesiąc abonamentu muzyki nie wspieram.  Chociaż z drugiej strony ile z takiej płyty kupionej w Empiku za 34,99 ląduje w kieszeni twórcy? Ile w wytwórni? A ile sklep zarabia? Każdemu zostaje marne kilka złotych. A mi bezużyteczny przedmiot - jedynie z wartością kolekcjonerską.


 

Edytowane przez ezequiel93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...