Skocz do zawartości

beta.satkurier.pl - testujemy :)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam tylko dwie uwagi do wersji testowej nowej strony:

Jeżeli w przeglądarce mam ustawione rozmiar strony 100%, to wiele rzeczy styka się krawędzią monitora, np. każda pierwsza litera w wierszu styka się z krawędzią ekranu (w artykułach), na stronie głównej szerokość strony jest zbyt duża i wyświetla mi się dolny suwak do przesuwania strony w szerokości.

Prawa kolumna według mnie jest niepotrzebna, gdyż moim zdaniem pogarsza czytelność strony.

Edytowane przez Kamilx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje komentarze są na świeżo, jak coś mi się jeszcze przypomni, to dopiszę w kolejne soboty.

 

Przy cotygodniowej lekturze będę korzystać z działów"Polska", "Świat" itd. i z kategorii znajdujących się w działach. Sama strona jest ok, trzeba będzie się do niej przyzwyczaić. Dobrze, że nie ma "kafelek". Jest jednak kilka uwag:

 

1. powinien był dostęp do strony głównej "Blogi Satkurier", czytam wszystkie wpisy, dlatego wędrówka nazwiskami jest średnim rozwiązaniem. Belka "Blogi" powinna od razu kierować do blogów.

2. Niektóre kategorie w działach się powtarzają. np. w "Mediach" zdublowana jest "Telewizja". Takich sytuacji jest więcej.

3. "Wystawy" są w dziale "Polska", jest wiele imprez odbywających się za granicą, o których  Satkurier.pl pisze, więc może warto pomyśleć o przeniesieniu do "Świata" lub o podziale osobno na "Polskę" i "Świat".

4. Do działu "Polska" warto dodać kategorię "IPTV" (Netia, Jambox itp.)

5. Może warto by pomyśleć nad tym, by w dziale "Świat" połączyć w jedną kategorię "Kanały FTA" i "Nowe kanały" - sprawa do rozważenia.

6. Czy w sytuacji, kiedy dojdzie nowy duży operator w Polsce lub zajdzie jakaś inna sytuacja zmuszająca do zmian, to lista kategorii zostanie poszerzona? Czy technicznie jest to możliwe?

7. W poszczególnych artykułach na plus jest większa - niż obecnie - czcionka. Dla mnie to ogromna zaleta. Całkowicie zbędna jest belka "informacje" w artykułach. To psuje estetykę strony, warto zamiast tego poszerzyć same artykuły. Taki "informacyjny miks" mógłby być tylko na stronie głównej. Belka z informacjami o bieżącymi numerze czasopisma, testami może zostać.

 

Kamilx - ja też mam na laptopie 100% i nie mam żadnych suwaków, wszystko w proporcjach jest bardzo dobrze. Muszę sprawdzić na drugim sprzęcie, jak to wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamilx Przy niektórych rozdzielczościach (974 - 1282) pojawiał się taki błąd (elementy za blisko krawędzi, paski przewijania). Teraz powinno być już dobrze.


@Dawidek 
ad 2. Błąd poprawiony
ad 6. Tak, lista kategorii może być dowolnie edytowana.
 
Odpowiadam tylko na tematy techniczne. Sprawy koncepcyjne i graficzne zostaną rozważone z design-teamem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaglądam na tą stronę, z mniejszą bądź większą regularnością, od 9 lat. Już dosyć się zżyłem z obecnym wyglądem strony, więc zmiana jakoś nie jest mi w smak.

 

Bardzo mi się rzuciła w oczy kwestia pogorszenia czytelności strony.

 

Do tego strona uległa przedłużeniu, głównie z racji większej czcionki. Ma to dosyć dobre zastosowanie na smartfonach, jednak na komputerze jest to troszkę zbyt duże.

 

Generalnie strona nie jest jakoś przeładowana, niemniej można ją nazwać nowoczesną i pasującą do obecnych standardów tworzenia stron. Mimo tego jakoś ciężko będzie mi się przyzwyczaić do nowego wyglądu.

Edytowane przez spodenki15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżące zmiany, których @Garu nie wyliczył przez wzgląd na swą skromność ;) :

- wideo w newsach się skaluje,

- wyszukiwarka jest na mobilu (tu możecie zbadać jak działa, bo nie daliśmy przycisku "szukaj", czy jakiejś lupki - one powinny być na klawiaturach, przynajmniej są na Androidach, nawet mega starych, można zerknąć na iOS i WP, czy też na klawiaturze ekranowej jest jakiś "szukaj" albo OK/Enter - jeśli są wszędzie, to szkoda zaśmiecać jeszcze to pole jakąś lupką, czy czymś; pole przy ekranie w pionie nachodzi na logo - to nie błąd, tak ma być - wyszukuje się przez chwilę, więc na moment logo może być czymś przysłonięte, po zatwierdzeniu zapytania pole się zwija).

 

Przyczyn zmiany jest wiele począwszy od tego, że poprzednia wersja powstała w 2008 roku. Na tamten czas była super, to był wypas, stworzony wtedy przez bardzo zdolnego człowieka, w oparciu o genialne na tamten czas rozwiązania. Minęło 8 lat, sporo zmieniło się w technologiach webowych oraz w trendach, a leciwy backend (jeszcze starszy) ciąży nam od dawna, nawet pewnie nie ze wszystkich problemów zdajecie sobie sprawę ;) Np. wiecie, że na obecnym portalu w wyszukiwarce nie znajdziecie newsów z kategorii UHDTV? ;) Oczywiście da się to poprawić, wszystko się da, ale poprawiając coś po raz milionowy człowiek zaczyna się zastanawiać gdzie tu sens?

 

Na mobilnej w zasadzie brakuje większości treści z portalu i nawet nie do końca mamy wpływ na to, co tam jest na głównej, bo tylko news dnia możemy ustawić, a reszta na obecnym mobilu to ostatnio wstawione newsy wg czasu. Jeśli w ciągu dnia wstawimy sporo, to na mobilu ważny news wstawiony z rana może zostać całkiem wypchnięty z widoku. I o ile przez lata, gdy nie było jeszcze smartfonów, można było traktować mobile z przymrużeniem oka, to teraz dzięki tej starej wersji robimy sobie mobilne samobójstwo.

 

Takich różnych tematów jest pełno i zamiast ciągnąć to za uszy, powoli ruszyły prace odświeżające, które właśnie można oglądać w ramach testów.

 

Pragnę zauważyć, że zachowaliśmy generalnie podział na bloki i charakter obecnej strony - nadal jest news dnia (slider, więc w sumie to kilka), Informacje dnia, Top News (zagranica), Media News, Sport News, dalej mniej ważne Digi, wystawy i Zielone technologie (+ blogi i forum), a na samym dole - tak jak mamy teraz - zakładki z kategoriami, których wybór się zapamiętuje, więc można sobie dostosować jakie newsy chce się widzieć w tych 8 boksach.

 

Idea zostaje podobna, natomiast jest więcej grafiki i może to sprawia uczucie pewnego przytłoczenia w porównaniu do tej ascezy, którą mamy teraz ;) Ale ja już przez lata przechodziłem metamorfozy setek portali, niektórych po parę razy. I czasami kręciłem nosem, a po czasie okazywało się, że jednak nie wyobrażam sobie innego wyglądu (aż przychodzi kolejna zmiana :P )

 

@Dawidek wrzucił konkrety - zorientuję się jak w temacie innych punktów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Garu i @Mr. Orbita, dziękuję za odpowiedzi. Co do "Blogów" - myślałem bardziej o belce na górze strony, wśród pozostałych działów, ale jest dobrze.

 

Jeszcze jedna sugestia - w bloku/dziale "Media" brakuje kategorii "Radio" - samo "DAB+" w "Polska" chyba nie wystarczy. Można jeszcze pomyśleć (to sprawa koncepcyjna) o kategorii "Prasa". Jak nie będzie - nie ma problemu.

 

@Kamilx - rozdzielczości mogą tu być istotne. Sprawdziłem - jak sprawuje się testowa strona na starszym laptopie - i nie ma żadnych problemów. Wszystko dobrze chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Napaćkane wszystkiego wokół. Brak większych odstępów pomiędzy rubrykami, aby lepiej w oczach się to komponowało. Brak jakiegoś jednolitego stylu. Brak możliwości wyłączenia mobilnej wersji na urządzeniu oczywiście mobilnym. Słabo. To już obecna wersja strony wypada niebo lepiej.

 

I widzę, że i was dotknęła ta słaba moda na nakazywanie wyłączenia AdBlocków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nowej wersji nie ma potrzeby i nie widzę sensu, aby wyświetlać widok dla wyższej rozdzielczości. To jest jedna strona, z tą samą zawartością i tylko bloki ustawiają się tak, żeby było ją wygodnie czytać na smartfonie. Po co to miałoby niby być? Żeby widzieć to samo, tylko małymi literkami, bo nic się nie będzie mieściło? :D

 

W porównaniu do obecnej wersji mobilnej to ogromny postęp, bo przynajmniej jest komplet treści, wliczając podział na najważniejsze newsy (a nie jak teraz w trybie "jak leci") oraz np. Futbol w TV, którego na obecnej wersji mobilnej nie ma (i po to przydaje się przełączanie w starej wersji, chociaż korzystanie z pełnej wersji jest dość niewygodne, bo nie jest dostosowana do mobile).

 

Na starym przełączanie u mnie działa bez problemów - na Chrome właśnie. SOA #1 Zresztą nawet jakby nie działało, to by nie było poprawione, bo szkoda czasu na dłubanie przy starym portalu (ale działa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam dla Ciebie zadanie - sprawdź czego nie ma między wersją ściśniętą, a pełną. I jak odkryjesz oraz określisz przydatność, to dopiero komentuj :)

Nowa strona ma wszystko to, co jest na wersji rozciągniętej (w przeciwieństwie do tego co jest teraz) i po prostu przełączać się nie trzeba (a nawet - jest to z pewnego względu nie wskazane :] ) - tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma wygody ;) Paluchem sobie przybliżę i mam czcionkę podobną. A tak, to w mobilnej trzeba wszystko przewijać od góry do dołu.

 

A nowa wersja strony i tak jest PASKUDNA ;) Lecz to tylko moje zdanie.

 

Może wejdźcie sobie na Antyweb.pl czy Spider's Web. Na nich się wzorujcie, bo tam to wygląda bardzo fajnie :) Do tego jeszcze integracja z Disqus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logika mi podpowiada, że przewijanie (jeden prosty gest jednym palcem) jest jednak wygodniejsze od przybliżania, oddalania i kombinowania z widokiem tylko po to, żeby mieć napakowane więcej treści na szerokość. Poza tym sprzeczności wyczuwam, bo najpierw piszesz, że byś chciał wersję jak na PC, a następnie jako przykład podajesz Antyweb, gdzie wersji PC też nie wymusisz i też musisz przewijać :D Hmmm... zapewne dlatego, bo tak się teraz buduje serwisy internetowe. Nie ma żadnych osobnych wersji, jest jedna, dostosowywana do rozdzielczości ekranu pod kątem wygody właśnie i zawiera wszystko co powinna. I tak jest u nas na becie :]

 

Każdy serwis ma swoją specyfikę. Wygląd Antyweb (i Spider's Web) jest świetny, ale pasuje do specyfiki tych serwisów i ilości treści jakie publikują dziennie. Dla portalu jak nasz, gdzie dziennie na tygodniu idzie sporo newsów prowadziłoby to zwyczajnie do nieustannego wypychania treści. Niższe bloki na Antyweb na PC mają 4 newsy - totalnie nieefektywne w przypadku naszego portalu. Próba zmieszczenia większej ilości treści z każdego bloku wygenerowałaby ogrom przewijania - wystarcza odrobina wyobraźni, żeby to stwierdzić. To tak jakby Onet coś takiego wprowadził - 4 newsy na blok, a dziennie mają np. 20 w jednym bloku. 5 razy w ciągu dnia by im wypchnęło cały blok i jak ktoś nie wchodzi wystarczająco często, to by połowy newsów w ogóle nie zobaczył - bez sensu. Każdy serwis ma swoją specyfikę i trzeba dostosować wygląd tak, żeby umożliwić osobie statystycznie odwiedzającej serwis ze średnią częstotliwością wygodne zapoznanie się ze wszystkim, co się pojawiło od wizyty do wizyty.

 

Nigdy nie będzie integracji z Disqus (ani komentarzami FB), bo zwyczajnie ten system jest kulawy pod kątem wygody (korzystam, więc wiem), wymaga dodatkowych rejestracji lub logowań, uniemożliwia jakiekolwiek wygodne zarządzanie komentarzami oraz sensowną integrację z forum. Już jasno wielokrotnie pisałem - komentarze zostaną jedynie zintegrowane z forum (opcjonalnie, zostawiając możliwość komentowania bez logowania, ale przy komentarzu z konta zalogowanego - będzie wyróżniony) i żadnych innych dziwnych pomysłów wprowadzanych pod tym względem nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w artykułach będą wyszczególnione linki ukryte w tekście, bo obecnie na starej to tego kompletnie nie widać. Trzeba byłoby fartem myszką to znaleźć. Chyba, że coś jest pogrubione, to link już nie jest. To wtedy go widać.

 

Ale np. tutaj: https://satkurier.pl/news/130825/kanal-o-domu-i-ogrodzie-zamiast-tvn-meteo-active.html, to są aż cztery odniesienia, a za Chiny ich nie widzę. Dopiero myszka jeżdżąc znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak od 8 lat, a Ty się pytasz na moment przed wyłączeniem starego portalu? :)
Tak sobie było, nikt nie uznawał za problem, a teraz nie będzie z tym nikt nic robił, bo szkoda czasu na poprawki na starym portalu. Przy projektowaniu nowego portalu uznaliśmy to za niewygodne i zmieniliśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...