Skocz do zawartości

Hot Bird - koniec miejsca na transponderach


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie w pakiecie CP kanałów dublujących się brak - już wszystko co mogli to wyłączyli. Niestety przejście na MPEG-4 to ogromny wydatek - trzeba i zmienić sposób nadawania i wymienić wszystkim abonentom odbiorniki. CP chyba stać by na to nie było, podobnie część zagranicznych platform (np.: grecka Nova mogłaby mieć problem). Nadawcy muszą zacząć oszczędzać, bo przejście na MPEG-4 jest tak czy siak nieuniknione. Niestety jeśli dopiero teraz zaczną oszczędzać, to na MPEG-4 oficjalnie przejdą za kilka lat - do tego czasu transponderów na 13E z pewnością braknie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość już (nigdy?) nie wzrośnie, bo pasmo Ku nie jest z gumy i na 13E zajęto już pełny zakres. Więcej transponderów nie da się wygospodarować :(

Właśnie, czy nigdy? Może coś wykombinują, stworzą podobne częstotliwości do już używanych ale z innym SR, 22000 lub 30000. Może też będą z taką samą częstotliwością ale inną polaryzacją... dobra, dosyć kombinowania, poczekamy zobaczymy, Hot Bird 9 leci w trzecim kwartale 2008 roku :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli wyjaśnienia - @diana dobrze gada. Hot Bird 8 wcale nie da nowego miejsca. Miejsca będzie ile było, bo on idzie tylko na zastępstwo Hot Bird-a 3.

 

Już kiedyś gdzieś to pisałem, ale przypomnę. Na pozycji 13E (i 19.2E też) wykorzystano już pełen zakres pasma Ku. Miejsca nigdy nie będzie już więcej - kolejne satelity są tylko wystrzeliwywane na podmianę starych

Zgoda wstrzeliwane są na podmiankę ale każdy z nich niesie również pewien zakres wolnego pasma. Miejsca te, między innymi, były już przed wyniesieniem sprzedawne jako rozliczenie za wystrzelenie satelity. To co zostało zostanie sprzedane teraz drożej.

Przywołałem tego posta, aby w uzupełnieniu podać garść informacji:HB 8 dysponuje 64 transponderami. To ozanacza, że 20 z nich posłuży do zastąpienia wysłużonego HB 3. To się zgadza z tym, co wyżej napisałem, że każdy wstrzelony nowy satelita niesie wolne miejsca. Część z nich jest sprzedawana po niższych cenach jeszcze na ziemi w celu pozyskania środków na sfinansowanie rakiety, która ma wynieść satelitę. Przeważnie satelity są szczęśliwie wynoszone na orbitę. Znane też są przypadki nieudanych prób i to jest koszt ryzyka sprzedającego i kupującego transondery jeszcze przed wystrzeleniem a póżniej i prawidłowym zadziałaniem satelity na orbicie. Dziś wiemy, że wszystko się udało. Normalną pracę na orbicie HB 8 rozpocznie w październiku, a więc w kilka miesiecy po uruchomionym HB 7. W sumie wszystkie satelity razem przyczynią się do wzrostu możliwości Eutelsata w zakresie przekazu satelitarnego w pozycji 13 st. wschód. Docelowo można będzie przesłać około 1000 kanałów telewizyjnych i ponad 600 radiowych. Na HB 8 można jeszcze wykupić wolne transpondery ale ich cena jest znaczna. Ważnym zadaniem "ósemki" będzie zapewnienie rezerwowych pojemności dla satelitów z rodziny Hot Brit.

Myślę, że i tak dodatkowo pozostanie, jakaś żelazna rezerwa. Przewidywany czas pracy HB 8 obliczany jest na około 15 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda wstrzeliwane są na podmiankę ale każdy z nich niesie również pewien zakres wolnego pasma. Miejsca te, między innymi, były już przed wyniesieniem sprzedawne jako rozliczenie za wystrzelenie satelity. To co zostało zostanie sprzedane teraz drożej.

Przywołałem tego posta, aby w uzupełnieniu podać garść informacji:HB 8 dysponuje 64 transponderami. To ozanacza, że 20 z nich posłuży do zastąpienia wysłużonego HB 3. To się zgadza z tym, co wyżej napisałem, że każdy wstrzelony nowy satelita niesie wolne miejsca. Część z nich jest sprzedawana po niższych cenach jeszcze na ziemi w celu pozyskania środków na sfinansowanie rakiety, która ma wynieść satelitę. Przeważnie satelity są szczęśliwie wynoszone na orbitę. Znane też są przypadki nieudanych prób i to jest koszt ryzyka sprzedającego i kupującego transondery jeszcze przed wystrzeleniem a póżniej i prawidłowym zadziałaniem satelity na orbicie. Dziś wiemy, że wszystko się udało. Normalną pracę na orbicie HB 8 rozpocznie w październiku, a więc w kilka miesiecy po uruchomionym HB 7. W sumie wszystkie satelity razem przyczynią się do wzrostu możliwości Eutelsata w zakresie przekazu satelitarnego w pozycji 13 st. wschód. Docelowo można będzie przesłać około 1000 kanałów telewizyjnych i ponad 600 radiowych. Na HB 8 można jeszcze wykupić wolne transpondery ale ich cena jest znaczna. Ważnym zadaniem "ósemki" będzie zapewnienie rezerwowych pojemności dla satelitów z rodziny Hot Brit.

Myślę, że i tak dodatkowo pozostanie, jakaś żelazna rezerwa. Przewidywany czas pracy HB 8 obliczany jest na około 15 lat.

WidocznieMr.Orbita tłumaczy za mało łopatologicznie. Tu jak widać, trzeba by przetłumaczyć łopatą. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem. Niektóre posty przestałem już czytać do końca, bo są poza tematem. Za każdym razem ja tu wchodzę, to mam nadzieję, ze coś się nowego pojawiło albo pojawi. A tu jakieś bzdety piszą nie na temat. Wróćmy do tematu. ciekawe co CP zaproponuje nowym abonentom. Podobno ma ruszyć nowa promocja. Ma ktos jakieś informacje na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HB 8 dysponuje 64 transponderami. To ozanacza, że 20 z nich posłuży do zastąpienia wysłużonego HB 3. To się zgadza z tym, co wyżej napisałem, że każdy wstrzelony nowy satelita niesie wolne miejsca. (...)

W sumie wszystkie satelity razem przyczynią się do wzrostu możliwości Eutelsata w zakresie przekazu satelitarnego w pozycji 13 st. wschód. Docelowo można będzie przesłać około 1000 kanałów telewizyjnych i ponad 600 radiowych. Na HB 8 można jeszcze wykupić wolne transpondery ale ich cena jest znaczna. Ważnym zadaniem "ósemki" będzie zapewnienie rezerwowych pojemności dla satelitów z rodziny Hot Brit.

Myślę, że i tak dodatkowo pozostanie, jakaś żelazna rezerwa.

HB8 ma zastąpić HB3, a pozostałe transpondery na HB8 to rezerwa, takie same transpondery (częstotliwości) jak na obecnych "ptaszkach". Jakby szlag trafił wszystkie pozostałe satelity to HB8 może samodzielnie pracować.

Ale powiedzcie jedno co te transpondery maja wspólnego z nowosciami Cyfrowego Polsatu

Jak nie będzie transponderów, to nie będzie miejsca na nowości. Poprostu zaczynamy od podstaw :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pitter

 

Nie można nadawać na zbliżonej częstotliwości, nawet z różnym SR - musi być odstęp 36 MHz zachowany. Hot Bird 9 też nic nie wniesie (ani żaden kolejny) - możliwości dokładania transponderów się skończyły :/

 

@deejay.m

 

Polaryzacje kołowe to przeżytek - są bardziej stabilne, ale marnują pasmo (konieczne większe odstępy między kolejnymi transponderami). Nie mogą tu zostać wykorzystane, bo będą się wzajemnie zakłucać z liniowymi

 

@bogdan425

 

20 jest zastępstwo za HB 3 - reszta jest na wypadek awarii innych - zastępstwo na wypadek awarii HB 2 i HB 6. Nie ma żadnych dodatkowych wolnych transponderów - wszystko jest już obsadzone. I tak będzie z każdym kolejnym Hot Bird-em

 

-----------------------------------------------------------------

 

Co ma to wspólnego z Nowościami? Tyle, że nowości nie będzie - skończy się miejsce i już tylko ceny będą rosnąć :lol: Tak więc w ramach przygotowania już możecie sobie poczytać co czeka CP w przyszłości :lol:

 

Nikt o transponderach nie wspomina, bo zwykle ludzie się nie znają i liczą na cuda, że będą ciągle pojawiać się nowe kanały, jakość będzie coraz lepsza, a cena coraz niższa. Obalamy stereotypy - o nowości będzie coraz ciężej, jakość będzie szła w dół, a cena w górę :D

 

Aktualnie jest gotowe miejsce na trzy nowe kanały, ale jak wiadomo Polsat znany jest z tego, że musi wszystko dokładnie przetestować, zanim doda nowy kanał, więc będzie nadawać trzy plansze testowe z tp. 74 (12.188V) jeszcze z kilka miesięcy. Ale ogólnie docelowo jest szansa na jakieś trzy nowe kanały w ofercie, a co to będzie - tego nie wie nikt :) Można tylko zgadywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bogdan425

 

Wierz mi, lub nie, ale nie ma (i o tym wiem i wie każdy, kto przeanalizował wykaz transponderów HB8 porównując go z HB2, HB3, HB6 i HB7A, które już są na 13E). Koniec o transponderach - co mogłem wyjaśniłem, kto zrozumiał - ok, kto nie - trudno :P Głównie chodzi o to, że Pasmo Ku jest obsadzone i każdy nadawca (w tym CP) jeśli się nie obudził wcześniej, to będzie zablokowany z tym, z czym został i nadzieje na drastyczne rewolucje w ofercie maleją. Nadchodzą czasy stabilizacji chyba :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie chodzi o to, że Pasmo Ku jest obsadzone i każdy nadawca (w tym CP) jeśli się nie obudził wcześniej, to będzie zablokowany z tym, z czym został i nadzieje na drastyczne rewolucje w ofercie maleją. Nadchodzą czasy stabilizacji chyba :P

Albo czasy rewolucji... poszerzenie pasma do 13,7 GHz :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś było od 10,7 do 11,7, później rozszerzono do 12,7. Nie wiem czy można to jeszcze bardziej rozciągnąć, nie wiem czy to pasmo jest jeszcze wolne? Prosze potraktować to jako żart :wink: Na pewno takie posunięcie pociągneło by wymiane sprzętu - wszystkie konwertery :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tunery pewnie też (głowica za wąska) - chyba teraz na to za późno. Poza tym wyższe częstotliwości charakteryzują się większym tłumieniem, więc trzebaby większych anten.

 

Wezmę chyba podzielę ten temat i wyciągnę wątek o transpinderach do innego działu. Zaraz zobaczę, czy posty się "nie zazębiają" ;)

 

EDIT: Temat wydzielony z wątku nowości w Cyfrowym Polsacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Hot Birdzie można by zastosować taką zmianę, żeby zarówno abonenci Cyfry, jak i Polsatu byli zadowoleni.

CNN International, 12597 V - do systemów kodowania dołożyć Mediaguard 2 i Nagravision 2, a wyrzucić Viaccess 2.3 i 2.4, wtedy będzie wspólny transponder dla Cyfry i Polsatu, a jednocześnie kanał będzie odrobinę bardziej zabezpieczony przed piractwem. Na dodatek zwolni się miejsce na transponderach C+ i CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...