Skocz do zawartości

HEVC/H.265


Be89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy standard kompresji dopiero raczkuje ale ze strony Elecarda już można pobrać player i kilka sampli. Prawdę mówiąc liczyłem na większe upakowanie no ale pewnie z czasem jacyś magicy poprawią kompresje nie tracąc na jakości.

A tutaj ktoś próbował kodować do HEVC/h.265. Czasy są lekko przerażające :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się w to bawiłem, udało mi się odebrać przekazy HEVC z satelity, ale nie przez 4T2 Content Analyser, do którego dodano wsparcie HEVC ostatnio, z nim nie mogę się dogadać i sam obraz nie wyświetlił mi się w 100% poprawnie. Jeśli ktoś jest zainteresowany sposobem, to... musicie poczekać do środy, bo jestem w trasie i nie dam rady teraz się rozpisać ;) Może ktoś mnie uprzedzi ;) Dwa przekazy lecą z 19,2°E, jeden był na czas IFA z 10°E i jest też coś na 30°W :jupi:

 

Przenoszę wątek do nowych technologii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Be89 - do porównań zamieszczonych na tej stronie należy dodać fakt, że zwykłe nagrania są kompresowane kilkukrotne, dlatego zachowują lepszą jakość przy niskiej przepustowości. Jak na przekaz na żywo, przepustowość powinna stanowić przynajmniej 50-70% tego co leci w h.264

 

@Mr. Orbita - czy ten przekaz na Astrze jest jeszcze dostępny? Usiłuję go wyszukać, ale tuner nie znajduje żadnego sygnału, tymczasem sąsiednie transpondery działają normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jestem już dostępny. Będąc w trasie nie mogłem sobie przypomnieć nazwy playera - teraz już mam :D Potrzebny jest kompletny strumień z całego transpondera, przygotowałem sobie sample z przekazu z 19,2°E i 10°E, ale nie wrzucę Wam tego, bo zajmują strasznie dużo - trzeba sobie zorganizować we własnym zakresie, cały transponder można nagrać na pewno w AltDVB wybierając Whole TS z Record lub w SmartDVB wybierając zapis debug TS z menu.

 

Jak mamy ten TS, mi udało się go otworzyć w takim playerku: http://gpac.wp.mines-telecom.fr/downloa ... ly-builds/ - nazywa się Osmo4. Po uruchomieniu przeciągamy plik ze strumieniem na okno i leci. Sęk w tym, że obraz nie jest poprawny, trudno to opisać, więc daję zrzut poniżej ;) No i oczywiście nie jest płynny, mimo, że komputer mam dość mocny (i5-3570 3,4 GHz, grafika nVidia GeForce GTX 650 Ti)... To z 10°E - leciał tam jakiś tenis chyba, na 19,2°E mam jakieś widoczki z wodą...

 

http://i44.tinypic.com/11gmwls.jpg

 

Żaden inny player, ani Elecarda, ani ostatnio wydany DivX mi tego nie ruszyły i to nie ważne, czy nagrałem same PID-y kanału, czy cały transponder, więc na razie to szczyt tego, co mi się udało uzyskać. Ktoś jeszcze próbował się dobrać do H.265 z satelity? Nie udało mi się też zmusić 4T2 Content Analysera, mimo, że widzi kodek Lentoid HEVC Decoder jako H.265 i nawet zgłasza, że następuje dekodowanie obrazu (jak się go przydusi, żeby wybrać odpowiedni Renderer, bo mi nie pamięta ustawień).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, operatorom satelitarnych chyba nie byłoby na rękę testować przekaz SD/HD w nowej kompresji. Przy obecnej transpondery są dobrami luksusowymi o które walczą nadawcy. Przy nowej, wydajniejszej kompresji, polskie platformy mogłyby np. pozbyć się połowy transponderów. Bo przecież poprawa jakości raczej by ich nie interesowała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kompilować ffmpeg z hevc, ale jak narazie bezskutecznie, wyrzuca błędy. Jak nie będzie wsparcia karty graficznej, to kiepsko widzę płynność materiału na moim komputerze. Wystarczy, że już teraz full-hd ledwo działa na obu rdzeniach jeżeli mam wyłączone vdpau (pure video), a ponoć ten kodek ma jeszcze większe użycie procesora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Mr. Orbita, odświeżę temat

Dziś znalazłem prosty player do odtwarzania HEVC/H.265 (.ts) o dziwo działa bez problemów, jako że moja maszyna nie jest zbyt mocna materiał 1080p nie idzie zbyt płynie :(

Player nosi nazwę Elecard HEVC Player Sample, muszę jeszcze pobawić się zapisując stream z 19,2*e lub 10*e

10-10-2013_17-40-56_zpscea4a65d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem go jakiś czas temu, ale nie udało mi się tak zapisać .ts, żeby player go odczytał - zwykle mi crashował :( Spróbuję w poniedziałek, mam cały czas nagrania, może coś poprawili w nim w międzyczasie. Wyszła też nowa wersja i 4T2 Content Analysera i kodeka Lentoid HEVC Decoder oraz playera Osmo4 też, ale nic mnie nie przybliżyło do poprawnego otwarcia plików. 4T2 zaczął mi przynajmniej zapisywać ustawienia DirectShow, ale i tak po wybraniu kodeka pisze, że odtwarza, a obrazu nie ma. Osmo4 nieco przyśpieszył, obraz idzie szybciej, ale nadal kolory są rozwalone :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy na pozycjach 10,0W i 19,2E są jeszcze przekazy w 4K ? Odbieram jedynie z 30,0W, nagrałem przekaz na pendriva, ale niestety podczas nagrywania na dysk dźwięk się przycina i pewnie tak samo się nagrywa. Na lapku uzyskałem obraz, ale niestety się przycina tak samo jak tuner nagrywa

Tve_4_K_test.jpg

 

Tve_4_K.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się otworzyć :jupi: Nagrania można puszczać przez ffplay - aktualna wersja z FFmpeg radzi sobie z HEVC, kolory są normalne, obraz OK (ale się tnie :P ) Ja nagrywałem strumień z całego transpondera - ffplay sobie z tym radzi.

 

Zrzucik: http://www61.zippyshare.com/v/5023494/file.html (prawie 3MB, ale to nie jest pełna jakość, tylko 1920x1080, próbuję zmusić FFmpeg do zapisania zrzutu z oryginalną rozdzielczością ;) )

 

Działające kompilacje pod Windows do pobrania tu: http://ffmpeg.zeranoe.com/builds/

 

EDIT: Dalsze śledztwo wykazało, że z kanałów HEVC nadawanych w tej chwili przekaz z 19,2°E z 10,995 GHz, pol. H jest problematyczny, gdyż źle w nim identyfikowany jest strumień HEVC (0x27 zamiast 0x24), co powoduje, że ffplay na to nie pomaga, próbowałem wyedytować ręcznie strumień, ale o ile podmiana typu strumienia mi się udała (27F001 trzeba zamienić na 24F001), to już później nie mam pomysłu jak masowo przeliczyć CRC32 tablic (oraz nie mam też sposobu, aby stwierdzić, czy zmiany wprowadzam tam gdzie trzeba, bez innych miejsc, gdzie przypadkowo wystąpiły te same wartości...). Blisko sukcesu byłem w programie TSPE, ale tam nie da się wpisywać ręcznie własnych typów strumieni :/ Gdyby się dało, to pewnie temat były załatwiony na poziomie edytora tabel w TSPE...

 

Teraz sprawdzam, czy strumienie nadal lecą na 5°E i 30°W (podpowiedź: klawisz "v" w ffplay przełącza ścieżki wideo w strumieniu, a "a" - audio).

 

EDIT2: Na 5°E leci przekaz z 11,345 GHz, pol. H, ale ten sam motyw z identyfikacją HEVC :( ID: TestHD4

 

EDIT3; Na 30°W lecą dwa przekazy z jednej częstotliwości (10,730 GHz, pol. V), jeden w H.264 (SID 1), drugi w H.265 (SID 2). Ten drugi da się podejrzeć, HEVC jest identyfikowane dobrze. Na obydwu transmisjach leci ten sam materiał. Można też nagrać same Video i Audio (PID V=210, PID A=220) z HEVC i wtedy mamy w pliku tylko HEVC, więc nie ma wątpliwości co do tego, który przekaz odbieramy. Przy testach z 30°W trzeba uważać, żeby czasem nie cieszyć się z odbioru H.264 - to powinno pójść prawie każdemu, przypominam, że piszemy o H.265.

 

Póki co mam więc otwarte tylko dwa nagrania ze starszych transmisji - jedna z 19,2°E i jedna z 10°E, obydwie nie są już nadawane oraz przekaz z 30°W. Transmisje z 19,2°E i 5°E są nadawane, ale z powodu złej identyfikacji HEVC - nieosiągalne, a przynajmniej nie mam aktualnie pomysłu jak je ugryźć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna dobra informacja - najnowsze nocne kompilacje Media Player Classic Home Cinema również radzą sobie z nagraniami HEVC (o ile HEVC jest w strumieniu identyfikowane jako 0x24, nie 0x27, czyli tak jak wyżej - przekazy z 19,2°E i 5°E nie chcą wystartować). Porównując z FFmpeg - MPC działa mi dużo płynniej i te materiały, które mam teraz dostępne - idą u mnie (Intel Core i5-3570 3,4 GHz, nVidia GeForce GTX 650 Ti) prawie płynnie. Podejrzewam, że gdyby w HEVC ktoś puścił nie UHDTV, tylko HD, to miałbym to zupełnie płynnie na takiej konfiguracji sprzętowej, chociaż trzeba byłoby przekonać się w praktyce.

 

To pozwoliło mi chwycić zrzut w pełnej jakości z materiałów, które mam nagrane z wcześniejszych testów :D Prawie 11 MB PNG :lol2:http://www52.zippyshare.com/v/98393636/file.html

 

Namiar: http://nightly.mpc-hc.org :D

 

Elecard zdjął osobny eksperymentalny HEVC Player i zastąpił go wtyczką do zwykłego playera, nawet nie wiem kiedy, ale aktualna wersja na moje strumienie działa jak GPAC Osmo4 - zepsute kolory. Chociaż i tak jest lepiej niż wcześniej, bo eksperymentalny player całkowicie mi się zawieszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Powiem tak:

Moja konfiguracja to :

Athlon 2000+

1GB RAM DDR

Karta Graficzna Asus AH3450 512MB AGP

 

Hevc chodzi lecz się zacina plk BQSquare_416x240_60_qp22.bin chodzi płynnie. BQMall_832x480_60_qp22.bin zaczynają się shody lecz nie widać artefaktów widać je w pliku afd_720p.hm10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wanderer - na 10°E leci Ci na żywo z 4T2? Mimo wszelakich wysiłków u mnie 4T2 tak jak do tej pory, mimo najnowszej wersji i programu i kodeka Lentoid daje ciemność, nie udało mi się go ani razu zmusić do wyświetlenia obrazu na żywo :/ Pisze u góry okna "Decoding", ale nic z tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten z Astry jest nadal ze złym identyfikatorem HEVC (z 5°E wyłączyli - tam też był zły). U mnie na żywo nie da rady, z TS File też nie, nie wiem czemu, mimo najszczerszych chęci mam ciemność, jeszcze może jutro, jeśli znajdę czas, to nad tym problemem siądę... Dzięki za info ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...