Skocz do zawartości

Napięcie 30V na kablu antenowym anteny pasywnej


85r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam antenę pasywną televes 111941 która nie jest zasilana żadnym zasilaczem. Sygnał z tej anteny jest rozdzielany na 3 tv i po podłączeniu tej anteny do potrójnego rozdzielacza, multimetr pokazuje napięcie około 30V. Po odłączeniu kabla antenowego od rozdzielacza na kablu antenowym pokazuje napięcie 1,5V a na rozdzielaczu 0,2V tyle samo co na wejściu TV  więc na rozdzielaczu jest wszystko w porządku. Tylko jak podłączy się kabel antenowy do rozdzielacza napięcie rośnie do około 30V.

 

Problem rozwiązałem w ten sposób że zaizolowałem maszt anteny i napięcie spadło na całej instalacji z 30V do 0,2V.

Maszt jak i barierka do której jest przymocowany maszt ma 0 V a mimo wszystko po montażu na tym maszcie anteny bez izolacji występuje napięcie 30V a po izolacji masztu 0,2V . Ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego tak jest?

 

Dodatkowo jak dotknę  jednocześnie anteny i masztu nie zaizolowanego to kopie prąd. Po izolacji masztu prąd nie kopie.

 

Druga sprawa czy izolator galwaniczny mógłby rozwiązać tą sprawę z napięcie bez izolowania masztu?

Edytowane przez 85r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To norma. Instalacje elektryczne mają przewód ochronny uziemiany albo przy podstacjilub przy przyłączu do budynku. Ten punkt ma zawsze inny potencjał niż to w które jest wbity masz antenowy. Ponadto normą sa w przypadku obecnych zaisalczy tzw. sztuczne uzimienia gdzie do przwodu ochronnego doąłcza sie dwa kondesatory do przerwodu netralnego i fazwego. Ich poiejmnosc jest taka aby prąd wynikajaćy z ich rektnacja nie przeklaraczał 3 mA (to i tak masakrycznie dużo). Jak dodamy ileś urządzeń podłączonych do sieci energetyczne to rpąd upływu już jest na tyle wysoki iż potencjał tego przewodu jest znacząco wyższy od uziemienia.  Pomoćo może jedynie bednarka jako połączenie wyrównawcze pomiędzy masztem lub miejscem gdzie ma on kontakt z ziemią a zrealizowanym połączeniem przewodu PE z ziemią przy przyłączu elektrycznym. Po prostu podstawy elektrotechniki. Jeśli doprowadzenie jest wraz z przewodem PE to należy dać przewód wyrównawczy pomiędzy masztem z zaciskiem PE w domowej "rozdzielni". Formalnie przez przewód PE nie powinien teoretycznie płynąć jakikolwiek prąd elektryczny ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Napięcie 30V (ale przy jakim obciążeniu?) to pikuś ja już widywałem dwa sąsiednie gniazda każde przeszło wszelkie pomiary wymagane przepisami ale podłączone były do różnych rozdzielni (z dwóch pomieszczeń zrobiono jedno) a dołączona żarówka 220V (jeszcze wtedy było 220V) 75W podpięta do kołków uziemiających gniazdka potrafiła się zaświecić na " więcej niż pół gwizdka" - taka była różnica potencjałów uziomów dla dwóch różnych rozdzielni - inna rzecz iż musiał przez grunt płynąć prąd o całkiem sporym natężeniu aby pozwolić na wydzielenie około 50 W mocy na żarówce pracującej jako bocznik.

Edytowane przez lampomaniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel jest w 100% sprawny?

Tak sprawny

 

 

To norma. Instalacje elektryczne mają przewód ochronny uziemiany albo przy podstacjilub przy przyłączu do budynku. Ten punkt ma zawsze inny potencjał niż to w które jest wbity masz antenowy. Ponadto normą sa w przypadku obecnych zaisalczy tzw. sztuczne uzimienia gdzie do przwodu ochronnego doąłcza sie dwa kondesatory do przerwodu netralnego i fazwego. Ich poiejmnosc jest taka aby prąd wynikajaćy z ich rektnacja nie przeklaraczał 3 mA (to i tak masakrycznie dużo). Jak dodamy ileś urządzeń podłączonych do sieci energetyczne to rpąd upływu już jest na tyle wysoki iż potencjał tego przewodu jest znacząco wyższy od uziemienia.  Pomoćo może jedynie bednarka jako połączenie wyrównawcze pomiędzy masztem lub miejscem gdzie ma on kontakt z ziemią a zrealizowanym połączeniem przewodu PE z ziemią przy przyłączu elektrycznym. Po prostu podstawy elektrotechniki. Jeśli doprowadzenie jest wraz z przewodem PE to należy dać przewód wyrównawczy pomiędzy masztem z zaciskiem PE w domowej "rozdzielni". Formalnie przez przewód PE nie powinien teoretycznie płynąć jakikolwiek prąd elektryczny ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Napięcie 30V (ale przy jakim obciążeniu?) to pikuś ja już widywałem dwa sąsiednie gniazda każde przeszło wszelkie pomiary wymagane przepisami ale podłączone były do różnych rozdzielni (z dwóch pomieszczeń zrobiono jedno) a dołączona żarówka 220V (jeszcze wtedy było 220V) 75W podpięta do kołków uziemiających gniazdka potrafiła się zaświecić na " więcej niż pół gwizdka" - taka była różnica potencjałów uziomów dla dwóch różnych rozdzielni - inna rzecz iż musiał przez grunt płynąć prąd o całkiem sporym natężeniu aby pozwolić na wydzielenie około 50 W mocy na żarówce pracującej jako bocznik.

To jest w mieszkaniu więc jakieś bednarki odpadają.

Gorsza sprawa wynikła bo teraz pada deszcz i z anteny televes  już nie idzie napięcie bo maszt jej pokryłem taśmą izolacyjną ale znów z antenty satelitarnej na dwa tunery idzie napięcie, a masztu anteny satelitarnej nie zaizoluje,  bo za ciężka i by tą taśmę izolacyjną mocowania jej przebiły.

 

Po podłączeniu tv do gniazdka  gdzie bolec uziemiający zostało wyzerowany napięcie na kablach tv i sat wynosi 0 V

 

Dalej nikt mi nie odpowiedział czy izolator galwaniczny jak w filmie by pomógł:

Edytowane przez 85r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj nie padał deszcz i żadnego napięcia nie ma. A gdy padał deszcz to napięcie było 30V, ale udało mi się je zmniejszyć podczas deszczu izolując taśmą złącza idące do konwertera do około 3V.

Czyli problem napięcia pojawia się, gdy deszcz zaczyna łączyć kable antenowe z masztami, które są zamocowane na metalowych barierkach balkonu.

Edytowane przez 85r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze nic, widywałem jeszcze dziwniejsze zjawiska. Pomiar między masą kablówki a kaloryferem miał 115V i iskra z beczki w zetknięciu z kaloryferem wzbudzała już większy niepokój. Wobec tego proponuję Wam izolować wszystkie połączenia, żeby nie miały metalowego styku z innymi instalacjami. Elektryka w naszych blokach często nie mają 3 przewodu uziemijącego, wobec tego dzieją się różne rzeczy...

Edytowane przez kfm877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z kablówki mam internet, ale dołączyli jakiś potrójny rozdzielacz na tv, telefon i internet z którego wychodzi kabel do modemu i ten rozdzielacz, ma chyba wbudowany izolator galwaniczny, więc na kablu do modemu nie ma żadnego napięcia.

Edytowane przez 85r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnice, których używają kablówki często mają izolator galwaniczny na wejściu sygnału a napięcie 115V w instalacji tvk to się pojawia zazwyczaj z komputera stacjonarnego, który na masie ma połowę napięcia zasilania (taka "uroda" jego zasilacza) jeśli nie jest on podłączony do tzw. gniazda z bolcem ;) Co gorsze niektórzy myślą, że jak podłączą komputer do listwy, która ma gniazda z bolcem to wszystko jest ok nawet jeśli taki przedłużacz jest włączony następnie do gniazda bez bolca. Podobna sytuacja jest z niektórym sprzętem RTV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Sprawdziłem z ciekawości co mi kablówką dała za rozdzielacz i jest to "TRATEC TRIS-2002FIN"

TRIS-2002FIN.jpg

Instrukcja do tego: http://technetix.com.pl/files/TRIS-2002FIN_COMPLETE.pdf

 

A tu opis tego co to znaczy według producenta modem safe

https://pl-pl.technetix.com/o-nas/technologie/modem-safe

 

Nasza opatentowana technologia Modem SafeTM zabezpiecza wrażliwe urządzenia sieciowe i coraz droższe urządzenia CPE poprzez bardzo skuteczną ochronę przed przepięciami.

Technologia Modem Safe chroni przed impulsami zarówno wysoko-, jak i niskonapięciowymi i została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu optymalnego funkcjonowania każdego z elementów sieci.

Technologia oparta na obwodach pasywnych nie bazuje na odgromnikach gazowych. Zastosowane rozwiązanie nie tylko Nie tylko usuwa źródła przepięć, spięć i impulsów napięcia, ale również przedłuża żywotność urządzeń

Zalety technologii Modem Safe:

  • Ochrona przed impulsami wysokiego i niskiego napięcia
  • Zapobiega zniekształceniom sygnału powodowanym przez magnesowanie wewnętrznych elementów ferrytowych
  • Ogranicza spadek wydajności CPE
  • Obniża poziom zgłaszanych usterek
  • Mniejsza ilość interwencji w sieci
  • Lepsza obsługa klienta
Edytowane przez 85r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...