Skocz do zawartości

Poprawa jakości sygnału


Dzono
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak to się dzieje że poprawa dzieje się od tak? Poprawiło mi się m.in.:

88.2 RMF FM Kielce lub Polkowice (3-, teraz 4+)

88.9 Program 1 Włoszczowa (4-, teraz 5+)

100.4 Radio Plus (było 2-, teraz jest 4+)

102.6 RMF Maxxx (było 1+, teraz 4+)

Czy u was też zdarzyła się taka sytuacja że nagle poprawia się jakość sygnału w radiu? Czekam na odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał kolega wyżej to tzw propagacja. Wczoraj jak i dzisiaj jest dość podwyższona. Malo togo że sygnał odbieranych stacji się poprawia to niekiedy dochodzą po przeszukaniu częstotliwości inne dużo dalsze stacje.

 

Bywa czasem, że podczas bardzo silnej propagacji dalsze stacje, nierzadko dalekie zagraniczne np Włoskie, Chorwackie stacje podczas propagacji mogą nawet przykryć lokalną stację radiową i zamiast lokalnej stacji słychać np Włoską stację radiową.

 

W wakacje któreś nocy była tak silna propagacja że włoskie stacje przykryły na około 10 minut  Radio Ziemi Wieluńskiej, do którego nadajnika mam około 1 kilometra w linii prostej.

 

Na zakończenie mojego postu dodam, że analogiczna sytuacja może się także przytrafiać w DVB-T, mowa oczywiście o propagacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje? Dzieje się to tak jak napisaliśmy wraz z kolegą wyżej, czyli tzw propagacja. Propagacja ma to do siebie że potrafi "polepszać" odbiór lub powodować odbiór dalszych stacji, nawet tych odległych zza granicy.

 

Np. kolega był w wakacje w Wladyslawowie nad morzem i odebrał wieczorem na małym radiu kieszonkowym stację lokalną Radio ZW na 88,6 Fm o malej mocy z nadajnika w Wieluniu. Odległość chyba koło 400-500 km.

 

Dokładnie to tzw propagacja jonosferyczna. W skrócie fale radiowe i telewizyjne odbijają się od dolnych warstw jonosfery(dokładnie od warstwy E).

 

Cytuję serwis radiopolska.pl

 

"Jonosfera jest zazwyczaj odpowiedzialna za te bardzo dalekie stacje. W przypadku tych bliższych (np. stacje niemckie w centralnej Polsce) mamy do czynienia z odbiorem troposferycznym. Propagacja troposferyczna może mieć miejsce praktycznie o każdej godzinie podczas dnia i nocy. Taki "dukt" może utrzymywać się zarówno przez godzinę jak i przez parę dni. Propagacja troposferyczna jest najbardziej stabilna ze wszystkich "dalekosiężnych". Bardzo rzadko zdarzają się szybkie zaniki, ale czasami mają miejsce powolne. W przeciwieństwie do Es, propagacja troposferyczna nie ma minimalnej odległości na jaką przenosi fale. Maksymalny dystans można oszacować na 1500 km, choć zdarza się to dość rzadko, typowe maksima odległości to 900 km. Propagacje troposferyczne są wywoływane przez określone zmiany temperatury i wilgotności powietrza wraz ze zmianą wysokości. Specyficzne warunki mogą spowodować powstanie duktów, czyli falowodów utworzonych z cieplejszych (gęstszych) i/lub bardziej wilgotnych mas powietrza otoczonych od dołu i góry powietrzem rzadszym. Fala jest prowadzona wtedy w takim kanale na znaczne - do kilkuset kilometrów - odległości."

 

Gdy propagacja zaniknie lub mocno osłabnie to odbiór się pogorszy do takiego poziomu co odbierałeś na co dzień.

 

Więcej poczytaj na serwisie radiopolska.pl. Tu masz link: http://old.radiopolska.pl/portal/staticpages/index.php?page=odbior-warstwaes

 

Z tej strony dowiesz się także co to jest tzw warstwa sporadyczna es. To także powoduje poprawienie się odbioru lub pojawienie się na krotko stacji zagranicznych. Warstwa sporadyczna trwa dużo krócej niż propagacja jonosferyczna, czyli od kilku minut do nawet kilku godzin.

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Odbicie od warstwy E jonosfery.

Link do mapy tropo: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

Link do obszernego artykułu o propagacji fal elektromagnetycznych(radiowyci i TV): http://radiacja.blogspot.com/p/propagacja-troposferyczna.html

 

Poczytaj a dowiesz się dużo ciekawych i pożytecznych rzeczy na ten temat.

 

Jak będziesz miał pytania to pisz. W miarę moich możliwości i wiedzy postaram Ci odpowiedzieć, ale dopiero odpiszę Ci jutro lub w weekend.

 

PS. Widzę, że jesteś z Radomska, więc nie aż tak daleko odemnie mnie. Ja jestem z Wielunia.

Odpisz tak z ciekawości, czy odbierasz stacje z Wielunia, czyli Radio Ziemi Wieluńskiej na 88,6 fm, Radio Fiat na 88,1fm, Polskie Radio Łódź na 101,5fm i Radio Maryja na 105,2fm, oraz Radio ziemi Wieluńskiej na 97,7fm z Niżankowic koło Działoszyna. Napisz w jakiej jakości je odbierasz.

Odpiszę jutro lub w weekend. Pozdrawiam.

Edytowane przez Sławomir Pawłowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

PS. Widzę, że jesteś z Radomska, więc nie aż tak daleko odemnie mnie. Ja jestem z Wielunia.

Odpisz tak z ciekawości, czy odbierasz stacje z Wielunia, czyli Radio Ziemi Wieluńskiej na 88,6 fm, Radio Fiat na 88,1fm, Polskie Radio Łódź na 101,5fm i Radio Maryja na 105,2fm, oraz Radio ziemi Wieluńskiej na 97,7fm z Niżankowic koło Działoszyna. Napisz w jakiej jakości je odbierasz.

Odpiszę jutro lub w weekend. Pozdrawiam.

Odbieram z Wielunia Radio Łódź  101.5 na 4 i Radio Maryja  105.2 na 3 . Tylko że na 101.6 wepchało mi się Radio Kraków z nadajnika Kraków Chorągwica i się zakłócają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...