Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest możliwość odbioru czeskiej naziemnej telewizji cyfrowej na płd. Polski ? Jaki sprzęt używacie by ściągnąć czeski pakiet z kanału 39 z Ostravy? Pytam, gdyż ponoć coś "drgnęło" w tym temacie w połowie listopada 2006. Są głosy, że przy granicy z Czechami Polacy odbierają sygnał w świetnej jakości na antenach kierunkowych bez wzmacniaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie widzę odzewu, czyżby nikt czeskiego digitalu u nas nie odbierał? Proszę o wypowiedź montażystów anten, może oni mają jakieś sygnały o odbiorze kanału 39 z Ostravy? Może wzmacniacz kanałowy na k 39 mógłby wytłumić k 38 ze Skrzycznego, jeżeli on jest tutaj przyczyną braku sygnału z Czech? Bo wydaje mi się że opinie o słabym nadajniku a właściwie jego lokalizacji są przesadzone (tam jest wysokość ponad 200 m i powinno to wystarczyć, Hostalkowice nie mają wiele więcej a analog dochodzi - odbiór bez problemu przy dobrej antenie). W połowie tego roku dodatkowo odpala słowacki nadajnik z Ziliny na k32, to już można sobie wyobrazić jak się to będzie kłócić z naszym TVN -em z Kosztów, a może nie...? Proszę piszcie co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam po raz kolejny, mam prośbę czy ktoś z mieszkańców nadgranicznych terenów na płd. Polski może potwierdzić odbiór sygnału czeskiego dvb-t z Ostravy na kanale 39? Proszę również o szczegóły ewentualnego odbioru tego sygnału (tuner, antena, osprzęt). Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pozdrawiam, dziwne to dla mnie ale nadal nikt, nawet z przygranicznych rejonów Polski nie potwierdza emisji sygnału czeskiego DVB-T z Ostravy, w czym więc jest problem? dodam że kibice sportowi powinni być zainteresowani czeską cyfrówką, gdyż CT2 ma Ligę Mistrzów w piłce nożnej (dwa mecze live w tygodniu) a CT4 Sport ligę niemiecką (live), chyba warto popracować nad odbiorem tego pakietu...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a nasz "digital" :lol: ktos z tego regionu ma? bo niby sprzęt mam (SKYMAX combo) ale... na k38 mam 1 z 2 w dodatku czerwoną :x kreche jakosci sygnału - no nie umiem jakoś "trafić do celu" no... tak se mysle ze jak łapie analog CT to szansa na digitala CT sport jakaś jest... bo wydaje mi się że nawet w DVB-T musi być przynajmniej podobna jakość sygnalu wysyłanego do odbiorców jak w analogu tylko trzeba trafić do "dziury". Tak na marginesie to NHL-a też mają czy tylko MŚ w Hokeju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzyczne na kanale 38 chodzi bardzo dobrze w Jaworznie (skymax combo - antena kierunkowa - chociaż zwykła pokojowa też może być - poziom 48-50. jakość 80). Analog z Ostravy również dobry z małymi zakłóceniami na CT2, CT 1 perfekt, a digitalu brak, I teraz potrzebny mi sygnał czy ktoś to u nas w ogóle "złapał" i czy warto inwestować w osprzęt (np. zwrotnica kanałowa, wzmacniacz kanałowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digital CT chodzi ale tylko w okolicach Cieszyna i pasie granicznym. Nawet w Bielsku-B. nie można go odbierać /jedynie może lokalnie/. Być może jak ruszy nadajnik Sleska Ostrava lub inne to coś sie może poprawić, ale trzeba wziąć pod uwagę, że digital ma znacznie mniejszy zasięg /albo jest sygnał albo go nie ma/. Brak natomiast "szumów" jak przy analogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli czeski digital chodzi w Cieszynie to jeszcze ważne na jakim sprzęcie (antena, wzmacniacz kanałowy, filtry, itd ...? Co do mocy nadawania to Ostrawa daje 10kW i wysokość tego nadajnika wcale nie jest taka niska (ponad 200 m), więc wg mnie jeśli nie tłumią w naszym kierunku (a ponoć nie) to powinniśmy nie tylko w Bielsku, ale również w Katowicach odbierać ten sygnał. Wiem, że coś w tym temacie polepszyło się pod koniec tamtego roku i proszę o potwierdzenie, że np. w Cieszynie można na kanale 39 odebrać czeską cyfrówkę na antenach bez wzmacniaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Cieszynie i najbliższej okolicy chodzi na zwykłym sprzęcie bez problemu. Problem pojawia się przy zwiększaniu się odległości od nadajniki oraz ma zwiazek z ukształtowaniem terenu. Na jednym z czeskich forów jast nawet mapa zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś bliżej ? jaki to sprzęt i jakie wskaźniki jakości i poziomu sygnału? To o tyle ważne że w Katowicach być może k39 jest tłumiony przez silny sygnał z k38 ze Skrzycznego i należy jednak użyć jakiś dobry wzmacniacz kanałowy. Może ktoś podpowie coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równo rok temu, na forum Emitel'a, toczyła się dość ciekawa dyskusja dotycząca odbioru DVB-t z Ostravy na terenie Górnego Śląska. Wiele osób, ja także, z wielką niecierpliwością czekaliśmy na uruchomienie nadajnika w Ostravie. I co ? Wielkie rozczarowanie ! Testy były prowadzone w kilku miastach, m.in. Katowicach, Tychach, Gliwicach, Jaworznie, Mikołowie i niestety...

Próby na najlepszych antenach kierunkowych, różnych wzmacniaczach, różnych odbiornikach :cry:

Nie szkodzi, że analog z Ostravy każdy z nas łapie w jakośći b.dobrej. Problem jest w tym, że aktualnie Czesi nadają z nadajnika "Slezská Ostrava", który umożliwia wspaniały odbiór w Ostravie i okolicach, a nie z Ostrava - Hošťálkovice, który "niesie" zdecydowanie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tak było rok temu. Tyle tylko, że wtedy nie było możliwości odbioru nawet w naszych miejscowościach przygranicznych. Od listopada 2006, mam takie pojedyncze sygnały (proszę kogoś o potwierdzenie) prawdopodobnie można dvb-t z Ostravy bez problemu odbierać na zwykłych antenach bez wzmacniaczy na tych terenach w Polsce. Jeżeli tak jest to oznacza, że Czesi coś polepszyli jeśli chodzi o zasięg. To również w jakimś stopniu potwierdza mapka zasięgu nadajnika (notabene nie jest on taki słaby i niewiele niżej ustawiony niż Hostalkowice- kwestia 30-40 metrów), gdyż na niej sygnał ten na kanale 39 wchodzi w [beep] naszego kraju. Kwestia podstawowa i tu pytanie do fachowców w dziedzinie wzmacniaczy antenowych, czy zastosowanie wzmacniacza kanałowego (k39) będzie skutecznym w aspekcie bliskości sygnału ze Skrzycznego (k38)? Czy problem z odbiorem czeskiego digitalu nie tkwi właśnie w bliskości obydwu kanałów? Wspominają o tym Czesi, którym odbiór ze Skrzycznego uległ znacznemu pogorszeniu po starcie ich nadajnika w Ostravie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli twierdzisz, że sygnał z Ostravy się polepszył, to będę musiał przy lepszej pogodzie odpalić mojego Technisata i sprawdzić. Ostatnie testy prowadziłem ok. sierpnia 2006 w 2 lokalizacjach w Mikołowie i "kicha". Sygnał jest, ale zbyt słaby i niestety na skali jakości było zawsze 0%. Koledze z Gliwic udawało się czasami (w zależności od pogody) łapać Ostravę. Antenę miał ustawioną pośrednio pomiędzy Wisłą, a Ostravą. Zakłóceń między kanałami raczej nie było. Było to przy zastosowaniu wzmacniacza ok. 30dB. Z moich obserwacji wynikało, że dobre do DVB-t są anteny typu ATX/ATV, logarytmiczne słabe, antena specjalna "niebieska" Telkom-Telmor DVB-t niezła, ale tylko przy dobrym sygnale. Typowych Yagi nie testowałęm. Najlepszy testowany wzmacniacz to PAP-630 30dB "Telkom Telmor". Bez wzmacniacza w mojej lokalizacji nie odbiera się nawet Skrzycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia podstawowa i tu pytanie do fachowców w dziedzinie wzmacniaczy antenowych, czy zastosowanie wzmacniacza kanałowego (k39) będzie skutecznym w aspekcie bliskości sygnału ze Skrzycznego (k38)?

Wzmacniacze kanałowe nie wzmacniają tylko jednego kanału ale też kilka obok, może się zdarzyć, że po wstawieniu wzmacniacza, sygnał na k38 będzie jeszcze większy i doprowadzi do rozdwojenia obrazu. Warto jednak spróbować, teoria i praktyka nie zawsze idą w parze :wink:

Czy problem z odbiorem czeskiego digitalu nie tkwi właśnie w bliskości obydwu kanałów? Wspominają o tym Czesi, którym odbiór ze Skrzycznego uległ znacznemu pogorszeniu po starcie ich nadajnika w Ostravie.

To jest możliwe, odstęp jednokanałowy może powodować zakłócenia (najlepiej aby był odstęp co najmniej 2 kanały - 38 i 40 dla przykładu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no, to mi rozjaśnia sprawę po części, ale mam jeszcze jedno pytanko - Czy można zastosować w tym przypadku dla k38 i k39 (kąt między nadajnikami nie większy niż 45') dwie anteny z filtrami i na przemian wytłumić te częstotliwości? ewentualnie może zwrotnica kanałowa? stosuje ktoś taki układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry (tłumiki) i zwrotnice kanałowe także pozostawiają ślady swojej działalności "po bokach". Jeden kanał to zbyt mała różnica. Proponuję zastosować jedną antenę (z ewentualnym wzmacniaczem kanałowym lub pasmowym, oby nie szerokopasmowym :wink: ) i skierowanie jej w stronę nadajnika kanału 39. Kanał 38 powinien zostać prawidłowo odebrany "przy okazji". Nie gwarantuję, że zadziała to ze 100% skutecznością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, mam info z wielu czeskich miast, że Czesi, którzy do tej pory w bardzo dobrej jakości odbierali nasz digital ze Skrzycznego (k38) od jakiegoś czasu mają na swych odbiornikach jakość sygnału 0. Problem polega w tym że Emitel nie zmniejszył mocy nadawania, więc prawdopodobnie przyczyna tkwi w nadajniku w Ostravie (czy większa moc to nie wiadomo, ale jakieś ruchy z emisją tam są?). Może wykombinują takie rozwiązanie, które zapewni odbiór obydwu cyfrówek na naszych terenach...? Jeśli oczywiście takowe istnieje! Bo największy śmiech będzie jak się okaże że sygnał w odstępie jednego kanału zakłóca się na wzajem! I nikt nie wziął tego pod uwagę? Z utęsknieniem czekam na lato i start słowackiego digitalu w Zilinie (k32). Ciekaw jestem czy w ogóle coś złapiemy skoro Kosztowy dają na tym kanale TVN. Wniosek nasuwa się na razie jeden, digitalizacja postępuje u naszych sąsiadów, a my możemy tylko oglądać ich emisję analogową (co będzie jak ją wyłączą?)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak masz 8 km w linii prostej od Wisły i kilanaście od Ostravy to Ci się nie dziwię. W przyszłym tygodniu będę próbował złapać tą Ostave na 39 kanale, narazie odbieram ze Skrzycznego na 38 kanale (czekam na nowy kabel), mieszkam na 10 piętrze to może mi się uda, chociaż odległość od Ostravy nie sprzyja :D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na 39 K z Ostravy - 38% siła syganłu, jakość 0%. Niestety !!! Antena ATX 55 ze wzmacniaczem PAP-630 30dB "Telkom Telmor". Zastanawiam się jeszcze nad anteną http://www.satsklep.pl/sklep.php?s=prod ... &id_typu=0

Czytając wypowiedzi czeskich kolegów jest to chyba najlepsza antena do DVB-t. Do tego jeszcze wzmacniacz ok. 30 dB i kto wie.

Czy ktoś ją testował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytajcie porównawczy test tej "nowej" anteny z ATX 87.

http://eltech.net.pl/index.php?s=14&o=l ... macji=5473

Kupowałem kiedyś w tej firmie moduł Polsatu. Rozmawiałem z doradcą technicznym o tych antenach.

Według niego przy włoskiej antenie pojawia się "szybciej" jakość sygnału, niż przy ATX, a przypomnę, że na moim ATX ze wzmacniaczem, przy odbiorze DvB-t jest siła 38%, ale jakość = 0%.

Sam nie wiem czy opłaca się inwestować w antenę Emme Esse + wzmacniacz Emme Esse 30 dB. Całość to przecież 200 zł !

Według Eltechu efekty są lepsze niż ATX 87 + wzmacniacz 30 dB Telkomu.

Wydaje mi się, że nie jest to jakaś specjalna reklama anteny "Emme Esse", ponieważ Eltech ma również w sprzedaży anteny ATX i wszelkie wzmacniacze Telkomu.

Ciekawi mnie opinia osób, które testowały tą antenę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...