Skocz do zawartości

Mux2 Kudowa ---> Śnieżne Kotły-problem przez Czeskie DVB-T


andrejjj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Już dłuższy czas walczę z zakłóceniami na mux2.

Sprzęt to:

- antenta Televes Dat HD Boss na około 11 metrach(komin na domku jednorodzinnym)

- kabel Televes HD 100% miedź

- telewizor Samsung z wbudowanym dekoderem DVB-T

 

Jakieś pół roku temu udało mi się mux2 ustawić i chodził płynnie bez zakłóceń.

Ale ostatnio Czesi uruchomili chyba z Trutnova(prawie w idealnej lini z Kudowy na Śnieżne Kotły) nowe nadajniki 100KW i mux2 ma maksymalnie 20% jakości sygnału - w dodatku non stop spada do zera.

 

Mux1 i mux3 siła i jakość 100% , odbiór bez problemów - także antena na Śnieżne Kotły ustawiona dobrze.

Podejrzewam, że problem leży w czeskim muxie2 Trutnov 100Kw(kanał 38 610Mhz).

 

Druga gorsza sprawa to nadajnik w Nachodzie - w prostej lini jakieś 4-5km od mojego domu, moc 25W ale kanał ten sam co Śnieżne Kotły czyli mux2 k.35 586Mhz

 

Próbowałem różnych ustawień, sama antena, antena z oryginalnym zasilaczem, antena ze wzmacniaczem Hirschmann GHV 820 C(różne ustawienia zworkami), dodatkowo ostatnio zabawa z FILTREM ZAPOROWYM Z TŁUMIKIEM ESA-338

 

Dalej bez efektów, może jakąś osłonę z blachy zrobić do anteny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba sygnały, główny i zakłócający znajdują się na tym samym kanale, choć ten zakłócający nie jest w linii prostej tylko trochę z boku, pokombinuje jeszcze z anteną w chwili wolnej.

Dla nie wtajemniczonych - z Kudowy "łapię" sygnał (przecinając Czechy) - z Kotłów Śnieżnych.

Tylko mux2 Czesi mają też na tym samym kanale i wycinanie go za bardzo nic nie da, bo wytnę też muxa2 z Kotłów Śnieżnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zamówiłem symetryzator do tej Yagi(wzmacniacza nie montuję), zamówiłem też filtr LTE i dwa sumatory do anten DVB-T i w przyszłym tygodniu mam nadzieję coś powalczę, bo ciągle brak czasu.

Póki co podpiełem nboxa z enigmą i dostawką DVB-T na usb i nawet chodzi :-)

Najlepsze jest to, że czeski kanałów chyba z trzydzieści, ze śnieżnych kotłów mux1 ładnie leci, muxa2 rwie i zanika, to samo z muxem 3(Czesi musieli coś nowego włączyć), ale z muxem 3 to nie problem, pociągne go trzecią anteną z Kudowy(3 kilometry pięknie widoczny nadajnik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trochę powalczyłem i na razie dałem sobie spokój. :/

Instalacja z 4 antenami(Televes HD Boss, Televes radiowa UKF, yaga i samoróba z tego linku http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/ )

 

Po wielu kombinacjach z wzmacniaczami, tłumikami, zasilaczem do Televesa HD, rozpinaniu anten i ustawianiu przeróżnym muxa2 dalej nie mam :evil:

 

Mux1 ze Śnieżnych Kotłów najlepsze ustawienie to siła 70% a jakość 95% - 100% (antena na kominie Televes HD Boss)

Mux3 z Kudowy na samoróbce siła 100% jakość 100%

 

Mux3 ze Śnieżnych Kotłów pikseloza, a mux2 jeszcze większa pikseloza :twisted:

Dopięta Yaga nic nie wniosła pozytywnego...

 

O dziwo przed pół rokiem można było go(muxa2 i muxa3) ze Śnieżnych Kotłów normalnie oglądać(siła 50-70 a jakość 40-60).

 

Na razie tak zostaje, czyli 3 anteny(2xTeleves + DVB-T samoróba) spięte zwrotnicą antenowa Hirschmann DVB-T FM VHFIII UHF + Multiswitch HirschmannCKR9x12 TriaxTMS9/12

 

Mux2 pójdzie z nboxa(enigma) z TNK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem ten problem jak zajmowałem się instalacjami antenowymi. Podobny konflikt występuje na kanale 25 MUX4CZ/MUX3PL.

Oprócz tego że K35 jest zakłócany z Nachodu (2 nadajniki Vychlidka +Ul.Kladska) .

Dodatkowo podczas okresu przejściowego sygnał cyfrowy był nadawany z nadajnika tymczasowego , który był umieszczony na polanie obok obiektu na Śnieżnych Kotłach i wtedy sygnał docierał bez problemu do Lewina , Jeleniowa oraz wyżej położonych dzielnic Kudowy.

Po wyłączeniu analogu i zmianie częstotliwości DVB-t przepięto na anteny nadawcze umieszczone na wieży obiektu , która to dodatkowo tłumi sygnał w azymucie w kierunku Kudowy. Po tej operacji odbiór był możliwy tylko w okolicach Lewina.

Aby odseparować sygnał z Nachodu można spróbować zastosować antenę o dużej charakterystyce kierunkowej - tłumik można zastosować tylko do wycięcia sygnału z pozostałych anten. Mogę wypożyczyć do testów antenę ATX107 jednak dużo zależy od lokalizacji im bliżej granicy tym zakłócenie z Nachodu będzie większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znowu powalczyłem :-)

Dzisiejsza konfiguracja to antena Televesa podpięta pod oryginalny zasilacz 24v, do niej dopięta yaga i radiówka Televesa.

 

Mux1(K30) ze Śnieżnych Kotłów siła 95-100% , jakość 100%

 

Mux2(K35) ze Śnieżnych Kotłów siła 95-100% , jakość 8-17%

(oglądać się da, ale występują zakłócenia i pikseloza dość często, tłumiki nie pomagają)

 

Mux3(K25) z Kudowy siła 100%, jakość 100%

lub ze Śnieżnych Kotłów(K49) siła 95-100% , jakość 40-60% (chodzi bez problemów)

 

Nie wiem czy to coś da, bo dokładnie w azymucie z Kudowy na Śnieżne Kotły(chyba okolice Trutnova) jest czeski nadajnik 100KW

Ja bym chyba potrzebował coś takiego(zdjęcie z profilu "igorlan"-mam nadzieję, że się nie obrazi) i mega stabilny maszt.

49721754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to coś da, bo dokładnie w azymucie z Kudowy na Śnieżne Kotły(chyba okolice Trutnova) jest czeski nadajnik 100KW

MUX1CZ - K40 100KW

MUX2CZ - K38 100KW

MUX3CZ - K60 100KW

RS7 CZ - K21 20KW (nie jest nadawany z nadajnika głównego tylko z masztu umieszczonego przy górnej stacji narciarskiej z kierunkową charakterystyką).

Nadają na innych kanałach i nie mają one wpływu na odbiór ze Śnieżnych kotłów.

 

Zakłócenie powodują "dokrywacze" MUX2CZ z Nachoda pracujące na K35 z mocą po 25W !

 

Dlatego należy uzyskać odbiór silną anteną kierunkową ustawioną na Ś/K najlepiej bez wzmacniacza (powoduje on wzmocnienie sygnału właściwego oraz zakłócającego).

Jeśli to się to uda wtedy należy wytłumić kanał 35 z pozostałych anten i zsumować sygnały .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...