Skocz do zawartości

TBS z kartami DVB-S2X


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

TBS wprowadził pierwsze karty DVB obsługujące DVB-S2X :)

 

Modele są dwa:

- TBS6522 na PCI-e - podwójna głowica satelitarna DVB-S/S2/S2X i podwójna naziemno-kablowa DVB-T/T2/T2-Lite/C/C2/ISDB-T: http://www.tbsdtv.com/products/tbs6522_multi-standard_dual_tuner_pcie_card.html

- TBS6528 na PCI-e - pojedyncza głowica DVB-S/S2/S2X i pojedyncza naziemno-kablowa DVB-T/T2/T2-Lite/C/C2/ISDB-T, ale za to gniazdo CI: http://www.tbsdtv.com/products/tbs6528_multi_standard_tv_tuner_ci_pcie_card.html

 

Tu ciekawe informacje: http://rickcaylor.websitetoolbox.com/post/about-new-tbs-cards-dvbs2x-8171928

 

Jak pisze tam crazycat:

- TBS6522 jest oparty o: podwójny wielostandardowy demodulator Si21832 + 2 satelitarne tunery AV2018 i 2 naziemno-kablowe tunery Si2157

- TBS6528 jest oparty o: demodulator Si2183 + satelitarny tuner AV2018 i naziemno-kablowy tuner Si2157

 

Jak wynika z tamtego wątku:

- blindscan jest

- działa PLS i MIS, ale sterowniki TBS tego nie obsługują, więc (chyba) tylko w aplikacjach opartych o StreamReaderEx-BDA od crazycat-a

- DVB-S2X bez zaawansowanych modulacji 64APSK, 128APSK i 256APSK

- niższe modulacje do SR 45000 ksps, 32APSK chyba do 40000 ksps

- nie aż tak dokładny RF-Scan jak 6983, nie znajduje transponderów ACM

- jak napisał w tamtym wątku @satesco - SR minimalnie od 500 ksps

 

Cenowo 119 USD za 6528 i 149 USD za 6522 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee. Znowu musze wydać kasę na sprzęt sat. Nie wiem czy się cieszyć czy płakać bo już tyle tego nakupilem ale na kartę z dvb-s2x czekałem. Teraz będę o niej myślał a później jak ja kupię będę się z nią męczył jak będą jakieś problemy. Życie jest ciężkie jak się ma hobby. Jak bym był kobieta to po prostu buty bym kupował i do szafy a tak ciągle coś ustawiać regulować i dostrajać.

 

Musze się rozeznać w temacie i kupić. Ciekawe czy NS3 odbiera ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NS3 wydaje się, że nie, chociaż myślę, że trzeba obserwować tamten wątek. Problemem może być też wysoki SR - EBU Hypermux ma mieć 68571 ksps, a możliwości karty kończą się na 45000 ksps (wg TBS), więc ta najciekawsza paczka tak czy siak byłaby nietykalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do I understand the instructions that card TBS6522 strategic projections may be at a time with only two receivers to use? Or how to set the program Change Mode Tool - tuner 1 and 0 on the DVB-S / S2 to DVB-T / t2 is not available?

 

Here's how to choose tuners with TODO. I chose Tuner 1-Terrestrial and Tuner 0-Satellite to work simultaneously.

 

518884ConfigTODO.png

726500522Tuner1Terand6522Tuner0Sat.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe bo podają niby, że Dual - TBS6590 Dual DVBS/S2/T/T2/C/ISDB-T Multi Tuner PCIe Card

Jeśli TBS idzie w tym kierunku to nie będą potrzebne inne karty, bo wystarczy produkować jeden model, a programem zmieniać wybór tunera :) ogólnie dobre dla osób co mają mało PCI-E, bo za każdym razem uruchamiać program aby zmienić właściwości tunera to jakoś dla mnie to nie ciekawe, zwłaszcza przy modelu TBS6528

Choć Hauppauge od dawna ma takie karty HVR, ale też nie wiem czy wszystkie tunery są niezależne. Ja mam HVR-1700, albo analog albo DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zastanawiam się nad różnicami pomiędzy TBS 6528 i TBS 6522 z puktu widzenia dla użytkownika do skanowania EBS em, aplikacją crazyscan i oglądania przekazów i do multistream z PLS. Czy jedyną różnicą z tego punktu użytkowania jest to że 6528 ma pojedynczy demodulator a 6522 podwójny , natomiast same demodulatory są poza tym takie same ?  Takie same są również tunery AV2018 w obu kartach. 

 

Jest jeszcze różnica w postaci tajemniczego channel bonding w karcie dual TBS 6522 którego oczywiście karta pojedyncza 6528 nie ma. Czy to w praktyce się w ogóle przydaje ? Pytanie do posiadaczy kart z channel bonding, czy i w jakich przypadkach to channel bonding pomaga w odbiorze czegokolwiek w praktyce a nie tylko dla samej świadomości że jest ? 

 

Pytam bo wystarczy mi karta pojedyncza i koszt 559 zł za TBS 6528 jest dużo bardziej znośny niż cena TBS 6522 a podwójna karta mi nie potrzebna i nawet źle mi się kojarzy po posiadaniu TBS 6982 gdzie i tak ją używałem jako pojedynczą do moich zastosowań. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Channel bounding chodzi o sytuację, gdy nadawca robi emisję z dwóch transponderów połączonych razem, co wprowadza DVB-S2X. Nie widziałem jeszcze takiej emisji (ale wiem, że testowo były realizowane). Na razie trudno powiedzieć na ile się to przyda (i czy działa :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet mając kartę z funkcją channel bonding to zastanawiam się skąd mielibyśmy wiedzieć które konkretnie dwa transpondery są połączone razem ? Chyba tylko nadawca to wie ? Potrzebne też by było jakieś specjalnie przygotowane do tego oprogramowanie które pewnie nie jest dostępne. 

 

Poprzez channel bonding nadawca też może ukrywać emisję przed ciekawskimi tak jak za pomocą mustistream czy NS3. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michalmichal - generalnie karta obsługuje BlindScan, więc hipotetycznie powinna umieć to znaleźć. Praktykę dopiero trzeba będzie przećwiczyć...

@Emil.1603 - offtopic, ale wszystko zależy od dobranych parametrów, może mieć nawet mniejszą niż DVB-S, ale może też mieć znacznie większą. Jeśli założymy przeciętne parametry, tj. SR 27500 i FEC 3/4 (bo to ma bezpośrednie przełożenie na pojemność), to przy DVB-S2 z modulacją 8PSK jest ok. 61,27 Mbit/s miejsca, a w DVB-S2X z maksymalną możliwą modulacją 256APSK jest 162,27 Mbit/s - prawie 3x tyle. Ale im bardziej złożona modulacja, tym potrzebny jest lepszy/silniejszy sygnał, by to odebrać. Bazując na przykładzie w DVB-S2 wystarczy do odbioru 7,91 dB C/N, a w DVB-S2X z 256APSK potrzeba aż 19,57 dB, co jest bardzo abstrakcyjną wartością - z Hot Bird-a na antenie 180 cm chyba żaden transponder aż tyle nie daje, a z całej orbity na 180 cm to chyba tylko nieliczne transpondery o idealnie ukierunkowanej wiązce. Zatem 256APSK to możliwość mocno teoretyczna w tej chwili...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że Tbs 6528 nie obsługuje diseqc 1.1 / 2.1 bo w opisie demodulator si2183 piszę tylko DiSEqC™ 2.0 interface and Unicable support for satellite natomiast w opisie tbs 6522 piszę Dual DiSEqC™ 2.x interface, Unicable support. Jeżeli tak jest to dla kogo to produkują ? Ile zaoszczędzili na tym że nie ma diseqc 1.1 bo karta tbs 6528 jest bardzo droga.

 

Także dla mnie tylko tbs 6522 ale nie za prawie 700 zł.

 

Edit.

Znalazłem jedno miejsce na schemacie demodulatora gdzie pisze cmd obok diseqc in ,diseqc out co może wskazywać na obsługę raw diseqc ale skąd można mieć pewność bo na drugim schemacie piszę tylko DiSEqC in diseqc out i juz cmd nie piszę. Sam już nie wiem czy obsługa raw diseqc jest.

Edytowane przez michalmichal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jakoś mi umknęło - DiSEqC 1.1 jest obsługiwany we wszystkich modelach.

 

W międzyczasie:

- sterowniki dla 6522 i 6528 zostały zaktualizowane i od wersji 1.0.1.0 PLS oraz MIS działają na nich bezpośrednio (nie trzeba wybierać przez CrazyScan, jeśli tylko aplikacja wspiera samodzielnie)

- pojawiła się dwugłowicowa wersja z 2xCI - 6590, z jakiegoś powodu jest tylko na sklepie: http://www.tbsiptv.com/tbs-tv-tuner-pcie/tbs-tv-tuner-pcie-multi-standard/tbs6590-multi-standard-dual-tuner-dual-ci-pci-e-card

http://www.tbsiptv.com/download/tbs6590/tbs6590_multi_standard_dual_tuner_dual_ci_pcie_card_data_sheet.pdf

Uwaga - przynajmniej na razie nie widzę sterowników pod Windows do 6590!

6590 działa jak 6522, czyli 2 tunery do wyboru, nie można zrobić jednocześnie 2xSAT i 2xDVB-T, różnica to obecność dwóch gniazd na moduły CI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dopadłem sztukę 6522. Skonfigurowałem Tuner 1 dla DVB-S/S2, a Tuner 2 dla DVB-C. Ogólnie działa, uwagi użytkowe:

- w DVB-C wstrajanie mega szybkie, strasznie fajnie to działa :)

- CrazyScan2 dla DVB-C działa, zdarza się, że AirScan nie znajduje wszystkiego, ale bezpośrednie wstrojenie działa zawsze

- w DVB-S/S2/S2X - DVB-S wstraja się bardzo szybko, nad DVB-S2 myśli dłużej, nad DVB-S2X znacznie dłużej, ale działa :) Aplikacja nie musi mieć wsparcia DVB-S2X, najwyraźniej karta ma na to automat i leci po dostępnych standardach aż złapie wstrojenie, w sumie w AltDVB w zasadzie póki zgadza się częstotliwość, polaryzacja i SR, to resztę parametrów ignoruje :)

- CrazyScan dla DVB-S/S2 działa, ale wykres mało czytelny, zapewne takie dane karta zwraca (za duże skoki poziomu sygnału, brak precyzji)

- TransEdit współpracuje dość niechętnie, pomaga zaznaczenie w Settings na zakładce Hardware „Use standard interface”

- w AltDVB do obsługi DiSEqC wymagany interfejs BDA2 - z nim DiSEqC 4/1 zaskoczył

- po wyborze DVB-C2 (jest osobny od DVB-C w programie do wyboru trybu pracy tunerów) programy identyfikują kartę jako... naziemną. Zapewne z winy Windows, który w BDA nie przewidział DVB-C2, to ma pewne minusy (np. w AltDVB detekcja jako Terrestrial doprowadzi do załadowania listy DVB-T, zamiast DVB-C)

- czasami przechodzenie między DVB-C, a DVB-S/S2 doprowadza do zawieszenia się głowic (raportują brak sygnału), można "przedmuchać" kartę uruchamiając CrazyScan lub CrazyScan2 i robiąc przynajmniej jedno wstrojenie, nie wiem na razie jak często takie zgrzyty są, dlatego trudno mi ocenić na ile to irytujące (np. przechodziłem w AltDVB, to nie stało się nic, ale odpaliłem TransEdit, to już się to stało), ale wiem, że crazycat pisał o tym, że tak się dzieje (konkretnie, że inicjalizacja DVB-T/C idzie źle).

 

Resztę już pisali w sieci różni DX-erzy, więc pewnie nie ma sensu dublować ;)

Prywatnie myślę, że karta choć ma lekkie możliwości DX, to raczej jednak jest robiona pod zwykłe domowe użytkowanie, ew. lekki DX, bez niskich SR, czy jakichś ACM/VCM. DVB-S2X jest bardziej z przypadku niż zamierzony - akurat taki klocek był, to TBS zbudowało na nim kartę. Poeksperymentuję kilka dni...

W sumie 6590 mógłbym przytulić na stałe (sterowniki pod Windows już są), ale cena bolesna (6522 też, ale ciut mniej, zawsze ~200 zł taniej)...

 

Nadchodzi 5520SE na USB. 5520 bez "SE" (ta pierwsza wersja) była bez wsparcia DVB-S2X. Nowa je ma: https://www.tbsiptv.com/index.php?route=product/download/drivers&id=43

 

@michalmichal - z tego co zrozumiałem z forum TBS to też masz 6522? Co tam u Ciebie z nią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się,mam tbs 6522. Kupiłem w dwudniowej promocji na ebay de za 111 euro z wysyłką z DE , wiec wszelkie problemy nie bolą aż tak mocno.

 

Karta jest krótko na rynku. Trzeba czekać na dopracowane oprogramowanie.

 

Robiąc blindscan programem Ebspro lite , w wynikach często pokazuje 0 db i wogule pokazuję błędnie db. Blscan2 jest w miarę szybki,natomiast blscan jest wolny i potrafi stanąć w miejscu.

 

Przeszukując programem dvbdream znalezione blindscan em transpordery osobno jeden po drugim to nie ma problemów ale kiedy zaznaczyć w dvbdream większą ilość transporderów i przeszukać to wtedy zaczyna przeszukiwanie jednego i tego samego tp bez przerwy. Jest to nie do zaakceptowania.

 

Zdarza się że na transporderze gdzie nie ma sygnału , altdvb pokazuje zawsze ten sam poziom 80 proc. Dziwne.

 

Multistream działa dobrze , również z PLS po wpisaniu kodu. Wreszcie mogę oglądać programy na 5 west.

 

Trzeba aktualizacji programów i sterowników aż wszystko zacznie działać jak należy. Oby się takowe pojawiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Checked just now ;) Tuner init fixed, also satellite, because I saw that when 6522 is configured:

- Tuner 0: DVB-S/S2

- Tuner 1: DVB-C/C2

With original TBS driver CrazyScan always failed to load on first run for Tuner 0 (satellite). With Your driver this is fixed as well - THX, nice work ;)

 

Card is working nicely, but AltDVB doesn't like it for some reason and because I still use AltDVB - I need to go back to other card.

AltDVB sometimes starting to scan channels "too fast", before some buffer will be cleaned and thus with almost every complete Hot Bird scan I see some failed TP's (detect new data channels with SID's of transponder scanned earlier).

 

Maybe someday AltDVB will get some update... ;)

 

Wersja PL:

 

Sprawdziłem sterowniki od @crazycat, poprawiają inicjalizację tunera, także satelitarnego, bo zauważyłem, że gdy 6522 jest skonfigurowana:

- Tuner 0: DVB-S/S2
- Tuner 1: DVB-C/C2
To na oryginalnych sterownikach od TBS pierwsze uruchomienie CrazyScan nie udaje się także na głowicy satelitarnej. Sterowniki od @crazycat to poprawiają.
 
Karta pracuje bardzo przyjemnie, ale nie lubi się z AltDVB, a że nadal korzystam z tego programu sporo, to muszę ją pożegnać.
AltDVB ma z nią taki zgrzyt, że czasami zaczyna skanowanie jeszcze jakby zanim karta faktycznie przeskoczy na nową częstotliwość, co prowadzi do błędów w skanowaniu - skanując całego Hot Bird-a praktycznie za każdym razem przynajmniej jeden transponder się tak wywali (pokaże, że znalazł nowe kanały - dane z wartościami SID z poprzedniego skanowanego transpondera). Skanowanie jest dla mnie zbyt ważne, ważniejsze niż DVB-S2X, więc na razie odkładam na bok, co jakiś czas będę zerkał, czy coś w tej kwestii się poprawi. Podejrzewam, że to raczej coś po stronie AltDVB, bo zdarzało mi się to czasami na innych kartach, ale są też karty, które nigdy takiego problemu nie generują.
 
Może kiedyś AltDVB dostanie aktualizację... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Sterowniki 1.0.1.1 dla 6522 są obecnie już dostępne ze strony TBS, podpisane cyfrowo i można instalować, zresztą chyba TBS wrzucił też sterowniki do MS, bo po wrzuceniu karty w komputer instalują się same.

 

Spostrzeżenia:

- CrazyScan uruchamia się normalnie w kombinacji Tuner 0 - DVB-S/S2, Tuner 1 - DVB-C

- nie widzę problemu z AltDVB, o którym wspomniałem wcześniej (przynajmniej na razie)

- całkiem nieźle radzi sobie z niskimi SR, wprawdzie nie łapie ich BlindScan, ale za to bardzo sprawnie wstraja się, np. 333 ksps to nie wyzwanie, udało mi się zjechać bez problemów do 256 ksps

- paski sygnału u mnie niemal cały czas pokazują 100/100, nieważne jak jest w praktyce (mało pomocne)

- mam wrażenie, że lock na DVB-S2 jest wolniejszy niż był, nawet 3 sekundy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś coś wie na temat Tbs5520se - zastanawiam się nad kupnem jakieś karty TBS a ta jest zewnętrzna i taka najlepiej pasowała by dla mnie. Czy testował ktoś tą kartę i wie ktoś jak sobie może radzi w codziennym użytkowaniu ? Cena tej karty jest interesująca - można ją kupić już za 100 dolarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinałem, generalnie działa, potrzebne są dwa porty USB, bo zasilanie idzie w całości z USB, nie ma zewnętrznego zasilacza.

Na razie wydaje się, że jeszcze nie wspiera CrazyScan na sterownikach od TBS, trzeba zainstalować testowe od crazycat'a, ale to wymaga wyłączenia sprawdzania podpisów cyfrowych sterowników.

Słabo na razie działa z DiSEqC.

 

Co ciekawe - ta karta (5520SE) nie ma problemów z wolnym strojeniem DVB-S2 jak 6522 ;)

Żeby była jasność - 5520SE to model wielostandardowy, ale w danej chwili może odbierać albo DVB-S/S2 albo DVB-T/T2, albo DVB-C/C2, nie np. DVB-S/S2 i DVB-T na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...