Skocz do zawartości

Serwer NAS do domu


Rekomendowane odpowiedzi

W ostatnim czasie "chodzi" mi po głowie pomysł zakupu domowego serwera NAS. Urządzenie to przydałoby się zwłaszcza do współdzielenia danych zapisywanych obecnie osobno na trzech komputerach będących u mnie w domu. M.in. ja i mój brat moglibyśmy swoje różne dane zapisywać wspólnie w jednym miejscu i moglibyśmy się niektórymi tymi danymi współdzielić.

Zastanawiam się nad modelem Synology DS115j. Jest to nowy model marki Synology. Wiem, że jest to serwer jednodyskowy (jednokieszeniowy). W sumie u mnie w domu taki by wystarczył. Kopie zapasowe swoich ważnych danych i tak robię dodatkowo na zewnętrznym dysku oraz płytkach DVD-RW. Do tego serwera trzeba też oczywiście dobrać jakiś dysk. Myślę o dysku 2TB marki Western Digital z serii RED (model WD20EFRX). Z opisu na stronie "Komputronika" wynika, że jest to dysk dedykowany właśnie do serwerów NAS. Temat ten został też poruszony w "sąsiednim" wątku w niniejszym dziale forum (viewtopic.php?f=175&t=37513). Jednak oprócz dysku, chodzi mi tutaj też o sam serwer NAS. Nigdy dotąd nie miałem do czynienia z takim urządzeniem. A ten model Synology podoba mi się z wyglądu, no i też interfejs obsługi (konfiguracja, zarządzanie) jest całkiem fajny (bawiłem się jego "demem" na stronie internetowej firmy Synology). Tak więc, jak myślicie, czy ten serwer i ten model dysku byłby dobrym wyborem? Czy ten dysk będzie z tym serwerem NAS współpracował? Serwer ten byłby podłączony do mojego domowego routera TP-Link TD-W8960N. Za jego pomocą korzystamy z domu z Neostrady. Czy serwer ten będzie z tym modelem routera współpracował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam model DS110j i będę go sprzedawać http://www.synologic.pl/dysk-sieciowy-ds110j.php

Także sobie zapodałem HDD reda alem 1tb chociaż chciałem dużo mniejszy

dużo się mówi że można włożyć każdy i będzie pracować ok tyle że ten mój to może był akurat szczęśliwy model a jakbym sobie kupił podobny to mołgby mi się wykrzaczyć i wydatek w plecy dlatego już wolałem wybrać Reda.

NAS będzie współpracować z każdym routerem a musisz go spiąc by miał dostęp do neta

Niby można go też spiąć bezposrednio z modemem i podać mu login i pasełko i w jakim trybie ma się łaczyć ale wtedy jak cokolwiek z niego kopiować

Mam podobny router do tego ale inny model ale też TP linka tyle że na openwrt nie uznaje oficjalnych firmwarów w routerach.

w Nasie masz aż nadmiar opcji do wyboru a najciekawszym jest to że jak masz coś do pobrania dużego dajmy w pdfie a źródło ma speed ograniczny typu 25kb/s i się notorycznie zrywa to taki NAS z tym wymiata.

 

2 dyskowe Nasy są w cenie Laptopów głownie 2 dysk służy do ewentualnego backupu pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z serwera NAS chciałbym korzystam głównie w mojej sieci lokalnej w domu. Nie chciałbym raczej udostępniać z niego nic na zewnątrz (przez Internet).

Czytałem też coś o konieczności przekierowywania portów w routerze. Czy jest to konieczne do działania NAS'a, jeśli zamierzam korzystać z niego tylko w domowej sieci lokalnej?

Mój router ma soft oryginalny, od producenta. Nie zamierzam do niego wgrywać jakichś innych, nieoficjalnych.

Myślę też właśnie o NAS-ie jednodyskowym głównie ze względu na koszty. Bo dwudyskowy podobny model jest o jakieś dwie stówy droższy, do tego dochodzi też drugi dysk, który kosztuje ponad cztery stówy (model, który sobie upatrzyłem i który podałem wyżej w pierwszym poście tego wątku). A, jak już wspomniałem wyżej, do backup'u moich ważnych danych mam zewnętrzny dysk USB i płytki DVD-RW.

Czy jest możliwość uzyskiwania dostępu do plików zapisanych w tym NAS-ie Synology bezpośrednio w Windows poprzez tzw. Otoczenie sieciowe (Moje miejsca sieciowe)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie przekierowujesz portów gdy chcesz mieć dostęp tylko lokalnie.

 

Możesz zamontować w Windowsie jako dysk z literką (np. X:), możesz jako zasób w sieci (Moje miejsca sieciowe).

 

Co do oprogramowania: Ja nie lubię oprogramowania oryginalnego bo nigdy nie wiem co w nim jest, alternatywne jest prawie zawsze aktualniejsze i bardziej konfigurowalne - oczywiście to już jest kwestia gustu i tego co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z instalacją tego specjalnego systemu operacyjnego "Disk Station Manager (DSM)" w tym NAS-ie Synology?

Oglądałem wczoraj filmik na YouTube, jak jeden gość prezentuje właśnie ten serwer i jak instaluje na nim ten system, po rozpakowaniu tego serwera i włożenia do niego dysku. Aby zainstalować ten system DSM na NAS-ie Synology, w przeglądarce internetowej trzeba wbić adres "find.synology.com" i wówczas strona ta próbuje odnaleźć nasz serwer NAS i następnie zainstalować na nim ten system DSM. Na tym filmiku z YouTube było widać, jak się to temu gościowi nie udało. Wywaliło jakiś komunikat o błędzie. Chodziło coś o jakiś port... :roll: Wiem też, że system ten można zainstalować na tym serwerze NAS "ręcznie" poprzez jakąś aplikację typu Assistant. Może to za jej pomocą prędzej się to uda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn ja mówie o nieorg firmwarze do routera bo w NAsie mi takowe zbędne nie wykorzystuje 50% tego co jes dostępne.

Zawartość dysku widoczna tylko w otoczeniu sieciowym lub aplikacja Synology mobilnie

 

Swoja drogą szukam bezpiecznej aplikacji która zobaczy dysk sformatowany pod system synology czyli zwykłe ext2/3

http://traxter-online.net/odczyt-partycji-linuxowych/

bo ten dysk co wyjąłem ma problem z synology i już nie da się go podmontować ale prawidłowo został zidentyfikowany pod WIN7 tj na stacji dokującej ale pod win7 nie widzipartycji chce się dowiedzieć czy zawartość nadal została.

Nie chce wywalić sobie przez to też wina 7.

 

 

Wszystko instalujesz z dołaczonego dysku DVD instalujesz system razem z formatowaniem dysku właśnie przez Synology asistant całość trochę trwa

są oczywiście regularne updaty firmwaru ale bywa tak że możesz zaintalować coś niestabilnego i możesz mieć potem problem z dostępem do danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam obudowę na dysk 3,5 cala sata. Ma możliwosc podłączenia do routera po lan. Dysk w obudowie widoczny w otoczeniu sieciowym z każdego komputera w tej sieci. Fajna sprawa.

Obudowa jest na sprzedaż bo dostałem nową z dyskiem. Obudowa jest bez zasilacza ( 12 V - 1,5 A ) Pracowała z dyskiem 500 GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój router to TP Link TD-W8960N. Za jego pomocą korzystam też z Neostrady.

Wiem już, że router ten stanowiłby dla mojego ewentualnego przyszłego NAS'a "wąskie gardło" ponieważ jest to router z portami LAN 100 Mbit/s. O tej sprawie piszę też tutaj: viewtopic.php?f=175&t=37684 I w związku z tym szukam jakiegoś niedrogiego rozwiązania... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fritzbox 7490 - 7390 - 3390 - 3370 - mają vdsl/adsl2+ -4 x 1Gbit lan - do tego możliwosc instalacji sofru freetz. Dodatkowo kilka innych ciekawych możliwosci.

Usługa myfritz - dostęp do routera i urządzen podpiętych do niego z każdego miejsca na swiecie, własny vpn.

Gwarancja 5 lat

Sam mam Fritzboxa 7390 i piszę z autopsji że warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barti ja mam TL-WR1043ND switch 1gbit pakujesz darmowe OpenWRT spolszczone pełny podgląd sieci zobaczysz więcej niż na org firmware producenta.

mocny wydajny procek.

 

Router piekielnie tani http://www.tp-link.com.pl/products/deta ... L-WR1043ND

 

jedyny minus to piekielnie mocno świecące diody musiałem je przykryć 2 x wizytówka taką zwykła

 

Fritz jest za drogi w cenie tego routera mam 2 routery i moge dokupić transmitter prądem :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noo, myślałem też właśnie o tym modelu. "W razie wu" mam też na oku podobny, TP-Link TD-W8980. Nie wiem tylko, czym one się różnią, bo różnica w cenie trochę jest. :roll:

Jednak mimo wszystko, ze względu również na koszty, wolałbym rozwiązanie pozwalające uniknąć konieczności wymiany routera na nowy (patrz: mój sąsiedni wątek o switch'u: viewtopic.php?f=175&t=37684). Mój obecny router jest całkowicie sprawny i jestem z niego zadowolony.

A poza tym, jeśli np. za rok, czy dwa pojawi się już u mnie możliwość korzystania z VDSL (Neostrada 80 Mbit/s) to taki router znów trzeba będzie wymienić i znowu koszty... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asiafan

Z tego, co widzę to ten router nie ma wbudowanego modemu ADSL. Więc dla mnie on odpada. Jeśli już miałbym wymieniać router na nowy to tylko na model z wbudowanym modemem ADSL. Korzystam z Neostrady Orange.

 

Nie doczytałem czyli Orange nie dają osobnego modemu? ja bym sobie nie pozwolił a jeśli już to wyłączył bym opcje routera w tym co masz dokupił bym tego TPlinka o którym mówie i tam po wgraniu OpenWRT wklepał login i hasło czy tam co jest potrzebne nie wiem czy oni korzystają z PPPoe i tyle.

 

Tak robią userzy Dialogu a obecnej Netii tylko trzeba pokazać że się znasz bo ja nie to potraktują cie jako śmiecia i dostaniesz G . :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Orange (jeszcze z czasów TP S.A.) mam tylko taki zwykły, mały modem podłączany do komputera przez USB. Jest to modem marki Sagem. TP S.A. (a później już Orange) w późniejszym czasie zaczęło dawać Livebox'a. Ja jednak tego Livebox'a nigdy nie chciałem, gdyż kupiłem później właśnie swój własny router. I jak dotąd, wszystko hula. Potrzeba mi tylko teraz coś, aby sprawiło, że pomiędzy NAS-em, a moim komputerem stacjonarnym transfer będzie na poziomie 1 Gbit/s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jesteś pewien, że taki switch w tym przypadku pomoże? I że pomiędzy moim komputerem stacjonarnym, a NAS-em wpiętymi do tego switch'a, będzie ten 1 Gbit/s, mimo iż "całość" będzie wpięta do routera, który "daje" tylko 100 Mbit/s?

Połączenie komputer - switch - 1Gb/s

połączenie NAS - switch - 1Gb/s

połączenie router - switch - 100Mb/s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, @Crossi. :)

Powiedz mi jeszcze, na jakieś zasadzie działa taki switch? Interesuje mnie właśnie ten model, do którego link podałeś powyżej. Czy ten model będzie odpowiedni dla mnie? Jak taki switch podłącza się do routera? Podłącza się go np. do portu LAN1 w routerze, a drugi koniec tego samego kabla do portu 1 switch'a? Bo zauważyłem, że switch'e takie nie mają portu "wejściowego" np. z routera. I potem komputer stacjonarny i serwer NAS do kolejnych wolnych portów w switch'u? Czy do tych wszystkich połączeń mogę zastosować kable UTP krosowane (tylko takie mam)? Rozumiem, że router 100 Mbit/s mogę połączyć z tym switch'em 1 Gbit/s kablem UTP kat. 5, natomiast komputer stacjonarny i serwer NAS do switch'a już kablem UTP kat. 6, przeznaczonym dla sieci typu 1 Gbit/s? Czy po podłączeniu takiego switch'a do routera, trzeba coś w tym routerze ustawiać, czy też wszystko zadziała "z automatu"?

 

Dzisiaj, tak z czystej ciekawości "pobawiłem się" też trochę ustawieniami karty sieciowej w moim komputerze stacjonarnym i w laptopie. W obu tych kompach jest karta sieciowa Ethernet 1 Gbit/s. W ustawieniach każdej z nich w pozycji "prędkość" ustawiłem wymuszone "1000Mbps Full D.uplex" (wstawiam kropkę, bo autocenzura na forum to słowo wycina :crazy: ). Efekt jest taki, że komputer stacjonarny połączenie z routerem ma nadal, oczywiście "tylko" 100 Mbit/s. Natomiast laptop po zmianie tej opcji utracił całkowicie połączenie z routerem. Na routerze dioda LED odpowiadająca portowi, do którego podłączyłem laptop, przestała się świecić. :roll: Z początku myślałem, że to może z powodu kabla sieciowego, gdyż komputer stacjonarny mam połączony z routerem kablem UTP kat. 5e (długość 5 metrów), natomiast laptopa podłączyłem kablem UTP kat. 5 (długość ok. 2 metry). Tak więc, zamieniłem kable i laptopa podłączyłem tym kablem kat. 5e, a komputer stacjonarny tym kablem kat. 5, jednak nadal było tak samo. Komputer stacjonarny połączenie z routerem miał, natomiast laptop już nie. Po przestawieniu tej opcji w ustawieniach karty sieciowej w laptopie na "100Mbps Full D.uplex" lub z powrotem na "Auto-negotation", połączenie z routerem powróciło. Dlaczego tak się dzieje? Na komputerze stacjonarnym mam system Windows XP SP3 32-bit, a na laptopie mam Windows 7 SP1 64-bit. Na obu tych kompach system jest oryginalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Orange (jeszcze z czasów TP S.A.) mam tylko taki zwykły, mały modem podłączany do komputera przez USB. Jest to modem marki Sagem. TP S.A. (a później już Orange) w późniejszym czasie zaczęło dawać Livebox'a. Ja jednak tego Livebox'a nigdy nie chciałem, gdyż kupiłem później właśnie swój własny router. I jak dotąd, wszystko hula. Potrzeba mi tylko teraz coś, aby sprawiło, że pomiędzy NAS-em, a moim komputerem stacjonarnym transfer będzie na poziomie 1 Gbit/s.

Dla mnie to powinieneś zrobić coś takiego że bierzesz tego Tplinka ale bez modemu i swój modem łączysz z tym routerem tym:

 

http://allegro.pl/karta-sieciowa-ethern ... 59596.html

http://allegro.pl/adapter-przejsciowka- ... 24444.html

 

i masz połączenie modem router a do routera klepiesz dane login pasło bo chyba jakoś się łaczysz :brawo:

 

a no reszte to już switch 1gbit i NAS

nie ma znaczenia jak łączysz czy to NAs czy to switch każdy port jest taki sam dodam tylko że niektóre droższe mogą być wyposażone w kolory połączeń czyli zielony to 1gbit żółty to 100mbit

W openwrt na TPLiknu statusie połacznie będzie pokazane jakie masz połaczenia 1gbit 100mbit w tabelkach.

Radze także przejść na Win 7 bo wszystko będzie działać szybciej i jest więcej sterowników wiecej wspracie w urządzeniach pefryferyjnych i sieciowych .

 

zamęczy Ciebie te 100mbit dla Nasa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asiafan

Ty tylko ciągle o tamtym routerze i tym OpenWRT... :roll:

A poza tym, rozwiązanie, które podałeś powyżej (z moim małym modemem do Neostrady na USB) również odpada. Z prostego powodu. Modem ten nie obsługuje trybu ADSL2+, tylko "zwykłe" ADSL. Przynajmniej taki mi się wydaje, bo gdy ten modem niedawno podłączyłem do mojego komputera to na Neostradzie "wyciągało" mi maks. 6-6,5 Mbit/s (czyli tyle, ile maks. daje "zwykłe" ADSL), natomiast na moim routerze "wyciąga" mi już 10 Mbit/s, a chwilami nawet ok. 11 Mbit/s. Mój router obsługuje tryb ADSL+ i taki też tryb linii ADSL pokazuje mi mój router. Tryb ADSL2+ obsługuje prędkości do 24 Mbit/s. Technicznie mogę już mieć Neostradę 20 Mbit /s, ale na razie nie mogę sobie tej prędkości do tej wartości podnieść z powodu warunków mojej obecnej umowy z Orange. Z tym to muszę poczekać jeszcze ponad rok. :? A poza tym uważam, że to rozwiązanie, jakie powyżej zaproponowałeś to już zbyt duże kombinowanie... :roll: No bo po co mam kupować nowy router bez modemu ADSL, łączyć z nim mój obecny modem USB, skoro i tak do tego trzeba jeszcze switch 1 Gbit/s? :roll: Nie lepiej po prostu do mojego obecnego routera dokupić tylko ten switch 1 Gbit/s i kable UTP kat. 6, aby połączyć nimi mój komputer stacjonarny i serwer NAS z tym switch'em?? Bo, póki co, na razie nie chciałbym zmieniać mojego obecnego routera na nowy. Jest on całkowicie sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, @Crossi. :)

Powiedz mi jeszcze, na jakieś zasadzie działa taki switch? Interesuje mnie właśnie ten model, do którego link podałeś powyżej. Czy ten model będzie odpowiedni dla mnie? Jak taki switch podłącza się do routera? Podłącza się go np. do portu LAN1 w routerze, a drugi koniec tego samego kabla do portu 1 switch'a? Bo zauważyłem, że switch'e takie nie mają portu "wejściowego" np. z routera. I potem komputer stacjonarny i serwer NAS do kolejnych wolnych portów w switch'u? Czy do tych wszystkich połączeń mogę zastosować kable UTP krosowane (tylko takie mam)? Rozumiem, że router 100 Mbit/s mogę połączyć z tym switch'em 1 Gbit/s kablem UTP kat. 5, natomiast komputer stacjonarny i serwer NAS do switch'a już kablem UTP kat. 6, przeznaczonym dla sieci typu 1 Gbit/s? Czy po podłączeniu takiego switch'a do routera, trzeba coś w tym routerze ustawiać, czy też wszystko zadziała "z automatu"?

 

Dzisiaj, tak z czystej ciekawości "pobawiłem się" też trochę ustawieniami karty sieciowej w moim komputerze stacjonarnym i w laptopie. W obu tych kompach jest karta sieciowa Ethernet 1 Gbit/s. W ustawieniach każdej z nich w pozycji "prędkość" ustawiłem wymuszone "1000Mbps Full D.uplex" (wstawiam kropkę, bo autocenzura na forum to słowo wycina :crazy: ). Efekt jest taki, że komputer stacjonarny połączenie z routerem ma nadal, oczywiście "tylko" 100 Mbit/s. Natomiast laptop po zmianie tej opcji utracił całkowicie połączenie z routerem. Na routerze dioda LED odpowiadająca portowi, do którego podłączyłem laptop, przestała się świecić. :roll: Z początku myślałem, że to może z powodu kabla sieciowego, gdyż komputer stacjonarny mam połączony z routerem kablem UTP kat. 5e (długość 5 metrów), natomiast laptopa podłączyłem kablem UTP kat. 5 (długość ok. 2 metry). Tak więc, zamieniłem kable i laptopa podłączyłem tym kablem kat. 5e, a komputer stacjonarny tym kablem kat. 5, jednak nadal było tak samo. Komputer stacjonarny połączenie z routerem miał, natomiast laptop już nie. Po przestawieniu tej opcji w ustawieniach karty sieciowej w laptopie na "100Mbps Full D.uplex" lub z powrotem na "Auto-negotation", połączenie z routerem powróciło. Dlaczego tak się dzieje? Na komputerze stacjonarnym mam system Windows XP SP3 32-bit, a na laptopie mam Windows 7 SP1 64-bit. Na obu tych kompach system jest oryginalny.

 

@Crossi, czy mógłbyś mi jeszcze pomóc w kwestiach poruszonych przeze mnie powyżej? Sorry, że tak zawracam gitarę, ale nie miałem jeszcze nigdy do czynienia z takim typowym samym tylko switch'em i nie wiem jeszcze, "czym to się je". ;):oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...