Skocz do zawartości

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu


maciejolek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że są tutaj wątki typu "Piosenki warte uwagi", to chciałbym tutaj zacząć wątek o jedynym festiwalu, który ciągle trzyma poziom /nie liczę tych Dwójkowych i Polsatu, a Sopot Festival już nie ma.../.

 

To polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi on podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

 

Tradycyjnie w czasie KFPP dokonywany jest przegląd osiągnięć mijającego sezonu (Superjedynki), prezentacja utworów premierowych (Premiery), konkurs debiutów estradowych (Debiuty) a także przegląd kabaretów (Kabareton). Od momentu swojego powstania jest to najważniejszy festiwal polskiej piosenki, cieszący się niesłabnącym prestiżem wśród krajowych wykonawców.

 

Festiwal trwa zawsze trzy dni (piątek-niedziela), poza latami 2011 i 2012, kiedy festiwal odbywał się w ciągu dwóch dni.

 

KFPP OPOLE posiada swój sygnał, skomponowany przez Bogusława Klimczuka, który otwiera festiwal oraz rozpoczyna każdy koncert.

 

Dzisiaj rozpoczyna się 52. Krajowy Festiwal. Transmisje jak co roku w TVP1 i TV Polonia, powtórki w TVP Rozrywka. Tutaj http://centruminformacji.tvp.pl/2021168 ... nd-czerwca o koncertach. Jak co roku, zapowiada się świetnie. Nie ma kabaretonu, ale jest koncert z piosenkami Przybory. No i ostatni dzień. Będzie rewelacja, bo najlepsze koncerty z ostatnich dwóch lat to właśnie te niedzielne.

 

Coś wam utkwiło w pamięci z Opola? Mi oczywiście wspaniałe występy, no i te gale. Skandale? Mi zapadł w pamięci ten z 2008 z konkursu Premiery. Nagrodę wygrał zespół Zakopower, a nagrodę przyznano Cerekwickiej. Po kilku minutach pomyłkę naprawiono.

 

Zapraszam do dyskusji... /jeśli istnieje taki temat, to przepraszam, ale nie znalazłem.../

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nazwa festiwalu "Opole 52" jest myląca. Zazwyczaj tak oznaczało się lata, w których odbywał się festiwal. Ktoś poszedł na łatwiznę...

Poza tym nuda, znów wracamy do historii... Czy za każdym razem czas musi wypełniać czyjaś rocznica? Czy młodzi nie mogą śpiewać swoich piosenek, tylko czyjeś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to była jedyna przedstawiciel Disco Polo. O 1999 pierwsze słyszę, bo 2001 to już znam.

 

Już mamy pierwsze nieporozumienie. Golce podobno śpiewali z kartek - to niedopuszczalne.

 

A co do konkursu, to Młynarska dobrze prowadzi, z kolei uczestnicy to jakieś nieporozumienie. Tylko jedna zaśpiewała dobrze, a inni - szkoda pisać. W ubiegłym roku debiuty były lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debiuty to w większości była żenada, ci co wygrali mieli dostatecznie dobre głosy. Najlepsza była jednak Mery Spolsky, niedocenili jej.

 

Odnośnie żenady wczorajszej :

komentarze :D

http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,18 ... NajCzytSST

 

Dzisiejsza żenada:

http://opole.gazeta.pl/opole/1,35114,18 ... ujace.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SuperJedynki takie sobie. Co do SuperPremier, byłem pewny, że wygra Maryla, a tu proszę, jednak Szpak. Piosenka też była dobra. Ogółem wczorajszy dzień na 3+.

 

Dzisiaj mamy koncert "Muzyczna biografia - 90 lat Polskiego Radia". Od dwóch lat koncerty na zakończenie to jest to, co uwielbiam i dzisiaj też się nie zawiodę.

 

Mery Spolsky? Dla mnie średnio dobra, najlepszy ten duet co wygrał, ale każdy ma swoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu na dnie. Co to za "festiwal piosenki polskiej"! W którym królują odgrzewane kotlety.

I w którym nagrody przyznaje się już za same urodziny. Bo tak wypadło.

Gdzie są te wszystkie nowe przeboje?! Po tych programach śmieciowych o tych "cudownych" talentach i celebrytach.

Gdzie są w końcu prawdziwi soliści i zespoły, że stale sięga się po repertuar dinozaurów. Z całym szacunkiem dla ich twórczości, ale chciałbym już posłuchać zupełnie coś nowego. A potem się dziwimy, że beztalencia są na Eurowizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Festiwal w Opolu to podsumowanie sezonu artystycznego /od Opola do Opola/. Nie wiem, jak dobierali do Debiutów.

 

A wczorajszy koncert "miód, malina". Piękny. Świetnie wyszło połączenie współczesności i dawnych przebojów.

 

No to moja ocena tegorocznego Opola 4/6. Jak oceniacie tegoroczny festiwal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy koncert z okazji 90-lecia Polskiego Radia w Opolu był przepiękny. Najbardziej mi się spodobał występ Haliny Mlynkovej oraz Haliny Kunickiej i Sławy Przybylskiej, które dostały Diamentowe Mikrofony - należało im się bo to są Królowe Polskiej Piosenki, gdzie wraz z tym najbardziej mi się spodobała wypowiedź Pani Sławy Przybylskiej na temat Polskiego Radia. Nudne natomiast były skecze Górskiego i Kołaczkowskiej którzy wcielili się w Archiwistów Polskiego Radia a prowadzenie Artura Andrusa moim zdaniem było świetne.

 

Tegoroczny Festiwal był moim zdaniem wspaniały, lecz najbardziej mi się nie podobała piosenka Natalii Kukulskiej pt. ''Miau'' a moim zdaniem ''SuperDebiuty'' powinna wygrać Maryla Rodowicz z Donatanem - utwór ''Pełnia'' bardziej mi się podobał niż Michał Szpak który wygrał tegoroczne ''SuperDebiuty''. Piątkowy koncert piosenek Jeremiego Przybory był znakomity - artyści i prowadzenie Magdy Umer było na dużym plusie.

 

Nie wiem czy też zauważyliście, ale Artur Rojek podczas wczorajszego koncertu powiedział k***a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem czy też zauważyliście, ale Artur Rojek podczas wczorajszego koncertu powiedział k***a.

 

Właściwie zaśpiewał, bo akurat to słowo występuje w jego świetnym utworze "Beksa".

 

Widziałem tylko właśnie występ Rojka, bo oglądałem Copa America i w przerwie przełączyłem. Ale widzę dobre opinie, więc mam dwa pytania.

 

1. Czy warto zobaczyć powtórkę wczorajszego koncertu?

2. Czy będzie gdzieś powtórka np. w TVP Rozrywka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Echa Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

 

Oglądam Opole i nie wiem, czy się śmiać, czy płakać.To jest jakiś upadek kultury kompletny. Jarmark i żenada. Dlaczego telewizja ma publikę z durniów? Jeśli to jest obraz polskiej piosenki, to ja dziękuję za taką piosenkę. Epigoństwo, perwersja, niedbalstwo wykonania, kompozycje liche jak skalp seniora, braki emisyjne....gdzie te czasy, kiedy liczyło się piękno, poezja, charakter, prostota? "Ale to już było i nie wróci więcej"......hm... - napisała wokalistka na Facebooku (pisownia oryginalna).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...

Oficjalny program festiwalu.

 

Piątek 03.06:

20:30 - Ta noc do innych jest niepodobna - koncert piosenek filmowych - cz.1

21:55 - Ta noc do innych jest niepodobna - koncert piosenek filmowych - cz.2

23:00 - Debiuty

 

Sobota 04.06:

20:30 - SuperPremiery

22:30 - SuperJedynki

 

Niedziela 05.06

20:30 - Waldemar Malicki i Filharmonia Dow[beep]

21:55 - Grand Prix publiczności - Złote Opole - cz.1

22:55 - Grand Prix publiczności - Złote Opole - cz.2

 

Poniedziałek 06.06:

Około 20:00 - Koncert muzyki alternatywnej (Transmisja na TVP.pl i na TVP Stream, emisja w późniejszym terminie w TVP1 i TVP Kultura)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...