Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Konkurenci nie wezmą Playa

 

 

Kto może zostać nowym właścicielem wycenianego na ponad 8 mld zł telekomu? Wśród chętnych wymienia się m.in. fundusze private equity.

– Ja, jako prezes Play... – zwrócił się do dziennikarzy Zygmunt Solorz-Żak, założyciel Cyfrowego Polsatu kilka lat temu. Wówczas lapsus miliardera, który miał już wtedy w portfelu sieć Plus, wydawał się freudowską pomyłką, która z czasem może zostać przekuta w rzeczywistość. Dziś jest jednak więcej niż pewne, że Play nie dołączy do imperium Solorza-Żaka.

 

 

Tylko zagranica

 

A to dlatego, że – jak wynika z naszych informacji – żaden z graczy obecnych na polskim rynku komórkowym nie został zaproszony do udziału w transakcji, w ramach której Play może zmienić właściciela.

Teoretycznie Orange Polska, T-Mobile Polska czy Cyfrowy Polsat mogłyby kupić Playa, ale ze względu na pozycję rynkową byłaby to trudna operacja, wymagająca sprzedaży części biznesu i częstotliwości.

Najwyraźniej więc właścicielom zależy na zbyciu całego biznesu i w krótkim czasie, a dostęp do planów sprzedawanej firmy ograniczono dla realnych nabywców. Gdy więc słychać, że Playem interesuje się Deutsche Telekom, właściciel T-Mobile, trzeba brać pod uwagę, że na zainteresowaniu może się skończyć.

– Memoranda informacyjne trafiły do wyselekcjonowanego grona, zdominowanego przez globalne fundusze private equity – przyznaje jeden z bankierów inwestycyjnych.

W transakcji nie weźmie udziału też Kulczyk Investments, choć wśród top menedżerów inwestycyjnej firmy jest od niedawna Dominik Libicki, b. prezes Cyfrowego Polsatu, a pieniądze na to by się zapewne znalazły. – Nie byliśmy i nie jesteśmy zainteresowani tym sektorem – wyjaśnia Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka KH.

W ocenie Cezarego Smorszczewskiego, partnera zarządzającego w PEM, firmie zarządzającej funduszami, na samodzielny zakup Playa nie będzie stać w Polsce nikogo.

Wcześniej Zbigniew Jakubas, który ma dziś w portfelu nieznacznie zadłużoną Netię, deklarował chęć połączenia jej z Play. Z naszych informacji wynika, że choć sonduje różne możliwości zaangażowania w transakcję, to jest ono mało prawdopodobne. Przeszkodą jest wycena Playa. Mówi się o 2 mld euro (8,6 mld zł, nie licząc zadłużenia).

 

 

Drugi Plus

 

Tym bardziej że zainteresowanie zagranicznych firm telekomem założonym dziesięć lat temu właśnie przez Netię i islandzkiego miliardera Thora Bjorgolfssona było spore. – Doradców szukały wszystkie podmioty, które w 2011 roku startowały po Polkomtel – mówi osoba znająca kulisy obu transakcji.

Chodzi o skandynawskie grupy telekomunikacyjne Telia Sonera i Telenor czy hiszpańską Telefonikę, ale przede wszystkim globalne fundusze, takie jak Apax, KKR, Bain Capital czy Providence. Wszystkich przelicytował Solorz-Żak.

Dziś w Polsce ze względu na wysyp dużych transakcji (w tym tygodniu możemy poznać nowego właściciela Allegro) za przejęciami rozglądają się także inni, niewymieniani wtedy globalni gracze. To Advent, Cinven we współpracy z Permirą czy znany już z zakupu PKP Energetyka fundusz CVC Capital Partners.

Wstępne oferty zakupu udziałów Playa wpłynąć mają w ciągu kilku dni. Serwis TMT Finance podał, że termin mija 3 października. Kto je złoży – zdania są podzielone. Pojawiają się sygnały, że zapału do zakupów w Polsce nie mają już Skandynawowie uwikłani we własne problemy. Słychać, że banki prowadzące transakcję liczą na pięć wstępnych ofert.

 

 

Fundusze i Liberty

 

A kto ostatecznie wygra? Menedżerowie z branży telekomunikacyjnej relatywnie często oceniają, że będzie to konsorcjum z funduszem posiadające już biznes w Polsce.

Relatywnie silną pozycję, ze względu na inwestycję w krajową infrastrukturę, przypisuje się CVC. Zainteresowanie Playem potwierdzał niedawno Mike Fries, prezes Liberty Global, który również ma w Polsce biznes: sieć kablową UPC.

– Nie jest tajemnicą, że przyglądamy się Multimediom i Playowi oraz rozglądamy się za sposobami na zwiększenie skali działania w Polsce – przyznał niedawno pytany przez „Rzeczpospolitą".

Swoje biznesy ma u nas jednak także francuska grupa Vivendi (należy do niej satelitarna platforma nc+) czy Warburg Pincus, obecnie główny akcjonariusz wielkopolskiej sieci kablowej Inea.

Dla Vivendi zakup Play mógłby oznaczać dalszą rozbudowę oferty (już współpracuje z komórkową siecią) i możliwość konkurowania nią z grupą Cyfrowy Polsat, która ma już i satelitarną telewizję, i komórkowego operatora. Dla Warburga – silniejsze zaangażowanie na polskim rynku komórkowym. Joergen Bang-Jensen, prezes Playa, przekonuje, że oferuje on perspektywy wzrostu.

źródło: www.rp.pl :)

 

Mój komentarz: wszystko tylko nie Vivendi! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo, to Play został wystawiony na sprzedaż? Tego to nie wiedziałem... :roll:

Ja się akurat tym nie przejmuję, ani nie martwię, bo nie jestem abonentem tego operatora. :)

Ale skoro Play wystawiony został na sprzedaż to znaczy, że chyba nie najlepiej jest z kondycją finansową tego operatora... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, w takiej sytuacji to cię dotyczy. :)

Ja raz tylko kiedyś kupiłem starter Play'a za "piątaka", gdy kupowałem w Orange mój obecny smartfon i chciałem za pomocą tej karty tam na miejscu, w salonie sprawdzić, czy ma on SIM-Lock'a. Dzięki tej karcie wiem, że nie ma. :)

Samej tej karty nigdy nie doładowywałem. Nigdy potem też jej nie używałem. Gdzieś tam chyba jeszcze leży głęboko w jakichś szpargałach. ;) Pewnie już dawno temu została przez Play'a zdezaktywowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Nie ma co się przejmować takim śmietnikiem.

 

Zawsze i u każdego... Piszą tak osoby na zlecenia konkurencji to samo dotyczy na portalu fb. Takrze osoby nie kumajace oferty i regulaminow i słaba znajomość play24. Jestem użytkownikiem tejże sieci i inni znajomi znajomych i rodzina nawet mieszkajaca na wsi nikt nie ma problemu z play... nawet z zasiegiem poto mamy np zasięg 4sieci. To że zawsze się znajdzie baran i konkurencja to jest u każdego. Jak mieli się wszystkimi przejmowac opiniami to nic byśmy nie mieli. Mamy teraz takie czasy że nie podoba nam się rezygnuje w danym terminie jeśli przysluguje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, znajomi, znajomi znajomych, a nawet Papież zachwycony zasięgiem Play. Człowieku masz blade pojęcie o tej sieci. Zasięg nędza, ratowany dzięki roamingowi innych sieci o którym wspominasz. Tylko co z tego, jak telefon ustawiony na automatyczny wybór operatora przełącza się na roaming jedynie w skrajnych przypadkach. Nawet przy pół kreski zasięgu trzyma się kurczowo nadajników play. Mało tego, Play ograniczył szybkość internetu w roamingu do zaledwie 3Mb/s. Link o tym na poprzedniej stronie. Nie mylić 3Mb/s z 3MB/s

Edytowane przez grande
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obsługę klienta, to myślę, że w każdej sieci jest podobnie (tzn. zawsze znajdą się osoby pokrzywdzone i z czegoś niezadowolone). Natomiast w kwestii zasięgu - niby zasięg 4 sieci a jednak Orange jest domyślnie zablokowany (po zgłoszeniu odblokowują, czasem niezbyt chętnie). Ostatnie ograniczenie w roamingu do 3 Mb/s to niestety strzał w stopę. Jeśli ktoś korzysta z internetu na terenach słabiej zamieszkałych, to lepiej wybrać konkurencję, która w ostatnim czasie mocno rozwija LTE (np w zasięgu LTE Orange jest już podobno 99% populacji kraju). Kiedyś w Play było po prostu taniej i to przyciągało klientów. Dziś oferty innych operatorów są porównywalne cenowo z ofertą Play, a w tej sytuacji lepiej wybrać sieć z lepszą infrastrukturą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki ruter i modem wybrać aby prawidłowo pracował w sieci Play i nie tylko, żeby nie zrywał połączenia z siecią i zachowywał się stabilnie.

Miał ktoś może styczność lub posiada sprzęt, który nie pochodzi od operatora.

Dziękuje za wszystkie spostrzeżenia.

Edytowane przez robsat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To jak to jest z tym zasięgiem w Playu? 

Mam znajomych, którzy mówią że nie ma problemu, ale słyszałem też od kogoś że są problemy jak się przełącza między nadajnikami.

Teraz widzę tutaj narzekacie na jakieś ograniczenia. 

Mam dylemat czy przejść do Play czy Plusa bo ceny takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej przejść do Virgin Mobile działa podobnie jak w Play ale w zasięgu macierzystym masz LTE z pełną prędkością i działa LTE Advanced, a nie jak w Play do 7Mb/s w niektórych ofertach z roczną ważnością konta, ale niestety tu i tu ograniczenie jest w roamingu krajowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Play na Kartę Rok ważności konta nigdy internet nie działał szybciej niż 10 Mb/s (mimo full zasięgu LTE sieci macierzystej Play). Za to w Plusie nawet mając 3/5 zasięgu LTE leci 40-60 Mb/s.

W Play mi zawsze mówią że to normalne, ponieważ w Krakowie są przeciążone nadajniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nadajniki Orange to są mi najmniej potrzebne - obecnie mam w Orange telefon i z zasięgiem często są problemy, nawet w Warszawie poza centrum.

Pamiętam, że w Plusie było znacznie lepiej z zasięgiem kiedyś, choć też miejscami były "dziury". Ale ja miałem u nich telefon jakieś 4-5 lat temu więc może być teraz inaczej. 

Hmm, a często Play przełącza na inne nadajniki? Jak jest z ich zasięgiem natywnym?

Na stronie jest mapka, ale nie wiem czy ona uwzględnia tylko nadajniki Play czy ogólnie wszystko.

Edytowane przez Tomo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg natywny Play mniej więcej powinien pokrywać się z zasięgiem LTE, więc na mapce Playa zaznacz 4G LTE i jakiś tam ogląd sytuacji będziesz miał. Odpal sobie też mapę BTS. http://beta.btsearch.pl/.   Generalnie Play jest na terenach miejskich. Na wsiach częściej roaming krajowy. 

 

Jeśli chodzi Ci głównie o zasięg (szybkość internetu nie jest priorytetem), to Play wydaje się najbardziej sensowny. Gdzie byś nie był, zawsze jakąś sieć złapiesz (Play, Plus lub T-Mobile). Przełączania między nadajnikami bym się nie bał - nigdy nie miałem z tym problemów. Może tylko taki, że telefon nie powraca sam do sieci macierzystej. Zresztą - przed podpisaniem umowy radzę kupić starter Playa i samemu przetestować.

Edytowane przez maniek357
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Play na Kartę Rok ważności konta nigdy internet nie działał szybciej niż 10 Mb/s (mimo full zasięgu LTE sieci macierzystej Play). Za to w Plusie nawet mając 3/5 zasięgu LTE leci 40-60 Mb/s.

W Play mi zawsze mówią że to normalne, ponieważ w Krakowie są przeciążone nadajniki.

 

 

@kamilos951  oferty z roczną ważnością konta mają ograniczenie wg. regulaminu Play dlatego ja przechodzę do Virgin gdyż takich ograniczeń nie ma  w sieci macierzystej(też Play),bajki ci opowiadają że to wina przeciążenia  :mrgreen:  ja na karcie do internetu wyciągam spokojnie 24Mb/s tak jak widzisz w moim podpisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi dziś konsultantka powiedziała że na nadajnikach innych sieci nie działa LTE, ale 3G działa normalnie.

A co do blokady Orange - podobno wyłączyli bo dużo ludzi się skarżyło że po przełączeniu są problemy z zasięgiem - strasznie rwie i telefon w ogóle czasem gubi sygnał. Jako że mam już trochę doświadczenia z Orangem - ani trochę mnie to nie dziwi.

Zresztą niewiele to zmienia bo zwykle tam gdzie jest zasięg Orange tam jest też Plusa lub Tmobile, czyli żadna strata.

Edytowane przez Tomo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...