Skocz do zawartości

Sumowanie, łączenie anten naziemnych


Rekomendowane odpowiedzi

Ten multiswitch zresztą jak większość ma wejście do podłączenia anteny naziemnej (jedno wejście). Sygnał z dwóch (kilku) anten należy zsumować wcześniej (przed nim), należy też zadbać o zasilanie ewentualnych wzmacniaczy w puszkach antenowych. Domyślam się, że antena ze wzmacniaczem ma zasilacz zakończony wtyczką antenową w komplecie. Sygnał za tą wtyczką (separatorem zasilania) trzeba zsumować z sygnałem z drugiej anteny za pomocą chociażby rozgałęźnika dwudrożnego (sygnał z anten podpiąć pod wyjścia rozgałęźnika, a wejście rozgałęźnika pod wejście w multiswitchu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam problem z odbiorem sygnału z nadajnika w Niemczech, z Helpterbergu...Antena zainstalowana na maszcie ok.3 nad dachem, dach ok.22 m nad poziom ulicy, na kierunku raczej nie ma przeszkód. Lokalizacja w centrum Szczecina, antena siatkowa MITON ze wzmacniaczem, przewód antenowy dł.15 m. Mam ustalony dokładny azymut, ale nic nie mogę "złapać"....zmieniam w zakresie +- 15-30 st. i nic, żadnego śladu... Instalowałem w podobnych miejscach tego samego typu anteny i nie było żadnego problemu, b.dobry odbiór i dodatkowo "z tyłu" wchodziły jeszcze sygnały z nadajnika w Kołowie ...z b.dobrą jakością.

A tu kompletna kicha...jak przestawię antenę na nadajnik w Kołowie to też muszę zmieniać azymut z tego co wynika ze zdjęć satelitarnych...i łapać sygnał z odbić.

podam usytuowanie anteny ....53:25:55,1 N , 14:32:22,6 E , 26 m.

Myślałem już o zamontowaniu dodatkowej anteny kierunkowej, Yagi, np. DIPOL 16/21-60 albo 19 -to elementowej Dipol 19/21-60 i połączeniu tych dwóch anten sumatorem ? zwrotnicą? Tylko co ze wzmacniaczami ? Można prosić o podpowiedź jak rozwiązać ten problem ???

Edytowane przez b.jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz ma być w dwóch antenach? Do zsumowania najlepsza będzie zwrotnica, żeby z jednej anteny było pasmo K21-K29 a z drugiej K30-K60. Jeśli chcesz wzmacniacz we dwóch najlepiej będzie jeśli będą zasilane osobno, żeby nie było za dużego wzmocnienia dla anteny która będzie dobrze odbierać sygnał bez zbędnego wzmocnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pierwszej siatkowej na Kołowo jest wzmacniacz będący na jej wyposażeniu ...antena szerokopasmowa MILTON MT 21 ....w drugiej na Helpterberg będzie też wskazany wzmacniacz (odległość od nadajnika 62 km). Pytanie jaką konkretnie zwrotnicę byś polecał ? Chciałbym aby to było tylko na jednym kablu do TV ....a osobne zasilanie ??? do jednej z anten ? jak to połączyć ? Bez wzmacniaczy to raczej kiepskie miejsce i może być problem ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się da zrobić, tylko do mieszkania będą schodzić dwa kable. Dziś za bardzo tego nie ogarnę ale jutro zrobię ci prosty schemat jak to zrobić idealnie. 

 

Co do zwrotnic, http://www.waldiantena.com.pl/kontakt.phpna zamówienie zrobią zwrotnicę lub filtr przepustowy, który wycina dane pasmo z anteny. Ja z oferty tej firmy korzystałem za czasów analogowych, więc mogę polecić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzi mi oto aby był jeden kabel....nie chcę dodatkowo "dziurawić " ściany  0,5 m przy oknie....  montowałem prawie identyczną antenę w lokalizacji w pobliżu   (53:25:44,3 N , 14:32:45,4 E) i odbieram na niej bez problemu nadajnik w Helpterbergu (azymut 275,9 st.)  a dodatkowo z tyłu Kołowo ...(azymut 141,1 st).... a tu ...podobne parametry i nic ...

 

Aha, i jeszcze jedno kanały na których mi zależy to 22 i 23 z Helpterberga ....  czy da się dopasować konkretną antenę i zwrotnicę ??

Edytowane przez b.jurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

No właśnie mi to odradził         . Bo o co chodzi.  Telmor ma swój wzmaciacz  i zwrotnice  a druga antena ma symetryzator w opisie  podali że jest potrzebny

 

 

Do anteny należy dokupić (posiadamy w naszym sklepie) symetryzator, lub przy ciężkich warunkach odbioru wzmacniacz płytkowy (ewentualnie zasilacz).

 

Antena ATX  jako jedyna jest kierunkowa   przeznaczona do odbioru sygnału ze słabych nadajników oraz dalekich odległości.  W moim przypadku jest 62 a jak dodasz deszczyk to  sygnał musi być mocniejszy tj  wtedy wiadomo że sygnał jest słabszy i to musi być antena na naprawde duże odległości.   Nie interesowała mnie antena z filtrem LTE .

 

 

Wszystko musi być na maszcie.  Nie chce by anteny się gryzyły  bo Telmor  odiera kanały poniżej 21  i do 69   ATX od 21. Nie chce by doszło do uszkodzeń  a zwrotnica musi być wodoszczelna.

 

 

9487.jpg

 

 

model   91   jak widać symetryzator. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chce się dowiedzieć   czy dobrze rozumiem.    Tylko anteny z zasilaczem i ewetualnie wzmacniaczem  LNA  [ u mnie zbędny]   można łączyć ze zwrotnicą?  Zwrotnica  chyba może podać  12v?

 

Nie rozumiem że na aukcja te same anteny są sprzedawane raz z symetryzatorem a raz zasilaczem.  Czy tu chodzi o montaż zbiorczy  i indywidualny dla 1 TV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO ja otrzymałem  taką odpowiedź od osoby która zajmuje się regularnie montażem naziemnych  TV   poza oczywiście satelitatnych.

 

 

 

Jeśli antena ma symetryzator, to jej nie zasilasz, zwarcie zrobisz  z praktycznego punktu widzenia jeśli samą podpinasz do TV. Natomiast jeśli jest łączona przez wzmacniacze budynkowe , np. TERRA itp. to automatycznie robi to za sumator sygnałów jak i wzmacniacz czy też przedwzmacniacz

oraz

 

 

Jednakże jeśli łączysz zwrotnicą 2 anteny z symetryzatorem, np. w paśmie UHF i te anteny zbierają kanały na tych samych częstotliwościach (w tym samym zakresie) z Muxów to robią zakłócenia wzajemne i wówczas można to wyeliminować poprzez tłumiki kanałowe instalowane na obydwóch antenach lub najprościej i najlepiej

 

Tu chodzi o wzmacniacz kanałowy  np Telmora ale cena prawie 450zł  ja podziekuje .Chyba że te osoby nie do końca rozumieją  i wiedzą że ja całośc chce podłączyć  do switcha. Niestety  brak anteny kierunkowej poniżej 21-69 = brak mux8

dlatego w moim wypadku jest konieczność montażu drugiej anteny dla muxu lokalnego.  Obecny telmor najprawdopodobniej odbierze  mux8 ale no signal  z mux lokalnego wiosną i latem .

 

 

Strasznie mam pod górke  z tym bo Telmor ma zasilacz ma zwrotnice i swój wzmacniacz wbudowany.   A ATX jest anteną kierunkową dla słabych sygnałów z daleka  a na allegroszu widze że jedni sprzedają z symetryzatorem a inni z zasilaczem + wzmacniacz do puszkowy.  Dlatego nie wiem czego nie moge łączyć a  co moge a szukam anteny bez LTE  bo LTE wytnie mi kanały powyżej 60 a ja odbieram kanały powyżej 60 także.

 

Nie wymieniłem tego że całość  idzie do switcha w szafie z zasilaczem. A tam nie ma dodatkowego wzmacniacza a dodatkowo jest splitter  dla naziemnej i chyba radia jako osobne anteny. No i dlatego potrzebuje najlepiej zwrotnicy na maszt bo to jedyna opcja by spiąć drugą antene.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówie o Mux 8     tylko o mux lokalny . A co do mux 8 to wiem z jakiego kanału będzie u mnie i jest to kanał 6 a Telmor  w swojej specyfikacji jako jedyna      chyba?      antena  która  ma zasięg kanałow  od nawet 5  w góre.

 

Ja potrzebuje anteny do muxu lokalnego i mam problem jak poradzić sobie z podłączeniem anteny by nie było zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam

Posiadam dwie anteny:

1. Telmor ASR Clasic

2. DIPOL 4/5-12

Poprzez sumator telewizyjny ST 1-60 przekazywany jest sygnał przewodem koncentrycznym do ZZA-7 - zasilacz ze zwrotnicą zasilającą. Tam gdzie podłączona jest antena DIPOL 4/5-12 przecięta jest zworka.

Przy włączonym zasilaczu są duże zakłócenia w odbiorze z programów z tej właśnie anteny z MUX-8 a przy wyłączonym jest OK. A jeśli chodzi o programy z anteny z Telmora to wszystko jest OK przy włączonym zasilaniu.

Proszę o radę co zrobić czy pomimo przeciętej zworki zasilanie dochodzi do symetryzatora?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta antena Telmora teoretycznie też odbiera pasmo VHF ale zakładam, że jeśli masz oddzielną antenę na VHF to faktycznie jest ona potrzebna. Na początek proponuję sprawdzić sam zasilacz czy poza napięciem stałym nie daje on składowej zmiennej co może stwarzać problemy. Jeśli zworę przeciąłeś nie ma prawa napięcie przechodzić do anteny z symetryzatorem. Problemem może być nakładanie się różnych sygnałów z obydwu anten bo ten sumator to nie zwrotnica VHF/UHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kol. adrian1981 ma rację. Zwrotnica to również sumator ale sumator to nie koniecznie zwrotnica. Poza tym zwrotnica powinna mieć wejścia z anten z filtrem na poszczególne pasma, więc przepuści tylko te pasma z wejść, na które jest zaprojektowana. To powinno wyeliminować nakładanie się sygnałów i ewentualne zakłócenia.

Można np. zastosować taką z możliwością przeniesienia napięcia na przedwzmacniacz (ASR Classic):

https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Zwrotnice-pasmowe/ZWR-210DC-zwrotnica-antenowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Tak  można, wtedy nie potrzebny będzie zasilacz z separatorem napięcia, dla zasilania symetryzator "daje" zwarcie.

Problem w tym, czy nie pogorszy to warunków odbioru - sygnał dla pasma UHF może być za słaby - nie wiem jakie masz warunki, gdzie pracują anteny i z jakiego nadajnika odbierasz sygnały. W większości przypadków aby prawidłowo odbierać sygnały z różnych anten (i kierunków również) należy posiłkować się urządzeniami, które nie tylko sumują sygnały ale również wyrównują ich poziomy (przed sumowaniem). Eliminujemy wówczas możliwość zakłóceń spowodowanych zbyt dużym sygnałem, który może zakłócać inne pasmo. Są to wzmacniacze i filtry kanałowe. Jak widać sama zwrotnica (tym bardziej sumator) nie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

Mam problem z zsumowaniem VHF i UHF, anteny z wzmacniaczami, zastosowałem zwrotnicę dającą możliwość zasilania wzmacniaczy obu anten - wyjmowane zworki. Przy zasilaniu anten pojedynczo (jedna zworka wyjęta) odbiór jest OK. Przy włożeniu obu zworek, tak by zasilić anteny VHF i UHF jednocześnie sygnał  MUX 8 pulsuje. Bez wzmacniacza MUX-8 - brak sygnału. Lokalizacja - 26-220 Stąporków - nadajnik Święty Krzyż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...