Skocz do zawartości

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu


maciejolek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Od wczoraj do poniedziałku trwa 53. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, który rozpoczął się od koncertu pt. ''Ta noc do innych jest niepodobna'' i ''Debiutów''. Ja oglądałem koncert ''Ta noc do innych jest niepodobna'' poświęcony 120-leciu kina, który był zdecydowanie za słaby, w tym także pojawiły się słabe wykonania wielu piosenek (jedynie mi się podobała ''Meluzyna'' Małgorzaty Ostrowskiej i ''Kiler'' Elektrycznych Gitar, w której to Kuba Sienkiewicz zaśpiewał tekst piosenki o ''Kilerze'', który nawiązywał do obecnej sytuacji politycznej w Polsce). Koncert prowadzili Antoni Pawlicki, Antoni Królikowski i Barbara Kurdej-Szatan, w którym to pojawiły się wcześniej nakręcone sceny nawiązujące do znanych polskich filmów.

 

Największą przesadą podczas tego koncertu była zaśpiewana na koniec piosenka pt. ''Ach śpij, kochanie''. Wiele osób na Twitterze krytykowało ten koncert, a szczególnie zaśpiewanie piosenek Hanki Ordonównej przez Kayah i Melę Koteluk.

 

Dzisiaj będą SuperPremiery i SuperJedynki, jutro będą koncerty Waldemara Malickiego i Złotego Opola, a w poniedziałek będzie koncert muzyki alternatywnej.

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszego dnia tego festiwalu nie oglądałem, bo byłem wtedy akurat w pracy na nocnej zmianie.

Rodzice mi dzisiaj jednak opowiadali, że było właśnie marnie. Że też im się nie podobało.

W chwili obecnej też jestem w pracy, więc dzisiejszego dnia festiwalu też nie pooglądam.

Teoretycznie jutrzejszy festiwal mógłbym już pooglądać, ale i tak tego nie zrobię, gdyż festiwal opolski praktycznie już mnie nie "rajcuje". :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w Opolu koncert Włodzimierza Pawlika laureata Grammy. Brawo :)

Edytowane przez Barti
Przeniesiono post do bardziej odpowiedniego dla niego wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszego dnia tego festiwalu nie oglądałem, bo byłem wtedy akurat w pracy na nocnej zmianie.

Rodzice mi dzisiaj jednak opowiadali, że było właśnie marnie. Że też im się nie podobało.

W chwili obecnej też jestem w pracy, więc dzisiejszego dnia festiwalu też nie pooglądam.

Teoretycznie jutrzejszy festiwal mógłbym już pooglądać, ale i tak tego nie zrobię, gdyż festiwal opolski praktycznie już mnie nie "rajcuje". :?

Jakby co, są powtórki po południu w TVP Rozrywka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast podejmę się próby oceny tegorocznego weekendu z festiwalem w Opolu. Cóż, w tym roku mam mieszane uczucia - nie dość, że festiwal jest przereklamowany, to pierwsze dwa dni były raczej słabe, za to niedziela lepsza. Zastanawia mnie, na ile interesujący okaże się dzisiejszy koncert "Muzyka alternatywna". A teraz kilka wniosków na temat poszczególnych festiwalowych dni:

 

Piątek: tu nie mam wątpliwości, że reżyserom brakuje pomysłu na piątkowe koncerty - w ubiegłym roku były koncerty ze Skaldami, które jakoś nie przypadły mi do gustu, w tym miało być niby lepiej, bo koncert z okazji 120-lecia polskiego kina oraz "normalne" Debiuty zapowiadały się nieźle. Niestety, nawet i to potrafią zepsuć - koncert z piosenkami filmowymi wyszedł raczej słabo (tylko niektóre wykonania były w miarę), poza tym było trochę za dużo odwołań do przedwojennych piosenek filmowych (rozumiem, niedawno zakończyła się emisja serialu "Bodo", ale to nie jest powód, by piosenkami typu "Ach śpij, kochanie" zapychać koncert - trzy lata temu była podobna sytuacja z lansem na popularną pozycję programową: były odwołania do twórczości Anny German, wiadomo, jak wyszło  :/). Debiuty mnie znudziły - nie wiem dlaczego, ale ja tam widziałem trochę za dużo alternatywy, która przecież będzie dzisiaj (chyba że się nie znam na muzyce alternatywnej i alternatywą nazywam coś, co nią nie jest)

 

Sobota: również nudy - niby wszystko w klimacie Teleexpressu, ale to było jakieś nijakie... Z SuperPremier może tylko 1-2 piosenki przyciągnęły moją uwagę, no i jeszcze warto zwrócić uwagę na to, że przez ostatnie lata chyba się nie zdarzało, by jeden zespół/wykonawca zgarnął aż tyle nagród za SuperPremiery co Varius Manx w tym roku (choćby i przez to SuperPremiery były dla mnie nieciekawe). Mimo to gratulacje dla Mesajaha  :) SuperJedynki również mnie nie zaciekawiły - co prawda było więcej Teleexpressu w koncercie, tyle że po koncercie odniosłem wrażenie, że TeX to głównie Maciej Orłoś, Beata Chmielowska-Olech i Marek Sierocki, nikt więcej (za mało wspomniano o Katarzynie Trzaskalskiej, prawie że nic, poza tym zapomnieli też o Teleexpressie Extra i innych osobach pracujących w redakcji TeX-u, np. o tak kiedyś lansowanej przez Orłosia Idze Lewko; przy okazji - brawa dla Radka Brzózki, że "wyskoczył" z TeX-em nocą). SuperJedynki to był również dowód na to, że tzw. "dinozaury" polskiej sceny muzycznej (oczywiście, w pozytywnym znaczeniu  ;)) trzymają się świetnie (nagroda dla Celińskiej, Diamentowy Mikrofon dla Haliny Frąckowiak). Tak jak po SuperPremierach miałem dość Varius Manx, tak po SuperJedynkach miałem już dość Korteza  :/

 

Niedziela: i tu było lepiej. Filharmonia D o w c i p u - ekstra! Było na co popatrzeć, czego posłuchać i z czego się pośmiać, choć przyznam, że momentami humor Malickiego jest dość specyficzny. Koncert "Złote Opole" też nawet nawet, choć pod koniec też już było nudno... Gratulacje dla Michała Szpaka :brawo:- szczerze mówiąc, nie sądziłem, że wygra. A o gwizdach na Kurskiego tutaj nie powiem - swoją opinię wyraziłem w temacie o Jedynce  :smile:

 

P.S. Sorry za tak długi post

Edytowane przez Camilieu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było do przewidzenia, że Jacek Kurski zostanie wygwizdany przez publiczność.

 

Co do niedzielnych koncertów, to bardzo mi się podobał Waldemar Malicki i Filharmonia Dowc-i-p-u - mają specyficzny humor. Także koncert ''Złote Opole'' bardzo mi się podobał, kolejna nagroda dla Michała Szpaka zresztą.

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta nagroda dla Szpaka to kpina. To miało być specjalna nagroda "Złote Opole",a wygrywa piosenka, która ma rok. Dla mnie w ogóle dobór piosenek dziwaczny - z jednej strony legendarne piosenki, ważne dla narodu jak "Niech żyje świat", "Dziwny jest ten świat", Piosenka Grechuty, "Przeżyj to sam" Lombardu,a z drugiej właśnie Szpak, jakieś Pustki, "Lustra" Szroeder. Jak zobaczyłem Patrycję Markowską pomyślałem tu powinnien być Grzegorz z "Niepokonanymi". Reakcja Szpaka zresztą mówi sama za siebie- chłopak ma świadomość,że taki werdykt to kpina,ale kto bierze udział w takich głosowaniach, ludzie młodzi, jeszcze może z jakiegoś fanclubu.. Wygwizdany powinien być ten werdykt(nie Szpak, który nie jest jemu winien).

 

Polsatowski festiwal to sama komercja, kręcenie się wyłącznie w kręgu wokalistów lansowanych przez wytwórnie obecnie, których słyszymy od rana do wieczora w radiu. W Opolu mogliśmy zobaczyć właśnie Włodzimierza Pawlika, Krystynę Prońko, Tadeusza Woźniaka. Widać,że ma ten festiwal szerszą formułę, dopuszcza zasłużonych artystów, mniej znanych na dorobku i za to plus dla TVP. Tylko,że niestety dawanie ich pod głosowanie się kończy kwiatkami a'la Szpak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z przedmówcami w sprawie koncertu Scena Alternatywna. Wysoki poziom a przedewszystki muzyka, która nie jest wałkowana non stop przez komercyjne stacje radiowe. Szkoda że TVP nie wykorzystało anteny TVP HD do emisji 4 dnia KFPP w Opolu w HD a jedynie tylko SD w TVP Kultura. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...