Skocz do zawartości

Puchar Narodów Afryki


No Chance
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ładnie sobie ten pośrednik strzelił w stopę nie sprzedając tych praw na polskim rynku. Oczywiście wiele osób to obeszło, w tym mnie, bo lubię PNA jednakże wcale nie narzekam na brak alternatyw. Mam możliwość obejrzenia tych meczów, bo linków w necie do transmisji jest pełno, ale właściwie odkąd trwa turniej to może obejrzałem z 20 minut jednego meczu. Priorytet mają u mnie przede wszystkim transmisje w telewizji, a jak nie to te ciekawsze wydarzenia sportowe. W zeszłym tygodniu cały tydzień oglądałem Serie A, Coppa Italia, Mistrzostwa Świata w ręczną, jedną powtórkę NHL, jedną powtórkę Australian Open, skoki... przedwczoraj zaprzysiężenie Trumpa, Bundesliga, wczoraj zająłem się Serie A & Premier League, obejrzałem trochę skoków, trochę zaspałem na Liverpool, bo katowałem jeszcze wczoraj NHL i Australian Open po nocach. Eh... doby mi nie starcza, snu mi nie starcza! Mamy bardzo owocny w transmisje sportowe styczeń, a przecież jeszcze mieliśmy Dakar, może nie tak ciekawy, bo z częstymi przerwami, ale jednak. Jutro machina rusza od nowa. Od 12:30 Serie A, później pół godziny Premier League, później znowu Serie A, trochę Bundesligi i znowu Premier League, wieczorem pewnie jakaś ręczna, potem znowu jakieś mecze AO. Eh... dobrze, że ta liga chińska startuje bodajże w marcu xD

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gospodarz Gabon poza turniejem, tak samo jak Algieria (uczestnik dwóch ostatnich turniejów MŚ). Spore niespodzianki. Aubameyang i Mahrez to przecież najlepsi piłkarze dwóch ostatnich edycji plebiscytu na najlepszego piłkarza Afryki. 

 

Tunezja Kasperczaka gra dalej :wink:  tak samo jak Kamerun. Obie te reprezentacje awansowały z drugiego miejsca.

 

Na pierwszych miejscach w grupach A i B zakończyły swe zmagania w PNA: Senegal i Burkina Faso (bardzo dobra postawa w fazie grupowej znanego nam doskonale Nakoulmy). 

 

Jutro to dopiero będą emocje. W grupie C bowiem wszystkie drużyny zachowały szanse na awans. 

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gospodarz Gabon poza turniejem, tak samo jak Algieria (uczestnik dwóch ostatnich turniejów MŚ). Spore niespodzianki. Aubameyang i Mahrez to przecież najlepsi piłkarze dwóch ostatnich edycji plebiscytu na najlepszego piłkarza Afryki. 

Teraz jeszcze Wybrzeże Kości Słoniowej żegna się z turniejem. Wiem, że Yaya Toure zakończył już karierę w reprezentacji, ale przed Aubameyangiem i Mahrezem to głównie on rządził w plebiscycie na najlepszego piłkarza Afryki. Tym sposobem kolejny kraj, który wydał na świat najlepszego piłkarza Afryki kończy swój udział w PNA. Dziś superhit: Egipt - Ghana. Na pewno skuszę się na pierwszą połowę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egipt w ostatnim meczu fazy grupowej wygrywa, 1-0 z zawsze silną i nieobliczalną Ghaną kończąc zmagania na pierwszym miejscu z bilansem bramkowym 2:0. Co oznacza, że piłkarze z Północy Afryki mogą pochwalić się najlepszą defensywą i najgorszym atakiem (obok Ghany) podczas tegorocznego PNA. Czyste konto w trzech meczach grupowych zawdzięczają m.in. 44-letniemu (!) Essamowi El-Hadary'[beep]. Atak zaś jest oparty na Mohamedzie Salahu, który miał swój udział przy wszystkich bramkach strzelonych dla Egiptu (gol i asysta). Wspomniana Ghana zajęła drugie miejsce w grupie. Mali i Uganda wracają do domu. 

 

Już jutro zostanie zainaugurowana faza ćwierćfinałów. Tak prezentują się pary:

 

Burkina Faso - Tunezja

Senegal - Kamerun

Dr Kongo - Ghana

Egipt - Maroko

 

Z perspektywy Polski najciekawiej wygląda starcie Burkiny z Tunezją. Nakoulma vs Kasperczak  :wink:

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Burkina Faso w półfinale! Kolejny dobry mecz "Prezesa" zakończony bramką. Wygląda na to, że Nakoulma powalczy o koronę króla strzelców. Tunezja Kasperczaka niestety żegna się z turniejem. 

 

Akurat miałem szczęście załapać się na najważniejsze momenty tego meczu. Obraz spotkania odmienił Aristide Bance, który krótko po wejściu na boisku zdobył fajną bramkę z rzutu wolnego (miałem wrażenie, że bramkarz Tunezji trochę zawalił ustawiając taki, a nie inny mur). Za chwilę mogło być już, 2:0. Bance trafił w słupek, a dobitkę z linii bramkowej wybił jeden z Tunezyjczyków. Strzelał bodajże Nakoulma. Co się odwlecze to nie uciecze i 5 minut przed regulaminowym czasem gry Nakoulma "zabił mecz" po zabójczym kontrataku, kiedy minął bramkarza na 30-40 metrze umieszczając piłkę w pustej bramce. Bardzo efektownie to wszystko wyglądało. 

 

O godzinie 20:00 drugi ćwierćfinał: Senegal - Kamerun. 

 

Stawiam na Senegal. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerun kolejnym półfinalistą, pozostało 6 reprezentacji, aby wyłonić ostatniego uczestnika tegorocznego Pucharu Konfederacji 2017, o czym mowa w odrębnym wątku.


Trzecim półfinalistą została Ghana, jeszcze dziś mecz Egipt - Maroko i tym samym znamy pierwszą parę półfinałową, czyli Kamerun - Ghana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mecz Egipt - Maroko nie zachwycił, tak jak sporo innych meczów na tym turnieju. O przegranej Maroka zadecydował błąd bodajże Benatii, któremu zabrakło refleksu na kilka minut przed końcem meczu. Widać, że ławka w Juventusie mu nie służy, bo akurat po nim czegoś takiego się nie spodziewałem. Na ogół to on w takich sytuacjach wykazywał się szybkością. 

 

 

Kamerun kolejnym półfinalistą

Jak na złość decydującego karnego zmarnował Sadio Mane. Piłkarz o którego świetności przekonał się w ostatnich tygodniach Klopp i jego Liverpool. Wielu ekspertów na Wyspach łączy kryzys "The Reds" z wyjazdem Mane na Puchar Narodów Afryki. Szkoda mi tego piłkarza, a jeszcze bardziej szkoda mi Kalidou Koulibaly'ego z Napoli, który był na PNA zaporą nie do przejścia. Gdy był na boisku rywale nie strzelili Senegalowi żadnej bramki, a on sam nie pomylił się z jedenastu metrów w serii jedenastek. 

 

Co można powiedzieć o Kamerunie? No cóż, mam wrażenie, że w oczach kibiców z Czarnego Lądu Kamerun obok Egiptu, Ghany, Nigerii i może WKS jawi się jako drużyna turniejowa. Nieważne jaki ma skład, ale liczyć się z nią trzeba. Przekonał się o tym Senegal, który był w tej konfrontacji mimo wszystko faworytem, a koniec końców odpadł. 

 

 

//

 

Półfinały: 

 

Burkina Faso - Egipt

Kamerun - Ghana

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egipt wystąpi w finale Pucharu Narodów Afryki, a Burkina Faso zagra o 3. miejsce. A to za sprawą wyniku 1:1 zakończony po rzutach karnych wynikiem 4:3 dla Egiptu. Dziś mecz Kamerun - Ghana, który może zagrać z jakąś reprezentacją.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egipt - Ghana & Egipt - Kamerun... każda z takich konfiguracji byłaby wielkim klasykiem w finale 31. edycji Pucharu Narodów Afryki. Ostatecznie wypadło na tę ostatnią parę. Egipt i Kamerun powalczą o puchar. Dziś ci drudzy, czyli "Nieposkromione Lwy" z Kamerunu pokonały w półfinale Ghanę, 2:0. Mecz był dość wyrównany, w mojej opinii zaważyła bramka, która w drugiej połowie otwarła to spotkanie. Błąd Johna Boye (czyli piłkarza, które takie same flopy odwalał na mundialu w Brazylii) i 1:0. Później Kamerun mógł grać z kontry czego efektem było podwyższenie wyniku na 2:0 i zabicie meczu...

 

Ostrze sobie zęby na finał. Wygrana Egiptu będzie jego ósmym trofeum zdobytym w 60-letniej historii afrykańskiego czempionatu. Póki co Faraonowie mają w swojej gablocie siedem takich pucharów co czyni ich rekordzistami pod tym względem. Za ich plecami plasują się... Ghana i Kamerun z czterema tytułami na koncie. "Czarne Gwiazdy" dotychczas wyprzedzały "Nieposkromione Lwy" liczbą srebrnych medali. Teraz nadarza się przed Kamerunem szansa przeskoczenia Ghany. Wystarczy "tylko" wygrać z Egiptem w wielkim finale. 

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się ze zwycięstwa Kamerunu. Ostatni raz zdobyli to trofeum bodaj w 2002 roku. Także trochę musieli poczekać. Egipt jak już słusznie zresztą zauważył Tomo to drużyna dziwna. Trzy krotnie z rzędu wygrali PNA, a na MŚ się nie dostali. Nie mogę wiele powiedzieć o ich grze. Są tu na pewno osoby, które szerzej śledziły ode mnie ten turniej. Ja po raz pierwszy od 2006 roku obejrzałem może kilka meczów. Złożyło się na to praca i brak transmisji w polskim Eurosporcie. Streamy mnie po prostu nie interesują i liczę, że turniej w Kamerunie za dwa lata będzie transmitowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem Kamerun został zwycięzcą Pucharu Narodów Afryki 2017 pokonując golem Vincenta Aboubakara w dramatycznej końcówce reprezentację Egiptu wynikiem 2:1 i tym samym będzie reprezentował Afrykę na tegorocznym Pucharze Konfederacji FIFA.

Ładna bramka Aboubakara. 

 

No cóż, Kamerun wielu szanowało, ale niewielu na niego liczyło. Jak patrzyło się na te nazwiska w składzie "Nieposkromionych Lwów" to trudno było porównywać tę obecną generację do czasów Eto'o, Mbomy, Olembe, Foe, Wome, Songa czy Geremiego. Dla mnie nieznacznym faworytem był mimo wszystko Egipt, tym większa chwała dla Kamerunu za ten finał. Dobry finał patrząc przez pryzmat wielu meczów na tym turnieju. Wiele nie zachwyciło, nie porwało. I choć często wiało nudą to finał okazał się dość strawny. 

Edytowane przez Project_ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 lata później...

Dziś startuje kolejna edycja PNA. Prawa do imprezy ma ponad 110 nadawców a mecz otwarcia CAF Africa Cup of Nations Cote d’Ivoire 2023  zostanie pokazany w ponad 170 państwach. W Polsce prawa ma MEGOGO. 

 

Lista nadawców
https://www.cafonline.com/caf-africa-cup-of-nations/news/africa-s-biggest-event-kicks-off-today-where-to-watch-totalenergies-caf-africa-cup-of-nations-cote-d-ivoire-2023/
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...