Skocz do zawartości

Czasopisma historyczne


Kirk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważyłem że w ostatnich latach powstało wiele nowych czasopism o historii. Ten segment prasy popularnonaukowej jest teraz tak obszerny, że zajmuje prawie całą półkę w Empiku ;) Zapewne wiele osób zna takie tytuły jak Focus Historia, Historia Do Rzeczy, lub też Mówią Wieki (choć to akurat jest najstarsze).

 

W tym temacie chciałbym abyśmy podyskutowali o tych czasopismach. Jakie kupujecie, co się wam w nich podoba, a co nie, dlaczego wybieracie akurat ten, a nie inny tytuł? I czy takich czasopism powinno być jeszcze więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję Świat Wiedzy Historia.Jest to dwumiesięcznik i niedrogi:6,99 zł. Lubię czytać Świat Wiedzy i dlatego naturalnie kupuje wszystkie dodatkowe numery. Tematy są ciekawe, często są poruszane tematy o których nie miałem pojęcia, do tego w czasopiśmie nie ma prawie reklam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Odkopię temat po prawie roku :)

 

Możliwe że kojarzycie z półek takie pismo jak "Pamięć.pl". Był to magazyn wydawany przez Instytut Pamięci Narodowej, od prawie pół roku nie pojawił się żaden nowy numer. Pismo to powstało w miejsce wydawanego wcześniej "Biuletynu IPN". Różnica między tymi dwoma pismami jest taka, że "Pamięć.pl" miało profil popularnonaukowy, a Biuletyn jest bardziej ukierunkowany naukowo, są w nim dłuższe teksty, bardziej specjalistyczne. Dwa dni temu ukazał się pierwszy po kilkuletniej przerwie numer "Biuletynu IPN", natomiast pismo "Pamięć.pl" nie będzie już wydawane.

 

I tu mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony Biuletyn jest redagowany fachowo, tematy tam poruszane są interesujące, a do tego wszystkie dotychczas wydane numery są legalnie dostępne za darmo na stronach Instytutu. Z drugiej jednak strony "Pamięć.pl" bardziej trafiał do młodych, miał przystępniejszą formę. Plusem jest to, że cena "Biuletynu" jest korzystna, tylko 8 złotych za 200 stron lektury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja kupowałem "Oblicza historii' później przemianowane na "Inne oblicza historii" a które już od dwóch lat niestety nie istnieje. Co ciekawe strona internetowa czasopisma i forum nadal działają, a twórcy myślą nad wersją elektroniczną tego periodyku...Obecnie jedyny miesięcznik, który trawię to "Odkrywca" Reszta ma poziom gimbazy lub delikatnie mówiąc manipulują historią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak! Dokładnie to "Świat Wiedzy - Inne Oblicza Historii". Póki nie skumali się z tym wydawnictwem to czasopismo ukazywało się dość nie regularnie ale za to miało większą objętość i było ciekawsze a do tego dołączana była płyta VCD lub DVD...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że "Inne oblicza historii" to należały do "Prószyński Media", i traktowano to pismo jako wydanie specjalne "Wiedzy i Życia". A "Świat Wiedzy - Historia" należy do wydawnictwa "Bauer" i zaczął się ukazywać jeszcze w 2013 roku ("Inne oblicza historii" przestały się ukazywać dopiero rok później).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Co prawda od wydania pierwszego numeru nowej edycji Biuletynu IPN minęło prawie pół roku, ale wreszcie wrzucono na stronę Instytutu ten numer w formacie PDF: http://pamiec.pl/pa/biblioteka-cyfrowa/biuletyn-ipn/biuletyn-ipn-od-2017/16814,Biuletyn-IPN-1-22017.html

 

Najprawdopodobniej kolejne numery będą się sukcesywnie pojawiać w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...