Skocz do zawartości

Lektorzy


Rekomendowane odpowiedzi

Jako ciekawostkę podam że wiele lektorów naśladuje innych lektorów np. Maciej Gudowski naśladuje nieodżałowanego Lucjana Szołajskiego. Jako ciekawostkę podam że ponoć pan Szołajski kreował pana Gudowskiego na lektora jeszcze gdy był spikerem Programu 3 Polskiego Radia. Łukasz Nowicki zaś naśladuje zmarłego w 2008 roku amerykańskiego lektora pana Dona LeFontaine - który podobnie jak on czytał reklamy, zwiastuny kinowe oraz zapowiadał zapowiedzi w niektórych stacjach telewizyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się, style czytania w/w lektorów są zdecydowanie inne. Maciej Gudowski jest jednym z najbardziej przeźroczystych lektorów zaś śp. Lucjan Szołajski miał głos dość charakterystyczny. Porównywanie Łukasza Nowickiego i LaFontaine (tutaj popełniłeś literówkę) jest nietrafione gdyż reklamy są tym samym zajęciem co czytanie filmów. Na tym polega praca głosem. Skoro poruszyłeś temat naśladownictwa... do tego zawodu wchodzi się bez przygotowania teoretycznego, nie ma szkoły dla lektorów więc normalnym i bardzo cennym jest wzorowanie się na lektorach/spikerach o wiele bardziej doświadczonych. Każdy lektor na pewno miał swój wzór ale myślę, że każdy próbuje wyrobić własny styl czytania. O różnicy w głosach Panów Gudowskiego i Szołajskiego mówi nawet Joanna Luboń w najnowszym filmie "Głosy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie znani lektorzy zapowiadają m.in pociągi, tramwaje a nawet metro. A oto lista:

 

SKM (pociągi) - Maciej Gudowski

ZTM (tramwaje, autobusy) - Tomasz Knapik

Metro - Ksawery Jasieński

 

Kilka lat temu nawet organizowano konkurs pt. ''kto będzie czytał przystanki w Gdańsku'', gdzie wśród kandydatów byli m.in Mirosław Baka, Janusz Trus z TVP Gdańsk czy Wojciech Dziwulski - były lektor ''Telezakupów Mango''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że będą to trzy kandydatki, które mogą czytać komunikaty II linii metra: Krystyna Czubówna, Danuta Stachyra lub Agnieszka Czekańska. Ciekaw jestem kiedy pojawi się oficjalna premiera filmu dokumentalnego pt. ''Głosy''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nozownik0

Ostatnio dziwi mnie to, że TVP nie emituje starych filmów, do których lektorami byli Jan Suzin czy Lucjan Szołajski. Na domiar złego - filmy są emitowane lecz z nowymi lektorami takimi jak np. Maciej Gudowski czy Paweł Straszewski. Wg. mnie powinni zrobić wyjątek i emitować jakiś jedyny film z dawnymi lektorami (np. na TVP Kultura).

 

Wczoraj był emitowany w TVP2 cykl pt. ''Wspomnienie - zostawili swój ślad...'', w którym wspominano także pana Lucjana Szołajskiego, gdzie pojawił się materiał archiwalny z 1986 roku prezentujący pana Lucjana, jak pracował w Polskim Radiu jako spiker.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio w TVP1 jest emitowany serial ''Maria z Nazaretu'', gdzie niestety się troszeczkę rozczarowałem gdyż lektorem tego serialu jest pan Stanisław Olejniczak. Za panem Olejniczakiem nie przepadam od czasu gdy przeczytał serial animowany ''Sailor Moon: Czarodziejka z Księżyca'', gdzie szkoda że tego serialu nie przeczytał m.in pan Janusz Szydłowski.

 

Także zastanawia mnie to, dlaczego w TVP nie czytają filmów tacy lektorzy jak np. Jacek Brzostyński, Jarosław Łukomski, Tomasz Knapik czy Janusz Kozioł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w TVP1 o godz. 15:15 poleci film ''Superpies'' z Chuckiem Norrisem, gdzie prawdopodobnie lektorem w tym filmie będzie Maciej Gudowski. Natomiast na Polsacie film leciał z lektorem Tomaszem Knapikiem, gdzie jestem ciekaw czy ktoś ma ten film nagrany z Polsatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Tomasz Knapik ma i tak sporo roboty dla TVNTurbo czy TV4 (programy z drogówką) a i w stolicy wystarczy przejechać się autobusem czy tramwajem wtedy również można posłuchać Pana Knapika. Natomiast Pan Gudowski ładnie zapowiada przystanki w stołecznej SKM. Nie było by również uroku filmów o Bondzie gdyby nie Pan Maciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...