Skocz do zawartości

Sonda 2


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Co prawda jestem za młody by pamiętać kultowy program pt. "SONDA", ale właśnie pooglądałem dwa odcinki Sondy 2. I powiem tylko  tyle: WOW. Gdyby tak uczyli w szkołach - nauka naprawdę była by ciekawa.  Jestem naprawdę pod dużym wrażeniem tego programu, a wy?

Edytowane przez Barti
Przeniesiono wątek do nowego działu forum poświęconego programom TV, teleturniejom itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość marmac1989

Pozytywne wrażenie, choć można się kłócić co do pory nadawania. Ja już nie zostanę fizykiem czy astronomem, więc dla mnie to fajnie zrobiony program, który jest przyjemną odmianą wobec tego co obecnie pokazuje Discovery. Jednak grupą, do której powinien być skierowany są dzieciaki z podstawówek czy część gimbusów, może wyszło im z badań, że jeszcze nie śpią, ani nie nabijają leveli w czymś tibiowo podobnym :) Ciekawa będzie oglądalność, bo zawsze będzie to porównywane do programu pewnego dziennikarza mimo innej tematyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że nie jest źle. Czołówka mogłaby być lepsza (niektóre animacje są zbyt "plastikowe", motyw dźwiękowy mógłby być lepiej zrealizowany - swoją "nijakością" przypomina mi aktualną czołówkę "Wiadomości"), pora emisji też mogłaby być korzystniejsza. Wstawki z oryginalnej "Sondy" jak najbardziej na plus. Oby następne odcinki nie obniżyły poziomu :)
Czekam z niecierpliwością na kolejny poniedziałek :)

PS. Dla tych, którzy przegapili premierę "Sondy 2": powtórka obu odcinków w piątek od 16:10 w TVP2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam juz troche lat i dobrze pamietam sonde z lat 80tych, oczekiwalem, ze bedzie to cos w podobie do tamtej ale... skonczylo sie na oczekiwaniach.

co mnie wkurza ?

- czolowka za krotka , motyw glowny z pierwszej sondy jest nie kompletny. 

- program Sonda byl programem 2 osob a nie jednego, dlatego tez oczekiwalem ze bedzie dyskusja dwoch osob...

- jeden odcinek 20 minut? Kpina ! 

 

co sie podoba? 

- ciekawe tematy.

- prowadzacy zaskoczyl mnie fajnym prowadzeniem. 

 

Co mnie jeszcze najbardziej wkurza to wszedobylska obecnosc obecnej wladzy. Patronem medialnym jest teraz Glos niedzielny. 

A czemu nie takie pisma jak Focus czy Wiedza i zycie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, w zasadzie to by nawet logiczne było, żeby program popularnonaukowy był pod patronatem czasopisma typu Focus czy Wiedza i Życie (choć wydaje mi się że ten 2 tytuł jest bardziej specjalizowany, w sensie że nie dla każdego jest to skierowane). Ale Gościa Niedzielnego da się wytłumaczyć. Ten patronat to dlatego, że prowadzący Sondę 2 jest szefem działu naukowego w tymże tygodniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patronem medialnym jest teraz Glos niedzielny. 

A czemu nie takie pisma jak Focus czy Wiedza i zycie ? 

Prowadzący - Tomasz Rożek - jest dziennikarzem Gościa Niedzielnego, odpowiadającym w nim za dział "Nauka i Gospodarka".

http://gosc.pl/doc/846820.Dziennikarze-Goscia-Niedzielnego-kontakt/6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli Gość Niedzielny jest patronem to oznacza że prowadzący ma pełną dowolność? A co jeśli będzie program traktujący np. o powstaniu wszechświata? Czy prowadzący będzie mógł powiedzieć, ze wszechświat powstał z Wielkiego Wybuchu, czy będzie musiał coś gaworzyć o Bogu jako stwórcy wszechświata? Akurat wiemy, że kościół i nauka są bardzo w konfliktowej sytuacji od wieków. Ludzie byli z tego powodu mordowani. Od zawsze mamy przeciw sobie naukę i przeróżne religie, wierzenia, gusła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki program w dzisiejszych czasach to nie to samo co dawna Sonda, kiedy człowiek miał dostęp jedynie do książek i z chęcią oglądał w TV taki program. To co jest poruszane w Sonda2, wszyscy już dawno widzieli i czytali w internecie...

Dostęp do książek i telewizor czarno-biały....masz racje całkiem inna epoka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program to taka wizualna wersja części tygodnika "Focus". Bardziej popularnonaukowy, niż techniczny. Podobają mi się komentarze z mediów społecznościowych wmontowane w obraz. Logo też niezłe. Prowadzący trochę popada w monotonię, dlatego przydałaby się druga osoba (najlepiej kobieta) prowadząca, dla poprawy dynamiki. Pora emisji jest trochę zbyt późna. Między 18:30 a 19:30 byłoby znacznie lepiej, ewentualnie 20:00. Oby Sonda 2 utrzymała się długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem. :P Nie o 19:30, tylko w czasie pomiędzy Panoramą, a Wiadomościami. To jest najlepsza pora dla tego typu programów. Także godzina 20:00 w poniedziałek, bo nic istotnego na TVP1 w tym czasie nie leci. Bierz pod uwagę, że młodsi rzadko oglądają telewizję tak późno o 22:00. Oglądalność w misji przecież ma mniej się liczyć. Obecna pora emisji Sondy 2 jest słaba dla widza. Ale widać TVP boi się konkurencji TVN'u, zamiast z nim walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo niezależnie od tego, co by puścili między Panoramą a Wiadomościami, to i tak by przegrali z TVN, bo uzyskaliby pewnie wynik podobny, a nawet gorszy niż uzyskali w poniedziałek o 22.  Wystarczy spojrzeć na oglądalność "1 z 10" - wciąż jest chyba 1,6-1,8 mln, do dwóch milionów nie doskakują. Inna sprawa że się pojawiła konkurencja z TV4, ale to akurat jest patologiczny przykład, zważywszy na to, co tam jest prezentowane o 19:00.

 

Po prostu chodzi o to, że obecnie program popularnonaukowy nie sprawdziłby się w dzień powszedni o 18:30-19:00. W weekend to co innego, w końcu "Galileo" na TV4 od samego początku jest emitowane o 7 wieczorem, i nie jest to zmieniane.

 

A już puszczanie Sondy o 19:30 byłoby samobójstwem :D

 

Czy 22 to słaba pora dla widza? Nie wydaje mi się. To chyba nawet nie zawsze zależy od pory.

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyśliliście sobie tą 19:30, ja nic takiego nawet nie sugerowałem. To oczywista oczywistość, że nie może być w porze "Wiadomości". :roll: Ale obecna pora emisji też jest bardzo zła. 21:50 to czas na film, serial czy publicystykę. W ostateczności na dokumenty, takie jak ten np. autorstwa BBC o anonimowości w sieci i deep weeb'ie. To już lepsza jest ta powtórka w piątek o 16:10.

Sonda 2 ma zainteresować młodzież przede wszystkim. A oni o dziesiątej wieczorem telewizji nie oglądają. Widać, to nie program do nich skierowany. Tylko do sentymentalnych emerytów. Dla nich 22:00 to może i dobra pora. Kurski widać tylko dla tej grupy potrafi robić telewizję. :P

Rozumiem tylko sens emisji 2 odcinków. W ten sposób można wcisnąć legalnie pomiędzy reklamy.

Edytowane przez Mr.Chiquita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś w internecie napisał:
Jestem za. Tylko chyba nie piszesz o Pegazie albo Sondzie we współczesnym wydaniu, bo poziom tych programów jest taki, że mogliby je prowadzić Mroczkowie z Cichopek i gorzej by nie wyszło.

 

Coś w tym jest, bo  o lie oryginalną Sondę chętnie oglądali dorośli, to obecna jest chyba skierowana głownie do dzieci i młodzieży. Bo dorosły takie rzeczy już dawno wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebija z tego tekstu niesamowity antyklerykalizm. Mam wrażenie, że to najbardziej przeszkadza temu panu, czy to jest ten aktor Marek Siudym??

Gdybyś choć raz odniósł się do czyichś zarzutów, a nie poglądów, to naprawdę by ci nie zaszkodziło. ;)

 

Ja tam widzę głównie uwagi współtwórcy pierwszej wersji programu, którego nikt nie pytał o zdanie.

 

Antyklerykalizm jest bardzo pożyteczny. Człowiek ma prawo mieć wątpliwości, czy pod jego dziełem nie wciskają ludziom bajek. Przy takim patronacie, to nic dziwnego.

Edytowane przez Mr.Chiquita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarzut odnośnie naruszenia praw autorskich - zasadne, odnośnie błędu merytorycznego- także. Jednak atak personalny na Dr Rożka poza uwagą dotyczącą patrzenia w kamerę niepotrzebne. Dr Rożek zajmuje się działem naukowym,a że robi to w "Gościu Niedzielnym" - robi to tam gdzie się znajdzie pracę. Jeden z prowadzących Sondę Zdzisław Kamiński nie był naukowcem,a ukończył handel zagraniczny- to tak apropo podważania kwalifikacji dr Rożka. 

Mr Chiquita odnoszę się do wypowiedzi tego pana,a z tego co zauważyłem większość to jakieś odniesienia i docinki nt. kościoła i kleryków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...