Skocz do zawartości

Router z LAN 10/100 i switch gigabitowy


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że myślę nad zakupem domowego serwera NAS (o czy piszę już w tym wątku: viewtopic.php?f=175&t=37632), mam pewien problem.

Otóż posiadam router TP-Link TD-W8960N. Za jego pomocą korzystam też z Neostrady. Router ten ma 4 porty LAN (a więc wbudowany switch) o prędkości 10/100 Mbps. I tutaj pojawia się "wąskie gardło", gdyż serwer NAS, który "mam na oku", jest typu "gigabitowego", a więc podłączenie go do mojego routera będzie mocno ograniczało transfer pomiędzy moim komputerem, a tym NAS-em (teoretycznie maks. 12 MB/s). Zarówno mój komputer stacjonarny, jak i laptop, posiadają karty sieciowe Ethernet gigabitowe. Nie wiem tylko, jak z laptopem mojego brata, ale podejrzewam, że też ma on kartę sieciową gigabitową. Jednak i tak mój brat ze swojego laptopa korzysta w oparciu o naszą domową sieć Wi-Fi i tak już raczej pozostanie. Z mojego laptopa w domu też korzystam rzadko. Dlatego chcę skupić się głównie na moim komputerze stacjonarnym, który mam już połączony z moim routerem kablem sieciowym Ethernet.

I teraz pojawia się pytanie: czy do tego routera można podłączyć np. zewnętrzny switch gigabitowy, a następnie do tego switch'a podłączyć mój komputer stacjonarny oraz serwer NAS kablem sieciowym Ethernet? Jaka będzie wówczas prędkość transferu pomiędzy moim komputerem stacjonarnym, a serwerem NAS? Będzie "wyciągało", przynajmniej w przybliżeniu, ten 1 Gbit/s? Czy port LAN routera mimo to nie będzie "ścinał" tej prędkości do "swoich" 100 Mbit/s? Czy zastosowanie takiej konfiguracji, czyli router 100 Mbit/s i switch 1 Gbit/s podłączony do tego routera pomoże na "przeskoczenie" tych 100 Mbit/s "dawanych" przez router? Jak w takiej konfiguracji wyglądałaby sytuacja z naszą domową siecią lokalną? Czy komputery połączone z routerem przez Wi-Fi "widziałyby" się nawzajem przez tzw. Otoczenie sieciowe (Moje miejsca sieciowe) z moim komputerem stacjonarnym i serwerem NAS podłączonymi do zewnętrznego switch'a?

Myślę o takim rozwiązaniu zwłaszcza z myślą o koszty. Uważam, że nie ma sensu, abym teraz kupował kompletnie nowy, "gigabitowy" router, ponieważ ten obecny jest w pełni sprawny i ogólnie jestem z niego zadowolony. Dlatego też, jeśli byłoby to możliwe, routera nie chciałbym na razie zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał Crossi - kupić switcha i wszystko podłączyć do "niego". Ja miałem ten sam problem (komputer, dysk NAS, drukarka, playonHD) i sieć 100Mbps. Kupiłem switcha i stał się cud - prędkość komunikacji z dyskiem NAS (zapis/odczyt) wzrosła z ~10/10 MB/s do ~30/50 MB/s ! Poza tym ruter miał tylko 4 porty ethernet a switch ma 8 :) Przydaje się, bo na teraz tylko jedno jest wolne (sam nie wiem kiedy mi się sieć domowa tak "rozrosła"... /doszedł drugi komp, peace pvr, a i syn przebąkuje że też chciałby kabelek, bo ma za duże lagi na Wifi...{niestety kabla nie dostanie, bo priorytetem dla niego jest szkoła 8) }/)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marsjanin

A jak w takiej sytuacji wygląda łączność pomiędzy komputerami w sieci LAN? Czy komputery i serwer NAS podłączone do switch'a (który z kolei podłączony jest do routera) "widzą" się nawzajem, a także z komputerami podłączonymi do samego routera przez Wi-Fi? Chodzi mi o to, czy wszystkie te urządzenia "widzą" się obustronnie, bezpośrednio poprzez tzw. Otoczenie sieciowe (Moje miejsca sieciowe)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle że ten samej sieci to jeśli chce się połączyć widzieć z Nasem to musi się go nazwać do tej samej grupy sieciowej

u mnie Nas się nazywa DiskStation i ma własna podsieć i gdyby ja nazwać inaczej to urządzenia by się nie widziały.

Routery też maja przecież switche ale samym switchem dużo nie zobaczysz tylko tyle że możesz kopiować szybciej

Ja na swoim mam różne speedy tyle że wcześniej miałem zabytkowy dysk 160gb więc bankowo wolniejszy ale i tak przekraczałem luzem 50mb/s

Ogólnie te Nasy nie wykorzystują 1gbit w pełni bo jak nazwać ma 60mb/s gigabitem skoro to jest w teorii połowa możliwości transferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tyle że ten samej sieci to jeśli chce się połączyć widzieć z Nasem to musi się go nazwać do tej samej grupy sieciowej

u mnie Nas się nazywa DiskStation i ma własna podsieć i gdyby ja nazwać inaczej to urządzenia by się nie widziały.

Rozumiem, że chodzi tutaj o nazwę Grupy Roboczej? Obecnie mój komputer stacjonarny (podłączony do mojego routera kablem sieciowym), mój laptop (łączący się z moim routerem przez nasze domowe Wi-Fi) oraz laptop mojego brata (łączący się również przez nasze Wi-Fi) mają ustawioną tę samą Grupę Roboczą (choć same komputery mają już inne nazwy) i wszystkie te komputery "widzą" się wzajemnie przez Otoczenie sieciowe (Moje miejsca sieciowe).

 

 

Routery też maja przecież switche ale samym switchem dużo nie zobaczysz tylko tyle że możesz kopiować szybciej

Ja na swoim mam różne speedy tyle że wcześniej miałem zabytkowy dysk 160gb więc bankowo wolniejszy ale i tak przekraczałem luzem 50mb/s

Ogólnie te Nasy nie wykorzystują 1gbit w pełni bo jak nazwać ma 60mb/s gigabitem skoro to jest w teorii połowa możliwości transferów.

Ja rozumiem, że prędkość "gigabitowa" jest prędkością teoretyczną. Że nie będzie tak, że pomiędzy urządzeniami będzie cały czas stała prędkość 1 Gbit/s.

 

Podsumowując:

Rozumiem, że jeżeli do mojego routera, który na swoich portach LAN daje maksymalnie 100 Mbit/s, podłączę switch z portami LAN "gigabitowymi" to pomiędzy moim komputerem, a przyszłym NAS'em (gdzie oba podłączone będą do switch'a "gigabitowego", a ten z kolei do mojego routera) otrzymam prędkość (teoretycznie) 1 Gbit/s?

 

A jak wygląda sytuacja z samym podłączeniem takiego switch'a do routera? Wpinam kabel seciowy z jednej strony do gniazda LAN (np. LAN1) w routerze, a z drugiej strony do jednego z portów switch'a? I obojętnie do którego z tych portów? A następnie do sąsiednich portów w switch'u wpinam mój komputer i serwer NAS? Rozumiem, że w tej sytuacji kabel sieciowy łączący mój komputer ze switch'em oraz serwer NAS ze switch'em musi być kablem kategorii 6? Czy taki switch się jakoś konfiguruje? Czy dostaje on z routera swoje własne IP i potem on sam daje swoje IP poszczególnym urządzeniom do niego podłączonym? Czy też IP daje tym urządzeniom po prostu router, a switch jest tu tylko niejako "pośrednikiem"? Sorry za te wszystkie pytania, ale nie miałem jeszcze do czynienia z takimi switch'ami. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na 100mbit osiągasz 8-12mb/s weź jednak po uwagę że dysk musi być szybki ja miałem stary i wolny jednak 8-12mb/s a 40-60 to jest różnica. Pomijam już to że krotko korzystałem także ze słynnego Linksys 54WRTG 8mb/s to był absolutny max

NAS z Synology ma podane max speedy odczytu i zapisu

 

Czy w kompie też masz ethernet 1gbit? ale sądze że tak.

 

speedy 1gbit to możesz uzyskać na dyskach SSD ale to nie są dyski nasowe.

 

Switcha łaczy się głownie z routerem bo 4 porty to za mało 1 głowny do połaczenia router - komp no i 3 pozostałe to standard połaczenia typu do TV do tuner do BD playerów większość używa już switche nawet 8 portowe.

Switch to taki klient routera to co ma router czyli porty ipki itd ma też switch.

Także warto się trzymać Tplinka.

 

 

Od siebie dodam że korzystałem też z Tplink ale z org firmwarem ale tylko 1 antenka to zaskoczył mnie zasięg i to nawet przez 1 kondygnacje siany bardzo grube i duże ale to jednorazowo i nie w rejonie zamieszkania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie myślę nad zakupem switch'a TP-Link TL-SG1005D.

Na polskim forum Synology znalazłem taki wątek: http://pronas.pl/synology-router-switch-t1098.html

Wynika z tego, że zastosowanie u mnie tego switch'a powinno pomóc w zwiększeniu transferu pomiędzy moim obecnym komputerem stacjonarnym, a przyszłym NAS'em.

Tylko jakim kablem mam podłączyć mój komputer stacjonarny i serwer NAS do tego switch'a? Musi to być kabel kat. 6, czy wystarczy np. kat. 5e? Obecnie mój komputer stacjonarny mam podłączony do mojego routera kablem UTP kat. 5e o długości 5 metrów. Przynajmniej tak mi się wydaje, że to kabel kat. 5e, gdyż jest na nim napisane "Enhanced cat. 5" i w "Komputroniku" też figuruje on jako kat. 5e. Czy kabel w tym przypadku może być krosowany? Wolałbym, żeby był. No i pozostaje też kwestia, czy po zastosowaniu tego switch'a z podłączeniem do niego również mojego obecnego routera TP-Link TD-W8960N, pomiędzy moim komputerem stacjonarnym, a NAS'em będzie ta prędkość 1 Gbit/s (oczywiście teoretycznie prędkość maksymalna)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz w większości salonów to głownie kable skrosowane kat 5i 6 dostępna

 

u mnie odległość NASA od routera to 10cm :brawo: no ale kabelek to będzie 1 metr z wiszącym garbem routerek starszy ale 1gbit Tplink i karta także TPlinka 1gbit w kompie bo płyta głowna swego czasu miała tylko 100mbit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się!

Dzisiaj (a właściwie to już wczoraj ;)) odebrałem zamówiony przeze mnie w ubiegły piątek switch gigabitowy i dwa pięciometrowe kable UTP kat. 6. :)

Switch ten to TP-Link TL-SG1005D.

Podłączenie poszło szybko i sprawnie. Do switch'a podłączyłem mój router (TP-Link TD-W8960N z portami LAN 100 Mbit/s), a następnie do sąsiednich portów mój komputer stacjonarny i też laptop. Ten ostatni tymczasowo do "testów". Oba te komputery mają karty sieciowe Ethernet gigabitowe. Router ze switch'em połączyłem starym, krótkim kablem UTP kat. 5. Laptop ze switch'em połączyłem nowozakupionym kablem kat. 6, natomiast przy komputerze stacjonarnym pozostawiłem obecny kabel kat. 5e i przepiąłem go tylko z portu LAN routera do jednego z portów w switch'u. Wszystkie te kable to są kable krosowane. No i muszę przyznać, że wszystko działa elegancko. :D Połączenie sieciowe pomiędzy moim komputerem stacjonarnym, a laptopem jest teraz o niebo szybsze, niż do tej pory. Zrobiłem kilka testów z różnymi plikami, różniej wielkości. Np. kopiowanie pliku o wielkości 4,40 GB z mojego komputera stacjonarnego do laptopa przy dotychczasowym połączeniu na poziomie 100 Mb/s wprawdzie "szło", ale dość słabo, bo na poziomie ok. 10 MB/s (megabajtów na sekundę). Teraz, gdy oba te komputery podłączone są do switch'a, transfer jest o wiele szybszy i na początku wynosi ok. 80 MB/s, ale w trakcie przesyłu stopniowo spada i pod koniec kopiowania wynosi już ok. 15 MB/s. I nie wiem czemu. Być może komputer stacjonarny "nie wyrabia", bo ma już blisko 8 lat, ale wciąż jest w pełni sprawny. Zauważyłem, że to kopiowanie trochę go "zmęczyło". ;) Komputery też bez problemów "widzą" się wzajemnie w mojej sieci lokalnej. :)

Jak już wspomniałem, wraz z tym switch'em zamówiłem jeszcze dwa kable UTP kat. 6. Jednak na razie wykorzystałem tylko jeden z nich. Przy komputerze stacjonarnym pozostawiłem dotychczasowy, kat. 5e, który dotąd miałem wpięty bezpośrednio do jednego z portów LAN w moim routerze.

Jako ciekawostkę podam jeszcze, że wraz z tym switch'em zamówiłem jeszcze dwa kable UTP kat. 6 nieekranowane, a mimo to otrzymałem kable ekranowane, czyli F-UTP, czy jakoś tak. Nie wiem, czy to dobrze, czy źle, ale wydaje mi się, że te ekranowane mogą być lepsze. :roll: Dostałem je za tę samą cenę, za jaką miały być te kable nieekranowane. :)

Tak więc, uważam, że decyzję odnośnie zakupu tego switch'a podjąłem słuszną, choć trochę się bałem, że może coś być nie tak i że nadal będę miał połączenie sieciowe na poziomie "tylko" 100 Mbit/s. ;) Na szczęście jednak wszystko jest OK. :) Nie było więc najmniejszego sensu kupować specjalnie po to nowego routera z portami gigabitowymi, ani tym bardziej bawić się w jakieś nieoryginalne oprogramowanie, co też było mi sugerowane w "moim" drugim wątku w niniejszym dziale, dotyczącym domowego serwera NAS (viewtopic.php?f=175&t=37632).

 

Ponieważ jedną kwestię mam już praktycznie rozwiązaną, mogę już chyba spokojnie teraz myśleć o moim przyszłym serwerze NAS, z myślą o którym kupiłem właśnie tego switch'a gigabitowego. :)

 

W związku z tym serdecznie dziękuję wszystkim za okazaną mi tutaj dotychczas pomoc, szczególnie koledze @Crossi. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że transfery spadały to może być kwestia zabytkowych dysków w kompie jakie to są SATA 1/2? lub 5400 7200? druga sprawa kopiowanie też zależy od procka w kompie oraz płyty głównej jaką ma magristrale

W bardzo bliskiej przyszłości to porte PCI E będzie też opcja kopiowania tam jest monstrum prędkości

 

Co do "jakimś" nieoryginalnym oprogramowaniem jak to nazwałeś to po prostu boisz albo żeś leń albo niewiedza skoro masz TPlink i już obecny można bodajże sflashować po prostu nie znasz tego i tyle.

Sprzedaż routerów i ich rynek i cena głownie idzie pod kątem pomidora i garygoyle a jak ktoś tego nie zna to kupi albo bubla albo przepłaci. Nieoficjalny firmware to lipne sterowniki

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że transfery spadały to może być kwestia zabytkowych dysków w kompie jakie to są SATA 1/2? lub 5400 7200? druga sprawa kopiowanie też zależy od procka w kompie oraz płyty głównej jaką ma magristrale

Hmm, bardzo możliwe, że właśnie to jest przyczyną... :roll:

Mój obecny komputer stacjonarny kupiłem gdzieś w połowie 2007 roku. Więc też już swoje lata ma. Dysk na pewno jest SATA, tylko nie wiem teraz, czy "jedynka", czy "dwójka", Musiałbym to sprawdzić. Ale podejrzewam, że będzie to "jedynka".

Dodam jeszcze, że gdy ten sam plik kopiowałem w drugą stronę, tzn. z laptopa do komputera stacjonarnego (i jego kopiowanie "wywołałem" na kompie stacjonarnym) to kopiowanie to szło już szybko i żwawo przez cały czas, aż do końca. :)

 

 

Co do "jakimś" nieoryginalnym oprogramowaniem jak to nazwałeś to po prostu boisz albo żeś leń albo niewiedza skoro masz TPlink i już obecny można bodajże sflashować po prostu nie znasz tego i tyle.

Tutaj masz rację. Nieoryginalnego oprogramowania routerów nie znam. I też nie chcę znać. Nie jest mi to do niczego potrzebne. :P I nie ma to akurat nic wspólnego z lenistwem.

 

 

Nieoficjalny firmware to lipne sterowniki

Hmm, najpierw tak bardzo zachwalasz nieryginalne oprogramowanie routerów (firmware) i namawiasz innych to jego używania, a teraz narzekasz, że to lipne sterowniki. No to więc w końcu jak? :?:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się ale swoje postu nie da się wyedytować

 

Sterowniki są wręcz regularnie aktualizowane względem org firmwaru fabrycznego którego aktualizacja jest tak częsta jak ilość słońca nocą czyli wcale.

 

Ja np wgrałem raz firmware który nie aktualizował mi 1 usługi poprawka pojawiła się od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówiłem, mój router działa poprawnie. Jestem z niego zadowolony. Nic więcej mi w nim nie potrzeba. :)

I dlatego też, dopóki będzie on sprawny to nie będę go wymieniać na nowy, ani tym bardziej kombinować z firmware. Jak dla mnie, jest dobrze tak, jak jest.

 

Z mojej strony koniec tutaj dyskusji na temat nieoryginalnego firmware w routerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teges a ten Nas to będzie Synology ten o którym była mowa on coś był +- 5xx zł

 

PS oryginalny firmware nigdy nie poinformuje kiedy np nastąpiła awaria łącza [ mi to sie wszystko loguje] a to przydaje się kiedy mamy rozpatrzyć reklamacje bo w regulaminie masz że powyżej 24h należy się obniżka ja miałem 36h ale nie dostałem zniżki tylko nowy modem bo stary dostał zadyszki przy przełaczeniu na wyższe prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, planuję zakup serwera NAS firmy Synology. Z początku myślałem o jednodyskowym modelu DS115j, jednak kilka dni temu wyszedł nowy model, DS215j, który jest dwudyskowy, ma już dwurdzeniowy procesor, dwukrotnie więcej RAM-u (512 MB) i jeden z dwóch portów USB jest portem USB 3.0. Tak więc obecnie waham się pomiędzy tymi dwoma modelami. :roll: Ten DS215j jest jeszcze trudno dostępny. :?

Dalszą dyskusję odnośnie serwera NAS kontynuujmy jednak już tutaj: :arrow:viewtopic.php?f=175&t=37632

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam.

Dołączam się do tematu.

Mam podobny problem jak kolega tylko chodzi mi o internet.

Mam tplinka 10/100.

Kupiłem switch 1Gb.

podłączyłem:

Internet->modem toya->switch->router TPLink.

Problem:

Nie widzę komputerów, urządzeń podłączonych do routera kablem lub WIFI.

Router ograniczał mi prędkość internetu więc jest podłączony do switcha, a nie odwrotnie.

Jak w takim połączeniu zrobić jedną sieć?

Ustawienia, adresacja...

Router TPLink WR340g v3 FW: 4.7.11 Build 101102

Switch TPLink TL-SG105E

 

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Sprawdź jakie masz IP w urządzeniach podłączonych bezpośrednio pod switch - pewnie z zakresu modemu Toya,

2. Sprawdź jakie masz IP w urządzeniach podłączonych bezpośrednio pod router TP WR 340 - pewnie z zakresu routera TP WR 340.

Musisz mieć taki sam zakres adresów IP w całej sieci domowej że tak to nazwę.

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Router  ogranicza prędkośc internetu bo korzystasz z routera  54  a w kablówce TOYA masz zapewne ze 100mbit neta albo i więcej  :D 

 

Switche podłączamy do routera .

 

Swoją  droga nie rozumiem producentów którzy nie idą tokiem rozbudowy routerów.  Nie dość że zwięszają się przepustowości  u co niektórych wymagany jest swich  już  nawet 1gbit to każdy router nadal ma tylko 4  porty. A znowu switcha nie ma mniejszego niż  5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Router do wymiany bez 2 zdań. Ograniczać będzie wszystko do 54. 

 

Zapodaj sobie  TP-LINK TL-WDR3600  i masz spokój.  Jedyny minus  w tym routerze to mocne światło  diodowe. Także jeśli przebywasz w pokoju w którym jest router i nie świecisz to zakryj sobie jakąś wizytówką.

Możesz także zmienić oprogramowanie na Garygoly i dzięki temu będziesz mieć cały monitoring sieci na żywo. Jeśli masz też stare kable możesz wymienić na kat 5 UTP. Robią już nawet ekranowane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...