Skocz do zawartości

Konwertery


RafiX
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Konwerter - jest to element instalacji satelitarnej służący do złapania sygnału odbitego od talerza, przekształcenie go a następnie wysłanie sygnału do tunera. Urządzenie odbiera sygnał z zakresów (Low Band) 10,7 - 11,7 oraz (High Band) 11,7 - 12,75GHz a następnie zamienia na częstotliwość satelitarną (950 - 2150MHz). Oba pasma (Low Band i High Band) przełączane są sygnałem o częstotliwości 22 kHz.

Najczęściej dzisiaj spotykanym urządzeniem jest konwerter pełnozakresowy tzw. „fullband”. Pozwala on na odbiór programów w polaryzacji pionowej i poziomej oraz pełnego zakresu częstotliwości (szczegóły jego działania w dalszej części tematu).

 

 

 

Zasada działania na podstawie budowy standardowego konwertera Single:

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------g6107konusinggrupycc8.gif

źródło schematu wraz z opisem: dipol

 

W grupie numer "1" znajdują się dwa wzmacniacze zbudowane na nisko szumowych tranzystorach HMT, które podłączone są do małych pręcików (anten) odbierających sygnał o polaryzacji pionowej i poziomej. Po wzmocnieniu, sygnał skierowany jest do rozgałęźnika a następnie do następnego wzmacniacza. Tutaj mamy jeszcze częstotliwość 10.7…12.75 GHz.

W grupie numer "2" znajduje się filtr pasmowy i mieszacz, który otrzymuje sygnał z lokalnych oscylatorów 9.75 i 10.6 GHz. Tutaj uzyskujemy sygnał o pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej 950…2150 MHz.

W grupie numer "4" znajduje się wzmacniacz dla pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej i z którego sygnał satelitarny zostaje wysłany do odbiornika analogowego lub cyfrowego.

W grupie numer "3" znajdują się dwa przełączniki. Z lewej strony przełącznik sterowany napięciami 14 i 18 V włącza odpowiedni zespół tranzystorów dla polaryzacji pionowej lub poziomej. Z prawej strony przełącznik sterowany częstotliwością 0 lub 22kHz, służy do przełączania między dolnym i górnym pasmem.

Cały system sterowania i zasilania konwertera odbywa się na drodze odbiornik - konwerter przez kabel satelitarny.

Budowa i zasada działania jest bardzo podobna dla wszystkich typów konwerterów omówionych w tym temacie.

 

 

 

 

Typowe rodzaje konwerterów (na jedną satelitę) stosowanych przy instalacjach satelitarnych:

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------single.gif

Konwerter Single – najprostszy konwerter do odbioru kanałów z jednej pozycji satelitarnej na jednym tunerze. Zasada działania została pokazana i omówiona na powyższym schemacie.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------konwertertwinqu5.jpg

Konwerter Twin – umożliwia odbiór programów z jednej pozycji satelitarnej na dwóch niezależnych od siebie tunerach.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------konwerterquadba0.jpg

Konwerter Quad – pozwala na odbiór programów z jednej pozycji satelitarnej na czterech tunerach. Konwerter ten wykorzystywany jest w domkach jednorodzinnych lub większych mieszkaniach. Pozwoli tutaj na zaoszczędzenie instalacji czterech anten.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------quatro.gif

Konwerter Quattro – taka konstrukcja znajduje zastosowanie głównie w sieciach telewizji kablowej gdzie takie konwertery współpracują z wieloma zestawami tunerów satelitarnych, także w instalacji zbiorczej na multiswitchach. Jest bardzo podobny, przynajmniej optycznie do konwertera Quad. Posiada cztery różne wejścia, w przeciwieństwie do konwertera Quad który posiada takie same.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------konwerteroctova2.jpg

Konwerter Octo – umożliwia zasilanie nawet do ośmiu tunerów, odbiór kanałów tylko z jednej pozycji satelitarnej. Wejścia posiada identyczne jak konwerter Quad.

 

 

 

 

Konwertery "Monoblock"

 

Zalety stosowania:

- bardzo tanie rozwiązanie jeżeli chodzi o odbiór z dwóch satelitów

- sterowanie konwertera odbywa się poleceniami DiSEqC (jest wbudowany w monoblocku) oraz tradycyjnymi poleceniami 14/18V - polaryzacje, 22 kHz - pasma i Tone Burst - pozycja geostacjonarna

- dla obu pozycji dobierane jest całe „Ku” pasmo (10.7 ... 12.75 GHz)

- wysoka separacja między polaryzacjami

- przeznaczony do pracy w temperaturach: - 40°C do +60°C

- możliwość zastosowania generatora DiSEqC dla odbiorników nie posiadających tych poleceń

Wady:

- zwarta konstrukcja (gdy nastąpi awaria któregoś z elementów, całość nadaje się tylko do wymiany)

- nie można regulować rozstawu konwerterów

- nie nadaje się do anten o średnicy czaszy poniżej 80 cm

- trudniej jest rozbudować instalację o dodatkowe konwertery

 

 

 

 

Stosowane rodzaje konwerterów - monoblock:

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------monoblocksinglezr4.jpg

Monoblock Single – jest to połączenie dwóch pojedynczych konwerterów (tzw. fullband) i przełącznika DiSEqC w jednej obudowie. Pozwala na odbiór satelitów umieszczonych w odległościach 6 stopni, np: Astra – HotBird, Sirius – Thor. Taka konstrukcja niestety nadaje się tylko do anten o średnicy większej niż 75 cm

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------mtwin.gif

Monoblock Twin – konstrukcja podobna jak przy Monoblocku Single z tą różnicą że możemy odbierać kanały na dwóch tunerach satelitarnych jednocześnie.

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------mquad.gif

Monoblock Quad - to cztery niezależne konwertery w jednej obudowie, taki konwerter pozwala na odbiór z dwóch satelitów i podłączenie do czterech odbiorników satelitarnych (na każdym można niezależnie odbierać dowolny transponder).

Zastępuje skomplikowany układ zeza z dwoma konwerterami Quattro i Multiswitch'em

 

 

 

 

Jak instalujemy konwerter "Monoblock"?

 

Wszystkie przedstawione modele konwerterów są typu "universal". Tak też jest w tym przypadku. Ustawienia jakie należy wykonać w naszym odbiorniku satelitarnym są następujące:

 

- ustawienia oscylatorów LO powinny wynosić odpowiednio: 9750/10600 MHz lub 9.75/10.6 GHz. (wchodzimy do ustawień parametrów konwertera LNB). Z reguły powinny być wpisane standardowo.

- drugą ważną sprawą jest wybór portów DiSEqC dla naszych satelitów. Producenci konwerterów monoblock różnie ustalają sterowanie poszczególnych "trąbek". Trudno jest więc powiedzieć, że HotBird będzie odbierany na DiSEqC 1 (A), a Astra na DiSEqC 2 (B). Może być dokładnie odwrotnie. Przełączając porty w menu tunera musimy obserwować wskaźnik poziomu sygnału. Prawidłowe ustawienie sygnałów DiSEqC będzie wówczas, gdy na obu satelitach uzyskamy sygnał.

 

Jeszcze co należy zrobić, to jest odpowiednie założenie monoblocka w uchwycie. Musimy pamiętać, że jeżeli ustawiamy antenę na Hot Birda, to wolna "trąbka" musi być z prawej strony konwertera głównego patrząc od tyłu czaszy.

 

Wszystkie wątpliwości powinien zobrazować niniejszy rysunek:

Jeżeli ustawimy antenę na HotBirda, w uchwycie powinna się znaleźć lewa "trąbka".

--------------------------------------------------------------------------HotBird 13.0Emonoblockog7.jpgAstra 19.2E

 

 

 

Ciekawe tematy poruszane na forum:

Konwerter do cyfrowej TV

Monoblock

Na czym polegają konwertery typu Quatro ??? Porady

 

 

 

Mam nadzieję, że zebrane tutaj podstawowe wiadomości na temat konwerterów, pozwolą Wam spokojnie dobrać urządzenie do Waszej instalacji antenowej i przybliżyć wiedzę w tym zakresie.

 

Pozdrawiam :)

RafiX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...