Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów za granicą


Pepek94
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@fan tv Rozumiem, że każdy ma prawo do własnej opinii, jednak to co napisałeś jest kompletnie bezsensu. Ciężko nazwać rozsądny i przemyślany system funkcjonujący z powodzeniem w największych państwach na świecie "oderwanym od rzeczywistości". Rozumiem, że może Ci się osobiście nie podobać takie rozwiązanie, trudno, jednak skoro z niego na co dzień korzystają setki milionów widzów na świecie to rażącym błędem jest nazywanie tego "oderwanym od rzeczywistości". Póki co to Polska ze swoim systemem zaśmiecającym przez cały czas ekran, nawet na audycjach pozbawionych negatywnych treści, jest niechlujnym wyjątkiem, w większości państw na świecie normą są systemy bazujące na EPG, zaś ingerowanie w obraz materiału ma miejsce tylko przez maksymalnie kilkadziesiąt sekund na początku i po reklamach, takie są obiektywne fakty. Jakoś nie uważam, aby Polacy byli głupsi od np. od Amerykanów i nie potrafili korzystać z banalnego w obsłudze systemu EPG (wystarczy jedno naciśnięcie przycisku na pilocie lub nawet w niektórych odbiornikach pojawia się to automatycznie po przełączeniu kanału). Co do wspomnianego przez Ciebie problemu z brakiem transmisji EPG przez niektórych nadawców czy operatorów, to przy ewentualnej zmianie systemu należałoby obowiązek jego właściwej emisji wpisać do aktu prawnego (ustawy o radiofonii i telewizji i rozporządzenia KRRiT). Nieprzestrzeganie tego wymogu przez nadawcę skutkowałoby sankcjami finansowymi, przez co problem by nie występował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam żadnego problemu. Owszem, dyskusja zaczęla się od samego usunięcia oznaczeń wiekowych z ekranu, ale ty też wspomniałeś o tym, że niektóre zagraniczne kanały nie emitują loga na ekranie i według ciebie bardzo się to chwali i szkoda, że nie jest tak na polskich kanalach.

 

Porównywałeś też oznaczenia wiekowe na ekranie do zaśmieconych ulic czy pomalowanych sprayem elewacji budynków. Porównanie kompletnie nie trafione bo oznaczenia wiekowe zostały wprowadzone przez przepisy prawne, są oficjalne i mają służyć ukazywaniu informacji i ochronie małoletnich. I jak do tego porównać wykonywanie czynnosci zakazanych, ogólnie negowanych, narażajacych na konsekwencje prawne?

Edytowane przez fan tv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu nie zrozumiałeś słowa pisanego, bo czytasz nieuważnie. Nie porównywałem oznaczeń wiekowych na ekranie do zaśmieconych ulic tylko napisałem, że są osoby, którym nie przeszkadza zaśmiecanie ekranu archaicznymi znaczkami oraz że są i tacy, którym to przeszkadza. Bo jeden lubi bylejakość, a drugi lubi porządek. Zupełnie jak z naszymi ulicami, gdzie jedni lubią zadbane i czyste ulice a drudzy chlew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieszczanie oznaczeń wiekowych to nie jest żadne śmiecenie, to jest podawanie pewnej informacji, która dla niektórych jest ważna. Tylko różnie to wygląda na różnych kanałach. Na TVP 1 HD czy Fokus TV wygląda to nieźle, na TVN 24 BIS fatalnie.

Edytowane przez fan tv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski system oznaczeń wiekowych jest najgorszy na świecie, ponieważ niepotrzebnie zaśmieca ekran koszmarnymi, wielgachnymi, kolorowymi, nietransparentnymi i często zdeformowanymi znaczkami. Dla niektórych osób taka informacja jest ważna, ale powinna być podawana w inny sposób niż dotychczas. I jak sam zauważyłeś, na niektórych kanałach wygląda to fatalnie. Brawo za spostrzegawczość. Tylko dlaczego nie możesz zrozumieć, że system ochrony małoletnich można zmienić na lepszy, poprawiając widzom komfort oglądania tv i przy okazji nie powodować uszkodzeń matryc posiadaczom telewizorów plazmowych? Jest ich jakiś odsetek, do których i ja się zaliczam. Za chwilę wkroczymy w erę lelewizorów OLED, gdzie wypalanie matryc przez koszmarne oznaczenia wiekowe i nietransparentne loga będzie na porządku dziennym. Wcześniej czy później nadawcy będą musieli na to zareagować. No, ale to za jakiś czas. Wracając do systemu ochrony małoletnich, to ten w USA, Kanadzie, Australii czy Nowej Zelandii jest po stokroć lepszy, bo pomijając powyższe daje rodzicom poza cyferką dodatkowe informacje o stopniu przemocy, seksu, wulgarnego języka itd. U nas są cyferki podawane od czapy, bo na różnych kanałach ta sama audycja ma przeróżne oznaczenie bez podawania dodatkowych informacji, jak w przytoczonych wcześniej krajach. Funkcjonuje to dużo lepiej i istnieje w nowocześniejszej formie. A my dalej tkwimy w komunie, co Ci bardzo odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby TVN 24 BIS miał takie oznaczenia jak np.TVN 7 HD to nie byłoby dla mnie źle.

 

Zamiast usuwać stałe oznakowanie na ekranie to należy wcześniej poprawić sytuację z EPG. Bo u mnie to nie działa, podawanie informacji o programie jest podawane na 10 różnych sposobów i dość rzadko odpowiada prawdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

https://www.youtube.com/watch?v=yDUlXvyGwzE

Tutaj możecie zobaczyć jak to wygląda w Rumunii. Na przykładzie mającego największą widownię programu w rumuńskiej telewizji, serialu "Las Fierbinti" (odpowiednik naszego Rancza).

Na początku programu lektor czyta wyjątkowo wolno (koło 10 sekund) ostrzeżenie.
Tutaj: "Ostrzeżenie. Ten program jest zakazany dla dzieci poniżej 12 lat. Typ programu: Komedia. Program zawiera sceny z ostrym językiem" (dosłownie można to tłumaczyć jako frywolny, rozwiązły).
Potem przez cały program widnieje 12 w kółku.

Edit:
Próbowałem jeszcze znaleźć jeszcze dłuższe wersje (w przykładzie z filmiku wyżej był tylko ostry język, jeżeli są jeszcze jakieś inne niebezpieczne treści to się je też wymienia) tych ostrzeżeń ale gdzieś zgubiłem. Poza tym warto dodać, że każda stacja co godzinę emituje jedną z kilku wersji "Dla zdrowego życia..." i w zależności od wersji pada tam stwierdzenie żeby pić wodę, ćwiczyć, unikać soli i cukru i coś tam jeszcze. Dodatkowo nie stosuje się u nich flag WSS a większość programów leci w 4;3 to gdy się emituje program w 16:9 są puszczane instrukcje co nacisnąć na pilocie aby obraz był wyświetlane prawidłowo (przekształcić obraz anamorficzny na 16:9).
Nie narzekajmy tak na naszą telewizję bo bywa gorzej.

Edytowane przez Marek G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zatem @Salarieri powinien wyjaśnić coś o Rumunii.
Uzupełniam przykład z Nowej Zelandii, gdzie obowiązuje bardzo dobry system ochrony małoletnich, daję przykłady z tych państw:
- od 1:15
- przy tym można popatrzeć uwagę po pierwsze od 0:21 do 0:31, po drugie od 1:51 do 1:57, po trzecie od 2:59 do 3:07, po czwarte od 3:57 do 4:08

===

Znalazłem kolejny przykład niechlujnych przepisów ochrony małoletnich, tym razem ze Słowenii, a więc podrzucam link:

http://4d.rtvslo.si/arhiv/vec-po-oglasih/174461200

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Dokładniej o Węgrzech na lokalnej wersji Wikipedii (potrzebny będzie translator): https://hu.wikipedia.org/wiki/Korhatár-besorolás

 

Jak wygląda system oznakowań wiekowych w Islandii?

Owszem, jest. Można wyróżnić 7 kategorii wiekowych, nie wiadomo, czy nadal obowiązuje.

L - dla wszystkich

7 - od lat 7

10 - od lat 10

12 - od lat 12

14 - od lat 14

16 - od lat 16

18 - od lat 18 (oczywiście koloru białego ze względu na nieczytelność)

 

Z tego, co wiem, że w RUV używane są jedynie 12 i 16. W Stod 2 także używana jest litera L. Sprawdzając oczywiście po ramówkach.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się uchwycić oznaczenie wiekowe z Czech.

Najprawdopodobniej jest emitowane przez cały czas trwania programu (oglądałem z 10-15 minut i było ciągle na ekranie).

Nigdy wcześniej nie spotkałem się z oznaczeniami w czeskiej TV.

KcoDR0k.jpg

Edytowane przez Marek G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotyczy to chyba jedynie kanałów CT, a więc to jest oznaczenie dobrowolne. Poza tym od 22 do 6 przy logotypie jest specjalny symbol, w którym dzieci nie powinny oglądać, a jedynie dorośli. Taki jest RRTV.

Dodatkowo jest CERF (Forum Regulacyjny Europy Środkowej), ale jest chyba nieaktywna (KRRiT nie aktualizuje już sprawozdań z zagranicznych wyjazdów). W gronie członków CERF są Polska [KRRiT], Czechy [RRTV], Słowacja [RVR], Węgry [NMHH], Rumunia [CNA], Słowenia [AKOS], Chorwacja [AEM] i Serbia [REM].

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Natknąłem się na takie oznaczenia wiekowe w Serbii. Dodam tylko, że jest wyświetlane niestety przez cały czas trwania programu, ale przed audycją jest informacja/ostrzeżenie o klasyfikacji wiekowej. Są tylko 3 oznaczenia wiekowe, czyli 12, 16 i 18. Kiedyś od 12 do 18 w każdym wieku odbiorcy, a potem już ujednolicono.

Obejrzyjcie pod koniec tego filmiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejny dowód, tym razem z Chorwacji. Oznaczenie wiekowe jest wyświetlane niemal przez cały czas trwania programu. Tu kilka sekund fragmentu (od 1:31).

O systemie oznaczeń wiekowych w Chorwacji już napisałem w poście #23 w tym wątku.

W ramach suplementu ten system obowiązuje od 9 lat z kilkoma modyfikacjami.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Znalazłem kolejny dobry przykład, tym razem z Kolumbii. To jest dla mnie jeden z jeszcze lepszych systemów oznaczeń wiekowych.

Dowód:

 

System ten został wprowadzony w 1997 roku.

Przed programem jest informowany o zakwalifikowanej audycji oraz o zawartościach czytany przez lektora, a także wizualnie takie jak minimum wiekowe do oglądania danej audycji, ale jeśli zawiera przemoc lub elementy seksu, a także nadzór rodzicielski jeśli jest potrzebny na początku programu.

Nadawcy telewizyjni takie jak np. Canal 1, Caracol czy RCN są zobowiązani do emisji "komunikatu instytucjonalnego" codziennie o 21:00 czasu kolumbijskiego zmuszając tym samym dzieci poniżej 12. roku życia do spania. O godzinie 22:10 (od poniedziałku do piątku) lub 22:30 (sobota i niedziela) informując w celu zmuszenia osób poniżej 18. roku życia np. do spania.

 

Jak wygląda następująco oznaczenia:

Para todas las audiencias (dla wszystkich odbiorców) – codziennie, w godzinach 07:00–21:30;
Infantil (dla dzieci) – od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00–17:00, a w soboty i niedziele w godzinach 08:00–10:00;
Familiar (rodzinnie) – od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00–16:00 oraz 17:00–22:10, a w soboty i niedziele odpowiednio w godzianch 07:00–08:00 i 10:00–22:30.
Adultos (dla dorosłych) – programowo nazywane tą klasyfikację, które emituje w pozostałym czasie antenowym spoza Infantil oraz Familiar.

 

Na dodatek pornografia jest całkowicie zabroniona w telewizji kolumbijskiej bez względu na porę emisji.

 

Nie wiadomo, czy to obowiązuje nadal, jeśli nie to jak inaczej wygląda?

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię temat, ponieważ w wątku o polskim systemie oznaczeń wiekowych są poruszane.

Teraz przejdźmy do rzeczy. W Norwegii w mojej ocenie przynajmniej na kanałach NRK oznaczenia wiekowe niestety są wyświetlane przez cały czas trwania programu, gdyż ten nadawca podjął złą decyzję.

Teraz przejdźmy do Filipin, a konkretnie o oznaczeniach wiekowych, które wygląda następująco:
G - dla wszystkich

PG - za zgodą rodziców

SPG - mocna wersja "za zgodą rodziców"

W mojej ocenie prawdopodobnie jest to złe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zauważyłem, że w holenderskim systemie Kijkwijzer zmieniono zasadę emisji oznaczenia wiekowego "od lat 16". Na większości kanałów takimi jak: RTL4, RTL5, RTL7, RTL8, RTLZ, SBS6, SBS9, Veronica, Net5, FOX, Spike, Comedy Central oraz NPO3 to oznaczenie pojawia się już od 20:00, a nie jak do tej pory od 22:00. Na szczęście, to jest okres próbny, który potrwa do 1 lipca bieżącego roku.

Więcej szczegółów w linku.

Edytowane przez Pepek94
link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nie wiem jakim prawem, ale emisja ,,Rick'a i Morty'ego" (kreskówki dla dorosłych) ma we Francji kategorię 12 lub 10 (pewnie w przypadku trochę łagodniejszych odcinków). Ciekawostka jeśli ktoś nie wie: na IMDB można sprawdzać jaką kategorię wiekową ma film lub serial, nie wiem jak wejść w to ze strony, bo spontanicznie to znalazłem, ale można wpisać w Google coś tam parents guide. Ostatnio właśnie sprawdzałem i mocno się zdziwiłem przy niektórych przypadkach. Ale wracając do R&M sprawdziłem 2 odcinki po francusku na YT, nie były ocenzurowane. Akurat te nie były jakieś mega bardzo drastyczne, ale jestem ciekawy czy puścili od 12 te najgorsze, w których było najwięcej przemocy i krwi, czy w ogóle nie puścili. Widzę że dosyć mocno zaniżają, w końcu różnica między 10/12 i 18 (w niektórych krajach) jest dosyć duża. U nas od 12 lat to niektóre bajki lub seriale na Nickelodeon puszczają, czy nawet takiego Shreka.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...