Skocz do zawartości

Gazety regionalne


bogdan425
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Od mojego ostatniego wpisu w tym temacie nieco się zmieniło. W zasadzie to głównie w Wyborczej lokalnej, obecnie nie ma osobnego dodatku dla Torunia, są tylko dwie strony: jedna z informacjami, druga z ogłoszeniami i nekrologami. Mało miejsca, więc to dość mizernie teraz wygląda. Tylko w piątki jest jeszcze Magazyn Toruński.

 

Za to rozwinął się trochę rynek co do darmowej prasy w Toruniu. Do mniej więcej jesieni 2015 było tylko "Nasze miasto. Toruń", darmowe pismo wydawane przez Polska Press. W zasadzie to wygląda tak, że w kilkunastu miastach taka darmowa gazetka się w czwartki pojawia, i co najmniej połowa treści nie dotyczy spraw lokalnych, tylko są to albo sponsorowane teksty o premierach filmowych, albo jakieś poradniki o tym, kiedy wyremontować dom. Nie jest to totalnie zła gazeta, bo niekiedy są tam publikowane ciekawe rzeczy, ale czasem trafia się numer, w którym interesująca jest tylko jedna krótka informacja.

Pod koniec 2015 pojawił się tygodnik "Toronto", można go dostać w piątki (choć tam, gdzie jest wykładany, a nie rozdawany, to czasem cały tydzień leży), i to już jest pismo w 100% miejskie, od pierwszej do ostatniej (16) strony. Ono jest moim zdaniem bardziej interesujące od "Naszego miasta", nie ma tam zapchajdziur i tekstów sponsorowanych. Natomiast w styczniu tego roku powstał darmowy miesięcznik studentów toruńskich "Krzyk uczelni", jak na razie wydano jeden numer, jest to pismo dla studentów wszystkich uniwersytetów w mieście. Dość sprytnie sobie wymyślili datę pierwszego wydania, wypuścili je bodajże na dzień przed protestami studenckimi. Nawet zrobili z tego temat okładkowy, na szczęście tekst okazał się rzetelny. A miałem pewne obawy co do tego, no bo skoro wypuszczają pismo studenckie na dzień przed protestem, to było duże prawdopodobieństwo że będą się opowiadać za którąś ze stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Pojawił się niedawno w Toruniu (dokładniej na dworcu głównym) darmowy dwutygodnik pod nazwą "Toruński Wieczór". Jak na razie był jeden numer, nakład 100 tysięcy, okładka informuje że pismo to sponsoruje Poczta Polska i spółka PKP Intercity. Na pierwszy rzut oka fajna rzecz, zawsze to jakaś nowość na darmowym rynku. 32 strony A4, w miarę elegancka okładka. Niestety zawartość tych stron mnie nieco rozczarowała. Owszem, na początku był ciekawy wywiad z prezydentem Torunia. Tyle tylko że to był jeden z niewielu artykułów w piśmie, który dotyczył Torunia. Na te 32 strony takich lokalnych tematów było na 8 i pół strony. Reszta to między innymi: tekst o córce prezydenta Trumpa, wywiad z szefem Banku Polskiej Spółdzielczości S.A, przedrukowany z "Gościa Niedzielnego" z końca zeszłego roku (a pismo pojawiło się na początku czerwca), rozpiska o finansach partii Nowoczesna. relacja z wizyty ministra Morawieckiego w USA. To wyglądało tak, jakby nie było pomysłu na ciekawe rzeczy o Toruniu, które mogłyby wypełnić pismo, tylko wzięto trochę tekstów ze strony TV Republika i Radia Maryja (chyba że te teksty podpisane jako "źródło www.radiomaryja.pl" też traktują jako materiały lokalne).

 

Dziwnym trafem choć od pierwszego numeru minęły już 3 tygodnie, to drugiego nie ma, a strona internetowa podana w stopce redakcyjnej nie działa. Czyżby to miał być tylko jednorazowy zabieg? Tak poza tym to w tekście pod spisem treści, zachęcającym do przysyłania tekstów do pisma, jest wzmianka o Lublinie. Jest więc przypuszczenie że właśnie w Lublinie podobne pismo funkcjonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Od pewnego czasu, z racji pracy, mam stały dostęp do "Nowości", "Pomorskiej-Toruńskiej" oraz "Wyborczej". Zauważyłem pewien myk. Jednego dnia "Nowości" dają jako główny artykuł np. coś o remoncie na placu bp. Chrapka. "Pomorska" publikuje ten sam materiał następnego dnia. I tak jest praktycznie zawsze, natomiast bardzo rzadko się zdarza, że "Pomorska" ma jakąś informację z Torunia wcześniej niż "Nowości". Kupując te 2 gazety regularnie, odnosi się wrażenie, że "Pomorska" na stronach toruńskich streszcza w dużej mierze wydanie swojego bratniego dziennika z dnia poprzedniego. Przy dziale sportowym jest wręcz tak, że te 2 gazety dają dokładnie te same teksty w jednym dniu, dotyczy to wydarzeń ogólnopolskich albo światowych. Ale to akurat wynika z tego, że Polska Press wysyła jednego korespondenta na daną imprezę, przygotowuje on teksty dla wszystkich 20 dzienników z grupy.

 

Jeśli chodzi o darmową prasę no to sytuacja się nieco zmieniła. "Toronto" pojawiało się regularnie do stycznia 2018, potem wypuszczono specjalny numer pod koniec sierpnia z okazji Bella Skyway Festival, i jak dotąd było to ostatnie wydanie. "Nasze miasto Toruń" pojawia się raz na jakiś czas, ale i tak nie jest to zbyt interesująca gazeta. "Krzyk Uczelni" zamilkł po numerze z października zeszłego roku, nie ma nowych materiałów, tutaj jest mi szkoda tego pisma, bo zawsze to była jakaś alternatywa dla uczelnianego czasopisma, które ma trochę zbyt oficjalny ton i jest tworzone nawet bardziej dla pracowników naukowych, aniżeli dla studentów. Obecnie głównie "Tylko Toruń" trzyma jeszcze poziom na rynku darmówek toruńskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Szczecinie mam stały dostęp do ''Głosu Szczecińskiego'', ''Kuriera Szczecińskiego'' oraz ''Gazety Wyborczej Szczecin''. Jeżeli chodzi o szczeciński dodatek ''Gazety Wyborczej'', to od poniedziałku do czwartku są dwie strony (tak samo lubuski dodatek ''GW'', więcej stron ma poznański dodatek), a w piątki jest wydawany ''Magazyn Szczecin'' który ma więcej stron (w piątkowym dodatku kulturalnym ''Co Jest Grane?'' jest również dostępny repertuar szczecińskich kin i teatrów).

 

''Głos Szczeciński'' i ''Kurier Szczeciński'' mają natomiast 2 wydawców niż ma to miejsce w Toruniu. ''Głos Szczeciński'' jest wydawany przez Polska Press, a ''Kurier Szczeciński'' sam wydaje swoją gazetę (nawet się szczycą tym, że są gazetą z całkowicie polskim kapitałem).

 

W Szczecinie wydawane są również tzw. dzielnicowe gazety lokalne, które są wydawane przez niektóre spółdzielnie mieszkaniowe.

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od dzisiaj gazety regionalne należące do grupy Polska Press nie są dostępne w kioskach Ruchu: https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/ruch-dlugi-wobec-wydawcow-polska-press-grupa-wycofala-swoje-dzienniki

Do dzisiejszych wydań dzienników regionalnych dołączono specjalną wkładkę wyjaśniającą zaistniałą sytuację ze specjalnym tekstem od redaktora naczelnego, jest też tam lista punktów, w których dana gazeta jest dostępna. Lista ta publikowana jest od kilku tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Dzienniki Polskipress w moim regionie się ostatnio strasznie zepsuły, zarówno "Pomorska" jak i "Nowości". W zasadzie poza wydaniem magazynowym nie ma za bardzo co czytać, bo to, co się pojawia od poniedziałku do czwartku, jest liche. 16 stron, z czego może na połowie są konkretne rzeczy, nawet nie ma jakiegoś ciekawego reportażu (a kiedyś takie materiały się drukowało codziennie prawie), ale rubryka plotkarska musi być. Cenowo też coraz gorzej, bo za te 16 stron trzeba zapłacić 3,50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na całość gazety, to też mam wrażenie, że jest trochę krucho - grafika mnie nie przekonuje (a w większości tytułów od Polskapresse jest ta sama grafika, i sposób ułożenia artykułów na pierwszej stronie - rozumiem, że wszystko na jedno kopyto, ale żeby cała porcja gazet regionalnych miała taką samą grafikę, i co raz gorszy środek, to już jest taka lekka przesada). Tele Magazyn dołączany do niektórych z tych tytułów też jest bardzo słaby - jest mało do poczytania w mało przejrzystej formie, ale za to... z ogromną ilością reklam. Wydanie, które mam - prawie każda wolna strona - gdzie się tylko da - reklama. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Byłem tydzień temu w Gdańsku i kupiłem tam dwa pierwsze numery tygodnika "Zawsze Pomorze". Pismo tworzą byli dziennikarze "Dziennika Bałtyckiego", którzy odeszli z tytułu nie zgadzając się na politykę prowadzoną przez nowego właściciela. Pismo ma 32 strony i kosztuje, jak na tygodnik lokalny, dość sporo, bo 5,39 zł, wydawane jest w formacie gazetowym, chyba takim samym pod względem rozmiaru co "DB". Jak na razie zapoznałem się z pierwszym numerem, całkiem interesujący, choć część tekstów jest tam trochę ponadlokalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

"Dziennik Bałtycki" będzie obszerniejszy w piątki, pojawi się wtedy nowy lokalny dodatek, zastępujący dotychczasowe tygodniki powiatowe. Pierwsze wydanie "Rejsów Regionów" wyjątkowo w czwartek z powodu święta. https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/dziennik-baltycki-zmiany-lokalne-dodatki-wiecej-kolumn

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Polska Press zaczyna myśleć o tym, aby wydawać niektóre dzienniki regionalne tylko 2 razy w tygodniu, a nie tak jak obecnie 6 (chyba jest jeden czy dwa wyjątki, w których pojawia się 5 numerów): https://www.press.pl/tresc/75058,polska-press-rozwaza-przeniesienie-dziennikow-do-dwudniowego-cyklu-wydawniczego_-eksperci_-_to-zly-sygnal_

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

W ub.r. Polska Press przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł miała 23 mln zł straty netto, o 7,8 mln zł mniej niż przed rokiem. Wydawnictwo więcej zarobiło z reklam i usług poligraficznych.

 

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/polska-press-praca-ile-zarabia-z-gazet-reklam-strata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Cytat

Wśród dzienników regionalnych i lokalnych w pierwszym kwartale 2023 roku najchętniej kupowana była „Gazeta Pomorska”, a na czele e-wydań znalazła się „Polska Metropolia Warszawska” - wynika z analizy portalu wirtualnemedia_pl.

 

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/gazeta-pomorska-liderem-sprzedazy-dziennikow-regionalnych-sprzedaje-13-tys-egz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie dziwię się, że regionalnym dziennikom, szczególnie tym z grupy Polska Press, spada sprzedaż. Oprócz tych ogólnych czynników dotykających całą prasę jest choćby taki szczegół: kiedyś ciekawe artykułu pojawiały się tam codziennie. Teraz nawet te wydania magazynowe często są dość słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...