Skocz do zawartości

Która sieć komórkowa?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z was ma czy to Playa, czy T-mobile i korzysta z neta w otwartym terenie? Jakie macie prędkości down/up. Tereny wiejskie i miejskie. Która sieć jest wolniejsza?

 

Obecnie Play daje więcej GB, ale czy jest szybka? Nie chodzi mi o kupowanie reklam z TV. :D

 

Może być to nawet karta prepaid.

Edytowane przez Barti
Spacja ci się przykleiła? Poprawiono post. Doprecyzowano też tytuł wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie najszybciej jest w Orange i T-Mobile (http://www.speedtest.pl/ranking_isp/4/najnowszy_test_4g_lte_2016 i http://www.speedtest.pl/ranking_isp/5/ranking_mobilnych_dostawcow_internetu_w_polsce). Play i Plus mają z reguły dość mocno obciążone nadajniki. 

 

Oczywiście jedyne słuszne wyjście, to kupić startery i sprawdzić w praktyce (najlepiej w kilku porach dnia, szczególnie wieczorami sieci są mocno obciążone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najszybszy w LTE jest dla odmiany Plus. Na tablecie z kartą PLUSA wyciąga około 50-60Mb w LTE i 18-20Mb w HSPA+ DC, odległość około 500m do bts.

Z kolei TMobile i Orange, które u mnie wiszą w ramach Networks na jednym maszcie wyciągają od 15-20Mb w LTE i około 10Mb w HSPA+, odległość około 800m do bts.

PLAY w LTE około 6-10Mb, odległość około 1200m do bts.

 

To potwierdza, że w różnych rejonach kraju wyniki będą diametralnie inne i najlepiej przetestować samemu na prepaidzie zanim wejdzie się w abonament.

Warto się także zainteresować operatorami u których działa agregacja pasm LTE i wyposażyć się w odpowiedni sprzęt (LTE Ultra czy Advanced). Umożliwi to skorzystanie z jeszcze szybszego internetu.

Dla ułatwienia przejrzyj tą mapę http://beta.btsearch.pl/ i zobacz jaki nadajnik jest najbliżej Ciebie i na jakich pasmach pracuje. Przy opcji źródła danych polecam też zaznaczyć UKE.

Edytowane przez kfm877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie najszybciej jest w Orange i T-Mobile (http://www.speedtest.pl/ranking_isp/4/najnowszy_test_4g_lte_2016 i http://www.speedtest.pl/ranking_isp/5/ranking_mobilnych_dostawcow_internetu_w_polsce). Play i Plus mają z reguły dość mocno obciążone nadajniki. 

 

Oczywiście jedyne słuszne wyjście, to kupić startery i sprawdzić w praktyce (najlepiej w kilku porach dnia, szczególnie wieczorami sieci są mocno obciążone).

Te testy są fikcyjne bo ja na Plusie rodzinki  testowałem i było  40/25  a w Orangu  20/16  .Inaczej bym nie pytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mogą być fikcyjne, jak dane pochodzą z uśrednionych wyników ludzi, którzy zainstalowali aplikację? :) Po prostu akurat u Ciebie chodzi gorzej, co sprowadza się nadal do jednego - tak jak piszą wszyscy wyżej - żeby mieć pewność trzeba sprawdzić samemu i to w swojej lokalizacji, bo wystarcza, żebyś był dalej od nadajnika niż Twoja rodzina (albo akurat nadajnik w Twojej lokalizacji obciążony) i już sytuacja się zmieni.

 

Ja w Virgin Mobile wycisnąłem raz nawet prawie 85 Mbit/s pobierania (do tej pory w to nie wierzę, smartfon zgłaszał mi 4G+, czyli jak rozumiem LTE Advanced/Ultra) i 20 Mbit/s wysyłania, ale widzę nadajnik Playa przez okno ;) Na sieć nadajników Playa każdy od lat narzeka, więc oczywistym jest, że ja mam fajnie tylko dlatego, że grzeję pod nadajnikiem :) Średnio wychodzę myślę 30-40/15-20. Tylko co z tego jak wszędzie mam Wi-Fi i tak naprawdę to rzadko używam. Przez październik z pakietu 7 GB zużyłem... niecałe 80 MB ;)

 

Albo jak sugeruje @kfm877 sprawdź na BTSearch najpierw czyj nadajnik masz najbliżej i zacznij od startera tego operatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te testy są fikcyjne bo ja na Plusie rodzinki  testowałem i było  40/25  a w Orangu  20/16  .Inaczej bym nie pytał.

A u drugiej rodzinki w innym położeniu możesz mieć zupełnie odwrotne wyniki. Na tym właśnie polegają te uśrednione testy. Prędkość internetu mobilnego zależy od wielu czynników, nikt Ci nie zagwarantuje minimalnej prędkości. Np BTS ma łącze 1 Gb/s. Jak się podłączy w danym momencie 20 osób, to wykręcisz 50 Mb/s. Jak się podłączy 100 osób to już tylko 10 Mb/s. Tak to w uproszczeniu działa. Testy na speedtest mówią tyle, że poruszając się po różnych miejscach w Polsce, największą średnią prędkość będziesz miał w Orange.

 

Sytuacja z zasięgiem LTE jest teraz dość dynamiczna. Operatorzy uruchamiają stacje z LTE 800 i LTE 2600, więc zasięg i prędkości LTE powinny się zwiększać. Jeśli chodzi o max wyniki, to z wykorzystaniem agregacji LTE nie jest problemem wykręcenie ponad 100 Mb/s downloadu i ok 40 Mb/s uploadu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z Play internet na kartę od roku jeśli chcesz mieć pełną prędkość musisz wybrać taryfę typową do internetu lub ofertę głosową bez rocznej ważności konta(ograniczenie 7Mb/s)testując wszystkie dostępne u mnie nadajniki na konkretnych częstotliwościach wybranych ręcznie bez automatu mam takie wyniki:

 

800  MHz LTE   12Mb/s-8Mb/s

2100MHz LTE   10Mb/s- 6Mb/s

1800MHz LTE   28Mb/s-20Mb/s

2600MHz LTE   85Mb/s- 35Mb/s

Edytowane przez Koz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rok ważności konta i nie dalej jak wczoraj, zasysałem grę ze Steama z prędkością 38Mb/s. Jadnak jeśli chodzi o Play i ich taryfy stricte internetowe, to trzeba mieć na uwadze, że działają wyłącznie na nadajnikach Playa. Nie ma roamingu T-Mobile jak w taryfach głosowych. W związku z tym, jeśli ktoś myśli o mobilności, czyli korzystaniu z internetu w przeróżnych miejscach, niech lepiej odpuści Play, bo w tej kwestii totalna porażka. Podczas wakacji, nawet kurortach miałem problem z zasięgiem. Mnóstwo "zasięgowych" dziur. Nie ma co marzyć o komfortowym serfowaniu w sieci podczas jazdy samochodem. Play tylko w wybranych, wcześniej sprawdzonych miejscach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne rok ważności konta masz za rejestracje karty SIM jeśli nie masz limitu 7Mb/s.
Fakt w małych miejscowościach zasięg własny LTE Play jest słaby ale po włączeniu 800MHz dociera znacznie dalej niż przed 1 Marca 2016r jak dla mnie oferta jest najbardziej atrakcyjna żadna sieć nie oferuje 300-400GB transferu danych bez umowy za zaledwie 25zł tylko trzeba wiedzieć jak z tego skorzystać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też dodać, że Play działa w roamingu krajowym (zasięg 4 sieci). Przy braku zasięgu sieci macierzystej, telefon przełącza się na inną sieć. LTE działa tylko na nadajnikach Play.

 

Ja (taryfa głosowa) nawet w największych dziurach mam zasięg, bo zawsze któraś sieć jest dostępna. U mnie - wschód polski, tereny przygraniczne - zero problemów z zasięgiem podczas jazdy samochodem. Tylko tak jak piszę, w roamingu krajowym nie ma LTE. Trzeba się zadowolić HSPA+DC.

Edytowane przez maniek357
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maniek

W taryfach stricte internetowych, jak np Play Internet na Kartę, czy coś podobnego w abonamencie, nie masz roamingu. Było wiele razy wałkowane. Z internetu w roamingu(bez LTE) możesz korzystać w taryfach potocznie zwanych "głosowymi".

Edytowane przez grande
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko internet w "głosowych" masz z początkiem IP :   93.XXX.XXX.XXX.  dużo niższa prędkość niezależnie czy w roamingu czy na własnej infrastrukturze w przypadku oferty typowo "internetowej" masz IP 164.XXX.XXX.XXX. działa z pełną prędkością  i dużo niższy ping.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tylko w przypadku internetu, prędkość to nie wszystko. Play woli bulić celebrytom ciężką kasę za reklamy, zamiast inwestować w nadajniki, a co za tym idzie poprawę zasięgu. W głosowych bronią się roamingiem, w internetowych leżą i kwiczą w tej kwestii. Roaming też wszystkiego nie załatwia, bo na dzień dzisiejszy, jest to tylko HSPA+. Po za tym, większość użytkowników ma ustawiony automatyczny wybór sieci. Automat przerzuca na roaming dopiero w skrajnych przypadkach, tzn jak praktycznie całkowicie utracimy zasięg; w praktyce prawie nigdy. Do momentu nawet bardzo słabego sygnału, trzyma na macierzystej sieci. Słaby sygnał = kiepska jakość rozmów, kiepska prędkość i stabilność internetu.

Edytowane przez grande
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...