Skocz do zawartości

Stan polskiego DVB-T po zabraniu pasma 700 MHz


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Na forum Radiopolski pojawił się wstępny, konsultowany właśnie międzynarodowo plan częstotliwości po zwolnieniu pasma 700 MHz dla Polski: http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=4365&view=findpost&p=382824

Plan dedykowany jest dla 7 multipleksów (w tym jednego lokalnego) i zawiera wstępny zarys nadajników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na forum Radiopolski pojawiły się już wykazy w formie mapek:

ZOlMlTJ.jpg

FHVLPhv.jpg

kQGP3zQ.jpg

J9UFCtL.jpg

Njkuw1n.jpg

I48SsWi.jpg

Pliki PDF z pełnymi wykazami:

MUX1:

https://www.sendspace.com/file/82be9d

MUX2:

https://www.sendspace.com/file/ytciuv

MUX3:

https://www.sendspace.com/file/vs1w1a

MUX4:

https://www.sendspace.com/file/mgxcqn

MUX5:

https://www.sendspace.com/file/2suxxr

MUX6:

https://www.sendspace.com/file/kvkl0k

MUX-L:

https://www.sendspace.com/file/pp3rxn

Paczka z wszystkimi wykazami:

https://www.sendspace.com/file/di655x

Na uwagę zasługuje tutaj fakt że, zmiany w zagospodarowaniu częstotliwości wymuszą wielkopowierzchniowych zasiegów multipleksów z danych kanałów.

Źródło powyższych informacji znajduje się tutaj: http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=10052&pid=383656&st=3440&

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 5 tygodni później...

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/899 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystywania zakresu częstotliwości 470–790 MHz w Unii, Państwa Członkowskie zostały zobligowane do przyjęcia w terminie do 30 czerwca 2018 r. spójnych krajowych planów działania, umożliwiających tym samym skuteczne wykorzystanie pasma 700 MHz do celów naziemnych bezprzewodowych usług szerokopasmowej łączności elektronicznej.

W związku z powyższym Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało w dniu 2 lipca 2018 r. dokument „Krajowy plan działań zmiany przeznaczenia pasma 700MHz w Polsce”.

 

źródło:

https://www.gov.pl/documents/31305/436699/KRAJOWY_PLAN_DZIA%C5%81A%C5%83_700_MHz_WCAG.odt/f5fd2fee-429c-6381-1807-54b606884f03

 

Dwa cytaty z tego dokumentu:

- „(…) optymalizacja planów częstotliwości dla sieci NTC w zakresie 470-694 MHz została przeprowadzona w taki sposób, aby po zwolnieniu pasma 700 MHz nadawanie programów w ramach funkcjonujących obecnie w paśmie UHF czterech multipleksów (MUX 1-4) mogło być kontynuowane bez zmiany standardu transmisji. Wymagana będzie jedynie wspomniana zmiana kanałów na wybranych obszarach. Dopiero po wdrożeniu standardu DVB-T2/HEVC niezbędna będzie wymiana odbiorników telewizyjnych, niespełniających wymagań technicznych umożliwiających odbiór sygnału w nowym standardzie. Pozostawienie obecnej oferty NTC nadawanej w standardzie DVB-T/AVC w węższym zakresie częstotliwości nie niesie takich skutków.”

 

- „Zmiana standardu nadawania z DVB-T/AVC na DVB-T2/HEVC, jest planowana przez Ministra Cyfryzacji nie później niż do 31 grudnia 2022 r.”

 

Z lektury tego dokumentu można wysnuć wniosek, że do czasu zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC nie należy spodziewać się wdrożenia kolejnych multipleksów w paśmie UHF za to po zmianie jak najbardziej istnieje taka możliwość.

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Rosja utrudnia koordynację nadawania tv w zakresie 470-694 MHz.

 

Cytat

 

Odpowiedź na interpelację nr 29318

w sprawie uwolnienia pasma 700 Mhz

Odpowiadający: sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Karol Okoński

Warszawa, 08-03-2019

Szanowny Panie Marszałku,

poniżej przekazuję odpowiedzi na zadane przez Posła pytania.

 

Ad 1) Czy uda się skutecznie przeprowadzić koordynację transgraniczną wcześniej i tym samym wcześniej rozdysponować pasmo 700 MHz operatorom?

Ad 2) Na jakim etapie są rozmowy dotyczące koordynacji transgranicznej?

Przeprowadzenie procesu uzgodnień międzynarodowych z Federacją Rosyjską, Republiką Białorusi i Ukrainą dotyczących zwolnienia pasma 700 MHz w tych krajach w obszarach przygranicznych, jest zadaniem realizowanym przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Należy jednak podkreślić, że kraje te nie mają obowiązku zwolnienia pasma 700 MHz i termin zakończenia tych negocjacji zależy od tych państw. Prezes UKE jeszcze w latach 2016-2017 r. zawarł porozumienia dotyczące koordynacji transgranicznej w paśmie 700 MHz ze wszystkimi krajami UE graniczącymi z Polską. Nadal nie został zaś zakończony proces uzgodnień międzynarodowych z Rosją.

 

I. Stan uzgodnień z Republiką Białorusi

24 sierpnia 2017 r. zostało zawarte porozumienie z Administracją Białorusi uzgadniające plan częstotliwościowy dla telewizji cyfrowej poniżej pasma 700 MHz. Ponadto w porozumieniu tym Administracja Białorusi zobligowała się do przekazania Polsce do 31 grudnia 2018 r. informacji na temat terminu wyłączenia stacji telewizyjnych pracujących w paśmie 700 MHz. Z uwagi na brak informacji od Administracji Białorusi, 15 stycznia br. Prezes UKE wystąpił do Białorusi o wskazanie terminu zwolnienia pasma 700 MHz przez białoruskie stacje TV. Do dnia sporządzenia niniejszej informacji UKE nie otrzymało odpowiedzi na pismo.

 

II. Stan uzgodnień z Ukrainą

11 grudnia 2017 r. zostało zawarte porozumienie z Administracją Ukrainy, uzgadniające plan częstotliwościowy dla telewizji cyfrowej poniżej pasma 700 MHz. Ponadto w porozumieniu tym Administracja Ukrainy zobligowała się do przekazania Polsce do 30 czerwca 2020 r. informacji na temat terminu wyłączenia stacji telewizyjnych pracujących w paśmie 700 MHz.

 

III. Stan uzgodnień z Rosją

Wobec braku realnych efektów negocjacji z Rosją ws. zwolnienia pasma 700 MHz prowadzonych przez UKE, Prezes UKE podjął decyzję o wydzieleniu do odrębnego nurtu negocjacji z Rosją kwestii uzgodnienia nowego planu częstotliwościowego dla naziemnej telewizji cyfrowej w paśmie poniżej 700 MHz. 25 września 2018 r. Prezes UKE skierował do Administracji Rosji pismo, w którym przesłał projekt porozumienia odnośnie rekonfiguracji sieci NTC w zakresie 470-694 MHz. W odpowiedzi z 17 grudnia 2018 r. Federacja Rosyjska poinformowała, że w związku z wcześniej podpisanymi porozumieniami w Genewie w 2006 r. i w Nidzie w 2009 r., nie widzi konieczności finalizacji prac nad nowym planem dla telewizji cyfrowej w formie porozumienia. W kolejnym piśmie z 15 stycznia 2019 r. Prezes UKE zaakceptował zaproponowane przez Administrację Rosji zmiany do załączników technicznych oraz podtrzymał stanowisko o konieczności podpisania porozumienia ws. listy skoordynowanych obszarów wykorzystania częstotliwości i telewizyjnych stacji nadawczych w zakresie 470-694 MHz. Do dnia sporządzenia niniejszej informacji UKE nie otrzymało odpowiedzi na pismo.

 

Ad 3) Na ile według resortu jest szansa "uwolnienie" pasma 700 MHz?

Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/899 z dnia 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystywania zakresu częstotliwości 470–790 MHz w Unii nakłada na wszystkie Państwa Członkowskie Unii Europejskiej określone obowiązki w celu udostępnienia tego zakresu na potrzeby naziemnych systemów zdolnych do zapewniania usług bezprzewodowej szerokopasmowej łączności elektronicznej. W związku z powyższym zadaniem Ministerstwa Cyfryzacji jest określenie wszystkich koniecznych działań, których podjęcie jest niezbędne w celu umożliwienia wypełnienia przez Polskę tego obowiązku jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej. W tym kontekście należy podkreślić, że Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło na początku lutego br. konsultacje społeczne projektu aktualizacji Krajowego Planu Działań w zakresie zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce, które mają na celu wypracowanie spójnego podejścia do planów udostępnienia pasma 700 MHz w Polsce w związku z wystąpieniem przez Polskę w piśmie z 28 grudnia 2018 r. do Komisji Europejskiej z informacją o odsunięcie terminu udostępnienia pasma 700 MHz do 30 czerwca 2022 r. Działania dotyczące pasma 700 MHz, w związku z derogacją, wymagają dalszych pogłębionych analiz zarówno na poziomie Krajowego Planu Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz, jak i przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Należy podkreślić, że uwolnienie pasma 700 MHz jest jednak uzależnione od szeregu czynników, w tym w pierwszej fazie w szczególności od czynnika zewnętrznego tj. zawarcia przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej porozumienia z Federacją Rosyjską, które umożliwi przygotowanie przez ten organ planu migracji nadawców Naziemnej Telewizji Cyfrowej i w konsekwencji przeniesienie ich do zakresu poniżej 694 MHz. Niemniej jednak, jak zostało wskazane wyżej, porozumienie to zostało na poziomie roboczym zaakceptowane przez obie strony i czeka na formalną finalizację.

 

Ad 4) Jaki jest realny termin" uwolnienia" pasma 700 MHz?

Polska, zgodnie z art. 1 Decyzji PE i Rady (UE) z 17 maja 2017 w sprawie wykorzystywania zakresu częstotliwości 470–790 MHz w Unii, wystąpiła do Komisji Europejskiej z informacją o konieczności odroczenia terminu na dopuszczenie do korzystania z zakresu częstotliwości pasma 700 MHz do 30 czerwca 2022 r. z należycie uzasadnionych powodów określonych w załączniku do niniejszej Decyzji, tj. nierozwiązanych problemów dotyczących koordynacji transgranicznej skutkujących szkodliwymi zakłóceniami.

Teoretycznie, termin udostępnienia tego zakresu może ulec zmianie, tj. skróceniu, jeśli w odpowiednim czasie ustąpią przyczyny wywoływane przez problemy związane z koordynacją transgraniczną. Niemniej jednak, w praktyce, skrócenie tego czasu np. o 6 miesięcy może być problematyczne z uwagi na konieczność przeprowadzenia szeregu procesów umożliwiających dopuszczenie do korzystania z zakresu 700 MHz. Chodzi tu w szczególności o zakończenie procesu migracji NTC do pasma poniżej 694 MHz oraz procedury selekcyjnej prowadzonej przez Prezesa UKE, które muszą zostać przeprowadzone w określonym czasie, aby ewentualny wcześniejszy termin mógł być w ogóle realny.

Z wyrazami szacunku

wz. Karol Okoński

Sekretarz Stanu

 

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BA7FSC&view=6

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Oficjalny plan UKE przygotowany do konsultacji społecznych został opublikowany: https://satkurier.pl/news/182638/bedzie-6-multipleksow-dvb-t2hevc-w-polsce.html?fbclid=IwAR0N-l8unQPpqZNoQB0IE4SYIjz5JTGSn-XVAE9h9qIIRrvNf9feHQ8r7Vo

Wszystko dobrze tylko czemu MUX6 zabrała częstotliwości przeznaczone obecnie dla MUX1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzice mają TV zakupiony w 2015 roku i znowu trzeba myśleć o zakupie nowego, bądź podłączeniu pod obecny TV dekodera.

NTC jest tak zapchany kanałami HD, że potrzebuje nowego kodeka?

Ciekawe co znowu wymyślą po 2022 roku w przeciągu 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.08.2019 o 23:01, K63 napisał:

Jeszce sporo wody upłynie zanim to nastąpi. O ile w ogóle do tego dojdzie ... :?:

KRRiT musiało by chyba wypuścić hurtowo konkursy na multipleksy to znaczy na kilka jednocześnie tak jak miało to miejsce ostatnio z radiem cyfrowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, serek napisał:

Rodzice mają TV zakupiony w 2015 roku i znowu trzeba myśleć o zakupie nowego, bądź podłączeniu pod obecny TV dekodera.

NTC jest tak zapchany kanałami HD, że potrzebuje nowego kodeka?

Ciekawe co znowu wymyślą po 2022 roku w przeciągu 5 lat.

Jak zapchana kanałami HD?? Jest tylko 4 stacje w HD. I oby jak najszybciej zmienili system nadawania. Zawsze będą ludzie narzekający na zmiany czy jest powód czy nie. Jak komuś będzie zal wydać 100 zł na zewnętrzny tuner to nie ma obowiązku oglądać naziemnej TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Ramirez napisał:

Jak zapchana kanałami HD?? Jest tylko 4 stacje w HD. I oby jak najszybciej zmienili system nadawania. Zawsze będą ludzie narzekający na zmiany czy jest powód czy nie. Jak komuś będzie zal wydać 100 zł na zewnętrzny tuner to nie ma obowiązku oglądać naziemnej TV.

Co do zapchania kanałami HD, dałem znak zapytania, co w domyśle oznacza że jest ich za mało.

Czy po zmianie kodeka na nowy pod TV 4K, będą nadawane kanały choć w połowie co do obecnej ich ilości w Full HD? - osobiście wątpię. 

Większość pozostanie nadal jako SD i jedynie na czym nowy kodek zyska w stosunku do obecnego, to na upchaniu więcej takich kanałów w jednym Mux'ie.

 

Nie napisałem że żal.

4 letni TV to moim zdaniem nie aż taki zabytek, aby myśleć o kupnie nowego.

TV wisząc obecnie na ścianie, wygląda estetycznie i kombinowanie o umiejscowieniu dekodera, wiszące kable ... jednak najlepiej gdy TV to jedna całość.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówcie co chcecie ja chciałbym by w Polsce było tyle kanałów (albo jeszcze więcej) jak we Włoszech (Ponad 130).

Żeby było  sporo stacji regionalnych, ponad regionalnych , międzywojewódzkich (Np Telewizja Mazowiecko-Lubelska)

@śmiechu warte Śmieciowy to jest ATM Rozrywka i ostatnio Stopklatka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce jest zakodowany bo zainteresowanie płatnymi ofertami jest tak duże, że platformy cyfrowe  z niechęcią przyjmują kanały FTA, więc takiemu trudno było uzyskać zasięg, a poza tym pieniądze nie śmiercią - skoro naiwny Naród płaci za byle co to po co się wyrywać z bezpłatnym kanałem. W Niemczech na coś takiego sobie pozwolić nie mogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W artykule https://satkurier.pl/news/192337/zmiana-czestotliwosci-nadawania-tv-naziemnej.html pierwotnie pojawiła się błędna informacja, że po zmianach 2/3 czerwca "Kolejny etap przełączeń nadajników związany z refarmingiem zaplanowany jest na marzec - czerwiec 2022 roku." Potem zostało to poprawione na "Kolejny etap przełączeń nadajników związany z refarmingiem zaplanowany na 29/30 czerwca." Niestety np. portal wirtualnemedia_pl - powołując się na Sat Kurier -  zacytował informację przed poprawką.

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/zmienia-czestotliwosci-nadawania-kanalow-w-telewizji-naziemnej-dlaczego-jak-ustawic-nowe-parametry
 

 

 
Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...