Skocz do zawartości

Kod Lyoko


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

''Kod Lyoko'' był to emitowany w latach 2003-2007 francuski serial animowany, który w Polsce był emitowany w telewizji ZigZap (później teleTOON+) i wraz z tym, stał się jednym z najbardziej popularnych seriali animowanych (zaraz po ''Klubie Winx'') w tej stacji.

 

Bohaterami tego serialu animowanego była piątka nastolatków, która przenikała ze świata realnego do świata wirtualnego, znanego jako Lyoko by walczyć z Xaną, przed zniszczeniem życia na ziemi. ''Kod Lyoko'' był realizowany w grafice 2D i 3D, gdzie także serial przyniósł ogromną rzeszę fanów w Polsce, którzy m.in. walczyli z teleTOON-em+ o stałą emisję tego serialu (także fani tego serialu pisali do Polsatu i PULS 2, aby tam był emitowany ''Kod Lyoko'').

 

W 2012 roku powstała kontynuacja ''Kodu Lyoko'' pt. ''Kod Lyoko: Ewolucja'', który był realizowany metodą live-action (że występowali aktorzy) i CGI (animacja komputerowa). ''Kod Lyoko: Ewolucja'' był emitowany w teleTOON+ w 2014 roku.

 

Ciekaw jestem jakie wy macie wspomnienia na temat ''Kodu Lyoko''?.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry serial animowany, szczególnie  te pierwsze odcinki mnie się podobały. Dobrze pamiętam i wspominam ten serial  mimo że nie wszystkie odcinki widziałem. Serial jeden z lepszych które jakoś ratowały Teletoon +.

 

Kod Lyoko : Ewolucja niektóre odcinki był w miarę ale i tak pierwsza wersja najlepsza.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubiłem oglądać ten serial :) Z postaci lubiłem głównie Jeremiego, Aelitę, Yumi i Ulricha, Odda również. Jedynej postaci jakiej nie znosiłem, to William, zwłaszcza że został ''xanafikowany'' przez scyfozoę. Pierwszy sezon był najlepszy wg mnie, tak samo drugi. Odcinki trzeciej i czwartej serii też jakoś znosiłem. Ogółem to była najlepsza kreskówka, jaka była w Francji i u nas popularna. Będę miło pamiętać Code Lyoko :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja również lubiłem oglądąć ten serial jak i kontynuację. Wszystkie postacie fajne. Ciekawe odcinki. Jedna z najlepszych kreskówek. Teraz można sobie powspominać Kod Lyoko oglądając w internecie. Już nie pamiętam czy wszystkie odcinki oglądałem. Nigdy nie będzie drugiej takiej samej kreskówki jak ta. Ponoć miał być kolejny sezon tego Kod Lyoko: Ewolucja, ale jest cisza jak na razie.

Edytowane przez kacper130700
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Kod Lyoko... genialna seria, piękne wspomnienia i nie tylko... 

Seria ta miała ogromny wpływ na moje życie. To właśnie na niej oparłem historię, którą mogę uznać za dzieło mojego życia, a przynejmniej mojej młodości - czyli Powrót Xany.

 

Dużo mógłbym pisać o tym jak tą serię uwielbiam i jak ważna jest dla mnie... starczy chyba powiedzieć, że od dobrych paru lat prowadzę stronę, która jest jednym z głównych filarów fandomu w Polsce. 

Choć ten niestety zamiast kwitnąc tylko wegetuje(no, Ewolucja na chwilę go nieco bardziej ożywiła, choć sama w sobie była raczej jedną wielką pomyłką - jakieś tam zalety miała, nie mówię, że nie, ale twórcy popełnili też wiele zbyt dużych błędów i to już w fazie koncepcji(jak choćby zmiana animacji na grę aktorską, co im do tego łba strzeliło, ja się pytam? Przecież by taki serial porządnie zrealizować aktorsko trzeba by mieć naprawdę ogromny budżet... a oni o ile wiem już planując Ewolucję byli w kłopotach finansowych...)), choć z drugiej strony wciąż powstają nowe dzieła i nie mówię tu tylko o moim "Kod Lyoko Powrót Xany" czy (dziebko kontrowersyjnym, a na pewno pod pewnymi względami szalonym) "Kodze Equestria", już niedługo zaczną się pojawiać dwa nowe, a kilka nawet już na mojej stronie zakończono(no dobra, zakończono jedno poza I księgą Powrotu Xany)...

 

Kod Lyoko mogłoby być o niebo bardziej popularne, a fandom mógłby kwitnąc, gdyby tylko... seria była emitowana w jakiejś popularniejszej telewizji(Puls, Polsat, TVP, TVN, czy ich dodatkowe kanały(jak Puls 2, TV4, TV6 itd.)). 

W końcu na kanale tak niszowym jak ZigZap seria zdobyła mega popularność, to co dopiero by było jakby była na popularniejszym kanale... 

Faktycznie była reemisja na TeleToonie... ale trzeba było ja wywalczyć... (a potem jeszcze osoby z facebooka stacji były na tyle bezczelne by mówić, że to oni dla nas walczyli o emisję)

..a i tak zdawali się szukać wymówki by zdjąć serial z anteny. No i w końcu zdjęli i nie ma go nigdzie. 

No niby można obejrzeć sobie w internecie, ale po pierwsze spora część odcinków jest w średniawej (lub gorszej) jakości obrazu i dźwięku... niektórym w ogóle brakowało nawet sporych kawałków dźwięku. Więc ponowna emisja byłaby bardzo potrzebna choćby po to by brakującą część porządnie nagrać. 

Po za tym oglądanie w internecie to jednak nie to samo co emisja w telewizji, a co ważniejsze - nowych fanów nie przyciągnie.

 

Dlatego już jakiś czas temu ruszyła akcja petycyjna do wspomnianych wcześniej stacji. Im więcej osób się o niej dowie tym lepiej. (Bo niestety jak dotąd podpisała bardzo mała liczba osób...)

Linki do petycji:

-do Pulsa

-do TVP

-do Polsatu

-do TVNu

Wiadomo szanse najrealniejsze są w wypadku Pulsa, ale nie zaszkodzi wysłać petycji i do innych stacji.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dla mnie "Kod Lyoko" to coś więcej niż zwykła kreskówka. To serial, który naprawdę jest bardzo dobrze zrealizowany, wymyślony, narysowany. Rzadki przypadek, kiedy coś, co kierowane jest pierwotnie do grupy wiekowej 7-12, mogą bez żadnego wstydu i zażenowania oglądać także starsi, i każdy coś tu dla siebie znajdzie.

 

To, co jest ciekawe wymyślone, to fakt, że bohaterów i środowisko, w jakim się akcja rozgrywa, poznajemy niejako "w biegu", nie ma na samym początku serialu odcinka, w którym wyjaśnia się widzowi, co jest co i skąd się wzięło. Niektórzy mogliby uznać, że to głupie rozwiązanie, ale dla mnie jest ono intrygujące. Dzięki temu jest taka nutka tajemniczości. Z każdym odcinkiem (no, może prawie każdym, bo się czasem "wypełniające" trafiają) jesteśmy bliżej zrozumienia fabuły, ale też wraz z wyjaśnieniem jednej kwestii pojawiają się nowe pytania. Znajomy kiedyś nawet powiedział, że przy tym serialu dobrym hasłem byłoby zdanie "Przygotuj się na to, że tej fabuły nigdy nie zrozumiesz.", chociaż to jest w pewnych kwestiach nieco przesadzone zdanie ;)

Żeby było fajniej - wyjaśnienie tego, skąd się wziął Superkomputer, kto go odkrył i odpalił, pojawia się dopiero w prequelach stworzonych wraz z trzecią serią i emitowanych po ostatnim odcinku tejże serii. Jak ktoś, kto nie zna jeszcze tego serialu, będzie chciał go sobie obejrzeć, to radzę te prequele właśnie po 65 odcinku sobie obejrzeć, by był lepszy efekt. Niby na samym początku, przed pierwszym odcinkiem, też można, ale traci się przy tym nieco frajdy z poznawania kolejnych odcinków.

 

Co do Ewolucji - jak dla mnie to też było dobre, co prawda może ma pewne mankamenty, ale jednak dalej jest zachowany ten klimat, dalej można go wyczuć. Ta odmienność wynika z faktu, iż Ewolucję twórcy kierowali już do nieco innego odbiorcy. Wiadomo, że było to tworzone częściowo dla tych fanów, którzy znają serial, lubią go, są jego fanami (często od dość długiego czasu, ja się mogę pochwalić że zacząłem oglądać KL już w lutym 2006 roku), ale bardziej skupiono się na tak zwanej "drugiej generacji". Na tych widzach, którzy pierwszych 4 serii nie znali, nie mieli okazji ich oglądać premierowo w telewizji, a Ewolucja jest ich pierwszym kontaktem z uniwersum.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Minęło niedawno 14 lat od premiery pierwszego odcinka serialu, z tego też powodu fani postanowili przypomnieć obecnym właścicielom praw autorskich do kreskówki o tym, że wciąż to nie jest w całości dokończona fabuła i wystosowali petycję o kontynuację serialu: https://www.change.org/p/m%C3%A9dia-participations-french-cartoon-series-code-lyoko-to-be-continued

 

Po niecałych dwóch tygodniach jest ponad 700 podpisów, może to coś da. Ewolucja też powstała niejako na życzenia fanów ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabuła zostawiła całą masę niezakończonych wątków - i mówię tu zarówno o prawdziwym Kod Lyoko (serie 1-4 i prequele) jak i - moim zdaniem, bo tu jednak nie mogę mówić za wszystkich - pomyłce zwanej Ewolucją, która dodatkowo posiadała bardzo otwarte zakończenie...

I jak pokazała Ewolucja Xana może powrócić, a i w samej Ewolucji nie mamy w zasadzie 100% pewności, że na pewno Xana został pokonany. I choć była klapą to część pomysłów fabularnych było tam nawet dobrych(kurcze Tyron nawet był już wcześniej planowany, w czasach 4 serii, ale pod nieco inną tożsamością - najwcześniejsza jaką kojarzę to Alan Meyer). 

 

Powrót Xany (lub raczej pozorność jego pokonania... zresztą powiedzmy sobie szczerze czy przyglądając się 94 odcinkowi nie wygląda to trochę na... farsę z jego strony? Bo moim zdaniem tak) domknięcie wielu wątków (przecież choćby o Projekcie Kartagina niemal nic nie wiemy!) to zdecydowanie materiał na kontynuację. Czy to filmową czy serialową. 

"Ewolucja", "Kroniki Kodu Lyoko", "Czas Kartaginy", "Kod Lyoko Powrót Xany" świetnie dowodzą, że się da to poprowadzić dalej i to na wiele różnych sposobów (co prawda dwa pierwsze przykłady to kompletnie alternatywne uniwersa, generalnie jednak są to 4 ogromnie się od siebie różniące kontynuacje serii 4). A w kontekście kontynuowania Ewolucji można dołożyć "Code Cortex". 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę to nawet końcówka 4 serii nie zamykała wszystkich wątków i nie kończyła fabuły, a co dopiero Ewolucja, w której pewne wątki nieco poprowadzono, ale i tak na końcu zostawało więcej pytań niż odpowiedzi, a jedynym pewnikiem było to, że wyłączono Superkomputer.

Zresztą tak naprawdę tylko raz twórcy oficjalnie ogłaszali koniec serialu - w 2008 roku, po 4 serii. Tyle że już 2 lata potem zaczęto mówić o kontynuacji, początkowo to miały być 3 filmy pełnometrażowe. A później powstała koncepcja Ewolucji. I tak naprawdę do dziś nikt oficjalnie nie powiedział, że nie będzie żadnej następnej serii ani niczego nowego.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mnie się że twórcy kreskówek czy innych seriali animowanych, myślą maksymalnie o stworzeniu 4 lub 5 sezonów bo w nich mogliby przedstawić całą historię. Kto wie czy ten możliwy następny sezon będzie równie dobry jak pozostała 4. Ewolucji nie liczę bo dla mnie to porażka a nawet tragedia.

Edytowane przez Artis
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze, że nie liczysz, bo to było jedno wielkie nieporozumienie, choć sama koncepcja fabuły nie była taka zła, bardziej wykonanie zawiodło(od przejścia na grę aktorską zaczynając...).

 

Po za tym fakty są takie:

-Po 4 serii została masa niedokończonych wątków, choć miała zamknięte zakończenie

-Po Ewolucji... tak samo, sama seria nie przyniosła niemal żadnych odpowiedzi i miała raczej otwarte zakończenie

-Jedna ze scenarzystek serii 1-3 mimo to twierdziła, że po 4 serii historia jest dla niej zamknięta, na współprace przy Ewolucji się nie zgodziła

-Obecni właściciele deklarowali chęć rozwijania marek uzyskanych przez wykupienie MoonScoopa, sami wśród nich wymieniając Kod Lyoko

Tak więc nijak nie można tu mówić, że "serial się zakończył".

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Code lyoko to coś więcej niż tylko bajka. To całe dzieciństwo okres od 2005 roku, gdy czekało się na odcinek najpierw tylko w weekendy potem już codziennie. Ogólnie uważam, że Ewolucja to pomyłka. Najbardziej lubię i lubiłem 1 i 2 serię, 3 nawet i początek 4 też. Jednak charakter bohaterów w 4 serii bardzo się zmienił. W początkowych seriach byli dla siebie bardziej przyjaźni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Uwielbiam "Code Lyoko". To moja ulubiona kreskówka. Mam na dzieje na kontynuację. Evolucja jest dobra jako serial ale jako kontynuacja jest od niczego. Evolucja to bardziej remake. Czekam na normalną, kreskówkową kontynuacje pierwotnej serii i mam nadzieje że zobaczymy w niej Xanę w ludzkiej postaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Pan MarSag
W dniu 23.04.2020 o 18:23, Darek z Ozimka napisał:

Mi odpisali 2 dni później że nie mają tego w planach

Nie mają tego w planach bo nie mają praw do emisji tego serialu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niezupełnie. Opcja jest, tylko by musieli odnowić prawa. Teletoon miał je krócej niż przez 5 lat, do tego niezbyt to było wykorzystane, bo o ile w 2014 jeszcze serial emitowano (po rocznych bojach zresztą, bo pierwotnie zapowiadano emisję na wiosnę 2013, wraz z premierą Ewolucji, też opóźnioną), to już na początku 2015 emisja była bardzo sporadyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...