Skocz do zawartości

Zdjęcie

Anteny kierunkowe na DVB-T

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

#1 nboxer

nboxer

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 39 postów
  • Od: 14 paź 2008

Napisano 21 październik 2008 - 19:09

Mam takie pytanie.
Mieszkam w Wieruszowie, woj. lodzkie i
mam dwie anteny telewizyjne - kierunkowe (ATX-91, k. 21-60 i antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora). Obecnie skierowane sa na nadajniki (pierwsza) Wroclaw/Gora Sleza, (druga) Czestochowa/Wreczyca Mala. Z pierwszej odbieram: TVP Info, TV Polsat a z drugiej: TVP1 i TVP2. Sa one polaczne zwrotnica antenowa ZWA-OP11+ (k. 26,52 / k. 42,59) i dalej do wzmacniacza antenowego szerokopasmowego AWS-102 (2xFM/BIII/UHF) k. 21-60/21-60 i do gniazdka antenowego.
Czy te dwie anteny telewizyjne - kierunkowe nadaja sie do odbioru Naziemnej telewizji cyfrowej?

Jakub Klatka.

#2 Marek G

Marek G

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 52 postów
  • Od: 09 lut 2008

Napisano 21 październik 2008 - 22:24

Nie ma ządnej różnicy między anteną do tv alanogowej i dvb-t. Skoro poprawnie odbierasz programy analogowe z pewnością odbierzesz też dvb-t. Tak samo jest ze wzmacniaczami, wszyscy ci allegrowicze którzy reklamją swoje "płytki antenowe do dvb-t" do zwykli oszuści którzy żerują na niewiedzy ludzi.

#3 nboxer

nboxer

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 39 postów

Napisano 22 październik 2008 - 12:36

Z tych anten telewizyjnych, tj. anteny telewizyjnej - kierunkowej (ATX-91)to odbior TVP Info i TV Polsat jest dobry, choc sniezacy, z Anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora odbior TVP (TVP1 i TVP2) jest idealny.
To jesli mam taki odbior ze z anteny (ATX-91) z kierunku (z przekaznika - Wroclaw/Gora Sleza) TVP Info i TV Polsat snieza a wieczorem to TV Polsat jest idealny, to o odbior sygnalu naziemnej telewizyji cyfrowej z tej anteny (ATX-91) i z Anteny telewizyjnej profesjonalnej UHF ATV 21/38-69 bez symetryzatora moge byc spokojny i obie te anteny mi odbiora naziemna telewizje cyfrowa?
W tych dwoch antenach mam zamontowane plytki wzmacniacza na kanaly 21-60.
Czy bede musial je wymienic, czy mozna je bedzie zostawic?

Czy to prawda ze sygnal naziemnej telewizyji cyfrowej do mojego miasta (Wieruszow, woj. lodzkie) ma przychodzic z przekaznika Czestochowa/Wreczyca Mala?
Jesli by tak bylo, to dobrze by sie zlozylo, bo mam antene skierowana na ten przekaznik i nie musialbym przestawiac anteny na ten kierunek.

JK.

#4 Marek G

Marek G

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 52 postów
  • Od: 09 lut 2008

Napisano 23 październik 2008 - 00:04

Twoja antena da sobie radę, nie musisz nic dokupywać i modyfikować, poczekaj do nowego roku aż uruchomią DVb-T na 99% obecny zestaw będzie działał. Na przykładzie Suchej Góry mogę ci powiedzieć ze DVB-T z mocą 20 kW niesie się tak samo jak 100 kW w analogu (bynajmniej tak inni mówią). Na forum krąży TEORETYCZNY wykaz częstotliwosci, wiec możesz sobie poszukać skad będziesz miał najmocniejszy sygnał viewtopic.php?f=9&t=13&start=90&st=0&sk=t&sd=a#p167943
Z MUXem 1 i 2 nie bedzie problemów, ale z MUX 3 mogą być, musiałbyś kombinować z anteną na łódź ale to za 5 lat więc narazie daj sobie spokój.

#5 karol91

karol91

Forum to mój dom

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2182 postów
  • Od: 06 paź 2007
  • LokalizacjaPodkarpacie

Napisano 23 październik 2008 - 19:17

Z MUXem 1 i 2 nie bedzie problemów, ale z MUX 3 mogą być, musiałbyś kombinować z anteną na łódź ale to za 5 lat więc narazie daj sobie spokój.

MUX 3 planowany jest jeszcze w tzw. okresie przejściowym, a więc przed 2012 rokiem. Po tym okresie prawdopodobnie zostanie i tak wszystko przetasowane, a do tego dojdą nowe muxy na częstotliwościach analogowych.

#6 nboxer

nboxer

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 39 postów

Napisano 30 październik 2008 - 13:43

1) Czy mam rozumiec, ze w przyszlym roku Naziemna Telewizja Cyfrowa ruszy, tak... 100%?
2) Czy mam szykowac "kase" na odbiornik DVB-T? Czy jeszcze bedzie za wczesnie na jego zakup?

Mam dwie anteny telewizyjne - kierunkowe podlaczone do zwrotnicy antenowej i z tej zwrotnicy antenowej do wzmacniacza szerokopasmowego antenowego i dalej do gniazda antenowego (RTV+SAT) i z tego gniazda mam wyprowadzone rozgalezienie na magnetowid kasetowy i z niego do telewizora i do drugiego gniazda antenowego (RTV) mam podlaczony drugi telewizor.
3) Czy gdy w koncu ruszy na dobre Naziemna Telewizja Cyfrowa, to trzeba bedzie zdemontowac: zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy?
4) Czy zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy mozna bedzie zostawic?

Z wykazu, ktory zamiescil Qrzysztof, wybralem trzy przekazniki Naziemnej Telewizji Cyfrowej ktore by objely swoim zasiegiem moje miasto - Wieruszow w woj. lodzkim i sa to: Częstochowa 35 100kW (odpowiadala by mi, bo mam na nia nakierowana a wlaciwie to na przekaznik Czestochowa/Wreczyca Mala, antene telewizyjna - kierunkowa, odbior dwoch stacji TVP /TVP1 i TVP2/ jest zadowalajacy), Kalisz 38 100kW (bo z tego kierunku, a wlasciwie to z przekaznika w Mikstacie, ktory jest odlegly od mojego miasta o 35 km, mozna z niego odbierac tylko trzy stacje TV, tj.: TVP1, TVP2 i TV4 i odbior tych stacji TV jest zadowalajacy, bardzo by mi odpowiadal ze wzgledu na odleglosc), Wrocław 64 100kW (bo z Wieruszowa do Wroclawia nie jest dalego, jedzie sie samochodem z jakas 1 godzinke i tez mam na ten kierunek a wlasciwie to na przekaznik Wroclaw/Gora Sleza skierowana antene telewizyjna - kierunkowa).

5) Czy z wyzej wymienionych (wybranych przeze mnie ) przekaznikow /MUX 1 i MUX 2/ (Czestochowa, Kalisz i Wroclaw)to na 100% bedzie realizowany przekaz Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

KJ.

#7 nboxer

nboxer

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 39 postów

Napisano 30 październik 2008 - 13:47

1) Czy mam rozumiec, ze w przyszlym roku Naziemna Telewizja Cyfrowa ruszy, tak... 100%?
2) Czy mam szykowac "kase" na odbiornik DVB-T? Czy jeszcze bedzie za wczesnie na jego zakup?

Mam dwie anteny telewizyjne - kierunkowe podlaczone do zwrotnicy antenowej i z tej zwrotnicy antenowej do wzmacniacza szerokopasmowego antenowego i dalej do gniazda antenowego (RTV+SAT) i z tego gniazda mam wyprowadzone rozgalezienie na magnetowid kasetowy i z niego do telewizora i do drugiego gniazda antenowego (RTV) mam podlaczony drugi telewizor.
3) Czy gdy w koncu ruszy na dobre Naziemna Telewizja Cyfrowa, to trzeba bedzie zdemontowac: zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy?
4) Czy zwrotnice antenowa i wzmacniacz szerokopasmowy antenowy mozna bedzie zostawic?

Z wykazu, ktory zamiescil Qrzysztof, wybralem trzy przekazniki Naziemnej Telewizji Cyfrowej ktore by objely swoim zasiegiem moje miasto - Wieruszow w woj. lodzkim i sa to: Częstochowa 35 100kW (odpowiadala by mi, bo mam na nia nakierowana a wlaciwie to na przekaznik Czestochowa/Wreczyca Mala, antene telewizyjna - kierunkowa, odbior dwoch stacji TVP /TVP1 i TVP2/ jest zadowalajacy), Kalisz 38 100kW (bo z tego kierunku, a wlasciwie to z przekaznika w Mikstacie, ktory jest odlegly od mojego miasta o 35 km, mozna z niego odbierac tylko trzy stacje TV, tj.: TVP1, TVP2 i TV4 i odbior tych stacji TV jest zadowalajacy, bardzo by mi odpowiadal ze wzgledu na odleglosc), Wrocław 64 100kW (bo z Wieruszowa do Wroclawia nie jest dalego, jedzie sie samochodem z jakas 1 godzinke i tez mam na ten kierunek a wlasciwie to na przekaznik Wroclaw/Gora Sleza skierowana antene telewizyjna - kierunkowa).

5) Czy z wyzej wymienionych (wybranych przeze mnie ) przekaznikow /MUX 1 i MUX 2/ (Czestochowa, Kalisz i Wroclaw)to na 100% bedzie realizowany przekaz Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

KJ.

#8 Wojtula

Wojtula

Amator

• Użytkownicy
  • Pip
  • 81 postów
  • Od: 22 paź 2008

Napisano 01 listopad 2008 - 02:43

KJ.

Ad 1. Na 100% to nic nie wiadomo.
Ad 2. Jeśli jesteś zadowolony z obecnej jakości odbioru i oferty, nie musisz nic kupować. Nie szalej. DVB-T to nie jest aż taki cud! :)
Ad 3. Nie sądzę, byś musiał cokolwiek demontować. Zwrotnice, wzmacniacze mogą pozostać jak jest.
Ad 4. j/w
Ad 5. Jak w (1). Nie są też pewne w 100% lokalizacje i moce nadajników (w całej Polsce, nie tylko u Ciebie).

#9 exmartino

exmartino

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 684 postów
  • Od: 13 lip 2010
  • LokalizacjaRuda Śląska

Napisano 19 marzec 2014 - 13:34

Mam taką antenę:
Dołączona grafika
Problem w tym że te dwie odnogi zamontowałem w przeciwną stronę czyli od strony anteny mam mam poprzeczne szczebelki a od zewnętrznej trzon przymocowany do anteny - będzie to skutkowało utratą sygnału bądź zakłóceniami czy nie ma to większego znaczenia??

pozdrawiam serdecznie

tv.png
Wykaz bezpłatnych stacji TV w Polsce: http://www.FTA.ocom.pl

#10 Ojciec Satelitnik

Ojciec Satelitnik

Aktywny

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 544 postów
  • Od: 06 paź 2010
  • LokalizacjaKraków-Nowa Huta

Napisano 19 marzec 2014 - 18:23

Witam,
czy prawidłowy montaż tych elementów (poprawka) sprawia jakąś szczególną trudność?
Najlepiej byłoby po prostu poprawić...
Wymiary anteny Yagi-Uda są obliczone dla optymalnego odbioru,każda zmiana powoduje pogorszenie parametrów sygnału wyjściowego.
W zależności od tego,jakie są naturalne warunki pracy anteny w danym,określonym miejscu-efekty błędnego montażu mogą być znaczące
lub decydujące dla jakości odbioru,lub w danych warunkach niezauważalne.
Elementy zamontowane odwrotnie,to reflektory.Po pierwsze,zasłaniają sygnały z tyłu anteny.Ten efekt nie został tak bardzo zakłócony.
Co ważniejsze-reflektory odbijają część sygnał użytecznego,kierując go do dipola (to ten element z puszką zawierający symetryzator lub wzmacniacz).
Odwrócenie ich powoduje,że odbity sygnał nie trafia na swoje miejsce.Opisuję wszystko w maksymalnym uproszczeniu.Teorię opracowywali przez lata
dwaj japońscy uczeni-prof.Shintaro Uda i jego asystent Hidetsugu Yagi (i zrobili to dobrze).
Rozumiem,że łatwiej napisać post niż poprawić błąd.
Pzdr.

#11 Qrzysztof

Qrzysztof

Moderator

• Moderacja
  • 2620 postów
  • Od: 26 wrz 2007
  • LokalizacjaKraków

Napisano 19 marzec 2014 - 19:45

Jakby to inaczej powiedzieć. Nic w przyrodzie nie ginie, także zwiększenie zysku anteny może się odbyć tylko poprzez ograniczenie tego zysku z innej strony. Przy takim zamontowaniu reflektorów wiązka w pionie z pewnością będzie dużo szersza, co będzie miało negatywny wpływ na zysk takiej anteny.
Dołączona grafika
Prof7500,100cm,Inv.BlackUltra oraz Pioneer1630,60cm,19.2E
FMDX.pl - łowcy duktów - aktualny wykaz DAB/DAB+

#12 b.jurek

b.jurek

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 23 postów
  • Od: 10 sie 2014
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 03 wrzesień 2014 - 02:06

Witam,
proszę o poradę jaką antenę użyć do odbioru sygnału z odległości ok.130 km, rozumiem, że kierunkową ze wzmacniaczem....ale jaką konkretnie polecacie i gdzie ją kupić...
pozdrawiam,
Jurek

#13 kfm877

kfm877

Połowa mocy ;)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1450 postów
  • Od: 14 kwi 2010
  • LokalizacjaDE-PL

Napisano 03 wrzesień 2014 - 09:27

Podstawowe pytanie bo nikt tu nie jest wróżbitą. Czy masz odsłonięty kierunek na nadajnik, na jakiej wysokości i gdzie mieszkasz oraz jaki nadajnik chcesz odebrać, lokalizacja i moc. Anteny możesz kupić w hollex lub u ciebie w jakimś sklepie rtv.

TV: NC+ pakiet EXTRA+/mediabox/1xMR box+ = 54,90 zł
NET: VECTRA 30Mb = 35,00 zł
TEL: PLUS = 19,90 zł, LTE 20GB SIM = 14,90 zł

4846514882.png

#14 b.jurek

b.jurek

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 23 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 03 wrzesień 2014 - 11:39

Nadajnik w Berlinie 120 KW, odbiór w Szczecinie, dach wysokość ok.25m , teren raczej przyjazny, nic w pobliżu nie przesłania...myślałem o ATX-91 , ze wzmacniaczem , LNA-177 ??, ale znalazłem i inne anteny....nie wiem co o nich sądzić...np. Maximum UHF 200,
albo sterowana pilotem (nie wiem skąd ten pilot reaguje, chyba nie z z mieszkania na dach ??, ale taki byłby OK)
http://bntrade.pl/pl... ... M-45dB/812

#15 kfm877

kfm877

Połowa mocy ;)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 1450 postów
  • Od: 14 kwi 2010
  • LokalizacjaDE-PL

Napisano 03 wrzesień 2014 - 21:10

Jeśli masz dużo miejsca to spróbuj tej http://www.hollex.pl... ... ena-atx107
jeśli efekt będzie nie wystarczający to dokupić wzmacniacz z serii LNA.

Odradzam jakieś wynalazki jak z twojego linku.

TV: NC+ pakiet EXTRA+/mediabox/1xMR box+ = 54,90 zł
NET: VECTRA 30Mb = 35,00 zł
TEL: PLUS = 19,90 zł, LTE 20GB SIM = 14,90 zł

4846514882.png

#16 b.jurek

b.jurek

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 23 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 03 wrzesień 2014 - 23:24

OK, dzięki, będę miał na uwadze, jak zamontuję instalację dam znać jak działa

#17 b.jurek

b.jurek

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 23 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 11 wrzesień 2014 - 16:46

OK, właśnie otrzymałem zamówioną w HOLLEX-e w Krakowie tą antenę....chociaż przeglądając oferty innych producentów natknąłem się na identyczną na www.anteny.pl ale pod inną nazwą - ATX-92 (ale chwalą się dużo wyższym zyskiem...do 50 dB ???) ....ciekawe, czy ktoś się dopatrzy różnic. Po rozpakowaniu antena ATX-107 nie zrobiła na mnie zbyt dobrego wrażenia....cóż, 107 elementów do składania to kilka godzin roboty, tym bardziej, że schemat ogólnikowy, niezbyt czytelny a precyzja wykonania niektórych elementów pozostawia wiele do życzenia. A dipol zbierający z puszką to już porażka....Zobaczymy co też będzie można na niej odbierać po zainstalowaniu...
Dam znać...

#18 b.jurek

b.jurek

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 23 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 16 wrzesień 2014 - 13:27

Antena kierunkowa ATX-107 zainstalowana.....ustawiona na kierunek Berlin, Alexanderplatz (...tak mniej więcej....przy pomocy słońca i kompasu...) . Nie wiem jaki konkretnie ma ona kąt "patrzenia", czy i jaka może być odchyłka w ustawieniu...Niestety, żadna rewelacja....programów z Berlina na razie nie"łapie". Programy z polskich mutiplexów z nadajnika w Kołowie (odległość ok. 14 km) odbiera bez problemu z każdego kierunku. Poza tym "wpadają" programy z nadajnika Helpterberg ( ok.70 km) ale z z jednego kanału 22 bez problemu a z 23 z zakłóceniami. Jest to różnica ustawienia kierunków ok 40 stopni.
Dla porównania z anteny siatkowej ASP-8 ze wzmacniaczem ustawionej na Helpterberg wszystkie powyższe programy OK, mimo że od kierunku Kołowo jest ok. 145 stopni różnicy...odbieram bez zarzutu...Nie wiem, czy ktoś mógłby w tej sytuacji coś doradzić aby poprawić odbiór z kierunku Berlin...

#19 b.jurek

b.jurek

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 23 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 20 wrzesień 2014 - 19:54

I co kolega kfm877 na powyższe ???
Czekam na jakąś poradę....jeszcze dla przypomnienia...Kołowo 126 st, Berlin 231, Helpterberg 273 st, moja lokalizacja 53 st N 26'44" , 14E 33'16,3"

No i na kierunku berlińskim 2 wieżowce w odległości ok.200 m , z tym, że kier.273 st tak mniej więcej w luce między nimi....

#20 maly1982

maly1982

Rozpisany

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 473 postów
  • Od: 17 lut 2013
  • LokalizacjaZoetermeer

Napisano 21 wrzesień 2014 - 13:55

120 kilometrów od nadajnika to bardzo dużo .Lepiej i taniej kupic tuner satelitarny i antene satelitarną i ustawić na astre 19,2 ,jest tam sporo niemieckich kanałów :wink:

VU+ZERO - Cyfrowy Polsat -pakiet Rodzinny HD, NC+ Na kartę  ,Zyggo NL

Mój ulubiony kawałek https://www.youtube....h?v=AkFqg5wAuFk